Şimdi Ara

★★★ CHEVROLET CRUZE ★★★ (1795. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
45.111
Cevap
162
Favori
3.530.828
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 17931794179517961797
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şehir içinde tasarruf eğilimi olmadan ve ortalama 3000 rpm'de vites değiştirerek 9,5-9,6 lt benzin tüketiyorum. O da yaklaşık 48 kuruşa denk geliyor. Sürekli olmamakla birlikte sollamalarda ve ani hızlanmalarda 4000 rpm'yi geçtiğim de oluyor. Bulunduğum şehir Kayseri, bilmeyenler için yer şeklini düz bir ova olarak özetleyebilirim.

34 Kuruş tüketimi görece olarak avantajlı olsa bile benim gibi 1 yılda 12.000 km yapan birine pek hitap etmiyor. Km başına yapacağım 14 Kuruş tasarruf LPG kitinin maliyetini çıkarmak için çok uzun zaman isteyecektir. Aracın motorunda yapacağı deforme de ek zarar olarak pasif hanesine yazılacak. Bilinçli bir Cruze alıcısına LPG'li araç satmanın zorluğu düşünülünce 2. el dezavantajı da ayrı bir sorun.

Özellikle çok km yapan Cruze kullanıcılarının LPG tercihlerine saygı duyuyorum ama bana pek mantıklı gelmiyor bu şartlar altında.

14-15 lt yaktığı rivayet edilen Cruze'lar bu söylediklerimden müstesna elbette.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hadiiii

Yorum için teşekkürler bir iki krs fazla yaksa bile onu da tasarruf kasintisi olmadan kullanmaya vermek gerekir tekrar teşekkürler

Normal kullanım ile gaza rahatça basmanın keyfi eğer 2-4krş dan geçiyor ise, üzerinde konuşmaya bile gerek yok.

*Yakıt tüketimine bakmadan araç kullanmanın keyfi bir başka. Aslında en güzeli, 4-4.5lt yakan bir dizel araç sahibi olmak lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Curva Sud

Şehir içinde tasarruf eğilimi olmadan ve ortalama 3000 rpm'de vites değiştirerek 9,5-9,6 lt benzin tüketiyorum. O da yaklaşık 48 kuruşa denk geliyor. Sürekli olmamakla birlikte sollamalarda ve ani hızlanmalarda 4000 rpm'yi geçtiğim de oluyor. Bulunduğum şehir Kayseri, bilmeyenler için yer şeklini düz bir ova olarak özetleyebilirim.

34 Kuruş tüketimi görece olarak avantajlı olsa bile benim gibi 1 yılda 12.000 km yapan birine pek hitap etmiyor. Km başına yapacağım 14 Kuruş tasarruf LPG kitinin maliyetini çıkarmak için çok uzun zaman isteyecektir. Aracın motorunda yapacağı deforme de ek zarar olarak pasif hanesine yazılacak. Bilinçli bir Cruze alıcısına LPG'li araç satmanın zorluğu düşünülünce 2. el dezavantajı da ayrı bir sorun.

Özellikle çok km yapan Cruze kullanıcılarının LPG tercihlerine saygı duyuyorum ama bana pek mantıklı gelmiyor bu şartlar altında.

14-15 lt yaktığı rivayet edilen Cruze'lar bu söylediklerimden müstesna elbette.

Evet bizim gibi, yılda az km yapan, düz şehir de yaşayan sakin kullanıcılar için maliyet hesabı pek tutmuyor. O yüzden pek cazip gözükmüyor.

Ama, dizel araca ulaşamayan ve çok km yapan benzinli araç kullanıcısı için, artık her marka da lpg bir zorunluluk.
    Araç alırken, şartlara ve kişinin kullanımına göre gelişecek tüm şartlar için maliyet dönüş hesabının iyi yapılması gerek.

*Ben o kadar Cruze gördüm, her gördüğümün de yol bilgisayarına baktım. Daha kendi gözüm ile 14-15 görmedim(çoğu normal kullanıcıdır).

Konu içine yazan bir kaç arkadaşın, araç ayarları ile oynadıkları(mil/km) için bu değerleri telaffuz ettiğini ama ayarı km ye getirdiklerinde
    düzeldiğini rastlamıştık. Bana göre; Bu yaşanan örnekten yola çıkarak(istisnalar hariç) zamanında yazılıp çizilen yüksek lt'lerin bundan
    olabileceği ihtimalinin diğer bir seçenek olduğunu düşünmeye başladım.
  • Selamlar 1.4T Sport Plus HB 2013 araç aldık hayırlısıyla, son derece memnunum 10 numara yakışıklı kendine baktıran bir araç. 250 kmdir kullanıyorum şehir içi yakıt tüketimim 6,6 ort hız.29. şahsen çok yaktığını düşünmüyorum. Daha ne olsun 3 litremi yaksın, suyla mı gitsin? :)

Arkadaşlar araçlarımız litre olarak çok yakmıyor, maalesef benzin çok pahalı bütün olay bu..

Çevremde şehir efsaneleri devam ediyor. 2 yıl sonra aracı 20-25 satarsın diyenler mi yok 10 lt den az yakmaz diyenler mi.. of dolu :)

Evet diyorum bende 2 sene sonra 15 bin tlye nete koyup satacağım, yazık oldu parama, şu anda da 11 lt yakıyor. :) Millete laf anlatamıyorsunuz arkadaş.

Bu dolulukta bu fiyatlara benzinli 4-5 litre yakan araç varsa dünya üzerinde göstersinler onu alalım.

İmam Şafi'nin bir sözü var. "Kırk Alimi bir delille yendim, bir cahili Kırk delille yenemedim" diye. Aynen bu araç için geçerli bir durum. İstediğinizi anlatın anlamak istemeyen anlamıyor maalesef.

Edit: Panther üstada yardımları için teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi somethingroyal35 -- 22 Eylül 2014; 16:43:36 >
  • Hoşgeldiniz Seçkin Bey, Güle güle kullanın aracınızı ..

Şehiriçi kullanım demişsiniz , Hangi şehirde kullanıyorsunuz ? Düz mü - yokuşlu mu , trafik yoğunluğu trafik ışığı ?

ISTANBUL da akşam 18oo civarı haliç köprüsüne giriş ve boğaz köprüsünden çıkış arası ortalama tüketim 12litre üzerinde oluyor , bu da şehir içi tüketim mesela.

İstanbul içi Anadolu yakasında oturup çevre yolunu kullanarak ev -iş arası kullanan biri 8-9 litre harcarken , Avrupa yakasında Beşiktaş Sarıyer Şişli belediye sınırlarında yokuşlu ara sokaklarda araç kullananlar yada işe gidenler is 10-11 litre harcıyorlar . Bu forumda aracı savunacağız diye kimse kimseyi suçlamasın lütfen.

yokuşlu yollarda kullanılan araç düz yollarda kullanılan araca göre fazla yakar . Bir insan 30kg yükü düz yolda ne kadar taşır , yokuş yukarı ne kadar taşır , buradan hesap etmek lazım . Yokuş yukarı taşınan yük için yerçekimi etkisine karşı fazladan enerji harcamak gerekir , yani yolcu dahil 1600kg bir aracı düz yolda 7 litre yakıt hareket ettiriyorsa , yokuş - rampa yukarı tüketim en az %50 artar . Bunlar fizik kanunu ve kurallarıdır yeterli eğitimi almış bireylerin birilerini suçlamadan önce bunları biliyor olmaları gerekir . (hoşunuza gitmeyen üslüp varsa emin olun size karşı değil , onlar adresine gidiyor )

Alışkanlık edinilmiş, insanlar sürekli birilerini suçluyor , bok atıyor ve karalıyorlar.

Ayrıca 1.4t Cruze 6 vitesli ve yuksek torklu olması nedeniyle 1.6 Cruze lardan daha az harcıyor . Zaten 1.4t Cruze aracı olup sarfiyattan şikayetçi kimseye henüz rastlamadım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet baba -- 22 Eylül 2014; 17:37:30 >
  • somethingroyal35 kullanıcısına yanıt
    hayırlı olsun kazasız sürüşler dilerim,
    benim 1,6 2012 model ortalama hız 30 km ortalama tüketim 8,8 litre.
    dediğin gibi benzin çok pahalı, lpg taktım şuan lpgde 25-28 kuruş arası yakıyor.
    bu cüssede benzinli bir araç için gayet iyi bence,
  • quote:

Orijinalden alıntı: somethingroyal35

Selamlar 1.4T Sport Plus HB 2013 araç aldık hayırlısıyla, son derece memnunum 10 numara yakışıklı kendine baktıran bir araç. 250 kmdir kullanıyorum şehir içi yakıt tüketimim 6,6 ort hız.29. şahsen çok yaktığını düşünmüyorum. Daha ne olsun 3 litremi yaksın, suyla mı gitsin? :)

Arkadaşlar araçlarımız litre olarak çok yakmıyor, maalesef benzin çok pahalı bütün olay bu..

Çevremde şehir efsaneleri devam ediyor. 2 yıl sonra aracı 20-25 satarsın diyenler mi yok 10 lt den az yakmaz diyenler mi.. of dolu :)

Evet diyorum bende 2 sene sonra 15 bin tlye nete koyup satacağım, yazık oldu parama, şu anda da 11 lt yakıyor. :) Millete laf anlatamıyorsunuz arkadaş.

Bu dolulukta bu fiyatlara benzinli 4-5 litre yakan araç varsa dünya üzerinde göstersinler onu alalım.

İmam Şafi'nin bir sözü var. "Kırk Alimi bir delille yendim, bir cahili Kırk delille yenemedim" diye. Aynen bu araç için geçerli bir durum. İstediğinizi anlatın anlamak istemeyen anlamıyor maalesef.

Edit: Panther üstada yardımları için teşekkür ederim.

Hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullan.

Rica ederim, yardımımız oldu ise ne mutlu bize.
    Bildiğimiz kadarı ile her zaman yardıma hazırız. Buradan yada PM den, her zaman bana ulaşabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sfr2001

hayırlı olsun kazasız sürüşler dilerim,
    benim 1,6 2012 model ortalama hız 30 km ortalama tüketim 8,8 litre.
    dediğin gibi benzin çok pahalı, lpg taktım şuan lpgde 25-28 kuruş arası yakıyor.
    bu cüssede benzinli bir araç için gayet iyi bence,

Senin tüketim ve kullanım şeklin aslında lpg montajını gerektirmiyordu.

Zaten! çabuk sıkılan ve sık sık araç değiştiren birisisin. Bu aracı da büyük ihtimal lpg maliyeti çıkmadan satarsın/değiştirirsin.
  • Ünsal(unsal07) arkadaşımız, eski rahatsızlığı tekrar nüksettiğinden dolayı tahlil ve tetkikler için 1 haftalığına hastaneye yattı.

Kendisine, acil şifalar dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 22 Eylül 2014; 20:38:40 >
  • Panthér kullanıcısına yanıt
    aynen, şimdiden sıkıldım değiştirmeyi düşünüyorum, ne alacağıma karar veremedim hangi arabaya bakıyorsam 50-60 bin liradan başlıyor,
    bunu satsam parasıyla bu donanınmda ve özellikte araba alamam, ya bütçeyi zorlayacam yada yine cruze
    geçmiş olsun dileklerimi iletirsen sevinirim,
    ziyarete gidersen haber ver bende geleyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: sfr2001

aynen, şimdiden sıkıldım değiştirmeyi düşünüyorum, ne alacağıma karar veremedim hangi arabaya bakıyorsam 50-60 bin liradan başlıyor,
    bunu satsam parasıyla bu donanınmda ve özellikte araba alamam, ya bütçeyi zorlayacam yada yine cruze

Hah işte! daha ne kadar oldu lpg taktıralı? Ben demiştim sana boş ver diye...
    Neyse, vardır bir hayır.

*Gideceğim ama ne zaman bilemedim, o da bu 1 haftalık proğramında ne gibi kontroller var bilemiyor.
    Tam durum(programı/boşluk zamanı) netleşince gideceğim zaman belli olur. Ona göre ararım seni.
    3 yada 4 ay oluyor
  • Teşekkürler arkadaşlar.

Araç işi birazda zevk-tercih meselesi. Kimin hangi araç hoşuna gidiyorsa araştırsın alsın ona binsin, sonuçta kimse kimseye zorla araç satmıyor.

Samet Baba: Araç İzmir içi genelde düz yol sakin kullanımdaki yakıt sarfiyatıdır.. Start stop unda katkısı vardır muhakkak. 7-8Lt arası bile bu araca göre normal sarfiyattır.

Srf 2001 : 1.6 Araç olsa bende LPG düşünürdüm tabiki. Ama 1.4T araçlara Lpg taktırmak şuan için mantıklı gelmiyor.

Ünsal üstada geçmiş olsun. Hayatta sağlıktan daha önemli bir şey yok. Diğer herşey teferruattan ibaret.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Panthér

Ünsal(unsal07) arkadaşımız, eski rahatsızlığı tekrar nüksettiğinden dolayı tahlil ve tetkikler için 1 haftalığına hastaneye yattı.

geçmiş olsun dileklerimizi ilet abi...
  • Ünsal'a geçmiş olsun dileklerinizi iletirim.
  • quote:

Ünsal(unsal07) arkadaşımız, eski rahatsızlığı tekrar nüksettiğinden dolayı tahlil ve tetkikler için 1 haftalığına hastaneye yattı.

burada daha yenıyım kendısını tanımam ancak ALLAH ACİL ŞİFALAR VERSIN geçmiş olsun tez zamanda sağlığına kavuşur inşallah
  • quote:

Orijinalden alıntı: apsolite

quote:

burada daha yenıyım kendısını tanımam ancak ALLAH ACİL ŞİFALAR VERSIN geçmiş olsun tez zamanda sağlığına kavuşur inşallah

Sağolasın...

Telefona konuşunca yada 1-2 güne gidince iletirim.
  • Arkadaşlar bir kaç sayfa önce yazmıştım benim araçta ara sıra vuran çekiş problemi var diye söylemiştim. Aracın egzosundan şüphelenip katalitik konvektöre baktırdım. Katalitik konvaktorun içinde filtre gibi birşey var. Kamera saldık içeriye baktık ki filtrenin yarısı erimiş. Usta araç buradan boğulma yapıyor özellikle araç sıcakken dedi. Söylediği çok mantıklı geldi. Ama diğer bir problem ise vu çekiş probleminin egzantrik dislilerinde ki arızadan kaynaklandığı söylendi servis tarafından. Vallahi ne yapacagimi bilmiyorum. Egzantrik dişlisi değişimi 1700 tl. İnternette parçalar 900 liraya mal olup alınabiliyor. Diğer türlü katalitik konvaktor bir yerde 700 diğer bir yerde 1300 tl. Ne yapacagimi bilmiyorum. Birisi bana yardım etsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayhand28

Arkadaşlar bir kaç sayfa önce yazmıştım benim araçta ara sıra vuran çekiş problemi var diye söylemiştim. Aracın egzosundan şüphelenip katalitik konvektöre baktırdım. Katalitik konvaktorun içinde filtre gibi birşey var. Kamera saldık içeriye baktık ki filtrenin yarısı erimiş. Usta araç buradan boğulma yapıyor özellikle araç sıcakken dedi. Söylediği çok mantıklı geldi. Ama diğer bir problem ise vu çekiş probleminin egzantrik dislilerinde ki arızadan kaynaklandığı söylendi servis tarafından. Vallahi ne yapacagimi bilmiyorum. Egzantrik dişlisi değişimi 1700 tl. İnternette parçalar 900 liraya mal olup alınabiliyor. Diğer türlü katalitik konvaktor bir yerde 700 diğer bir yerde 1300 tl. Ne yapacagimi bilmiyorum. Birisi bana yardım etsin

Anladığım kadarı ile parçaların değişmesi sorun giderilecek. Uygun parçaları netten sipariş edin(yada usta vasıtası ile edinin) değişimi yaptırın.
    Bundan başka birşeyin duruma çare olacağını sanmam. Böyle kullanılamayacağına göre, varsa bir sorun ve tamir edilmesi(parça değiştirlmesi) gerek.

O kadar sıkmayın canınızı. Sorun belli ise, çözümü de var ise o kadar dert etmeye gerek yok.

Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 23 Eylül 2014; 21:11:05 >
  • 
Sayfa: önceki 17931794179517961797
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.