Şimdi Ara

Core2Duo E8200'den Yeni Celeron E3500'e geçmek ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
948
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar paraya sıkışık olduğum için işlemcim core2duo E8200'ümü satıyorum yerine birinden Yeni celeron çift çekirdekli E3500 2.70ghz almayı düşünüyorum .
    iki işlemci arasında FSB ve L2 önbellek(cache) farkı var . ikiside 45nm mimarili .
    bu deiğişiklik günlük kullanımda ve oyunlarda çok fark yaratır mı sizce ? sistemim >
    anakart >gigabyte ga-g31m-es2l
    ram >kingston 2gb dual channel 667mhz
    ekran kartı >sapphire hd4850 blue pcb
    psu >fsp bluestorm2 500w
    çözünürlük >1440x900 19"
    arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hell_to_hell -- 1 Kasım 2010; 17:06:43 >

• elbette fark edecektir ama o kadar işlemciye yüklenen oyun oynamıyorsan çok sorun yaratmaz. düşük detayda gta 4 oynatır. pes 11 gibi oyunları rahat oynatacaktır.

çok oyun oynamıyorsan asıl kullanımın günlük kullanımsa fark görmezsin neredeyse. cache bellek ve fsb farkı yüzünden sadece dosya açılımlarında saliselik veya 1 saniyelik farklar olacaktır.
  • hocam oyun mrkı var gta4'ü e8200 işlemcimle fulldetay oynayıp bitimiştim en son oynadığım oyunlarda mafia2 - cod mw2 - medal of honor 2010 .
    bahsi geçen celeron e3500 2.70ghz çift çekirdekli işlemci ile mevcut sistemimde oyunları full detay oynayamam mı ?sebepleri ile söylerseniz açıklayıcı olur hocam
  • hocam cod mw2 medal of honor 2010 ekran kartına yüklenen oyunlardandır. oynayabilirsin yine. ancak mafia 2 ve gta IV biraz sandbox türüne kaydığından işlemciye de yük bindirir.

biraz daha sebeplendirirsek şöyle anlatayım.
    şöyle düşün. iki tane oda var.
    1. sinde öyle eşyalar varki herşeyi ayrıntısıyla görebiliyorsun. ve bu ayrıntılara dikkat etmen gerekiyor. bu senin zihnini yorar.
    2.sinde ise birçok eşya var. ve hepsi dağınık hepsini düzenlemen gerkiyor. bu da vücudunu yorar.
    burdaki vücut işlemci zihin ekran kartıdır.
    çok eşyalı oda çok geniş haritaya ve oynanışa sahip sandbox yani serbest harita türü oyunlardır.
    ayrıntılı olan oda ise ekran kartına yük bindiren ayrıntılı grafikleri çok üst düzey oyunlardır

ha full detay yerine bir düşük detayda oynarsın. e8200 çok iyi işlemci olmasına karşın e3500 de yabana atılamaz. oynayabilirsin diye düşünüyorum. yapabiliyorsan oc de yapabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarkolar -- 1 Kasım 2010; 18:27:11 >

• hocam anlatmak istediğinizi çok iyi anladım da bu sandbox tipi dediğiniz oyunlarda işlemcinin hangi özelliklerine yük biner hangi özellikleri eksik kalır ?bir başka deyişle sandbox tipi oyunlarda e8200'ümde yeterli olupta e3500'de yeterli olmayan nedir bunu aslında detayıyla bilmek istiyorum + oc ile 3ghz nin üzerine çıkarılırsa eksik olan özellikleri kapatılabilir mi ?
  • çok fark göremessin..

şimdi birde e8200ü kaça satıyorsun cleeronu kaça alıyorsun senin eline geçecek para kaç para o paraya değecekmi onu düşünmek lazım..
  • Celeron yerine 2.el core 2 duo E4600,E6550,E6750 yada pentium dual core E5200,E5300 alsan çok daha iyi olur.
  • şimdi bakıldığında celeron E3500 ile pentium d E5200 arasında sadece 1mb L2 önbellek(cache) farkı var .tarkolar arkadaşımızın anlatmak istediğini anladım fakat bahsettiği oyunlarda işlemcinin hangi özellikleri ön plana çıkıyorda işlemciye yük biniyor .işlemci kuvvetine dayanan oyunlarda işlemcide olması gereken özellikler neler onu pek bilmiyorum açıkçası
  • İşlemcide olması gereken özellikler yüksek saat hızı,yüksek ön bellek ve çekirdek sayısıdır.Ayrıca dual core E5200 celeron E3500'den biraz daha iyidir cache farkının dışında transistör sayısıda daha fazladır o.c potansiyeli daha iyidir bir miktar o.c ile 3 ghz hızına getirdinizmi bir çok oyunu sorunsuzca oynayabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Razor Crest -- 3 Kasım 2010; 10:31:27 >
  • E8200 daha iyi ama para sıkıntısı yazmışsın alırsa E5300 veya üstüde alabilrsin e5300 4 GHZ'e oc yapıldığı okudum forumlarda daha yüksekte olabilir iyi soğutmayla tahminen E8200 performans olarak hız olarak iyi bir işlemci 1333 FSB 6 ön beleği var, bence mantıklı düşün E8200 yerine hangisi olabilir diye...
  • herkeze çok teşekkürler arkadaşlar şuanlık E8200'ümle yola devam kararı aldım
  • quote:

Orijinalden alıntı: hell_to_hell
    arkadaşlar paraya sıkışık olduğum için işlemcim core2duo E8200'ümü satıyorum yerine birinden Yeni celeron çift çekirdekli E3500 2.70ghz almayı düşünüyorum .
    iki işlemci arasında FSB ve L2 önbellek(cache) farkı var . ikiside 45nm mimarili .
    bu deiğişiklik günlük kullanımda ve oyunlarda çok fark yaratır mı sizce ? sistemim >
    psu >fsp bluestorm2 500w
    çözünürlük >1440x900 19"

Akıl var mantık var. Satıcan 8400 ama o parayla e3500 alabilecekmısın.alsan bile elinde en fazla 10 ytl falan kalır

• quote:

Orijinalden alıntı: ayhanbilgin

quote:

Orijinalden alıntı: hell_to_hell
    arkadaşlar paraya sıkışık olduğum için işlemcim core2duo E8200'ümü satıyorum yerine birinden Yeni celeron çift çekirdekli E3500 2.70ghz almayı düşünüyorum .
    psu >fsp bluestorm2 500w
    çözünürlük >1440x900 19"

Akıl var mantık var. Satıcan 8400 ama o parayla e3500 alabilecekmısın.alsan bile elinde en fazla 10 ytl falan kalır

hocam bence siz ne dediğinizi bilmiyorsunuz .bnm işlemciye 160tl'den alıcı vardı 60tl'yede birinden sıfır yeni celeron e3500 bulmuştum .elime 100tl kalıyordu anlayacağın .ne 10'tl sinden bahsediyorsunuz !!

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.