Şimdi Ara

Çiğ köfte Ustalarına sorum var.?? Yapılış şekli (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
0
Favori
27.097
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bi sorun olursa sor hocam bende yapıcam büyük ihtimalle..
  • Bulguru ıslatırsanız suyu çeker ve şişer. Gaz yapar sonra.
    Önce bulguru domates salçası ile iyice yoğuracaksınız. Taa ki, ağzınıza aldığınızda tane tane hissetmeyene kadar. Sonra eti karıştırıp yoğuracaksınız. Baharat vs. ilave edip yoğuracaksınız. Macun gibi olunca ufak doğranmış taze soğanları katıp şeklini verip tabağa dizersiniz, olur biter...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ABABA2307

Bulguru ıslatırsanız suyu çeker ve şişer. Gaz yapar sonra.
    Önce bulguru domates salçası ile iyice yoğuracaksınız. Taa ki, ağzınıza aldığınızda tane tane hissetmeyene kadar. Sonra eti karıştırıp yoğuracaksınız. Baharat vs. ilave edip yoğuracaksınız. Macun gibi olunca ufak doğranmış taze soğanları katıp şeklini verip tabağa dizersiniz, olur biter...

domates salçası olursa tatlı olur hocam.. Biber salçası kullanmak bana göre daha makbuldur...

Bulguru yumuşatmak içinse ben "soğan" ve "domates" kullanıyorum...

Memlekete gidince bizimkilere yapıyım canım çekti

• etli çiğ köfteden hoşlanmıyorum...

et yerine öğütülmüş badem fındık ve fıstık

aroması aynı etli çiğ köfte

ince bulgur kullanın iyice yoğurun

et kullanacak olanlar döşü tercih etsin sinirlerini iyice ayırın

isot kullanın baharatlar da abartıya kaçmayın

ve yanında bol ekşili salata olsun (marullu ve domatesli )
  • Pismis et kullanan bir yerden yiyorum ben gayet guzel oluyor ETSIZ CIGKOFTENIN KISIRDAN FARKI YOKTUR
    Ama evde yapilirsa cig et kullanilip o an icinde bitmeside olasidir cig et kullanildigi zaman biber oraninin eti pisirmesi icin bir hayli fazla olmasi gerekir + ozel tepsi + iyice ovalanmasi gerekmektedir
  • yoğuranın terleri böle damla damla düşcek içine bu kdr güzel olmasının sebebi bu gizli malzeme işte
  • Annem etsiz yapar ama yiyenlerin hiç biri içinde et olmadığını anlamaz, çoğunluğu hazır alınmış sanıyorlar.
    Şu ana kadar yiyenlerin hepsi tarifini aldı. Sadece 5 ytl ile 100-150 tane köfte çıkıyor.
  • Tatar eti farklı birşey mi ? bunun yüüznden çevremde bayağı kavga çıktı yok tatar etidir yok çiğköftedir diye
  • quote:

Orjinalden alıntı: Gny*

Annem etsiz yapar ama yiyenlerin hiç biri içinde et olmadığını anlamaz, çoğunluğu hazır alınmış sanıyorlar.
    Şu ana kadar yiyenlerin hepsi tarifini aldı. Sadece 5 ytl ile 100-150 tane köfte çıkıyor.

Etsiz yapanken ne koyuyo et yerine? Bende bunu merak ediyorum hep.
  • kısır olmasın o s:
  • Benden sana öneri ben önce düğü (bulgur) döküyorum yapcağım çiğköfte leğenine sonra bahartlar soğan vs.

onu yoğurduktan sonra biraz eti atıorum sora olmaya yakın maydonoz atıyorum Sonra AFİYET OLA!
  • benim eniştem urfalı çiğköftesi çok güzel oluyo bulguru eti soğanı biberi falan en başta yoğurulur en sonlara doğru ise çiğköftenin yeşillikleri koyulur benim bildiğim bu ve urfada bu yapılır
  • İlk önce et yoğurulmaz et sonradan konulur et zaten çiğ köftenin acısıyla pişer.Eti normal yoğurmanın bir anlamı yok.
  • Et ; bizde en başta salça,isot baharat karışımı ile yoğurulur, homojenize olduktan sonra bulgur yavaş yavaş alınır. Et en başta konulur, çünkü direkt salça, isot baharat karışım ile karışır, bu şekilde et daha iyi pişer, tabiri caizse...

Eti ne kadar erken koyarsanız o kadar et çok yoğurulmuş olur, yani daha iyi pişer... Bir Urfalı olarak söyleyeceğim bunlar...
    Bulgur ıslatılmaz kesinlikle... amaç bulguru yoğurarak o hale getirmek. bazı uyanıklar çabuk yoruluyo ondan ıslatıyo, sonra 5 dk.da oldu diyor.

Etsiz çiğköfteye biz çiğköfte demiyoruz, Yumurtalı köftedir adı...

Daha sık yapılabilir bir çeşittir. Et koymuyorsunuz, diğer tüm malzemeler aynı, en sonda bir tavada bolca yumurtayı bolca yağda çırpıp pişiriyorsunuz. ve köfteye ekliyosunuz, iyice dağıtıyosunuz... Bu daha kolay ve masrafsız... vede çooooooooook lezetli
  • quote:

Orjinalden alıntı: deniz c

çiğ köfte yapmadan önce bulgur ıslatılır.

et ve ilave edeceğin isot baharat... vs birlikte kısa bir süre yoğurulur daha sonra ıslatmış olduğun bulgur yavaş yavaş ilave edilir..

- bulguru ilave ettikçe kuru olan kıvamı yumuşatmak için su kullanılır, benim sana tavsiyem buz kullan yalnız dikkat et elini kesme..

- şahsen ben adıyamanlıyım 20 yıldır evimde her hafta sonu çiğköfte yapılır. Bu zamana kadar çok nadir çiğköfte olmadan bir pazar günü geçirmişimdir..

- Bazen etsiz yapıyorum. ve bunu arkadaşlarım fark etmiyor söylemesem anlamıyorlar et olup olmadığını. bunun formulude patates!

- Çiğ köfte yapımında sıra ve yoğurma tarzı falan teferruattır önemli olan kattığın tadların uyumu ve miktarı.

- 1 kg bulgur 750gr et 1kg isot ile çiğköfte yaptığım bile oluyor tercih sana kalmış yapa yapa öğreneceksin

Eyvallah
    pieceofmoon nickli arkadaşımızda senin gibi anlatmış.

Şu olayı daha ayrıntılı anlatırsanız sevinirim.Kişi başını nasıl ayarlıyosunuz.örneğin 5-10-20 kişilik yapılacak.Kriter ne

• Bulgura isot soğan vb kattıktan sonra biraz yoğurulur..
  • canım çekti ya
  • quote:

Orjinalden alıntı: KIZILÖTESİİ

quote:

Orjinalden alıntı: deniz c

çiğ köfte yapmadan önce bulgur ıslatılır.

et ve ilave edeceğin isot baharat... vs birlikte kısa bir süre yoğurulur daha sonra ıslatmış olduğun bulgur yavaş yavaş ilave edilir..

- bulguru ilave ettikçe kuru olan kıvamı yumuşatmak için su kullanılır, benim sana tavsiyem buz kullan yalnız dikkat et elini kesme..

- şahsen ben adıyamanlıyım 20 yıldır evimde her hafta sonu çiğköfte yapılır. Bu zamana kadar çok nadir çiğköfte olmadan bir pazar günü geçirmişimdir..

- Bazen etsiz yapıyorum. ve bunu arkadaşlarım fark etmiyor söylemesem anlamıyorlar et olup olmadığını. bunun formulude patates!

- Çiğ köfte yapımında sıra ve yoğurma tarzı falan teferruattır önemli olan kattığın tadların uyumu ve miktarı.

- 1 kg bulgur 750gr et 1kg isot ile çiğköfte yaptığım bile oluyor tercih sana kalmış yapa yapa öğreneceksin

Eyvallah
    pieceofmoon nickli arkadaşımızda senin gibi anlatmış.

Şu olayı daha ayrıntılı anlatırsanız sevinirim.Kişi başını nasıl ayarlıyosunuz.örneğin 5-10-20 kişilik yapılacak.Kriter ne

ben 5 kişi için 750gr bulgur 500gr et kullanıyorum. aslında onuda zamanla kavrıyosun, tadımlık olsun diyorsan daha az yaparsın. ama ilk deneyim olacaksa 750gr bulgur ile başla.

pieceofmoon da anlattığı gibi yumurtalıköfte de çok güzel olur arada yaparız. tabaklara koyarız çatalla yeriz yada yeşilliğin arasına koyup yemek gayet zevkli ve lezzetli olur.

Kişi başına nasıl ayarlıyoruz demişsin bunuda istersen şöyle yap 1 kişi için 1 su bardağı bulgur koy, toplam bulgurun tamamı kadar yada 4 te 3 ü kadarda et koyarsan. güzel olur zaten ilk yaptığında illaki eksiklerin olacak yapa yapa kavrıcaksın kasaba gidip çiğköftelik kıyma iste hatta bazı kasaplarda çiğköfteler için hazır baharatlar var onlardanda alabilirsin.

• Bende merak ettim bir ara denemelik yapayım
  • et,bulgurdan 50-100gram fazla olursa daha lezzetli olur..

ben mesela 500gram kıymaya 400-450gram bulgur koyuyorum..

1 kilo kıymaya 900 gram fln bulgur koyuyorum..
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.