Şimdi Ara

Cihaza zarar vermişmidir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
407
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selam arkadaşlar.. Elimde Sony'nin 500w 8ohm çıkışlı 5+1 amfsi var..(Sony STR-DG520) streo çıkışta kullanıyorum.. amerikan bir ürün doğal olarak 220 to 110v bi adaptör ile kullanıyordum fakat adaptör yetersiz kaldığı için sürekli adaptör de ısınma ve koku sorunu vardı.. Dün biraz fazla yüklendim sanırsam adaptör patladı.. Bir kaç kez denedim direk evin şartelini attıryor.. Merak ettiğim konu Sony'de kısa devre koruması falan varmıdır cihazı yalan etme gibi bi durum ortaya çıkmıştır merak ediyorum.. elektronikçi arkadaşlar bir cevap yazarsa gidip ona göre yine adaptör alacağım bu sefer kalite bir adaptör alıcam fakat cihaz yalan olduysa elimde adaptör ile kalmak istemiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: fbilker1907

Selam arkadaşlar.. Elimde Sony'nin 500w 8ohm çıkışlı 5+1 amfsi var..(Sony STR-DG520) streo çıkışta kullanıyorum.. amerikan bir ürün doğal olarak 220 to 110v bi adaptör ile kullanıyordum fakat adaptör yetersiz kaldığı için sürekli adaptör de ısınma ve koku sorunu vardı.. Dün biraz fazla yüklendim sanırsam adaptör patladı.. Bir kaç kez denedim direk evin şartelini attıryor.. Merak ettiğim konu Sony'de kısa devre koruması falan varmıdır cihazı yalan etme gibi bi durum ortaya çıkmıştır merak ediyorum.. elektronikçi arkadaşlar bir cevap yazarsa gidip ona göre yine adaptör alacağım bu sefer kalite bir adaptör alıcam fakat cihaz yalan olduysa elimde adaptör ile kalmak istemiyorum

Denemeden bilemezsin. O adaptörü at. Şase var ki atıyor sigorta.

Umarım bir şey olmamıştır.

• quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Orijinalden alıntı: fbilker1907

Selam arkadaşlar.. Elimde Sony'nin 500w 8ohm çıkışlı 5+1 amfsi var..(Sony STR-DG520) streo çıkışta kullanıyorum.. amerikan bir ürün doğal olarak 220 to 110v bi adaptör ile kullanıyordum fakat adaptör yetersiz kaldığı için sürekli adaptör de ısınma ve koku sorunu vardı.. Dün biraz fazla yüklendim sanırsam adaptör patladı.. Bir kaç kez denedim direk evin şartelini attıryor.. Merak ettiğim konu Sony'de kısa devre koruması falan varmıdır cihazı yalan etme gibi bi durum ortaya çıkmıştır merak ediyorum.. elektronikçi arkadaşlar bir cevap yazarsa gidip ona göre yine adaptör alacağım bu sefer kalite bir adaptör alıcam fakat cihaz yalan olduysa elimde adaptör ile kalmak istemiyorum

Denemeden bilemezsin. O adaptörü at. Şase var ki atıyor sigorta.

Umarım bir şey olmamıştır.

İşte korkulan cevap geldi denemeden bilmek çok zor gerçekten fakat böyle bir durumda kısa devre yüksek voltaj falan koruması varmı acaba bu cihazın

• fbilker1907 kullanıcısına yanıt
    Bu tip ürünlerde araştırmalarıma göre Ataba markasından şaşmayın.Piyasadan soruşturun satan yeri bulup anfiyi orda fişe takıp deneyin size 800w yada 1000w çıkış gücü olan bir regülatör lazım Ankara da yaklaşık 200 tll civarı fiyat aldım.Ben 550w çıkış gücü olan anfi için 400w çıkış gücüne sahip Ataba marka regülatör kullanıyorum,tekniker bir arkadaşım zararı olamyacağını söyledi,hatta cihazın daha garantide olur yakma ihtimali olmaz dedi ama anfi hop.leri tam besliyebiliyor mu bilemiyorum.400w çıkışı olan Atabalar 95-100 tl civarında.
    Cihazınız zarar görmüş mü sorusunun cevabı maalesef muallak,geçmiş olsun
  • fbilker1907 kullanıcısına yanıt
    merhaba hocam öncelikle geçmiş olsun avr lerin kısa devre koruması ısı koruması ve elektrik koruması var diye biliyorum belki içindeki sigorta yanmış olabilir yani cihazın sigortasını değiştirip kullanabilirsin veya hiç bir şey olmamıştır veya yanmıştır bilemiyorum adaptör alırken paradan kısma bi sefer alıyorsun iyisini al
  • Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar kısa zamanda adaptör alıp durumu sizlerle paylaşacağım..
  • 500w bi regülatör ile işi daha da güzel bir hale getirdim seste farketmeler oldu.. cihazda sıkıntı yok regülatör biraz pahalı bişi arkadaşlar haberiniz ola :)
  • Anfinin içinde sigorta mevcut. Şanslısınız ki anfinize birşey olmamış. Normalde iki çeşit 110/220 trafo var. Bunlarda ilki hem pahalı hem ağır ama daha garantili olanı primer ve sekonderi ayrı olan yani 220 giren sekonderinden 110 çıkan model. Bu ayrıca şebeke voltajına galvanik ayrım yaptığından elektrik şoklarına karşı korma sağlar.

Diğer tip tek sargılı ve sargısının orta ucundan 110 volt için çıkış olan trafo tipi ki bu ucuz ama verimsiz.

Normalde 500 watt (şebekeden çektiği güç olarak örnek veriyorum yoksa 0 anfi 500 watt veremez, şebeke gücü 250 watt civarındadır) olan bir cihazı verimli kullanmak istiyorsanız en az 500watt sekonder gücü olan bir çevirici almalısınız yoksa primer gücü 500 watt olan bir çevirici beslediği cihaza kayıpları çıkınca 500 wattan aşağı güc verir.

Diğer konu yüksek güçlü cihaza düşük güçlü besleme takmak ilgili cihazı bozulmaktan korumaz aksine tam güçte voltaj düşümü olacağından aynı gücü verebilmek adına düşen voltaj oranında kaybı daha yüksek akım çekmeye çalışarak telafi etmeye çalışması sonucu çevirici de cihaz da hasar görebilir.

Öte yandan 110 volt 60 hertz cihaza bizdeki gibi 50 hertz verirseniz ve cihazda 50/60 hertz yazmıyorsa fazla voltaj veriyorsunuz demektir. Örneğin 110 volt 60 hertz cihaza Türkiye de 105 volt 50 hertz uygulanır. Hertz değeri düştükçe trafolu cihazlarda endüktif reaktans ta düştüğünden hesap oranında daha düşük voltaj uygulamak lazım gelir. Örneğin aynı cihazın trafosu uygunsa 110/60 yerine 130/75 yada 100/40 voltaj/hertz uygulanabilir.

• bir sey olmas sigorta atmasaydi cihazin yanardi . yasasin kacak akim rulesi .d.d.
  • Faz-notr arası kısa devre ile kaçak akımın ne ilgisi var. Otomatik sigorta atana kadar cihaz gayet süratle hasarlanabilirdi. Her aleti her işle ilişkilendirmeyin biri başka iş yapıyor diğeri başka iş yapıyor.
  • Sozuak S kullanıcısına yanıt
    Hocam ben 550w çıkışlı anfi için 400w çıkışlı bir çevirici kullanıyorum cihaza hasar veriyor mudur? Eğer öyleyse 1000 w dönüştürücü alacağım.Teşekkürler
  • Hasar vermesi için cihazınızın şebekeden 400 wattan fazla çekmesi ve cihazın sınırlarında zorlamanız lazım sürekli. 550w anfi gerçekte asla 550w vermez cihazın arkasında gerçek şebeke gücünü görürsünüz, endişe etmeyin. Çeviricinizin aşırı ısınma gibi durumu yoksa çevirici için de endişe etmeyin.
  • Sozuak S kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam 1000likler zaten çok pahalı

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.