Şimdi Ara

Çatal topraklama ve diyot

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.115
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Konuya hakim olmadığım için siz uzman arkadaşların bir konuda fikir ve deneyimlerine ihtiyacım var. Oturduğum binaya gelen elektrik ve telefon hattı çok yakın. Hatta telefon ankastrenin 1 m. Aşağısında elektrik sayaçları var. Ayrıca dsl kablosu, uydu anteninden gelen kablolarla aynı kanalda yanyana 20 m. Giderek biinaya giriyor.
    Sormak istediğim şu:
    Bende 1 m. Bakır topraklama çubuğu var. Lnb ve telefon ankastreden gelen uçları Y harfinin üst çizgilerine gelecek şekilde bağladım. Alt ucu da topraklamaya gidiyor. Yalnız bendeki emf ölçer ile baktığımda ankastreye lnb lerden voltaj akışı var. Bunu önlemek için hem ankastreden gelen akımın geri dönmemesi, hem de lnb lere ankastreden geri dönüş olmaması için ayrı ayrı 6 a 1000 volt diyot bağladım. Cihazlardan diyotlara kadar olan kısımda v/m yüksek ancak Emf düşük. Diyottan sonra da her ikisi de düşük. Bağlantıyı değiştirmem gerekir mi yoksa bu şekilde kalsın mı. Çünkü ölçtüğümde cihazlar topraklanmış şekilde ve enerji kaçağı görünmüyor.

• Diyot ohmajı yükseltir hocam
    Notr toprak
    Faz toprak voltajı nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Diamondx

Diyot ohmajı yükseltir hocam
    Notr toprak
    Faz toprak voltajı nedir?
    Diyota kadar olan kısımda 353 V/m, diyottan sonra toprağa kadar 27 V/m. Şu anda diyotları söktüm ve iki cihaz için ayrı ayrı topraklama yaptım. Şu anda bir sorun kalmadı. Dediğiniz gibi diyot işi daha karmaşık hale getirdi.
  • Dogru topraklamada ne diyot olur ne ayri ayri topraklama sanilanin tam aksine yildirim topraklamasi bile bina topraklamasina baglanmalidir konu ile ilgili kafalarda soru kalmamasi adina kendim yuksekgerilim tesislerinde isletme sorumlusu elektrik ve elektronik muhendisiyim ayrica elektrik muhendisleri odasida bu konuda israrci
  • topraklamayı siz şebeke içinmi dc voltaj içinmi yapacaksınız diyot ne işe yaracak burada..
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

topraklamayı siz şebeke içinmi dc voltaj içinmi yapacaksınız diyot ne işe yaracak burada..
    Uydu antenini ve telefon ankastreden gelen kabloyu topraklamıştım ancak ölçtüğümde uydudan gelen elektrik ankastreye akıyordu o yüzden diyot koymuştum tek yönlü akım için. Ancak kaldırdım artık.
  • letmax kullanıcısına yanıt
    topraklama ac akım içindir..
  • Benim sistemimde çalışan dc-dc çalışan poe switchin topraklamasıni sökeyim o halde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Diamondx

Benim sistemimde çalışan dc-dc çalışan poe switchin topraklamasıni sökeyim o halde.
    Hocam dc akım da olsa topraklama gerekli. Lnb ler dc akımla çalışıyor ancak topraklama sonrası artık antene dokunurken korkmuyorum. Zaten yurtdışında lnb topraklama yaygınmış hatta bunun için bir sürü aparat da mevcut. Lnb ye topraklama gerekmez diyen parmağını diliyle ıslatıp çanağa dokunsun anlar zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi letmax -- 23 Nisan 2019; 13:22:34 >
  • letmax kullanıcısına yanıt
    Biliyorum irony yaptım
  • Diamondx D kullanıcısına yanıt
    topraklama şebekeye yapılır şebekede yoksa sökmende sıkuntı kendini gasma..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.