Şimdi Ara

Cat6 RJ 45 Kabloyu RJ 11 Girişli Modeme Bağlamak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
13.962
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Evimin tesisatı 16 mbit hızı kaldırmadığı için evime cat6 kablo çekme kararı aldım(Fibere geçmeyi düşünüyorum). Binadaki ankastreden evime direkt cat6 kablo çekeceğim fakat işin içinden çıkamadığım yerler var. Cat6 kabloya bağlanan jack RJ45 olarak geçiyor ama modemde RJ11 jack kullanılmış. Ben bu bağlantıyı nasıl yapacağım yardımcı olur musunuz? Biraz araştırdım çeviriciler mevcut fakat pek kaliteli değiller. Direkt cat6 kablonun ucuna RJ11 jack çakabilir miyim? Çakabilirsem de ankastre ile bu jackleri hangi renk kombinasyonuyla çakmam gerekiyor? Veya başka yöntem varsa beni bilgilendirebilir misiniz?

Modemim bu : Huawei HG658 V2

Priz de bu :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alopo94 -- 6 Ocak 2017; 19:7:46 >

• evet rj11 jakı çakabilirsin. renk çifti olarak genelde mavi çifti (mavi ve mavi-beyaz) kullanılıyor ama diğer çiftleri de kullanabilirsin, kablonun diğer ucuyla uyuştuğu sürece farkeden bir şey olmaz. polarizasyon önemsiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DocZ -- 7 Ocak 2017; 6:17:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DocZ

evet rj11 jakı çakabilirsin. renk çifti olarak genelde mavi çifti (mavi ve mavi-beyaz) kullanılıyor ama diğer çiftleri de kullanabilirsin, kablonun diğer ucuyla uyuştuğu sürece farkeden bir şey olmaz. polarizasyon önemsiz.

Teşekkür ederim hocam. Dediğiniz gibi yapıp sonucu buraya yazarım artık.
  • iki uçtaki (kablonun ucundaki diğer jack)renk aynı olsun yeterli
  • quote:

Orijinalden alıntı: Buqra55

iki uçtaki (kablonun ucundaki diğer jack)renk aynı olsun yeterli

Tamamdır hocam dediklerinizi deneyeceğim en yakın zamanda. Teşekkür ederim ilginize.
  • öncelikle siz cat6 bağlant çekme dediğiniz fiber kutusuna olur.[yaklaşık 30 mbit üzeri hızlarda olur.] Bu da WAN demektir. Eğer zaten fiber var ise bulunduğunuz bölgede zaten hattınız vdsl destekler. buda 24 Mbit demek (20 rahat alrsınız)

Eğer siz adsl yada vdsl kullanıyorsanız değil cat 6 som gümüş döşeseniz boş çünkü zaten sizin kablonuz bakır bu hiçbirşeyi değiştirmez! Keramet kabloda değil
    Bu durumda sorun hizmette. (tabi modem falan sorunlu değilse)
  • quote:

Orijinalden alıntı: maxemilian

öncelikle siz cat6 bağlant çekme dediğiniz fiber kutusuna olur.[yaklaşık 30 mbit üzeri hızlarda olur.] Bu da WAN demektir. Eğer zaten fiber var ise bulunduğunuz bölgede zaten hattınız vdsl destekler. buda 24 Mbit demek (20 rahat alrsınız)

Eğer siz adsl yada vdsl kullanıyorsanız değil cat 6 som gümüş döşeseniz boş çünkü zaten sizin kablonuz bakır bu hiçbirşeyi değiştirmez! Keramet kabloda değil
    Bu durumda sorun hizmette. (tabi modem falan sorunlu değilse)

Hocam şöyle söyleyeyim, arayıp sorduğumda 35 mbite kadar desteklediğini söylediler ve apartmandan imza toplarsam binaya fiber getirebileceklerini söylediler. Kablo konusuna gelirsek eve döşenen kablo cat3 kablo ve cat3 kablo maksimum 16 mbite hıza kadar yetiyormuş, cat6 kablo 500 mbit hızlara kadar destekliyormuş. Benim amacım zaten 500 mbit bağlatmak falan değil vdsl e geçtiğimde bağlantı kopmasın yeter.

• CAT3 kablo 16 mbit dedikleri ethernet üzerinden verebildiği hız. Burada DSL ve telefon hattındaki kullanımından bahsediyoruz. Eve CAT3 'de gelse CAT6 'da gelse xDSL/Telefon sadece tek çiftini kullanır. CAT3 ile CAT6 arasında telefon/xdsl için pek bir fark yok. Sadece CAT6'da sarmallar CAT3'e göre daha sıkı olduğundan uzun mesafede daha az hat kaybı olur. Eğer modem ankastreden çok uzaktaysa CAT6'nın olumlu etkisi çok az olabilir (Örneğin 20 katlı bir apartmanın en üst katında oturuyorsanız). Eğer mevcut kablonun iletiminde bir sorun yoksa uğraşmaya değmez.
  • fiber ve 35 mbit yani simdi gülesim geldi.
    Bence siz başka bir personelle görüşün derim.
    Bana pek mantıklı gelmedi çünkü zaten vdsl ile 24Mbit (aldığın20-22mbit) alıyorsun zaten bu işte bişi var.

Bunu irdelemenizi tavsiye ediyorum.
    örneğin bu adamların fiberini

[link=http://www.diffen.com/difference/Cat5e_vs_Cat6][/link]
  • quote:

Orijinalden alıntı: DocZ

CAT3 kablo 16 mbit dedikleri ethernet üzerinden verebildiği hız. Burada DSL ve telefon hattındaki kullanımından bahsediyoruz. Eve CAT3 'de gelse CAT6 'da gelse xDSL/Telefon sadece tek çiftini kullanır. CAT3 ile CAT6 arasında telefon/xdsl için pek bir fark yok. Sadece CAT6'da sarmallar CAT3'e göre daha sıkı olduğundan uzun mesafede daha az hat kaybı olur. Eğer modem ankastreden çok uzaktaysa CAT6'nın olumlu etkisi çok az olabilir (Örneğin 20 katlı bir apartmanın en üst katında oturuyorsanız). Eğer mevcut kablonun iletiminde bir sorun yoksa uğraşmaya değmez.

3. katta oturuyorum hocam ve şu an 16 mbit kullanıp maks 13 almama rağmen kopmalar yaşıyorum amacım bu kopmaların önüne geçmek. 1 2 elektrikçiyle de konuştum binalara komple kablo tesisatını yapıyorlarmış adamın dediği şu ; cat3 artık kullanmıyoruz, cat3 eski sistemlerde kaldı. Artık cat6 kablo döşüyoruz bu kopmaların falan önüne geçmek için. Bu tarz şeyler söyledi hem bu elektrikçinin dediği hem de araştırdıktan sonra cat6 kablo aldım bakalım bir değişiklik olacak mı göreceğiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: maxemilian

fiber ve 35 mbit yani simdi gülesim geldi.
    Bence siz başka bir personelle görüşün derim.
    Bana pek mantıklı gelmedi çünkü zaten vdsl ile 24Mbit (aldığın20-22mbit) alıyorsun zaten bu işte bişi var.

Bunu irdelemenizi tavsiye ediyorum.
    örneğin bu adamların fiberini

[link=http://www.diffen.com/difference/Cat5e_vs_Cat6][/link]

Bu süperonline ın bilgisiz müşteri hizmetlerinden bıktım zaten, bir şey bildikleri yok sadece boş boş konuşuyorlar. Çözüm üretmek falan kesinlikle yok. Size başka bir gariplik anlatayım. İlk başvurumda vdsl varsa vdsl almak istiyorum dedim, bana sizin orası en fazla 16 mbit destekliyor dediler, teyid etmek için 2 3 kere daha arayıp tekrar tekrar sordum vdsl varsa vdsl almak istiyorum diye. Bana hepsi en fazla 16 mbit verebileceklerini söylediler. Bağlattım 16 mbit, aradan belli zaman geçti türktelekomdan ekipler mahallede çalışma yapıyorlardı, gittim sordum oturduğum yerin kaç mbit desteklediğini. Şansa da bizim mahallenin sorumlusuymuş çalışan, bana sizin mahalle 35 mbite kadar destekliyor dedi. Aradım müşteri hizmetlerini türktelekomla konuştum benim evim 35 mbite kadar destekliyormuş dedim, bakalım dedi kız. Baktıktan sonra bana dediği laf şu sizin orası en fazla 8 mbit destekliyor????? Dalga mı geçiyorsunuz şu an 13 mbit alıyorum dedim. Bu aylık bi karışıklıkla size yüksek hız yollamışız dedi???????(Şaka mı bu??) Sonra konuyu irdeleyip adresimi sordum. Adamlar 8 sene önce oturduğum yerin adresini girmişler ve şöyle bir şey var ben bundan önce hiç süperonline kullanmadım nereden aldılar adresi bilemiyorum. Sözleşmeyi falan boşa yapıyorlar sözleşmenin üzerine 10 kere adres yazdık ama nafile. Adresi değiştirdi yeni adrese aa evet 35 mbite kadar alabiliyorsunuz dedi. Benim anlayamadığım olay ben bu konuları kiminle çözeceğim? Müşteri hizmetlerini arıyorum rezalet! Türkcell e gidip süperonline yetkilileriyle konuşuyorum adamların umurunda değil. Bela oldu başımıza.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alopo94 -- 13 Ocak 2017; 14:51:7 >

• Sonuçları yazsaydınız keşke

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: K4PTAN

Sonuçları yazsaydınız keşke

Kendi evime kabloları döşemek nasip olmadı maalesef. Arkadaşımın evine yaptık aynı sistemi. Şöyle anlatayım normalde 24 mbit kullanmasına rağmen evine gelen hız değerleri 10 mbit i geçmiyordu ve sürekli kopmalar yaşıyordu. Şu an evine gelen hız 18 19 mbitlere çıktı kabloyla ilgisi var mı bilemiyorum. Kabloyla ilgisi olan kopmalar da kesildi tamamen artık kopma olmuyor. Cat-3 kablo ile cat-6 kablo arasında dünyalar kadar fark var diyebilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alopo94

quote:

Kendi evime kabloları döşemek nasip olmadı maalesef. Arkadaşımın evine yaptık aynı sistemi. Şöyle anlatayım normalde 24 mbit kullanmasına rağmen evine gelen hız değerleri 10 mbit i geçmiyordu ve sürekli kopmalar yaşıyordu. Şu an evine gelen hız 18 19 mbitlere çıktı kabloyla ilgisi var mı bilemiyorum. Kabloyla ilgisi olan kopmalar da kesildi tamamen artık kopma olmuyor. Cat-3 kablo ile cat-6 kablo arasında dünyalar kadar fark var diyebilirim.

Kablo ile ilgisi vardır umarım

• quote:

quote:

quote:

Net bir şey söyleyemiyorum ama dediğim gibi daha önceden olan kopmalar kesilmeler şimdi olmuyor.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Net bir şey söyleyemiyorum ama dediğim gibi daha önceden olan kopmalar kesilmeler şimdi olmuyor.

Tamamdır hocam sağolun

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Tamamdır hocam sağolun

Rica ederim ne demek.

• Merhaba,

ETHERNET KABLOSU RJ45 JAK ÇAKMA RESİMLİ ANLATIMI VE ETHERNET RENK SIRALARI BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ
    http://www.zorluteknoloji.com/ethernet-kablosu-rj45-jak-cakma-resimli-anlatimi-ve-ethernet-renk-siralari/
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.