Şimdi Ara

Cep telefonu ÖTV'sine iki kat zam geliyor (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
253
Cevap
0
Favori
15.846
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
41 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • tek gercek @"Ülkemizde otomotiv ve cep telefonundan alınan vergiler olmasa ulke batar"
  • quote:

Orijinalden alıntı: skid_row

Haberinizde hatalar olduğunu düşünüyorum.

1. ÖTV %50 arttırılmıyor, %25'ten %50'ye kadar arttırılabilir, ihtiyaç olursa %25'ten daha düşük oran da belirlenebilir.

2. Araçlardaki gibi motor hacmine dayan kademeli ÖTV sisteminin benzeri, yani matraha dayananı cep telefonlarina getirildi. Bu fiyat barajları da 0-1200, 1200-2400; ve 2400+ olarak şimdilik belirlenmiş durumda.

3. Bu matrah barajları 1/4'e kadar düşürülebilir, yada 4 katina kadar çıkartılabilir. Kısacası boyle kalmayabilir. Bu yöntem vergilendirme mevzuatlarınxa yaygin kullanılır.

4. Matrah nedir? Kabaca telefon için üreticiye ödenen para+navlun+sigorta+gümrük vergisi'dir. Bu formül yukarıdaki barajları oluşturur.

Özetle hatalarınız:

3.000 liraya satılan bir telefonun ÖTV'si max. %37.5 degil %50 olabilir. Bu da hangi matrah grubunda olacak, matrah değişecek mi belli degil.

3.000 liraya satılan bir telefonum ÖTV matrahı 3.000 liradan düşüktür çünkü kar marjları, yurtiçinde ÖTV'den istisna giderler vs bu fiyatın içindedir ve çıkartılmaları gerekir.

Son olarak sizin varsayımlarınızın dogru oldugunu kabul edersek ve matrahı 3.000 lira olan telefonun ÖTV'si %37.5 olursa fiyati 300 TL artar doğrudur ancak bu artışta ÖTV'nin payı 254 TL'dir, geriye kalan 46 TL bu ÖTV tutarının %18 KDV'sidir. Evet, doğru okudunuz, KDV diğer vergiler üzerinden de alınıyor, aynı ÖTV'nin gümrük vergisi üzerinden de alınmasi gibi :) defalarca vergi ve onun vergisi için vergi ödüyoruz.
    boşu boşuna debelenip yazmışsın

haberdeki detaylara da senin yazdıklarına da gerek yok ki

soru: ödeyeceğimiz para artacak mı?
    cevap: evet

bitti gitti konu kapandı

• Selam ve dua ile...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ~Lion King~

Oy verecek adamlar bir kez daha düşünür tabi düşünebilirlerse.

iPhone serisi telefon kullanıyorum ve bugün en üst segmentte dahil orta ve giriş androidleri inceledim. Hayır, olmuyor. Beni rahatsız eden takılma hissiyatı var. İos akıcılığını yakalayamadım. Mesela mate 20 pro ile 7 Plus klavye açılma seriliğini kıyasladım, benim telefon anında klavye açarken mate 20 çok az da olsa bekletiyor. Bir ios kullanıcısının kabul edemeyeceği şeyler bunlar.

iPhone’um var, kafam 3-4 sene rahat...

Alıntıları Göster
    IOS sonrası hiçbir Android cihaz insanı tatmin etmiyor zaten. Hepsi pahalı olduğu için üçü beşe bakmadan IOS alıp geçeriz. Tabletini saatini kulaklığını falan da alıyorum haftaya, bidon kafalılar yüzünden rahatımı bozamam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ***en yarıyor bizim millete. açık ve net. doymuyorlar ...... .

• arapaşığı A kullanıcısına yanıt
    Nikinden trol olduğun belli.Ha değilsen sana ne ister msak yer ister basak sana ne .Sana ne sana ne.Sen mi veriyon adamın maasını sana ne .

• Londra daki tefecilere odenen faizler nereden cikacak saniyorsunuz? Biz calisacagiz onlar kazanacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: vb

tek gercek @"Ülkemizde otomotiv ve cep telefonundan alınan vergiler olmasa ulke batar"
    Daha da gerçek bir şey duymak ister misin?

Vatandaşın omuzuna bindirilen vergi yükü ile değirmen dönmez, zaten ekonomi batmış durumda.

• CrowMeister kullanıcısına yanıt
    keko bilerek kendi istegin verdiğin şeyi haram edemezsin :)

• quote:

Orijinalden alıntı: ramis89

keko bilerek kendi istegin verdiğin şeyi haram edemezsin :)
    Vermek ZORUNDAYIZ. Vermeme şansımız olsa vermeyiz, kimse vermez.
  • Millet Millet diye diye veriyorlar kazığı...

• Daha fazla zam, daha fazla evet daha fazla...

• o zaman yakında "cep telefonu tanzim satış noktası" göreceğiz demek oluyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

peki ya pahalanmasını istiyorlarsa çünkü "bilgilenme arttıkça oylarımız düşer" mi acaba
    Sizde zombi oldunuz beyefendi, malüm aynı yerde yaşıyoruz.
  • Krizden çıkardılar zamanında oy potansiyelleri ondan yüksek tabi böyle giderlerse işleri zor lakin mevcut muhalefetle de olmaz bu iş hal böyle olunca onlardan iyisi yok bir nevi kötünün iyisi bize toptan değişim lazım bir kaçının yer değiştirmesi bişe ifade etmez,

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ohaaa
  • Karargaht kullanıcısına yanıt
    Oldu bile geçmiş olsun

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İphone xs max 64gb 10799tl iken yeni ötv zammı ile beraber 12.799tl'ye çıkıyor ağamız bizimle eğleni galiba
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.