Şimdi Ara

Citroen c4 calışmama sorunu ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
5
Cevap
0
Favori
6.665
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar merhabalar.C4 2005 model aracim var lpg-benzin son 2-3 aydir anlam veremedigim ve hala devam etmekte olan sorunlar cikiyor karsima.Ilk aracim hic anlamamakla birlikte sorunun elektronik veya benzin lpg sisteminde oldugunu dusunuyorum.Soruna gelince, aracin bir gunu digerini tutmuyor.Dun dag bayir yardirdigim arac ertesi gun sabah calistirmak istedigimde calismiyor.Mars basiyo calisir gibi yapiyor ama yok banamisin demiyor.Daha onceden benzer sorunlardan dolayi samandira,akü,mars motoru otomatigi ve bujileri degistirdik bir sure sonra yine sorun devam etmekte.Son durum olarak calisir gibi yapiyor bujileri islaniyor.Usta cagirdigimizda bujileri kurutup vurdurarak veya zorla calistirdik.Aractan anlasam kendim sokup takip bulcam artik sorunu o derece sikildim durumdan, hep ayni sorun gosterdigimiz ustalar ya birseyden anlamiyor yada bildigi halde soylemiyor cikmazlardayim ciddi paralar cikti elimden ve hala sorunum devam etmekte.Benzer sorunla karsilasan veya bilgi paylasiminda buluncak arkadaslar var ise yardimlarinizi bekliyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• aracın çalışmasında 5 şeye ihtiyaç var, bunlardan biri/birkaçı problemli ise sıkıntı çıkıyor haliye;

1.Yakıt
    2.Hava
    3.ateşleme (kıvılcım)
    4.zamanlama ( triger )
    5.elektronik sistemler

1-ilk olarak yakıt pompasına bakarım yerinde olsam. Pompa ya da regülatörde problem olabilir. Yakıt basıncında bir düzensizlik var mı bakılır. Enjektörlere de bakılır.

2- hava alışında probelm olması zor bu olay, bundan yapmayacaktır kanımca.

3-ateşleme kıvıcım burada bobinlere büyük iş düşüyor, bujide kıvılcım oluşuyor mu bakması koay bir konu, her usta bakabilir buna

4-Zamanlamada bir problem yoktur, bir çalışıyor bir çalışmıyor demenden bu anlaşılıyor.

5- krank sensörü, MAF sensörü, MAP sensörü, bunlardan hangileri var ise motorda, soketini çıkarıp devre dışı bırak, motor kontrol ünitesi devredışı bıraktığın bileşenin yoklğunu anlayıp ya okunması gereken değerleri öngörü değerler ile değiştirip motoru sağlıklı çalıştıracaktır, ya da ateşleme hiç olmayacaktır, anlarsın ne gerekli, ne gerekli değil.

kolaylıklar

Yaz hocam hallolunca,
    ne oldu nasıl kaça halloldu

• Kontak ve ilk çalıştırma esnasında görev yapan röleler, bunlara da bakılmalı..

• iyigun kullanıcısına yanıt
    Sorunu cozdum sukurler olsun.
    Dostum seninde dedigin gibi krank sensoru bozulmus.Arizalari ve benzer sorunlardan yola cikarak internette baya bir arastirma yaptim onume ne ciktiysa okudum.Benim durumumda mars basiyor ve calismiyor,okuyucu sensorler,beyin ve atesleme sistemine cikiyordu sorun teknik bilgim olsa kaputu acar kendim kurcalar ederdim.Sanayide car cakala gittigimde adamlar elini attigi parcanin bozuk ve degismesi gerektigini souluyordu.Artik parasindada degilim sorunum cozulmuyordu krank sensoru diyerekten Ilk isim citroen yetkili servise gidip araci makinaya baglatip hata hata kodlarini almak oldu burdada biraz puruzle karsilastim ama biraz ustelemeyle hallettim sorunu.Yetkili servis aracin Lpg li olmasindan dolayi bakalayacaklarini risk teskil ettigini belirtti ona da hak veriyorum bu kismi biraz inatla gectik :)200+kdv ariza kodlari icin odeme yaptim birkac saat surdu ve bingo krank sensor okuyucu fan motoru bobin ve lpg oldugu icin katalizor hatasi verdi o normaldir dedi lpg oldugu icin dogru verileri alamayiz demisti ciktik servisten yine sanayiye 200 un + kdvsini almadi sagolsun arkadas.Daha onceden samandira taktirdigim yere hata kodlari ile verdim benim takayi dedim arac bole bole kalsin simdi calisir sabah calismaz hata kodlari bunlar krank okuyucu kesin zaten gerisinede bir bak diye biraktim.Ertesi gun krank sensoru degismis baska ariza bozugu yokmus 200 de orda odedim.Su an canavar gibi tek marsta basiyor iki gundur sorun yok.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.