Şimdi Ara

Canon 5D Mark III Sadece İsim Edinmiş Bir DSLR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.038
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar şimdi siz yaşımı tecrübelerimi falan merak edip soracaksınız eleştiri için ben peşin cevap vereyim 23 yaşındayım elime aldığım ilk kameram ve deneyim edindiklerim

Canon PowerShot SX30IS
    Nikon Coolpix L110
    Nikon D3100
    Samsung NX300 50mm3d+30mmf2.0+10mmf3.5fisheye
    Sony Alpha A6000 16-50f3.5
    Canon 60D 24-105f4
    Canon 5D Mark III + Multiblitz Plus Kit 8 Tr Paraflaş Seti

bu söylemi ortaya getirmemde neden olan bir kaç faktör :

Bu işte isim yapmış kendini old olarak görüp piyasada hakim olan ve herkesin sorgulamadan kamera nikon-canon'dur ikilemine sürükleyen insanları araştırmaktan yoksun bırakan bu iki firmanın ürün fiyatlarını gereksiz şişirip karşılığında kullanıcıya çekim artısı olarak pek az şey sunmasıdır.İnsanlar hep adı sürekli telafuz edilen şeyleri marka sanıyorlar çoğu ben bu işten anlıyorum diyenlerin leica,carl zeiss,zenit,pentax,olympus bunlardan haberi yok tamam size analog fotografçılıkla uğraşın demiyorum fakat bir araştırın geçmişi günümüzü alternatifleri direk bu 2 markaya yönelmeyin herkes "mark 3 efsane makina yia" dedi diye bu o makinayı mükemmeleştirmez.

Neden Canon 5D MARK III'ü ele aldım 2012 senesinde çıkan makinalara baktığımızda bir çok fonksiyon ekleniyor dslr makinalar akıllaştırılıyor hatta samsung bu işin nirvanası olarak (yenilikçilik olarak) sim kart takılabilen bir dslr piyasaya sürüyor aynı sene ama rağbet gören ve hala piyasada 1 numara olarak bilinen kamera Canon 5D MARK III satılıyor (günümüzde bile satışa açık 24-105 lens ile 11.500 Türk Lirası).Benim şikayetçi oldugum hususlar ; gerek yenilikçi olamayışları gerek son kullanıcıya sunamadıkları bir çok eksik bulduğum özellik (en bariz olanı üzerinde modüler bir wifi kartı bulundurmaması ve bunu sizin wifi kart özelliği bulunduran bir depolama sd kartı ile alternatif çözüm üretmeniz ne kadar verimli orası da tartışılır) en can alıcı kısmı gereksiz pahalılığı.

Bu markalar yerine yenilikçi ve size kullanılabilir özellikler sunan bunu da uygun fiyatlar ile kullanıcıya sunabilen markalar alın kullanın deneyim edinin tek bir kamera kullanıp ben canon'cuyum ya en iyisi canon herkes bunu kullanıyor diye gezinmeyin günün birinde fullframe bile olmayan bir samsung nx1 kullanıcısı gelir canınızı sıkar çektiği resimler ile canon kullanan bir vatandaş fisheye'nin hayalini kurarken ki bu lens samyang,tokina vs değil canon'un kendi lensi ise (6.600 Türk Lirası) bir samsung kullanıcısı 1000 liraya rahatlıkla alabildiği fisheye lensi ile harikalar yaratırken bakar kalırsınız.

Son diyeceğim markaya değil işlevselliğe önem verin araştırmacı olun tek bir marka yerine farklı makinalarıda deneyim edinin biliyorum dslr'ınızı gözünüz gibi koruyorsunuz fakat güvendiğiniz bir arkadaşınızın makinası ile 1 hafta değiş tokuş edin canon'un mu renkleri daha canlı nikon'un mu f değeri ne kadar önemli hangi sensör daha tatmin edici sonuçlar veriyor gözlemleyin derim.Yıllarca aceba abartıldıgı kadar iyi bir makinamıdır diye merakla elime geçirmeyi bekliyordum ve artık çekimlerimi Mark III ile yapıyorum gerçekten abartılana kulak asmayın tamam fullframe felan ama inanın bir d60 ile arasında uçurum yok :) Saygılar,yorumlarınızda kırıcı olmazsanız sevinirim...

• Merhaba

Bende eski bir 70d kullanıcısı olarak sana katılıyorum Nikon u pek bilmem ama neden Canon diye sorulduğunda ilk olarak lens çeşitliliği diye cevabı yapıştıtıriyorlar ysaki bu lenslerin fiyatlarını hiç kimse sorgulamiyor mesela ben 2 sene kit len olarak 18 . 135 yanında da 50mm 1,8 kullandım en azından 50mm yi 1.4 değiştirin dedim 2 sene evvel 1400 TL istediler (bunlar hep paralel yani kaçakçı fiyatları) şimdi Olympus kullanıyorum üzerinde 17mm lik bir lens var ve son derece memnunum hem renkleri hem keskinliği inanın canon un 5000 - 6000 liralık lensleriyle kıyaslanmayacak kadar iyi ileride ise yine olinin m.ziko 12-40 2.8 Pro lensini almayı düşünüyorum sıfırı 3000-3300 civari ikinci eli 2000-2500 civari bu işlerden pek anlamam ama Canon da almayı düşündüğüm lens 16- 30 f4 l 2 di şimdi bu lensin sıfırı 6500 civarı aradaki fark %100 birde şu var son lens ff lensi ben bu ikisini kiyaslayacak kadar teknik bilgim yok zaten benim sözüm benim gibi amatörlere bir fotoğrafları inceleyin aradaki farka değerli siz söyleyin unutmadan ağırlık ve sokakta çıkarıp dikkat çekmeden kullanımdan daha bahsedeceğim bile

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• baso34 kullanıcısına yanıt
    Yani bahsettiğimiz gibi fonsiyonellik adına bir çok farklı konu var makinanın hafifliği işlevselliği f/p olması ama bizim insanımız ezbere hareket etmeyi seviyor araştırmak zor geldiğinden mi cesaret demediklerinden mi yoksa ön yargılarından dolayımı bu sonuçlar doğuyor bilinmez ama her zaman şunu savunurum " bir işi yapıyorsan layığı ile yap " endüstriyel çekim yaptığım yerlerde yine bir gün çekim yapıldı müşteri az önce çekmiş olduğun oturma grubunun resimlerini bana hemen aktarabilir misin dedi acil bir müşterim resim istiyor Canon Mark III ile çekim yapmıştım ve bilmeyenler için çift kart slotu mevcut bende de cf kart takılı dedim bilgisayardan aktarım yapabilirim anca jpeg+raw alıyorum fakat jpeg için bile olsa bir bilgisayara ihtiyaç var iş yerine geçince atabiliriz en erken o bakışlar aklımdan çıkmıyor ve böyle ufak olaylar bile kötü imaj yaratabiliyor müşterilere karşı ertesi gün gittim micro sd kart aldım dönüştürücülü ve şimdi resisim hemen isteyenlere direk micro sd kartı telefonuma takıp gönderiyorum whatsapp üzerinden pratik çözüm gerçi artık wifi sd kartlar var ama güncel olanı takip edip bir makinaya bağlı kalmamak gerek bahsetmek istediğim husus bu.Okurlara ve yeni kullanıcılara duyurulur

• Mark serisi zaten sim kart takiliyor, wifisi var diye alinmiyor. Fotograf makinesinin amaci fotograf cekmektir. Bunun icin de en temiz isigin en iyi sensor uzerine dusmesi gerekiyor.

En temiz isik en iyi lenslerle aliniyor, en iyi sensor de ff boyutundaki sensorler oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali bey amca -- 28 Mart 2018; 14:23:35 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ali bey amca kullanıcısına yanıt
    Bende diyorum ki öve öve bitiremedikleri yere göğe sığdıramadıkları makina öyle çokta ahım şahım bas çek mükemmel sonuçlar al bir makina değildir kendinizi kandırmayın fotoğrafçılığın bana göre %80'i usta gözü ile bakmak ve çekmek %10'u ışık enstantene diyafram vs. ayarını becerebilmek ve geri kalan %10'u makinadır.Ne makinalar gördüm amatör ellerde katledilmiş ne kareler... O yüzden yazımı dikkatli okuyup ana temayı alsaydınız isime değil işlevselliğe ve çıkan ürüne yani sonuç odaklı makina seçimine yönlendirme yaptığımı anlardınız.

Sizin deyişinize göre de Mark serisi dışında ki ucuz makinalar resim çekmiyor ?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.