Şimdi Ara

Çarpan kilidi kırık Kuma 88 €’ya listelere girdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.013
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çarpan kilidi kırık Kuma 88 €’ya listelere girdi
    31 Ağustos 2008

Athlon X2 6500 Black Edition

AMD, dünya yıkılsa da Kuma dual core işlemcilerini yaymaya kararlı görünüyor. Geizhals.eu sitesinde başka bir 65nm ürün bulduk. Şu an çarpan kilitsiz, Phenom değil ama Athlon X2.

AMD’nin yıldızlar gibi parlak olmayan Phenom sicilini göz önüne alırsak, bir süre daha Athlon markasını kullanmak kötü bir fikir olmayabilir. AMD Athlon X2 6500 Black Edition olarak isimlendirilen bu işlemci, 65nm B3 revizyon ve 95W TDP’ye sahip, 2.3 GHz de çalışıyor ve 88€ fiyat biçilmiş.

Kıyaslamak gerekirse; Windsor çekirdekli 6400+ BE 3.2 GHz de çalışıyor ve 115 € maliyetinde.

Eğer çitin öbür tarafına bakarsanız, 88 €’ya 2.53 GHz’de çalışan 45nm Wolfdale E7200 alabilirsiniz.

Listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Fudzilla

• AMD iyi fiyat kırıyor negsel, haber için teşekkürler
  • Beni merakta bırakan şu;

Default 2.53 olan E7200 ile aynı fiyata 2.3 de çalışan bu ürünü koyma cesareti. 45-65nm olması da ayrı bir mesele...

Soru şu: Bu Kuma'lar ile ne vaadediyor ki, böyle fiyat biçti?
  • ne şimdi bu???

kuma denmiş, athlon yazıyor, linlte phenom resmi var...
  • daha biras önce intelin q8200 işlemcisi haberine baktım ve modeli ve konumunu takdir ettim...

şimdi AMDci olarak AMD haberine bakıyorum ve sadece yeri/özelliği/sınıflandırması saçma bir işlemci diyebiliyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: Uzaktan Kumandan

ne şimdi bu???

65xx ile piyasaya gireceği söylenmişti . (6500) + L3

• quote:

Orjinalden alıntı: Z-DGİ

quote:

ne şimdi bu???

65xx ile piyasaya gireceği söylenmişti . (6500) + L3

[image]http://img409.imageshack.us/img409/7944/dddif0.jpg[/image]

iyi de bildiğim kadarıyla bu 6500 falan phenom x2 olmayacak mıydı??

şimdi buna athlon dediklerine göre ben bunu am2 anakartımda kullanabilecek miyim??

şu anda benim bu 6500 den baklentim k8 mimarili 6400+ modelinin bir üstü (3.2-3.3ghz arası) olması yönündeydi...

ama karman çorman her bir yanı farklı bir şey olmuş...

ekleme:

hatta burda da beklentiler bu yönde idi...

http://forum.donanimhaber.com/m_25964347/mpage_1/key_//tm.htm#25966979

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uzaktan Kumandan -- 1 Eylül 2008; 11:47:10 >

• Aslen Kuma çekirdek, ama satış ismi Athlon, L3 bellek farkı var. Fudzilla da muhtemel sebebine değinmiş.

Evet AM2+ anakartlar ile kullanılır. Çıkacak ilk Phenom X4 45nm ler de öyle olacağa benziyor. AM3 için tarih 2009 hemen başı.
  • ilginc; karisik; baska sitelerde olsa bagri de sunun anlamini tam bir anlasak.. garip bir haber oldu simdi acikcasi..
  • bir de eğer denildiği gibi ise türünün ilk örneği olan işlemciyi şappadanak diye black edition çıkarmaları da acayip...

önce bi normallerini çıkarır insan...

güneş mi çarptı ne yaptı adamları...
  • MSI'in kartlarinin islemci destegine bakiyordum ki; bir de ne goregim 6500 Kuma islemcisinin destegi yaziyor..
    galiba hakkatten cikti bu islemci..
  • quote:

bir de eğer denildiği gibi ise türünün ilk örneği olan işlemciyi şappadanak diye black edition çıkarmaları da acayip...

önce bi normallerini çıkarır insan...

güneş mi çarptı ne yaptı adamları...

Bende onu düşünmeye başladım hocam , şimdi yazıcaktım , siz benden hızlı davrandınız

Kutuyu yanlış bastırdılar, masrafdan kurtulmak için bu şekilde piyasaya mı sürdüler yoksa

• 2,3GHZ'de baya azmış ha, 6400+ 3,2GHZ in üstüne konumlandırdıkları işlemcinin frekansı daha düşük! En azından 2,3 yerine bi 2,6 veya 2,8 olabilirdi...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ELeCtRiCkChi

2,3GHZ'de baya azmış ha, 6400+ 3,2GHZ in üstüne konumlandırdıkları işlemcinin frekansı daha düşük! En azından 2,3 yerine bi 2,6 veya 2,8 olabilirdi...

bildiğiniz üzere Athlon işlemcilerinde konumlandırma başarımlarına göre belirlenir MHZ ye göre değil::::::: bu durumda l3 bellek ve geliştirilmiş mimari 3.2ghz cpu dan daha fazla performans vermiş demektir
  • quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

quote:

Orjinalden alıntı: ELeCtRiCkChi

2,3GHZ'de baya azmış ha, 6400+ 3,2GHZ in üstüne konumlandırdıkları işlemcinin frekansı daha düşük! En azından 2,3 yerine bi 2,6 veya 2,8 olabilirdi...

bildiğiniz üzere Athlon işlemcilerinde konumlandırma başarımlarına göre belirlenir MHZ ye göre değil::::::: bu durumda l3 bellek ve geliştirilmiş mimari 3.2ghz cpu dan daha fazla performans vermiş demektir

esasen genel sistem performansinda bir yukselis oldu.. ozellikle islemcilerle sinirlamamak lazim.. Islemcilerde cok kayda deger bisey olmadi.. nitekim bakarsak bazi uyuglamalarda yuksek GHZ verisine sahip bir cok islemci yeni modelin ghz bakimindan dusuk modelini geciyor.. bu gayet olagandir. kisaca platformun donanim destegi cok iyi oldu.

Phenom 2,6ghz ile Athlon 2,6ghz arasinda cok degisik bir degerlendirme sonucu yok hatta bazi yerlerde Athlon gecer ama Athlon islemcinin yanina ne bir suru harddisk, ne bir suru ram, ne de 2 den fazla ekran karti takabilirsiniz. ama Phenom 7 chipsetle beraber bunlarin hepsinin desteklenmesinin onunu acti.. bu asamada daha verimli diyebiliriz..

nitekim Intel'de 3'den fazla ekran kartini crossfire veya 2den fazla SLI yapmak ve verim almak cok zordur. anca overclock edilirse...

• Ürün satışa çıkmış bir ürün, siteler de L3 Cache olduğunu doğruluyor. Athlon X2 lerde L2 yok.

http://www.hardwareschotte.de/hardware/preise/proid_9758807/preis_AMD+Athlon+X2+6500+Black+Edition+AD6500WCGHBOX

Isıl tasarım ise farklı bir mesele. 90nm olup da EE <45W TDP X2 de çıkarttı AMD. 9850 nin yeni revizyonu 125W dan 95W e düştü meselâ. Şu an erken olduğu için bu konuda yorum yapmak zor, tahminden öteye gitmez. Ama kesin olan birşey var ki, önsiparişler başlamış, spesifikasyonunda L3 ibaresi geçiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saidakkas -- 1 Eylül 2008; 15:19:28 >

• Benim bahsettiğim, aynı işlemcide, iyileştirmeler yapılarak çıkarılan modeller. Yoksa B2 den B3 e geçiş gibi değişikliklerin yapıldığı revizyon değil.

Asrock'ın destek listesinde 6500 , 2.3 GHz görünüyor

Neyse, önümüzdeki hafta çıkar herhalde bu ürünler, o zaman görürüz.
  • İsimlendirmede bir kararsızlık mı var nedir
  • Aynen öyle. TDP si de değer o zaman. EE modelleri daha sonra çıkar çünkü birkaç aya.
  • Athlon X2 6500, bir K10 Dualcore
    Fuad Abazovic, 03 Eylül 2008 10:22

Kuma onaylandı

Kuma işlemcisinin varlığını doğrulatmayı başardık ve bizi şaşırtan AMD'nin bu işlemciyi yakın zamanda piyasaya verecek olması. 2.3 GHz'de çalışan K10 Dualcore dan bahsediyoruz ve 2x512KB L2 ve 3MB L3 paylaşımlı önbellek ile gelecek.

Kuma, Phenom markası altında satılmayacak, Athlon şemsiyesi altında kalacak ve Avrupa'da perakende olarak 100€'nun altında satılacak. Fiyatı üç çekirdekli Toliman'a gerçekten yakın, bu yüzden biraz daha hızlı olmalı ama aynı zamanda, aynı frekanstaki Toliman, bundan 10-20€ daha pahalı olmalı.

Gerçekten yüksek performanslı K10.5 45nm dualcore, kod adı Regor, 2009 ortasında geliyor ama o zamana kadar bu iş görecek. Önümüzdeki bir ya da iki hafta içinde perakende satışta Kuma'yı görmeyi bekliyoruz.

Kaynak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saidakkas -- 3 Eylül 2008; 13:09:28 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.