Şimdi Ara

cat5 renk sıralaması önemlimi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
8
Cevap
1
Favori
11.959
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • beyler cat 5 kablosu renk sırası önemlimi pc ye giren uçlar ile hub a giren uçlar aynı renkler de sıralasak (normal bağlantı renk sırasına göre olmadan)
  cat 5 kablosunun tellerinde herhangi bir özellik y0k sanırım normal iletken ?
  renk sırası önemlimi? • Tabi ki önemli

  O bir standart yıllar önce 70 civarı makinalık bir ağ kurulmuştu ağda sorunlar vardı makinalar birbirini görmüyordu ip almıyordu vs. kablolamasına baktım standart sıralama değil kafalarına göre yapmışlar kablolamayı değiştirdik makinalara dokunmadan sorun çözüldü.


  Yani işin özü o sıralamayla yapamsan 3 5 makina çalışır belki ama belli bir sayıdan sonra sorun çıkarır
 • kablolar sadece iletim özellikli değilmi?
 • Eğer iki makine arasında switchsiz ağ kurmak istiyorsan önemli ama switchli kuracaksan önemsiz olması lazım.
 • Turuncu çizgili beyaz > turuncu > yeşil çizgili beyaz > mavi > mavi çizgili beyaz > yeşil > kahverengi çizgili beyaz > kahverengi şeklinde olması gerekir standartı budur.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: aydd
  beyler cat 5 kablosu renk sırası önemlimi pc ye giren uçlar ile hub a giren uçlar aynı renkler de sıralasak (normal bağlantı renk sırasına göre olmadan)
  cat 5 kablosunun tellerinde herhangi bir özellik y0k sanırım normal iletken ?
  renk sırası önemlimi?


  Merhaba,
  Ethernet kablosundaki renk sıralaması son derece önemlidir. Kablonun her iki ucundaki renklerin aynı sırada olması bu kablonun çalışacağı anlamına gelmez. Renk kodlamasına uyulmadığı zaman bu tür kablolar ancak 3-5 m gibi çok kısa mesafelerde çalışabilir. Daha uzak mesafede çalışması mümkün değildir.
  Esasında işin bir mantığı var. O mantığa göre renk sıralaması yapıldığı sürece sorun olmaz. Ancak bu teknolojiyi geliştirenler kargaşayı ortadan kaldırmak için bir renk standardı tanımlamışlardır. 568A ve 568B olarak isimlendirilen bu standarda göre renk sıralaması yapıldığı sürecek sıkıntı olmaz.
  Burada işin özü şudur: 10/100 mbps bağlantıda 1,2,3,6 nolu pinler data iletimi için kullanılır. Bunlardan 1 ve 2 ile 3 ve 6 kendi aralarında alıcı-verici durumundadır. Ethernet teknolojisinde data iletim olayı yüksek frekanslı sinyallerle yapılmaktadır. Bu yüksek frekanslı sinyal düz bir kablodan iletilirken çok kısa mesafelerde kaybolmaktadır. Dolayısı ile bu sorunu çözmek için alıcı-verici uçlar kendi içinde sarmal olacak şekilde bir teknoloji geliştirilmiştir. Zaten ethernet kablosunun isminde geçen UTP (Unshielded Twisted Pair) kısaltmasıda buradan gelmektedir. Twisted kelimesi ethernet kablosu içindeki kabloların sarmal yapısını ifade etmektedir. Mesela 568B standardında kullanılan 1,2 nolu pinlerde Turuncubeyaz-Turuncu kablo vardır ve bunlar kendi aralarında sarmal yapıdadırlar.
 • Aslına bakarsan renkler için bir standart var ama istersen sadece huba giriyorsan istediğin renk seçimini yapıp iki ucada aynı çakarsan çalışır. ama iki bilgisayar arası olmaz onun ki daha farklı bak istersen güzel bir makale var orda daha detaylı anlatılıyor bakarsan daha iyi anlarsın 👍


  https://www.teknocinim.com/kablolama-nasil-yapilir/

 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.