Şimdi Ara

Canon 600D, 60D tercihi ve lens önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
4.543
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yakın zamanda Fransa'dan arkadaşım aracılığıyla 600D ya da 60D getirteceğim. Tax free çıkınca yalnız gövde olarak 60D 1711 TL'ye 600D 1480 TL'ye geliyor. Sorularıma gelecek olursak:

60D vereceğim fiyat farkına değer mi? Ya da 600D yeterli olur mu?
    Tek takıldığım farkları 60D'nin daha büyük gövdeye sahip olması ve 9 noktalı çapraz tip AF Sistemi, bu noktaların hepsinin cross özellikli olması hareketli olan balıkları çekerken bana 600D'nin sistemine göre avantaj sağlar mı?

Genel kullanım için, daha çok karanlık kapalı ortamlarda kullanmayı düşünüyorum, arka planı da rahatlıkla soyutlayabileceğim, aynı zamanda hızlı hareket eden balıklarımı da yakından güzel görüntüleyebileceğim bir de lens önerisine ihtiyacım var. 600D'yi tercih edersem fiyat farkını daha iyi bir lens almak için kullanabilirim. Görüşlerinizi bekliyorum.

• Balık çekmek için güzel bir macro lense ve mümkünse bir ring flash'a ihtiyacınız olacak.Bunuda göz önünde bulundurarak lens için 1000tl de fazla gidebilir
  • bende 60d var yeni aldım. bazen 600 de mi alsaydım diye düşünüyorum. kesinlikle daha iyi bir makine ama ben o farkı anlayacak yada kullanacak kadar iyi değilim. aradaki farka biraz ekleyip kalite lens alabilirsin. ama 1700 de iyi fiyat. maddi imkanın varsa 60 al ama çok sıkışmayım yada aradaki farkı çözecek uzmanlıkta değilim diyorsan 600d
  • 60d 600d den daha seri bir makina, balık fotoğrafı çekmek için buna ihtiyacınız olacak, lens olarak 50mm f1.8II işinizi rahatlıkla görecek ucuz ve hızlı bir lens ayrıca 1.8 diyafram karanlık ortamlarda ve istediğiniz fluluğu elde etmenizi sağlar. Bende balıklarımı aynı ekipmanla rahatlıkla çekiyorum :)
  • Peki lens olarak canon 50mm f/1.4 usm ya da 60mm f/2.8 USM macro lenslerden birini düşünüyorum başlangıç için, kriterlerime göre hangisini tercih etmeliyim?
    50mm ya da 60mm'de dar alanda çekim yaparken zorlanır mıyım?
    Birini ne kadar mesafeden çekebilirim yakınlık açısından?
    Bir diğer sorum da makro lensi normal kullanımda kullanmam 50mm f/1.4 usm'ye göre birşey kaybettirir mi bana? Portre çektiğim zaman detaylar çok mu belli olur?
    Son bir sorum da 60mm makro lens ile güzel bir makro için hedeften en fazla ne kadar uzaklaşabilirim? En uzak ne kadar mesafeden çekmeliyim?
    Arkadaşlar sorularıma cevaplar bulabilirsem lens seçimim kolaylaşacak şu anda kafam çok karıştı yardımlarınızı bekliyorum.
  • Ben 50mm 1.8i uygun fiyatlı diye yazmıştım tabiki imkan varsa 60mm usm makro çok daha iyi bir lens hem portre hemde makro için uygun.. 50mm de ben 50cm gibi bir mesafeden portre rahat çekebiliyorum belden yukarısı için mesafe en az 1.5metre olmalı bu tür lensler dar mekanlarda sıkıntılı olur yani amaca yöneliktir bi odanın içini 50 ya da 60mm ile çekemezsiniz fakat portre ve makro için size sıralamam 60mm usm 50mm f1.8II (dxomark.com skoru f1.4usm den daha yüksek) ve f1.4 usm olarak sıralanır fakat sadece olay makro ise 100mm usm makro canon un en iyi lenslerindendir hatta çoğu L serisinden iyidir.
  • Balık çekmek diyince, balık gözü lens tavsiye edesim geldi. Halbuki alakası bile yok.
  • Şöyle bir tanıdığım yokki yurt dışından getirteyim. Kardeş nerelisiniz? Eğer aynı şehirlerdeysek bi ayarlayamazmıyız bu mevzuyu benim içinde?
  • Akvaryum balığı mı çekeceksiniz?
  • Akvaryum balıkları da çekeceğim bu yüzden 600d'ye nazaran daha hızlı odaklanan 60D'yi tercih etmem daha iyi olur mu? Fiyat farkına değer mi?

Bir de 60D yi sizce TAMRON SP AF 17-50 mm f/2,8 XR Di II VC LD ile mi almalıyım (2600tl'ye geliyor),
    yoksa Canon EF-S IS 18 - 55 mm f/3.5 - 5.6 + Canon EF 50 mm f/1.8 ile birlikte (2400tl'ye geliyor) mi almalıyım?
    Ya da
    CANON EOS 600D+18-55 II IS + Sigma DG EX 50 mm f/2.8 Macro (2200tl) ?
    CANON EOS 600D+18-55 II IS + Canon EF-S 60mm f/2.8 USM macro (2530tl) ?

Fransa'da alınabilecek bir Fnac mağazaları var onlarda da 60D gövde yalnız satılmıyor belirli lens gövde kombinasyonları yapılmış mecbur birini seçmem gerekiyor, o yüzden bu iki kombinasyonu bütçeme en uygun ayarlayabiliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Voyageer -- 31 Mayıs 2011; 4:25:24 >
  • Fikirlerinizi esirgemeyin arkadaşlar:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

Akvaryum balığı mı çekeceksiniz?

Aynı soruyu soracaktım, aksi takdirde housing ile bayonet set önermemiz gerekecek?
  • Son haliyle durum bu, hangi kombinasyonu tercih etmeliyim?

CANON EOS 60D+17-85 IS USM ya da

CANON EOS 600D+18-55 II IS + Canon EF USM 50 mm f/1.4 /// Tamron SP AF Di II 60 mm f/2.0 LD /// Canon EF-S USM 60 mm f/2.8 Macro (3lensten birisi)

Bütçem en son bunlara izin veriyor. Artık karar vermem gerekiyor, 60D'yi başka bir lens alternatifiyle alamıyorum, Fransa'da Darty ve Fnac'de yalnızca gövde olarak satılmıyor. Karanlıkta da çekim yapacağım ve bokeh için 600D'yi seçersem yanına alabileceğim 3 lensten birisi diyafram değerlerinden dolayı çok işime gelirdi. 60D'ye de daha sıcak bakıyorum 1 yıl sonra tekrar istediğim bir lens alabilirim diye düşünüyorum. Ama o zamana kadar 17-85'i kullanmak durumunda kalacağım, acil yardımlarınıza ihtiyacım var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Voyageer -- 4 Haziran 2011; 18:42:27 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.