Şimdi Ara

Çok yoruldumm çook (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
4
Favori
4.446
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • iyi de ben isteyerek seçtim inan parayı hiç düşünmedim bile. ama ben arkadaşlarımdan bahsettim yukarda düzgün okursan görürsün.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • haklısınız mimarlardan çok iyi kazanan var ama eskiden her mimar o durumdaydı şimdi rekabet var çok azı bu duruma erişebiliyor mesela şu an tıpta da iyi kazananların sayısı hayli fazla ama ilerde bu durum değişeceğini siz de benden daha iyi biliyorsunuz çok az kişi kazanacak sadece tıp için değil diğer tüm meslekler için de aynı durum geçerli

--------

ya fiziğe ilgili birinin fizik okuması da olabilir ama çoğu kimse en iyi ya da sevdiği ders üzerinde bir alana gidemiyor benim de matematiğim baya iyiydi sınavlar olsun hiç 100den aşağı notum yoktu denemeler olsun tam kaçırdığım çok çok nadir oluyor baya iyi ve seviyordum hatta üniversitede destekler bile veriliyordu ama sonrasında ne olacağın tam belli değil hep bir şüphe var ve özellikle temel alanda daha sıkıntılı bir durum okuyacağın yerde olimpiyatçıların olduğu yerde iyi yere gelmek çok çok zor o yüzden insanlar daha garantili yerlere gitmeye çalışıyorlar

• Arkadaşlarını boşver burda tıp istediği için 4 kez sınava giren birinin idealistligi söz konusu. Demek ki bu kişi parayı dert etmiyor tıp kazanayım insanlara bir faydam olsun diyor. Diş hekimligindeyken oturup tıp için çalışmış. Dişçiler daha çok kazanır normalde. Peki neden yapmış bunu otur düşün ? Tıpı para için seçen vasıfsız arkadaşlarının örnek verileceği bir konu değil burası

• Tamam kardeşim sen uzayabilirsin ne diyeyim

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Hocam gözünü seveyim gerçeklerden uzak konuşma ya. Tıpta okuyanların yüzde 90'ı tıbbı para ve garanti diye seçmiştir. Bu kadar açık ve net. Çoğu kişi çok para kazanacağını zannediyor tıp okuduktan sonra. Kimi kandırıyoruz Allah aşkına, tıp okuyanlar çok idealistmiş de bilmem ne. Ha para ve garanti için bir mesleği seçmek kötü demiyorum, ceng okuyanlar farklı gerekçelerle mi seçiyor sanki. Ama tıp okuyanlar çok idealist geyiğini bir geç Allah aşkına, para ve garanti olmasın sen tıbbın sıralamasına bak bakalım.

• E bana üslubuna dikkat et derken kendi takındığın üslup çok daha beter. Ne diyebilirim ki? İyi ki doktor olamamışsın diyorum, daha bir forum sitesinde üslubun buysa doktorluğu düşünemiyorum. Hani insanlara yardımın dokunsun filan istiyordun? En basit konuda sabırlı kalamıyor hemen öfkeleniyorsun yahu. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-BB5CC9F7B -- 17 Ekim 2021; 23:47:9 >
  • 7 dk önce attığın mesajın son cümlesine bak bi önce yapıyorsan sana yapılmasından rahatsız olmaman lazım

• Tıpkı diğer bölümlerde olduğu gibi her tıp yazan idealist değildir. Ama konuyu açan arkadaşa gereksizce yüklenilmiş. Tıpı istemiş , bunun için 4 kere sınava girmiş, dişe gitmiş ve dişte daha çok kazanacağı halde mutlu değil. Neden peki ? İdealist çünkü. Ve benim gözümde ilk senesinde kazanıp giden birinden daha idealist

• İnsanların ne yaşadığından bihaber konuşmanız oldukça alçak bir hareket ben sadece elimde olmasına rağmen ilk girişim de başaramadım en son başardım bir önceki yıl yerleştiğim için okul ort. yarıya iner yapmadım değil yaptım sonucumu da attım inanmayan olursa diye

• E inanmadığımız yok abi. Sen çok öfkelisin. Ama sen anlamak istemiyorsun işte sana yardım etmeye çalışanları. Ne diyeyim, diyecek bir şey yok. Konudan "uzuyorum", kendimi yeterince ifade ettiğime inanıyorum. Hayatta başarılar, hakkında hayırlısı :)

• diş de çok iyi bölüm bu arada ama sevmeyen sevmez buna karışmam bi şey diyemem. ama insanların tıpı körü körüne seçmemesi lazım artık diyorum. yarın öbür gün doktorların maaşlarını bi düşürseler ülkede doktor kalmayacak bak buna da eminim. bu nedenle gerçekten isteyenler okumalı bunun önü açılmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D72C9D06E -- 17 Ekim 2021; 23:45:10 >
  • Ankaratıplı kullanıcısına yanıt

Bir gün anket çalışmasını yaparsam sana da sunarım eminim ki senin söylediklerin azınlıktadır. Mesela ben asla çocuğumu sağlık sektörünün içerisine sokmam. Bilim istiyorsa gitsin moleküler biyoloji falan okusun ya da mühendislik yazsın.

• idealistler bile okumaz tıp fakültesini hatta o dönem tıp yazana deli misin tıp yazıyorsun derler, anca temel bilimler durumuna düşer orada belli koşulları sağlayana başarı bursu ile bölümü yazdırmaya çalıştırırlar

gerçekten isteyen okusun çok farklı yerlere açılıyor belki ezberi kuvvetli olmayan biri tıp okumayı çok fazla istiyor hem de hepimizden çok fazla ama en fazla okumak istedi diye okuması doğru olmaz

-------------

ve hastanın hayatını kurtarmaya çalışıyorsun ama maaşlar düşürülsün isteyen yazsın gibi bir cümlenin çok yanlış olduğunu düşünüyorum, ordaki mesleğini yapan doktor insanların hayatını kurtarmaya mı adasın kendini yoksa acaba evin kirasını nasıl ödeyeyim bugün aç kalacak mıyım mı düşünsün, sen iyi maaş ver ki doktor bunları düşünmeden hastasına odaklansın

çok idealist olanlar bile bunu düşünüyor hocam ama asgari ücret verelim hekime ya da o civarda verelim kübada olsun rusyada olsun hep ters tepmiştir ve beyaz ve siyah para diye bir şey çıkmasına neden olmuştur ama putin şimdi daha iyi şartlarda yaşatıyor (türkiyeden daha iyi konumdalar) kübada doktor kaldığını bile düşünmüyorum

• Bir intern olarak +1

Mesela cerrahpaşaya dereceyle giren bir arkadaşım hiçbir şeye çalışmıyor mezun olup botoks kursuna falan gidip yer açıcam botoks yapıcam diyor. Haklısın diyorum adam statü ve para için yazmış zaten reddetmiyor

• Xakler kullanıcısına yanıt

benim arkadaşlarımın çoğu hekim ya da ünilerde falan hocalar ankara tıp için konuşuyorum diğer fakültelerde az olabilir ya da arkadaş çevresinden de kaynaklanabilir elbette diğer mesleklerden olanların çocukları da vardır ve sayıları da fazladır ama doktor olanların sayısı azımsanamayacak kadar fazla  

cerrahpaşadaki tus sonuçlarına bakılırsa ilk 100de sadece cerrahpaşada bu eylül tusunda 50den fazla öğrenci var (her 100deki 2 kişiden biri cerrahpaşa hacettepe bile değil bu son tusta)

hiçbir şeye çalışmayıp diyen olsa olsa max 1kişidir. cerrahpaşada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ankaratıplı -- 18 Ekim 2021; 0:2:31 >
  • Ankaratıplı kullanıcısına yanıt

Tus artık gelenekselleşmiş. İnsanları TUS'tan koparamıyorsun. Çılgınlar gibi İngilizce konuşan ve baya da parası olan arkadaşı USMLE çalışması için ikna edemedim. Tus bir başarı göstergesi değil oturup ezberlemişler bunların çoğu da dediğim gibi artık gelenekselleştiğinden. İnsanlar diğer yolların farkında değiller, kimse ya ben doktora yapayım demiyor ya da ben usmle plab çalışayım demiyor. Bunu yapanlar çok düşük bir kesim

usmle çok fazla para avrupa olabilir de usmle için ciddi birikim gerek kur da hep artıyor

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.