Şimdi Ara

CF MOTO 650 MT

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
2
Favori
3.245
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Motoru aldım lakin henüz sürme fırsatı bulamadım (ehliyet sınavına giremediğimden)


  whatsapp grubundaki arkadaşların tecrübeleri ile bir kaç not bırakmak istiyorum buraya; umarım ilgililer kendi tecrübelerini ilave ederler.


  öncelikle tekerleklerde ciddi balans problemi var ve genelde +140 ile kendini belli ediyor. balans sonrası titreşim vs. kalmıyor.


  motordan en başta biraz zırıltı geliyor; ekranı yerinden çıkarıp kenarlarına çift taraflı bant yapıştırdığınızda sorun çözülüyor (elbette yerinde çıkarılmasının kolay olması için başkaca titreşim önleyici kauçuk vs. kullanılabilir.


  camdaki titreşimin camı kırmaması için kauçuk conta ile sağlamlaştırmış arkadaşlar.


  arka çanta demiri ülkemizde üretiliyor; aliexpress e siparişe gerek yok.


  arka teker çamur sıyırıcı temiz motor için şart gibi.


  düşük sıcaklıklarda fan açtığı için şehir içinde biraz sıkıntı duyuyor kullanıcılar. bir arkadaşımız server fanı kullanarak radyatörün daha az ısınmasını sağladı. en azından fan açma sayısı yarıya düşmüş.


  radyatör koruma aliexpresten geliyor şu an için. server fanı ve radyatör ızgarayı tek projede birleştirebilirsek oldukça iyi olacak.


  motor yan çantalarıyla birlikte satılıyor. biraz geniş ve şehir içi trafik için sıkıntı oluşturabilir. (çantalar tek elle ve tek hareketle çıkabiliyor)


  kitapçıkta yok lakin bazı bayiler rodaj için 300 ve 1000 km de iki ayrı bakımın yapılması gerektiğini söylüyor.


  kitapçık Türkçe değil; arkadaşlar google translate ile Türkçeleştirmiş bir kılavuzu.


  motorun yan koruma demirleri üzerinde geliyor.


  ağırlık merkezi biraz yukarıda lakin sürüşünün çok konforlu olduğu söyleniyor (ecnebi sitelerinde de oldukça methedilmiş)


  Kawasaki Versys motor bloğu kullanılmış 650 lik motor için.


  üzerindeki lastiklerin (kuru zemin için) ziyadesiyle yeterli olduğunu söylüyor kullanan arkadaşlar.


  ön ve arkada ABS var; güvenlik önemli.


  görünürlük için sis farı şart zira motor geniş olunca kullanıcının riski de doğal olarak artıyor.


  yan çantalar belli ölçüde (shad sh36 ikili çanta seti) işinizi görüyor. bir çantaya bir kask sığıyor.


  korna düğmesi uzakta olduğu için bir aparat satılıyor aliexpreste. acil durumlar için temin etmek faydalı olabilir.


  motor sürüşü bir çok arkadaşın anlattığına göre oldukça konforlu lakin bir konfor seleye ihtiyaç olduğundan bahsediyorlar. bir çok yerde konfor sele yapan ustalar var.


  motora dahil ettiğim aparatları, bakım/temizlik tecrübelerimi burada paylaşacağım.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rfnrk -- 28 Mayıs 2023; 23:33:7 > • ön camı yükseltip alçaltabiliyorsunuz. üzerindeki vidaların biri ters çalışıyor; açmaya çalışırken yanlışlıkla sıkabilirsiniz.


  nüans lakin sıkıntı çıkarabilecek türde.


  ayrıca camı sabitleyen vidaların altına musluk contası ilave etmekte fayda var. zira bir kaç arkadaşın vida bölümünden çatlak oluştu. yüksek titreşimde sert vida noktası çatlama ve kırılmaya sebep olabilir.

 • lastik basınçları ön 33 arka 36 psi


  artçılı kullanımda arka 40-41 psi

 • blok versys'te kullanılan ile aynı ise, er6'daki blok diyebiliriz. az yakması ile ünlü bir motor. sizden de yakıt verisi beklerim, özellikle rodajdan sonra şehiriçi çok daha faydalı olur.

 • muhakkak paylaşacağım rodaj sonrası tüketim verisini.


  bazı arkadaşlar 5,5 litrelere indirirken bazıları hiç indiremiyor 160-180 gitmekten :)


  genel olarak motorun karakteri ve konforu itibariyle yüksek hızı tercih ediyor kullanıcılar. tahminim benim gibi temkinli sürenler için tüketim 4,5 lara düşer rodaj sonrası.

 • Almadan önce kendimce değerlendirme yapıp öyle karar vermiştim. Listeyi paylaşıyorum.


  Artıları

  - Kawasaki motor bloğu

  - Bosch Motor kontrol ünitesi 

  - J.juan fren sistemi 

  - Continental abs

  - Pirelli Angel GT lastik

  - 7inc Tft ekran + Bluetooth

  - Yan çantalar, koruma demiri

  - Fiyat/performans motoru


  Eksileri

  - Traction kontrol

  - Elektronik gaz kolu

  - Aksesuar çeşitliliği 

  - Marka algısı


  Soru işaretleri

  - Servis ve yedek parça

  - Bakım maliyetleri


  Kronik Sorunlar

  - Şehir içi erken fan açması

  - Ön gösterge panelinden gelen zırıltı sesi  Özellikle zırıltı sesi beni ciddi rahatsız etmişti. Çok şükür bunu çift taraflı bant ile aşabildim. Ve adım adım analtan bir video çektim. İhtiyacınız olursa izleyebilirsiniz.


  CF MOTO 650 MT2 Teker Üstündeyoutube
  CfMoto 650MT 3-4bin devirlerde bazı motorlarda ön taraftan bir zırıltı sesi gelmetkedir. Bu sesin ekrandan geldiğini tespit eden arkadaşlar olmuştu. Çift taraflı bantla sabitleyince sesin kesildiğini biliyordum. Bu işlemi yaparkenki süreçleri video altına aldım. Sizde adım adım izleyerek bu sesten tamamen kurtulabilirsiniz. İşlemlere başlamadan önce; dış mekan dayanıklı sağlam bir çift taraflı bant ve boy boy kauçuk conta hazır bulundurmalısınız.
  https://www.youtube.com/watch?v=wghp6jf6o4I
 • selcukakman S kullanıcısına yanıt
  Ride by wire neden olumsuz?

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • Psyduck17 kullanıcısına yanıt

  Traction control ve ride by wire olmaması olumsuz olarak yazılmış anladığım kadarıyla. Sonlarına "yok" yazılsa karışmazdı.

 • ufak bir zihin haritası yaptım ilk çalışma için.

  CF MOTO 650 MT
 • ekran zırıltısını giderme, cam ve diğer vidalar için izolasyon.  titreşim camlarda çatlamalara ve kırılmalara sebep olabiliyor. bu yüzden musluk contası gibi malzemelerler izole ediyoruz.


  değerli bilgi paylaşımı için arkadaşımıza teşekkürü borç biliyoruz.  CF MOTO 650 MT2 Teker Üstündeyoutube
  CfMoto 650MT 3-4bin devirlerde bazı motorlarda ön taraftan bir zırıltı sesi gelmetkedir. Bu sesin ekrandan geldiğini tespit eden arkadaşlar olmuştu. Çift taraflı bantla sabitleyince sesin kesildiğini biliyordum. Bu işlemi yaparkenki süreçleri video altına aldım. Sizde adım adım izleyerek bu sesten tamamen kurtulabilirsiniz. İşlemlere başlamadan önce; dış mekan dayanıklı sağlam bir çift taraflı bant ve boy boy kauçuk conta hazır bulundurmalısınız.
  https://www.youtube.com/watch?v=wghp6jf6o4I&ab_channel=2Teker%C3%9Cst%C3%BCnde  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rfnrk -- 16 Haziran 2023; 11:13:29 >
 • motorun lastikler ne kadar kaliteli ise jantların balansı da o kadar bozuk maalesef.


  düşük hızlarda dahi bazı motorlarda titremeye sebep olurken yüksek hızlarda kendini çok daha fazla belli ediyor titreme ve hoplamalar ile.


  çözümü basit; lastikler balansa girecek!


  sorunlu titreyen motorlarının sorunlarının çözüldüğünü 170-180 km/s de ip gibi gittiğini söylüyor arkadaşlar.

 • lastik havaları;


  ön 32-33


  arka 36


  artçılı arka (iki kişide) 41

 • yaklaşık 950 km sonrası bir iki tecrübem;


  ivmelenmesi çok iyi makinanın. racing vs. gibi değil ancak 4,6 sn de 0-100 testini yapan arkadaşımız var.


  yokuş yukarı dik sokaktan 1. viteste dahil olduğum caddede arkadaki otomobil fren yapmasın diye gazı açtığımda 2 sn geçmeden 50 yi gördü ibre, hasta oldum :)


  genelde köy yollarında sürmeyi öğreniyorum, dönüşte otobandan geleyim dedim; kamyon ardında kalınca sollamaya geçtim ve yine arkadan gelen otomobiller fren yapmasın diye gazı açtığımda 90-125 arası birkaç saniye sürdü.


  konforu güzel makinanın ancak uzun süreli sürüşlerde selesi dar olduğu için biraz rahatsızlık vermiyor değil. bisiklette (eklemler sürekli hareket ettiğinden) daha dar selede bu sürede bu kadar rahatsız olmuyordum, sabit oturunca rahatsızlık daha çabuk etki ediyor. konfor sele almak gerek uzun sürüşler için. (normal sele üstüne geçiriliyor; normal şehir sürüşleri için çıkartabilirsiniz kolayca)


  80 km/h sonrası kaska ciddi rüzgâr geliyor (bedene gelmese de), deflektöre ihtiyaç var.


  çin motoru diye hor gören bir zihniyet var; batıl inanç gibi bişi bunlar :)

  performans olarak diğer 650 lerden çok az bir eksiği olabilir lakin bunu fark edebilmek için gerçekten iyi olmanız gerekir. (ben fark edemem)

  ivmelenmesi versys'e göre çok çok az düşük iken fren ve yakıt performansı versys ten üstün çıktı (ispanyol baba oğulun motorları değişerek test ettikleri video)


  evet motorun servis ağı pek iyi değil, büyükşehirdekiler için güzel imkânlar olsa da taşrada sıkıntı olabilir.


  teker balansına henüz girmedim ihtiyaç da duymadım titreşim olarak ancak yaptırmakta fayda var. bilyalara vs. zarar vermesin.


  motor ağır motor, dikkatsizliği kabul etmiyor, geri toplamak bir noktadan sonrasında mümkün değil, ancak koruma demirleri güzel iş görüyor.


  lastiklerin yol tutması gayet yerinde. pirelli gt angle


  servislerde hava filtresi yok lakin muadil filtreler var; bakım öncesi araştırın.


  motorun heybeti duruşu gayet güzel. diğer bir 650 liğe 1,5 katı para vermek yerine aradaki buçukla ülkeyi gezebilirsiniz :)


  iki kişi + 50kg civarında yükü rahatlıkla kaldırıyor ve bu halde rahatlıkla 175 basıyor. (yüksek hız belli anlarda riskten uzaklaşma durumları haricinde tavsiye edilmez)


  eğer usturuplu 110 km/s ortalama ile kullanırsanız size 4,5 gibi bir yakıt ortalaması verebilir. tapagaz gitmiyorsanız performanslı sürüşleriniz bu ortalamanın en fazla 1 litre üzerinde olur.

 • Benimde km 1600 oldu. motordan çok memnunum açıkçası. benim tek sorunum frenlerle ilgili diyebilirim. ilk bi kaç yüz km den beri ötme sesi mevcut disklerde. temizleme yıkama balata spreyi denedim pek çare olmadı maalesef. arkada öncde aynı şekil. diskler çok olunca uğraşmasıda çok oluyor malum :).

  sanırım arka fren sebebini anlayamadığım bir şekilde sürtme yapıyor. motoru elle itiklerken sürtme sesini belli aralıklarla duyuyorum. ilk aldığımda böyle değildi sebebini pek anlayamadım. bu balansla alakalı olabilirmi eminde değilim. diskin belli bölümüne sürterken belli bölümünde sürtmüyor. tavsiye alabilirim bu konuda. rodajda söylediğimde pek oralı olmadılar haliyle tamircilerden pek yarar yok bize adam akıllı.

  onun dışında motrun ivmelenmesi çok iyi ilk 600cc üstü motorum ve cidden güzel hissettiriyor. motor oldukça ağır. bunu gerek itiklerken gerek ışıklarda durunca hissediyorsunuz. yavaş gitmek bu yüzden biraz sorun olabiliyor. dedikleri gibi ağırlık merkezi bi tık üstte. ağır olduğu içinde biraz ağırbaşlı davransada gazı açtınmıdaa sport motor gibi uzamasıda oldukça iyi. 110 civarı giderken dibime girip selektör çakanlara inat gazı açıp bir iki saniyede 180-190 bandına çıkmasına bayılıyorum. yüksek hızlarda yalpalama veya ekstrea titreşim hissetmedim motoru tam zorlamadım daha max 195 gördüm. açılsa dahada gidecekti. egzoz sesini ben çok beğeniyorum. öyle bağıran egzozlar pek sevmesemde düşük hızlarda kendi kendine küçük patlamaları hoş geliyor kulağa.

  Evet fanı çok açıyor. özellikle yazın sıcak havalarda. hava sıcak olmasada belli durumlarda. 90 derecede fan açıyor. 87-89 gibi kapatıyor. fanı açınca motor dururken bile 94 ü geçtiğini pek görmedim. yılın en sıcak gününde bi 98 gördüm o kadar. bu olay sinir bozucu olsada benim ,için pek sıkıntı değil. kocaman motor güçlü motor normal karşılıyorum.

  titreşim sesini önerilen videodaki gibi çözdüm sayılır teşekkür ederim. daha sonradan tekrar güncelleyeceğim az bişey kalmış ve contalar ekleyeceğim.

  aerodinamik açıdan bacaklara pek rüzgar gelmemesini seviyorum ama motor sıcaklığı bazen rahatsız edebiliyor yine bu yüzden ara sıra bi havalandırma gerekiyor :)


  gaz da ufak bi boşluk var bende. bunun ayarlanmasını istediğimde bilerek öyle yapılmış takılı kalmasın dendi. bana çok saçma geldi az bir boşluk değil önceden böyle birşey duymamıştım hiç. geçiştirildim gibi geldi.


  Deflektör olmadan benim gibi 1.90 insan için oldukça sıkıntılı diyebilirim bütün rüzgar kafama vuruyor. deflektör taktığımdan beri oldukça rahatım.


  konfor sele olayına katılıyorum. 50km gitsem bile hafiften rahatsızlık başlıyor.özellikle oturuş olarak arkadan öne kayarmış gibi hissediyorum daha çok o rahatsız ediyor. konfor sele veya yaptıracak bi yer bulamadım tavsiye alabilirim yine bu konuda.


  aynalarda belli devirlerde ve hızlarda görüntüde titreme oluyor sayılır bu birazda benim aynaları gevşek bırakmamdan olabilir. incelemeleri izlediğimde pek öyle bi sorun görmedim.


  karşılaştığım en büyük sorun aksesuar eksikliği. tr içinde adam akıllı çanta demiri bulmak bile zor.


  denildiği gibi arka tekerin haşmetli görüntüsünü ne kadar sevsemde, sıyırıcıda bi o kadar lazım. bütün sıçramalar plakaya veya çantaya geliyor. keza ön içinde hafif bi uzatma çok iyi olabilir. ama bunhlarında fiyatları absürt olduğu için değermi diye sorguluyorum her seferinde.


  telefon ve benzeri eklentiler takmak için gidondan ziyada gps barlardan istiyorum. camın demirleri arasına takmak için. ülkemizde buda yok maalesef. yurtdışında var ama yine absürt fiyatlar.


  telefona bağlanma olayı tamamen yapılsa güzel olacak gibi sanki. T-Box gibi bi aparat lazımmış hala ülkeye gelmesi uyarlanması bekleniyor sanırım. Böylede telefona bağlanıyor ama sadece aranan numarayı (isim değil numara) gösteriyor. ve şarj durumunu.


  Hız göstergesi olarak önceki motorlarımda ibre sıralı olarak yükselirken bundan üçer beşer göstermeden atlayabiliyor. bu benim hoşuma gitmiyor açıkçası. önemsiz bir detay ama estetik olarak hoş gelmiyor bana. gazı açtığım gibi 5 10 atlamasındansa sıralı yükselmesi daha güzel bence.


  Yakıt göstergesi tecrübe ettiğim çoğu motor gibi pek doğru çalışmıyor. 200 km den sonra her an lamba yakabiliyor her an yarı gösterebiliyor. yakıt almaya gidiyorum 12-13 ltre alıyor. teknik veri 17 küsür olduğu için biraz daha gider aslında. 250km olduğunda yakıt almaya gidiyorum genelde 300 e kadar yolu var gibi ama nolur nolmaz diye yolsa kalmak istemiyorum. bir gün depoyu bitiresiye kadar deneyesim var ama.


  Tank pad bile benim için bulmak zor oldu. bulamadımda yurtdışında var ama absürt fiyatlara geliyorlar. universallerden uyruma yapsak çok ucuz gözüküyorlar. şimdilik universal petek tankpadlerle olayı çözdüm gibi.

  CF MOTO 650 MT

  koruma demirleri güzel iş yapıyor bence. motor ağır olduğu için ve engebeli bir bahçe üzerine park ettiiğim için maalesef. 180 derece döndürmek zorunda kalıyorum. ve bazen taş gibi şeylere takılınca dengesi bozuluyor. malum ağır her zaman tutamıyorum ve devriliyor. sağ ve sol taraflada çizikler ve gözükler oldu demirde yüzeysl olarak. malum ekonomi ve piyasa. koruma demirinin korumasını aldım :)

  CF MOTO 650 MT

  çanta demiri olarak internette bulduğum en sağlam dengeli ve mantıklı gözüken ürünü aldım. yan çanta demirinden destek alması bence daha sağlıklı. artçı tutunma barındaki üüç vida yuvasına bağlanıyor. oldukça sağlam. shad ın en büyük çantasını taktım. banamısın demiyor. direkt artçı demiri yerine bağlanıp arkaya desteksiz uzananlar bana pek güven vermiyor.

  Çantada shad modellerini tercih etmenizi tavsiye ederim. evet pahalı. ancak yan çantlarla birlikte gelen ek kilit yuvasını aldığınız shad çantaya takınca, üç çantayıda tek anahtarla açmak bence büyük kolaylık. en güzel yanlarıda. arka çantanında yan çantalar gibi tek elle ve tek hareketle yerinden çıkabilmesi. yan çantaları günlük kullanımda takmıyorum. motor araba kadar büyük geliyor gözüme. trafikte cidden araç gibi sürmeniz gerekiyor aralara girmek çok çok zorlaşıyor.

  CF MOTO 650 MT


  CF MOTO 650 MT  TEŞEKKÜRLER İYİ SÜRÜŞLER
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali faruk yılmaz -- 28 Temmuz 2023; 22:19:12 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • çok güzel anlatmışsınız motoru, teşekkür ederim.


  çakı gibi makina!

 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.