Şimdi Ara

Cevap: cips fiyatlarındaki artışa dikkat eden var mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1
Cevap
0
Favori
653
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arada böyle kafayı yemiş başlıklar görmek insanın içini rahatlatıyor vallahi. Cips fiyatlarında ki artıştan ülke ekonomisine yürüyen bile var.Oh bu günde ülkemin ne kadar normal olmadığını tecrübe etmiş oldum.

İktisadi açıklamasını da yapayım, eksi üzerine eksi alayım madem :)

Cips fiyatalrında ki artışın temel sebeplerini incelememiz gerekirse patates'ten imal edilenler için patatesin, mısırdan imal edilenler için de mısırın fiyatına bakılması gerekiyor. Eğer bu ürünler iç piyasadan temin ediliyor ve zamlandılarsa bu cips fiyatlarına da yansıyabilir.Ancak eğer bu ürünler firmalar tarafından ithal ediliyorsa, o zaman kur'da ki artış da fiyatlara etki eder.Bu ürünler tabi ki üretim ve pazarlama aşamasında dolar kuru ve de petrol fiyatları ile de yüzleşiyor, buradaki oyanamalarda etkileyebilir.Vergi zamları olabilir.Cips türlerine göre artan talepten dolayı fiyatlar yükselebilir.(Sade patateslilerin fiyatının farklı, diğerlerinin farklı olması bunu gösterir.Bir mesajda görmüştüm.) Hepsinden ziyade enflasyon ile muhtemelen bir alakası yoktur.Maliyetlerin artması ile de olduğunu zannetmiyorum, cips neredeyse ekmek kadar inelastik bir ürün haline geldi günümüzde, markete giren bir tane almadan çıkmıyor.Bu da beraberinde artan talebe yetişmeye çalışan firmaların, hem karı artırmak hem de talebi dengelemek için fiyat artırma/gramaj azaltma gibi yollara başvurmalarına sebebiyet veriyor.Bunu da anlamanın en iyi yöntemi en düşük raf fiyatlı cips olan Patito'ya bakmaktır, sadece Bim'de satılan bu cipslerin en pahalısı 2,50 tl ye kadar çıkmış değil henüz.Demek ki maliyeti en altta tuttuğunda ve üretimi iç pazardan yaptığında, markanın da talep oranında patlama yoksa fiyatlar benzer mamüllerin benzer standartlarına göre çok daha düşük olabiliyor. Orta boy Ruffles/Lays yerine göre 2,25/3,00 TL arasında gidip gelirken, benzer miktarda ve belki de daha fazla gramaja sahip PATITO 1,75 veya 1,85 (tam hatırlamıyorum) civarına satılabiliyor.Tabi tüm bu durumların haricinde sene başında PATITO'nun da zam alması patates cipsi ürününün Tüketici Fiyat Endeksinin artış gösterdiğini (alt nedenlerden bağımsız olarak) söyeleyebiliriz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.