Şimdi Ara

CM Nepton 280L İncelemesi [Vahaa Etkisi]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
2
Favori
8.960
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• CM Nepton 280L İncelemesi [Vahaa Etkisi]

Cooler Master'ın Nepton'dan önceki performans odaklı serisi Eisberg'di.Eisberg 120/240MM radyatöre sahip iki modelden oluşuyordu ve radyatör alüminyum yerine bakırdan imal edilmişti. Radyatöre ayrı olarak piyasada AlphaCool ST30 adıyla alınabiliyordu.Ayrıca pompası da aquacompter üretimiydi.Hepsi bir arada sıvı soğutma çözümünden ziyade custom sıvı soğutmaya benziyordu ve bu haliyle bir rakibi yoktu. 140MM radyatöre sahip bir soğutma çözümü olmayan Cooler Master NZXT X40/X60 ve Corsair H90/H110 pazarda yalnız bırakmamak için Nepton serisini duyurdu. 140XL ve 280L olarak iki farklı modeli bulunuyor.140XL rakipleri X40 ve H90 fakat 140XL çift fana sahip olmasıyla birlikte radyatörününde 11MM daha kalın olmasından dolayı kağıt üzerinde daha üstün duruyor. Bu incelemedeyse serinin en büyük üyesi olan 280L yi inceleyeceğim.

Kutu içeriğinden amd ve intel için gerekli montaj kitleri,fanları sabitlemek için sekiz adet uzun vida/sekiz adet kısa vida,termal macun ve y kablo çıkıyor.

Soğutucuyu elime aldığımda uyandırdığı hissiyat cüssesinden dolayı diğer hazır sıvı soğutma kitlerinden ayrılıyordu.280MM radyatöre sahip piyasada 280L den başka H110 ve X60 var fakat iki ürün teorikte aynı olduğu için tek rakibi var diyebiliriz ve onlar da standart ürünlerden pek farkı yok.280L deki bu hissiyat direkt olarak kullanıcının beklentilerini yükseltiyor. Haleflerinden en büyük farkı hortumlarının büyüklüğü. Üründe feb hortum kullanılmış fakat hortumun çapı custom sıvı soğutma kitlerinde kullandığımız 13MM hortumlara yakın .Blok kısmına geçildiğinde de bu Hulkvari durum devam ediyor ve gördüğüm en büyük blok.

Üründe 280MM boyutlarında 30MM kalınlığında klasik alüminyum bir radyatör yer alıyor.Ürün 140MM fan takılabilecek bir radyatör fakat Cooler Master radyatörün üzerinde 120MM fan yeri koymuş.Bu ince bir detay çünkü o delikler olunca kullanıcı bir şey kaybetmiyor.Elinizde kaliteli 120MM bir fan varsa radyatör üzerinde kullanabilirsiniz ya da bazı 140MM fanlar da 120MM vida delikleri olan fanlarda da sorunsuz montaj yapılabilir

Blok kısmında beyaz aydınlatmalı bir Cooler Master Logosu yer alıyor ve pompaya verilen voltaj değerlerine göre ışığın şiddeti artıp azalıyor. Yani bu led sayesinde pompanın çalışıp çalışmadığı anlaşılabilir. Pompa 3 pin fakat klasik asetek pompalarından oldukça farklı.Normalde asetek pompaları 1500 RPM de olur. Bu üründe kullanılan pompa 6500 RPM devrinde. İlk başta böyle yüksek bir devri hiçbir hazır sıvı soğutma kitinde görmediğim için yanlış ölçüyor diye düşündüm fakat farklı cihazlara taktığımda o hızda olduğunu anladım. Açıkcası böyle bir kitte bu kadar güçlü bir pompayı neden kullandılar anlamadım.Pompa son devirde tiz bir ses çıkartıyor.Arada bir tıkırtı benzeri rahatsız edici bir ses geliyor fakat bu da büyük ihtimal hava boşluğundan dolayı. Kasa içine girince o tiz sesin fanlardan dolayı duyulacağını pek sanmıyorum.Isı emici taban kısmıysa mat bir bakır yüzeye sahip.

Radyatöre giren hortumların yanında '' sökerseniz garanti bozulur'' ibaresinin olduğu bir alan var. Burası su dolumunun yapıldığı yer.Blok kısmında hortumun girdiği rakor kısmında çeşitli şekiller alabiliyor fakat epey bir kuvvet uygulamak gerekiyor bunun için. Normalde bu plastik rakorlar kolayca döndürülüyor fakat bunda döndürürken elimde kalacak diye korktum.

Fan montajlanınca radyatör ile birlikte kalınlık 55MM.

Fanı ilk gördüğümde JETFLO 120 modelinin 140 lık hali gibi düşündüm fakat tek ortak yönü fanların yaprak yapısı.İlk baştaki temel fark yatak yapısı.120 lik model POM Bearing iken Nepton280L deki fanlar Rifle Bearing.Fanın yaprak yapısı aynı olsa da 140 lık modelde göbek kısmı baya büyük bırakılmış.Fan 2000 RPM hızına sahip ve %10 luk oynama payıyla 2300 RPM lere çıkıyor.Fanı performans anlamında oldukça beğendim ben. Ancak ses konusunda çok hassas olunursa başka bir fana geçmeye ihtiyaç duyulur.

Ürünün oldukça farklı bir backplate kullanılmış .Normalde amd ve intel ayrı ayrı backplateler olur ama bu ürün de hem maliyeti düşürmek hem de dünyanın yer altı kaynaklarını korumak() için tek backplate kullanılmış.Montaj için gerekli olanlar ilk resimdekiler. İlk önce kullanacağınız platform hangisiyse ona göre metal renkteki uzun vidaları backplateden geçirerek siyah aparat sayesinde vidaları backplate ye sabitliyoruz. Vida konumlarını kullanılan sokete uygun hale getirildikten sonra anakarta takıyoruz.Daha sonra blok kısmına uygun platforma göre metal plakalar vidalar yardımıyla bloga sabitleniyor. En son işlemse blogu arka plakanın uygun vida deliklerine oturtup vidalarla sabitlemek

Toplamda üç farklı test aşaması var.İlk test yönteminde kutu içeriğinde gelen macun,fan ile diğer testlerde standart olarak kullandığım termal macun olan Noctua NT-H1 ile fan olarak Corsair SP120L yi kullanacağım ve birbirleriyle karşılaştıracağım.(120MM lik boyuta sahip radyatör ve heatsinklerden 120L fan olarak kullanacağım fakat 140MM boyutundaki blokları test için farklı olarak Thermalright TY143 yer alacak. Bunun nedeni 120MM lik bir fan 140MM lik soğutucu blogundan yeterince ısıyı uzaklaştırmaması .Hangi fanı kullandığımın bilgisi test aşamalarında yer alacak.) Birinci test aşamasındaki amaç kendi fan ve macunuyla birlikte her zaman diğer testlerde kullandığım fan ve macundan farkını görmek. Çünkü NT-H1 piyasada bulunabilecek en iyi termal macunların başında ve SP120L[TY143] de yüksek fan devri sayesinde blogun gerçek kalitesini ortaya çıkartacak.Test tek fan(Push) ve çift fan(Push/Pull) olarak tekrarlanacaktır.

İkinci test yönteminde ise termal macun olarak Noctua NT-H1 fan olarak Corsair SP120L olacak klasik olarak.(120MM lik boyuta sahip radyatör ve heatsinklerden 120L fan olarak kullanacağım fakat 140MM boyutundaki blokları test için farklı olarak Thermalright TY143 yer alacak. Bunun nedeni 120MM lik bir fan 140MM lik soğutucu blogundan yeterince ısıyı uzaklaştırmaması .Hangi fanı kullandığımın bilgisi test aşamalarında yer alacak.) . İkinci test yöntemini incelemeye dahil etmemin nedeni aynı macun ve fanı kullanarak blok kalitesini ortaya çıkartmak .Yani Test 2 aşamasındaki soğutucuların hepsinde aynı fan ve macun yer alıyor. Testlerin hepsi bu aşama çift fanla(Push/Pull) olarak yapılmıştır.

Üçüncü test aşamasındaysa kutu içeriğinde gelen fan ve macunla testler yapılacak ve tabloda ki diğer soğutucularda da bu yöntem uygulanacak. Son kullanıcı için en önemli bu aşama olabilir çünkü ben sogutucuya o kadar para verdikten sonra birde buna ek olarak para verip fan ve macun masrafı yapmam diyenleri bu tablo ilgilendiriyor. Ama benim için blogun kalitesi daha önemli ve keyfime göre sessiz fanlar takacağım diyorsanız sizi ilgilendiren aşama Test 2

Bundan sonraki aşamalar tüm test yöntemlerini kapsayan ve hepsin geçerli kısımlar : İlk önce işlemcinin stok hızında yani 3.4 Ghz hızında 1.24V da boştaki sıcaklıgını alacagım ve kriterim olacak değerler o test sırasında düşülen en düşük sıcaklık olacak .(Sogutucuların performansını değerlendirmek için boştaki sıcaklıkları baz almanızı pek tavsiye etmiyorum ]Daha sonra 3.4 Ghz 1.24V de 30 dakika boyunca Prime95 stress testindeki sıcaklıkların ortalamasını alacağım. Üçünü aşama ise 4.5 Ghz hızında 1.28V de 30 dakika boyunca Prime95 stress testindeki sıcaklıkların ortalamasını alacağım. Son olarak ise 5 Ghz 1.48V da 30 dakika boyunca Prime95 stress testindeki sıcaklıkların ortalamasını alacağım. Paylaştığım çekirdek sıcaklıklarının ortalamasının alıp tek şekilde yayınlayacağım böylece tablo üzerindeki karışıklıkta giderilmiş olacak.Ayrıca paylaştığım sıcaklıklar Delta T cinsinden sıcaklıklardır.Yani işlemci sıcaklığından ortam sıcaklığı çıkarılmıştır. Örnek vermek gerekirse oda 25 derece işlemci 55 derece dersek delta sıcaklık 55-25=30 oluyor.Böyle hesap yapmamdaki amaç bir soğutucuyu test ederken oda 25 dereceyken diğer soğutucuyu testinde 20 derece olursa bu testin hiçbir anlamı kalmaz. Bunun çözümü için ya her fanın testinde oda sıcaklığı paylaşacağım ki buda çok fazla kafa karıştırır ya sürekli klima açık duracak ya da delta sıcaklığını baz alınacak .Testte kullandığım programlar Windows 7 64 Bit ,Real Temp,Prime 95,Cpu-z

Test Aşamaları -1-

Normalde macun karşılaştırmasını her aşamada yapardım fakat üzerindeki macun NT-H1 neredeyse birebir aynı oldukları için macunu değiştirmeyeceğim.Onun yerine tek fan ve çift fan olmak üzere farklı fan hızlarında testi detaylandırdım.

İlk test aşamasında test kendi içinde olacak.

CM Nepton 280L 2000 RPM VS 1500 RPM VS 1000 RPM Vs CM Nepton 280L TY143 2500 RPM

1-2500K 3.4 Ghz 1.24V Boşta[Resim 1]
    2-2500K 3.4 Ghz 1.24V Yükte[Resim 2]
    3-2500K 4.5 Ghz 1.28V Yükte[Resim 3]
    4-2500k 5 Ghz 1.48V Yükte[Resim 4]

Test Aşamaları -2-

Amaç tüm sogutucularda aynı macun ve fanı kullanarak blok performansını yani soğutucunun-radyatörün gerçek performansını ölçmek.(Bazı uyanık üreticiler kafa ütüleyen fanlar koyarak kendi ayarındaki rakip soğutuculardan daha üstün performans gösterdiğini söylediği için bu yöntem dahil edilmiştir)

Diğer soğutucularla karşılaştırma. Kullanılan macun(Noctua NT-H1) ve fan (SP120L) tüm soğutucularda aynıdır.Ve çift fan kullanılmıştır. Yani push-pull konfigürasyonuyla test edilmiştir.[Ufak bir dipnot düşeyim. Push-Pull dediğimden 240MM boyutundaki radyatörlerde 4 adet fan kullanılmıştır)

Test Aşamaları -3-

Belkide son kullanıcıyı en çok ilgilendiren test. Çünkü kullanıcı ben sogutucuyu alırım ve daha da fan,macun vs masraf yapmam diyenler için direkt olarak bu sonuçlar ilgilendiriyor . Bu testte kutu içeriğinde ürünle beraber gelen fan ve termal macunlar kullanılmıştır.

Test Aşamaları -1-

Farklı macun ve fan kombinasyonlarıyla test.

2500K 3.4 Ghz 1.24V Boşta -------------------------------------------------------- 2500K 3.4 Ghz 1.24V Yükte

2500K 4.5 Ghz 1.28V Yükte ---------------------------------------------------------- 2500k 5 Ghz 1.48V Yükte

Test Aşamaları -2-

Testteki kullanılan tüm macun ve fanlar aynıdır.

2500K 3.4 Ghz 1.24V Boşta ------------------------------ 2500K 3.4 Ghz 1.24V Yükte ------------------------------ 2500K 4.5 Ghz 1.28V Yükte ----------------------------- 2500k 5 Ghz 1.48V Yükte

Test Aşamaları -3-

Kutu içeriğinden gelen fan ve macun kullanılmıştır.

2500K 3.4 Ghz 1.24V Boşta ------------------------------ 2500K 3.4 Ghz 1.24V Yükte ------------------------------ 2500K 4.5 Ghz 1.28V Yükte ----------------------------- 2500k 5 Ghz 1.48V Yükte

6500 RPM hızında güçlü bir pompa olduğu için pompanın devrini düşürerek farklı devirlerdeki sıcaklık salınımına baktım.Aradaki fark 1.48V verdiğim için fazla gibi görülebilir fakat aradaki bu fark mütevazi voltajlarda kapanacaktır.

Klasik olarak CM macunları yine orta kalitede.

Kaliteli 5 farklı fanla karşılaştırma .

Beklentilerimi net bir şekilde karşıladı .Performans olarak zirvedeki iki soğutucudan biri. Nepton 280L nin piyasadaki rakibi Corsair H110.Daha önce H110 incelemesini yapmıştım ve test ettiğim en kaliteli soğutucuydu. Nepton 280L de performans olarak H110 ile aynı seviyede .

Ses olarak iki farklı cephe var. Pompa cephesinde 6500 RPM de tiz bir sesi var ve kasa içine girince duyulmayacak seviyede. Yine de devir düşürmek istiyorsanız yukarıdaki farklı pompa devirlerindeki sıcaklık seviye değerlerine göre karar verebilirsiniz. Fan kısmında JetFlo nun 140MM lik versiyonu olsa tadından yenmezdi.Genel olarak fanlardan memnun kaldım diyebilirim. Eğer sessizliğe önem veriyorsanız o zaman Noctua NF-A14 gibi fanları tercih edebilirsiniz.Performans olarak değiştirmenin bir mantığı yok bonus kısmında görüldüğü gibi. Macun olarak 5 GHZ de fark 3 derece NT-H1 ile Performanstan ödün vermek istemiyorsanız NT-H1 alabilirsiniz. Soğutucu görsel olarak Zalman Max 3 serisinden sonra en çok hoşuma giden soğutucu oldu. Fanları radyatöre montajı için toplamda 16 adet vida var .Normalde sekiz tane vida çıkar ve fanlar dörtleneceğinde nalburun yolu tutulurdu ama 280L de böyle bir dert yok.Üstelik vidalarda parmak vida dediğimiz cinsten,kaliteli yani. Ama bu vidalarla dikkat edilmesi gereken bir durum var.Vidaların sekiz tanesi uzun sekiz tanesi kısa.Kısa vidalar fanların direkt radyatöre montaj edildiğinde kullanılıyor. Eğer fanları dışarıya radyatörü içeriye montajlayacaksanız ve ikisinin arasına kasa girecekse bu sefer uzun vidaları kullanıyorsunuz. Direkt olarak uzun vidaları taktığınızda radyatöre zarar verebilirsiniz ondan araya pul atmayı unutmayın.

Ürünün Türkiye fiyatı 407 TL.Rakibi H110 ile aynı seviyede . Normalde bu tarz soğutucular 350 TL yi geçmemesi lazım fakat kişi başına düşen milli gelir bakımından tek rakibimiz Norveç olduğu için genelde bu tarz ürünler ederinden fazla fiyatlı oluyor. Bu fiyat seviyesiyle salt bir performans ürünü. Uzun lafın kısası bütçenin sizin için pek bir önemi yoksa ve performanstan ödün vermek istemiyorsanız Nepton 280L yi seçenekleriniz arasında bulundurmanızda fayda var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 29 Aralık 2017; 21:53:31 >

• H110 4 fanı hangi sekilde monte etmeliyim hocam görseli göremedim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: i7_4790k

H110 4 fanı hangi sekilde monte etmeliyim hocam görseli göremedim

Tüm fanların hava üfleme yönü aynı olmalıdır

• OneTreeHill kullanıcısına yanıt
    Peki hocam 4790k 1.151v ile max 72 derece aldım prime95 30 dklik testte 4 fanla testte girsem kaç derece oynatabilrim ?

• Elinize sağlık yine güzel bir inceleme olmuş. Performansı gerçekten iyiymiş h110 ile aynı dediğiniz gibi...

Stok fanlarını ele alırsak, H110'a göre fan sesi daha mı yüksek 280L'nin hocam?
  • İncelemeleriniz çok başarılı.
  • Hocam merhabalar,

Öncelikle inceleme için çok teşekkür ediyorum..

Testlerde gördüğüme göre Corsair H90 gerçekten performanslı soğutucuymuş.Thermaltake Water 3.0 Extreme inceleme durumunuz var mı?

Ucuz fiyatlı Thermaltake Water 3.0 Extreme aldım rakipleri karşısındaki performansını merak ediyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trktlh -- 14 Ağustos 2014; 11:16:40 >
  • @i7_4790k

Max 72 dereceyse onun ortalaması büyük ihtimal 68 filandır.Bendeki işlemci sand olduğu için bir karşılaştırma yapamıyorum fakat intel refreshlerde termal sorunları çözdüğünü söylüyordu. Fanların radyatör üzerindeki konumunu,kasayı,kasa içi hava sirkülasyonu gibi etkenleri bilmiyorum ama normal gibi geldi değerler. Bu tarz soğutucuların farkı genelde yüksek voltajlarda çıkar

@HiqhWoltage

Kendi fanlarının 2000 ve 1500 rpm de videosun ekleyeceğim hafta sonu ama 1500 rpm de nepton fanları daha az sessiz gibi . Ama iki fanıda aynı hızda test ettiğimde h100 fanı daha başarılı. Bu bence göbek kısmıyla ilgili. Fanın göbegi ne kadar büyürse ölü noktada o kadar büyüyor. Bu durum yüksek hızlarda belli olmasa da düşük hızlarda etkisini gösteriyor. Hafta sonu tekrar deneceğim bu fan test olayını

@trktlh

H90 incelediğim sırada h75 fiyatındayken fiyat performans oranı epey yüksekti. Bu tarz kaliteli soğutucularda fark tdp değeri yüksek extreme serisi işlemlerde fark açılıyor. Ben 1.50V versem de olmuyor

LG115X ve LGA 2011 arasındaki farkı buradan görebilirsin

http://www.bit-tech.net/hardware/cooling/2014/06/09/be-quiet-dark-rock-pro-3-review/2

3.0 Şimdilik ufukta gözükmüyor

• OneTreeHill kullanıcısına yanıt
    Hocam çok güzel konu ellerine sağlık faydalı bir konu . Push pull olayını 4 adet NOCTUA NF-A14 industrialPPC-2000 PWM fanla denicem ve sonuçları sizle paylaşıcam hocam ,
    Fanlar ;

http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=6511

Konu güzel konu ellerinize sağlık tekrar

• İnceleme için teşekkürler. Cooler master'ın bu yeni serisi merak konusu idi. 12 cm fan yuvalarının oluşu acaba sadece 240 mm radyatör takılan kasalara takılmasını mümkün kılacak bir yapıdamı?
  • white_power kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Neptona hem 120mm hem 140mm fan takılabiliyor bu sayede eğer kasanızda 140mm yuvası yoksa bile üzerindeki fanları 120mm ile değiştirerek 120mm yuvalara 280mm lik radyatörü montaj yapabilirsiniz.
  • usta onu bunu geçte h100i den iyimi kötümü şimdi ayrıca güzel inceleme kralsın VESSELAM

• Bahsettiğim kasa hafx'tir. Radyatörü 12 lik yuvaları kullanarak kasaya tuturmayı düşündüm fanlarda alt tarafında içeriden dışarıya doğru havayı atacak şekilde montajlamak mümkün gözüküyor.
  • süper bir inceleme şu an h100i mi satmayı bile düşünüyorum Corsair fanım da var onlarla birlikte 280L kullanmayı düşünüyorum h100i den daha başarılı olacagını düşünüyorum .
  • bence sıvı soğutmanın bu kadar geri kalmaması gerek yada bana yıllarca sıvı soğutma şöyle böyle diye diye beynimi yıkadılar Noctua U14S i bile yetişmiş bu yüzden Ncotua U14S alıp kullanıcam :D bi 6 yıl kullanırım artık :D
  • hocam dediğiniz gibi oldu pushpull yapınca 74 olan sıcaklık 70 derece çekti kendini , bide ses yapmasa tadından yenmez ve kullanılırda ses harika :D
    direk söktüm
  • Arkadaslar merhaba,

Dun Cooler master nepton 140 xl montaji yaptim. Pompanin kabloyu cpu fana takinca 5700 rpm, sys fana takinca 7100 rpm ile calisiyor. Fanlari ayni sekilde cpu fana takinca 2100 rpm, sys fana takinca 1700 rpm ile calisiyir. Suan speed fan programi ile kullaniyorum. Pompanin hizini degistirmeden cpu fanda 5700 rpm, fanlarida program yardimi ile 1100 rpmde calistiriyorum. Bu degerler normal midir yani pompanin bu kadar hizli calismasi falan. Yardimci olabilirseniz sevinirin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Coolermaster_Türkiye

Merhaba,

Neptona hem 120mm hem 140mm fan takılabiliyor bu sayede eğer kasanızda 140mm yuvası yoksa bile üzerindeki fanları 120mm ile değiştirerek 120mm yuvalara 280mm lik radyatörü montaj yapabilirsiniz.

Peki bu durumda RC 690 III ile uyumlu mudur? Yoksa radyator kalinligindan dolayi sorun cikabilir mi?

• F@ruk F kullanıcısına yanıt
    693 ün üstünde 2 tane 140mm fan takılacak yer var yani orjinal fanlarıyla bu ürünü 693 e takabilirsiniz gibi gözüküyor ama 280L radyatörü biraz kalın o yüzden aşağıya doğru anakart mofsetleri ile çakışma durumu nasıl olur bakmak lazım. Pzt günü size daha net cevap verebilirim.
  • @i7_4790k

Lüks olmuş bu fanlar biraz. En azından ödediğin tutar değerinde bir geri dönüş olmuyor ama ses konusunda fanlar daha düşük devirde çalışacağı için o yönden kazancın olur.

@white_power

Bu açından hiç düşünmedim ama teorik olarak olabilir.Ama radyatörü takacağın yerin yüzey alanı geniş olması lazım. Kasa geniş olacak yani. Ama genelde kasa genişse üretici zaten 140MM fan yeri koyuyor.

@danqerRocker

Bahsettiğiniz modeller zaten hava soğutmanın en iyisi. En iyi hava soğutmayla sıvı soğutma genelde eşdeğer performans sergiler genelde.

@jacabho

Demek ki anakartın kendi fan profili etkin. O kadar farklı hızlarının olmasının nedeni farklı voltaj değerleri. Anakartın biosyna girerek istediğiniz kanalı disable yaptığınızda sürekli 12V verir. Ya da anakartın üçüncü parti yazılımıyla da ayarlayabilirsiniz bunu

http://images.anandtech.com/doci/5833/ASUS%20P8Z77-V%20Deluxe%20BIOS%2025%20-%20Monitor2.png

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.