Şimdi Ara

## Core 2 Quad Q6400 İle 4 Çekirdek Yaygınlaşacak ## (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
0
Favori
6.472
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: karandiru

Başımıza ne gelirse bu çekirdekler yüzünden gelecek ya hadi hayırlısı.

başımıza çekirdek yağacak
  • Haberi buradan okumuştum.http://www.donanimhaber.com/AMD_4_cekirdekli_yeni_islemcileri/4099/haber.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bullseye85 -- 27 Temmuz 2007; 15:19:36 >
  • Çok teşekkür ederim cevap için.
    Bir sorum daha var olayı tam olarak anlamaya çalışıyorum..

1- Herbiri çift çekirdekli 2 işlemcili sistem
    2- 2x2 çekirdekli tek işlemcili sistem
    3- 4x1 çekirdek tek işlemcili sistem

Bu 3 sistemin performanslarını test edip kıyaslama yapsak nasıl bir sonuç çıkar ?

a) 3 > 2 > 1
    b) 3 > 2 = 1
    c) 3 > 1 > 2
    d) 1 > 3 > 2
    e) 1 = 3 > 2

DSS 2007 -
    (Donanımhaber seçme sınavı)
  • quote:

Orjinalden alıntı: bullseye85

Haberi buradan okumuştum.http://www.donanimhaber.com/AMD_4_cekirdekli_yeni_islemcileri/4099/haber.htm

o makalede doğal olmayan 4 çekirdeklilerin tam anlamı ile yük paylaşımı yapamadığı, doğal 4 çekirdeklinin doğal olmayandan %40 daha performanslı olduğu yazmıyor.lütfen biraz daha dikkatli olalım.

özetle: doğal 4 çekirdekli ile doğal olmayan arasında ciddi bir fark yoktur.önemli olan çekirdeğin performansıdır.dolayısıyla q6600 alabilirsiniz.öyle +
    %40 fark iddialarına falan inanmayın.onlar tamamen gündem değiştirme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enoktakenokta -- 27 Temmuz 2007; 15:31:16 >
  • Bırakın çekirdek savaşını. 2 çekirdeği bile tam kapasite kullanan uygulamalar yaygınlaşmamışken...
  • quote:

Orjinalden alıntı: valenciaendoor

quote:

Haberi buradan okumuştum.http://www.donanimhaber.com/AMD_4_cekirdekli_yeni_islemcileri/4099/haber.htm

o makalede doğal olmayan 4 çekirdeklilerin tam anlamı ile yük paylaşımı yapamadığı, doğal 4 çekirdeklinin doğal olmayandan %40 daha performanslı olduğu yazmıyor.lütfen biraz daha dikkatli olalım.

özetle: doğal 4 çekirdekli ile doğal olmayan arasında ciddi bir fark yoktur.önemli olan çekirdeğin performansıdır.dolayısıyla q6600 alabilirsiniz.öyle +

Sen şakamısın "valenciaendoor" ne demek arada fark olmaz, fiziksel 4 çekirdek, sanal 4 çekirdekten herzaman daha performanslıdır. Örnek; sen araba ile 2 şeritli bir yoldamı daha rahat gidersin yoksa 4 şeritli bir yoldamı ? Anladın sen onu ....

• quote:

Orjinalden alıntı: ozmoplus
    Sen şakamısın "valenciaendoor" ne demek arada fark olmaz, fiziksel 4 çekirdek, sanal 4 çekirdekten herzaman daha performanslıdır. Örnek; sen araba ile 2 şeritli bir yoldamı daha rahat gidersin yoksa 4 şeritli bir yoldamı ? Anladın sen onu ....

"Sanal 4 çekirdek"

Neyi kastettiniz tam olarak?

• quote:

Orjinalden alıntı: karandiru

Başımıza ne gelirse bu çekirdekler yüzünden gelecek ya hadi hayırlısı.

kesinlikle katılıyorum ben biraz daha bekliyip 8 cekirdekli filan cıkarsa almayı dusunuyorum buna ayak uyduruacak ekonomik yapıya sahib oldugunu sanmıyorum turkiyenin en azından büyük bir kısmının.
  • quote:

quote:

quote:

Arkadaşım istersen yorum yapmadan önce biraz araştır.

Doğal olmayan çekirdek sanal demek değildir. İntel in mevcut işlemcilerinde 2 adet çift çekirdekli işlemci var. Yani eskiden server anakartlarda iki çift çekirdekli işlemci takılarak yapılan işi intel tek bir işlemci paketinin içine sığdırmış.

Yani toplam 4 çekirdek var. 2*2 şeklinde. AMD nin doğal dediği şey ise 4 çekirdeğin yapışık olması. Testlerde Q6600 aynı hızdaki çift çekirdeklere göre %80 daha performanslı olabiliyor. %20 kayıp ise haberleşmeden kaynaklanıyor. Yani AMD nin getireceği fazladan bir %15 tir. Yani doğal 4 çekirdek olması biraz hikaye.

Asıl farkı yeni mimarisi ile ortaya koyacak AMD. Doğal 4 çekirdek bence hikaye olacak.

Bunun dışında şu da var. O kaybı da giderebilirsin. Çarpanı düşür FSB yi yükselt al sana doğal çekirdek. Bu millet yılarca uyutuldu. Bu da onlardan biri.

64 bit kaç yıl önce çıktı destek var mı sorarım. Ya da çift çekirdek.

Ben şu anki durumum dolayısı ile istediğim işlemciyi alabilecek olmama rağmen E2160 alacağım.

• quote:

quote:

quote:

nerenle okuyorsun,nerenle anlıyorsun,ya da anlıyor musun çözemedim gitti.deminden beri bakıyorum senin ortaya attığın "sanal 4 çekirdek" kavramını hiçbir yazımda bulamıyorum.okuduğunu yanlış anlamışsın,bir de üstelik yanlış anladığın şeye cevap vermişsin.seni tebrik ediyorum başka birşey demiyorum. zira onu da yanlış anlayıp cevap vermeye falan çalışabilirsin.

• quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld

quote:

quote:

quote:

Doğal olmayan çekirdek sanal demek değildir. İntel in mevcut işlemcilerinde 2 adet çift çekirdekli işlemci var. Yani eskiden server anakartlarda iki çift çekirdekli işlemci takılarak yapılan işi intel tek bir işlemci paketinin içine sığdırmış.

Yani toplam 4 çekirdek var. 2*2 şeklinde. AMD nin doğal dediği şey ise 4 çekirdeğin yapışık olması. Testlerde Q6600 aynı hızdaki çift çekirdeklere göre %80 daha performanslı olabiliyor. %20 kayıp ise haberleşmeden kaynaklanıyor. Yani AMD nin getireceği fazladan bir %15 tir. Yani doğal 4 çekirdek olması biraz hikaye.

Asıl farkı yeni mimarisi ile ortaya koyacak AMD. Doğal 4 çekirdek bence hikaye olacak.

Bunun dışında şu da var. O kaybı da giderebilirsin. Çarpanı düşür FSB yi yükselt al sana doğal çekirdek. Bu millet yılarca uyutuldu. Bu da onlardan biri.

Ben şu anki durumum dolayısı ile istediğim işlemciyi alabilecek olmama rağmen E2160 alacağım.

Birazda sen araştır bence...

Dogal dört cekirdegin en büyük avantaji cok daha az enerji ile çalışabilmesi ve buna bağlı olarak cok daha az ısınmasi. Performans farkı konusunda pek bir bilgim yok

Barcelona icin 45 TDP calisma enerjisinden bahsediliyor... Su anki C2D lerin TDP leri hakkında bir fikrin vardir umarim

• quote:

Orjinalden alıntı: Kurt_78

quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld

quote:

quote:

quote:

Birazda sen araştır bence...

Dogal dört cekirdegin en büyük avantaji cok daha az enerji ile çalışabilmesi ve buna bağlı olarak cok daha az ısınmasi. Performans farkı konusunda pek bir bilgim yok

Barcelona icin 45 TDP calisma enerjisinden bahsediliyor... Su anki C2D lerin TDP leri hakkında bir fikrin vardir umarim

yahu niye okuduğunuzu anlamamakta direniyorsunuz?DigitalWorld ün anlatmak istediği şey barcelona başarılı olacaksa doğal 4 çekirdek olduğu için değil mimarisi iyi olduğu için olacak.eğer o işlemci az enerji harcayacaksa bunun sebebi doğal 4 çekirdek olması değil kullanılan üretim teknolojisi ve mimarisidir.ayrıca doğal 4 çekirdeğin sırf doğal 4 çekirdek olduğu için daha az enerji harcadığını kanıtlayan bir delil yok.bu başarımların çoğu doğal 4 çekirdek olmasından değil çekirdeğin yeni teknolojisinden kaynaklanıyor.

• indirimler iyide nerde 266$ satan ben hıc gormedım bilen varsa bi link versin lutfen
  • quote:

yahu niye okuduğunuzu anlamamakta direniyorsunuz?DigitalWorld ün anlatmak istediği şey barcelona başarılı olacaksa doğal 4 çekirdek olduğu için değil mimarisi iyi olduğu için olacak.eğer o işlemci az enerji harcayacaksa bunun sebebi doğal 4 çekirdek olması değil kullanılan üretim teknolojisi ve mimarisidir.ayrıca doğal 4 çekirdeğin sırf doğal 4 çekirdek olduğu için daha az enerji harcadığını kanıtlayan bir delil yok.bu başarımların çoğu doğal 4 çekirdek olmasından değil çekirdeğin yeni teknolojisinden kaynaklanıyor.

Performansa katkisi yoki ısıl güç tasarimina katkisi yok... Demekki Hem AMD hemde Intel bosuna geciyorlar dogal dört cekirdege...

• quote:

quote:

quote:

quote:

nerenle okuyorsun,nerenle anlıyorsun,ya da anlıyor musun çözemedim gitti.deminden beri bakıyorum senin ortaya attığın "sanal 4 çekirdek" kavramını hiçbir yazımda bulamıyorum.okuduğunu yanlış anlamışsın,bir de üstelik yanlış anladığın şeye cevap vermişsin.seni tebrik ediyorum başka birşey demiyorum. zira onu da yanlış anlayıp cevap vermeye falan çalışabilirsin.

Valla ben gözümle okuyorum ama sen okuduğunu anlayamıyorsun heralde o ayrı şimdi güzel kardeşim
    1. si sanal çekirdek kavramını yazdığın yazılarda bulamazsın çünkü onu ben söyledim seni doğal olmayan çekirdek kavramına eşit bir kavramdır yani biraz mantıklı düşünürsen anlarsın zaten "doğal olmayan=sanal" anladın heralde illede senin söylediğin kavramları yazacak değiliz heralde dimi
    2. "yahu niye okuduğunuzu anlamamakta direniyorsunuz?DigitalWorld ün anlatmak istediği şey barcelona başarılı olacaksa doğal 4 çekirdek olduğu için değil mimarisi iyi olduğu için olacak.eğer o işlemci az enerji harcayacaksa bunun sebebi doğal 4 çekirdek olması değil kullanılan üretim teknolojisi ve mimarisidir.ayrıca doğal 4 çekirdeğin sırf doğal 4 çekirdek olduğu için daha az enerji harcadığını kanıtlayan bir delil yok.bu başarımların çoğu doğal 4 çekirdek olmasından değil çekirdeğin yeni teknolojisinden kaynaklanıyor. " Bak burada da ne güzel söylemişsin sonuca gelecek olursan senin tabirinle doğal 4 çekirdek daha başarılı olacak mı olmayacak mı? yani bence hem daha başarılı olacak hemde daha performanslı olacak, öyle aralarında performans farkı olmaz diye kestirip atmak olmaz demi ayıp valla koskoca doğal 4 çekirdek kızar sonra sana
    Ayrıca şu doğal 4 çekirdek kavramınıda fiziksel 4 çekirdek olarak değiştirsek mi nedersin ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozmoplus -- 27 Temmuz 2007; 19:23:16 >

• --------------------------------------------------------------------------------

arkadaşlar yeni bir sistem kurdum ASUS STRIKER EXTREME NForce680i SLI SilverStone ST1000 PSU ASUS EXTREME N8800GTS/HTDP 320MB 320BIT DDR3 PCI-E X16 OCZ Special Ops Urban Elite Edition 2 GB 800 MHz CL4 DDR2 Kit CREATIVE SOUNBLASTER X-FI FATAL1TY thermaltake big water 745 ve NZXT NEMESİSİ KASA işlemcimi foruma güvenerek almadım indirim olacak dediler ve haklı çıktılar şim sizce hangi işlemciyi alayım
    INTEL E6850 3.00GHz, 1333 MHz,4 MB, LGA775 Core 2 Duo bumu yoksa
    Intel Core 2 Quad Processor Q6600 2.4GHz 1066MHz 8MB LGA775 EM64T CPU, Retail bumu sizce?

hangisi daha iyi acaba
  • quote:

Orjinalden alıntı: zalman_1

--------------------------------------------------------------------------------

arkadaşlar yeni bir sistem kurdum ASUS STRIKER EXTREME NForce680i SLI SilverStone ST1000 PSU ASUS EXTREME N8800GTS/HTDP 320MB 320BIT DDR3 PCI-E X16 OCZ Special Ops Urban Elite Edition 2 GB 800 MHz CL4 DDR2 Kit CREATIVE SOUNBLASTER X-FI FATAL1TY thermaltake big water 745 ve NZXT NEMESİSİ KASA işlemcimi foruma güvenerek almadım indirim olacak dediler ve haklı çıktılar şim sizce hangi işlemciyi alayım
    INTEL E6850 3.00GHz, 1333 MHz,4 MB, LGA775 Core 2 Duo bumu yoksa
    Intel Core 2 Quad Processor Q6600 2.4GHz 1066MHz 8MB LGA775 EM64T CPU, Retail bumu sizce?

hangisi daha iyi acaba

Tabiki Core 2 Quad Q6600

• quote:

Valla ben gözümle okuyorum ama sen okuduğunu anlayamıyorsun heralde o ayrı şimdi güzel kardeşim
    1. si sanal çekirdek kavramını yazdığın yazılarda bulamazsın çünkü onu ben söyledim seni doğal olmayan çekirdek kavramına eşit bir kavramdır yani biraz mantıklı düşünürsen anlarsın zaten "doğal olmayan=sanal" anladın heralde illede senin söylediğin kavramları yazacak değiliz heralde dimi
    2. "yahu niye okuduğunuzu anlamamakta direniyorsunuz?DigitalWorld ün anlatmak istediği şey barcelona başarılı olacaksa doğal 4 çekirdek olduğu için değil mimarisi iyi olduğu için olacak.eğer o işlemci az enerji harcayacaksa bunun sebebi doğal 4 çekirdek olması değil kullanılan üretim teknolojisi ve mimarisidir.ayrıca doğal 4 çekirdeğin sırf doğal 4 çekirdek olduğu için daha az enerji harcadığını kanıtlayan bir delil yok.bu başarımların çoğu doğal 4 çekirdek olmasından değil çekirdeğin yeni teknolojisinden kaynaklanıyor. " Bak burada da ne güzel söylemişsin sonuca gelecek olursan senin tabirinle doğal 4 çekirdek daha başarılı olacak mı olmayacak mı? yani bence hem daha başarılı olacak hemde daha performanslı olacak, öyle aralarında performans farkı olmaz diye kestirip atmak olmaz demi ayıp valla koskoca doğal 4 çekirdek kızar sonra sana
    Ayrıca şu doğal 4 çekirdek kavramınıda fiziksel 4 çekirdek olarak değiştirsek mi nedersin ?

1. sanal 4 çekirdek demek aslında 4 çekirdekten oluşmayan ancak windows tarafından 4 çekirdek olarak algılanan işlemcilere tabir edilir.pentium extreme editionlar(965) 2 fiziksel çekirdeğe ancak4 sanal çekirdeğe sahiptirler.aslında 2 çekirdekli olmalarına rağmen windows 4 çekirdek görür.ancak Q serisinin 4 fiziksel çekirdeği var.ancak 4 ü ayrı ayrı değil de 2li paketler halinde.bu nedenle "doğal olmayan 4 çekirdek " diyoruz ona.ayrıca doğal olmayanın eş anlamlısı "yapay"dır.sanal gerçek olmayan demektir.biraz mantıklı düşünürsen rahatlıkla anlarsın.anlamıyorsan eş-zıt anlamlar sözlüğüne bak.
    2.fenerbahce şampiyon oldu diye bütün takım iyi oynadı, futbolcuların hepsi çok iyi diyemezsin.dersin ki şu daha iyi oynadı şu vasattı.bu meselede de durum böyle.diyoruz ki yeni çıkan doğal4 çekirdekli işlemcilerin performansları iyi olacak ama doğal olmalarından değil yeni teknoloji olmalarından.sana bu konuda bir örnek vereyim.pentiumd 8XX serisi doğal olmayan çift çekirdekliydi.sonra doğal olan 9XX serisi çıktı.performans farkı %2-3 bile değildi.ancak doğal olmasına rağmen 9XX serisi 8XX serisi gibi ısınmasın diye 65nm ile üretildi.anlayacağın doğal 4 çekirdeklilerin doğal olması ya da olmaması çalışma prensibi bakımından çok büyük bir önem arzetmiyor.artık anlamışsındır umarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enoktakenokta -- 17 Temmuz 2008; 13:29:46 >

• güzel açıklama evet anladım tşk dostum

Intel Core 2 Quad Processor Q6600 2.4GHz 1066MHz 8MB LGA775 EM64T CPU

EVET BU CANAVARI ALIYORUM
  • @valenciaendoor

Ardakaşlar daha önce 4çekirdek kullanmışlar oyüzden doğal organik iyi biliyolar. Size üzülüyorum cevap veriyorsunuz.

Bekleyelim görelim 4 doğal çekirdeklerini. L3 paylaşımlı cachlerini.

Intel 2adet çift çekirdeği aynı tek işlemci paketi üzerine yerleştirdi. 6-7ay önce.

Amd naptı 2tane çift çekirdeği 2tane işlemci slotu olan anakart takıp ve bendede 4 çekirdek var diye satmak istedi noldu.

Şimdide 4doğal çekirdek var diye ortalağı kasup kavuruyor. Nereye kadar bakalım. Görelim testleri fiyatları bakalım.
    Ama şuan C2Q ların fiyatları ve gelecek quad işlemciler amd zorluyacak gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rec -- 27 Temmuz 2007; 21:07:16 >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.