Şimdi Ara

ceng okuyanları bekleyen tehlike alaylı yazılımcı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
3
Favori
1.589
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Forumda ceng sıralamalarının yükselmesinin sektörde aşırı bir yazılımcı popülasyonu oluşturacağını söyleyenleri görmüşsünüzdür.


  Genelde karşıt argüman olarak "cengler yükseliyor ama mezun olan yazılımcı sayısı her sene aynı bu sadece kalitenin arttığına işaret eder."di.


  Eminim bu karşıt argümanı da görmüşsünüzdür.


  Ancak arkadaşlar bizim gördüğümüz yazılım sektörüne olan ilginin yks tercihlerine yansıması.


  Yani insanlar yazılıma yönelmek istiyorlar yazılım geliştirmek istiyorlar imkanı olanlar üniversitesini okuyor.


  İmkanı olmayanlar ise alaylı yoldan youtube ile udemy ile kurslar ile yazılımcı olmaya çalışıyor..


  Yani üniversiteye giren kadar da kendini alaylı yetiştiren bir kesim var.


  Hep dedigim gibi 5-10 sene sonra kendini sektörün ihtiyacları yönünde yetiştirmeyen geliştirmeyen yazılımcılar iş bulamama tehlikesiyle karşılaşacaklar.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat.cankaya -- 27 Ağustos 2022; 19:54:22 > • katılıyorum da hocam alaylı yazılımcı computer science öğrenmiyor bunla alakalı quora'da nokta atışı bir şey vardı bulunca atıcam. iyi bir yazılımcı olma kısmında çok eksik kalıyor cengcilere göre. Eğer cengçi science kısmına girmeyecekse alaylıyla arasında bir fark olmuyor ancak bakarsanız cengcilerin yarısı zaten boş mezun oluyor. alaylı başlamak daha zor bugün bir yks videosuna bakın ilk videoya bir de son videoya ilk video 1 m izlenmiş son video 10k. yazılım videoları da aynı freecodingcourse yt kanalının ortalama izlenme süresine bakın 7 saatlik video 5 10 dk çıkar yani durum budur. udemy olayı da çok mantıklı değil herhangi bir ceng bölüm dersine giren biri aradaki 10kat deneyim farkı olduğunu anlar. Benim düşüncem yazılımı insan kendi öğrenir; ceng okumak sadece uygun ortamı sağlar bir insana bu da 1-0 falan önde başlatır staj yapma imkanı çok daha fazladır ceng okuyanın bu da 1 koyar, etraftaki herkes yazılımla iç içe olacağı için 1 de bu koyar 3-0 başlar ama kapanabilir bir fark. Ama herkese ekmek var bu işte alaylısı okumuşu bol bol iş var. alaylı kendini geliştiren yazılımcı > bir başarımı olmayan cengci

  Alaylı filan bunlar boş iş. Alakasız olacak ama II. Mahmut yeniçeri ocağını kaldırıp yerine askeri liseleri kurduğunda da Alaylı-Mektepli ayrımı oluşmuştu. Ordudaki Mektepli ve Alaylı Subay sayısı neredeyse eşitti. Ama şöyle bir şey vardı Mektepli Subaylar olaya taktiksel olarak geniş çerçeveden bakabilirken Alaylı Subaylar saha adamlarıydı. Yani çatışma içinde bulunmuş ve çatışmayı yöneten adamlardı ama iş ordu manevrasına geldiğinde bütün iş Mekteplilerde bitiyordu.

  Yani uzun lafın kısası Alaylı adam bir yere kadar geçerlidir bir yerden sonra o işin ilmini öğrenmiş mühendis her zamam değere biner.
 • Sizin de görüşlerinizi özellikle merak ediyorum. UPceng

 • 12 yaşından beri istediğim şeye şimdi herkes özenmiş insanın sinirini bozuyor.

 • Doğru
  Mesela ybs matematik endüstri mühendisliği eem yazanların çok büyük bölümünün motivasyonu yazılımcı olmak sağda solda x bölümünden mi yazılıma daha kolay kayılır y bölümünden mi diyerek geliyorlardı bu sene

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • katılıyorum da hocam alaylı yazılımcı computer science öğrenmiyor bunla alakalı quora'da nokta atışı bir şey vardı bulunca atıcam. iyi bir yazılımcı olma kısmında çok eksik kalıyor cengcilere göre. Eğer cengçi science kısmına girmeyecekse alaylıyla arasında bir fark olmuyor ancak bakarsanız cengcilerin yarısı zaten boş mezun oluyor. alaylı başlamak daha zor bugün bir yks videosuna bakın ilk videoya bir de son videoya ilk video 1 m izlenmiş son video 10k. yazılım videoları da aynı freecodingcourse yt kanalının ortalama izlenme süresine bakın 7 saatlik video 5 10 dk çıkar yani durum budur. udemy olayı da çok mantıklı değil herhangi bir ceng bölüm dersine giren biri aradaki 10kat deneyim farkı olduğunu anlar. Benim düşüncem yazılımı insan kendi öğrenir; ceng okumak sadece uygun ortamı sağlar bir insana bu da 1-0 falan önde başlatır staj yapma imkanı çok daha fazladır ceng okuyanın bu da 1 koyar, etraftaki herkes yazılımla iç içe olacağı için 1 de bu koyar 3-0 başlar ama kapanabilir bir fark. Ama herkese ekmek var bu işte alaylısı okumuşu bol bol iş var. alaylı kendini geliştiren yazılımcı > bir başarımı olmayan cengci
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apostrophe -- 27 Ağustos 2022; 21:21:14 >
 • Alaylı filan bunlar boş iş. Alakasız olacak ama II. Mahmut yeniçeri ocağını kaldırıp yerine askeri liseleri kurduğunda da Alaylı-Mektepli ayrımı oluşmuştu. Ordudaki Mektepli ve Alaylı Subay sayısı neredeyse eşitti. Ama şöyle bir şey vardı Mektepli Subaylar olaya taktiksel olarak geniş çerçeveden bakabilirken Alaylı Subaylar saha adamlarıydı. Yani çatışma içinde bulunmuş ve çatışmayı yöneten adamlardı ama iş ordu manevrasına geldiğinde bütün iş Mekteplilerde bitiyordu.

  Yani uzun lafın kısası Alaylı adam bir yere kadar geçerlidir bir yerden sonra o işin ilmini öğrenmiş mühendis her zamam değere biner.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Şu üstteki 2 cevap güzel.

  Diyelim iş bulamama başladı.
  Sizce işe alımlarda "Bilgisayar Mühendisliği mezunu" şartı gelir mi?

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Herkes ister ama herkes olamaz.


  Bu kadar hızlı değişen sektöre ayak uydurmak herkesin harcı değil.

  Bu yüzden sadece cesurların işidir yazılım.  

 • YaralıPanda kullanıcısına yanıt
  Şu an bile kaliteli yerlerde var mesela arties modemden örnek veriyim Türkiye'deki kaliteli üniversitelerde ilgili bölümleri okumus şartı var :)

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Alaylı yazılımcıları bekleyen tehlike ceng okuyanlar*

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Sysmmhg_ruhu kullanıcısına yanıt

  Ybs tam alaylı sayılmaz. İçinde yazılım dersleri var yine. Gerçi içinde yazılım dersi olan o kadar fazla program var ki. 4 sene sonra deli gibi rekabet olacak sektör de. Top düzey okullarda okuyanlar bundan çok etkilenmez de onun dışındakiler bölüm fark etmeksizin bu rekabeti yaşar

 • braigon kullanıcısına yanıt

  Aynen öyle dün Twitter'da gördüm N=20 olduğu durum için N! algoritma yazsak da olur yazmış biri.

 • orta halli şirketler hiçbir zaman bölüm şartı koşmayacak çünkü onlar yazılımcı arıyor açıkta yazılımcıda zaten.kendi bölümümden örnek vereyim(malzeme müh) bölüm 3. sü mü ne adam yazılım geliştirici olarak işe girdi kendi çabalarıyla

 • Bilgisayar mühendisliği okumamış yazılımcıların neye dayanarak küçük görüldüğünü anlamıyorum. Konu algoritmalar, calculus, discrete math, operating systems vs gibi derslerse internet veya kitaplardan öğrenilebilecek şeyler bunlar.

  John Carmack, Steve Wozniak, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Elon Musk, Jeri Ellsworth, Dennis Ritchie ve daha birçok kişi ya dropout ya alakasız bölüm okumuşlar ya da hiç üniversiteye uğramamışlar.

 • Yapılan mesleği insanlar abartmayı seviyor. Gündelik olarak yazılımcılar, bazı alanlar hariç, çok zor şeyler yapmıyorlar. Bizi ayıran şey ise portföyümüz ve mülakatlarda ne kadar başarılı olduğumuz. Portföy sizi sadece mülakatlara sokar. Mülakatlarda da başarılı olacağınıza dair garanti vermez. Mülakatlarda başarılı olmak içinse temel bilgileri (Design patternlar olur, bilgisayarların ve OSlarin çalışma şekli olur.) ve en önemlisi algoritmaları bilmeniz gerekiyor. Önünüze bir problem çıktığında onu hemen çözebilmeniz gerekiyor.

  Lisans mezunu bir bilgisayar mühendisi olmak elinizde diploma olduğunu gösterir sadece. Okulda size temel bilgiler verilir, bunları zaten unutacaksınız mülakat esnasında. Yine oturup onlara çalışacaksınız. İnternette bunlarla alakalı tonla bilgi var ve bununla alakalı kitaplar da var. Udemy de bu yollardan birisi tabi ama udemyde belirli alanlara ait has özellikler gösterilir. Atıyorum Thread anlatıyorsa size OS anlatmaz, Java Threadlerini anlatır.

  Zaten Udemy kursu bitirdim meslek öğrendim diye bir şey yok. Önceden bahsettiğim portföy konusu da çok önemli. Şirketler somut şeyler görmek ister. Diploma bunlardan birisi elbette fakat buna githubtaki projeleriniz kişisel siteniz yaptığınız freelance projeler vb şeyler olması lazım ki şirketler sizi mülakata çağırsınlar. Ha bir de bootcamp olayı var ki. Bunu da doğrusu çok mantıklı bulmuyorum. Orada adam saatlerce oturup Java veya Spring Boot anlatıyor sadece. Programcı olmayı anlatmıyorlar. Programcı olmak Leetcode çözebilmek demek, yani sizin karşınıza çıkan bir sorunu belirli yöntemler kullanarak çözebilmeniz gerekmekte. Burada sizi ayıran ise nasıl çözdüğünüz, verimli mi, farklı mı gibi etmenler yani.

  Ayrıca şunu da söyleyeyim, eğer planınız Web veya app developer olmak değil de, bilgi güvenliği, yapay zeka mühendisi, gömülü sistem mühendisi, donanım tasarımcı gibi çok daha teknik konularsa bir lisansa uğramanız iyi olacaktır. Zira yukarıdaki dediklerimle iş bulmanız çok zor.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • ikigai kullanıcısına yanıt

  Bu adamları örnek vermenin bence pek bir anlamı yok fakat genel olarak mühendislik okumamış birisine mühendis denilmesi birçok kişinin hoşuna gitmez.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Böyle genellemeler yapmak yanlış bence.

  Bu arada alaylı yazılımcılık da yeni bir şry değil.

  Alaylı olup kendini geliştiren de çok. Dolu dolu github sayfası olan da var.

  Üni mezunu olup bomboş adam da çok..

  Tabi ki alaylının eğitimi bilgisi daha yetersiz olacaktır diplomalıya göre..
  ama sektörde ihtiyaç nasıl?

  Bir şirkette, alaylının yapamayacağın kaç pozisyon olur ki?

  Mobile developer?
  Automation Testing?
  Web developer? Front end back end?
  Python developer ?
  Vs
  Vs

  Bu pozisyonlarda, alaylının çok bi eksiği olur mu ki?

  Edit:
  Yanlış anlaşılmak istemem, mühendisin de mühendiliğin de yeri çok önemli bence.

  Ama yazılım sektöründe her iş her pozisyon için, mühendise gerek yok -kişisel görüşüm-  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi an agony -- 28 Ağustos 2022; 12:5:59 >
  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.