Şimdi Ara

cam filmi yasalmı? sorusuna emniyetten kesin cevap (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
3
Favori
72.879
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: naked leader

Video yu izleyin

bu tarz haberler çıtığı için sormak istedim emniyete
  • %70 felan neye diyor anlayamadım ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zugasi_berepe

Aynı sebeple gündüz sağdan soldan önden gözümüzün içine giren güneş ışığıda bence yeterl derecede kaza riski oluşturuyor.

Neyse ben bod perde aldım rahatım artık.Arka iki cam ve arka camda..camlarıda istdiğim gibi kullanıyorum.Film derdide yok.İçerisi gözükmüyor simsiyah görüşüde engellemiyor içeriden.Çevireninde gözüne sokarım.Ama önlerede bod üretilse süper olurdu

onlard güzel bi buluşmuş :)
    fiyatlara baktımda sırf cam filmi parasına çekmişler fiyatlarını.sanki okadar maliyeti olan birşeymiş gibi.bindirmece mantığı...

• quote:

Orijinalden alıntı: BARKU

Emniyet teşkilatının ve protokol erkanının komple siyah camları görüş zafiyeti yaratmıyor mu acaba? Kanunlar sadece sıradan vatandaş olunca mı geçerli?

bir şeye muhalefet olacağına önce ne için yapıldığını öğren.

• quote:

Orijinalden alıntı: digicemba

quote:

Orijinalden alıntı: zugasi_berepe

Aynı sebeple gündüz sağdan soldan önden gözümüzün içine giren güneş ışığıda bence yeterl derecede kaza riski oluşturuyor.

Neyse ben bod perde aldım rahatım artık.Arka iki cam ve arka camda..camlarıda istdiğim gibi kullanıyorum.Film derdide yok.İçerisi gözükmüyor simsiyah görüşüde engellemiyor içeriden.Çevireninde gözüne sokarım.Ama önlerede bod üretilse süper olurdu

onlard güzel bi buluşmuş :)
    fiyatlara baktımda sırf cam filmi parasına çekmişler fiyatlarını.sanki okadar maliyeti olan birşeymiş gibi.bindirmece mantığı...

Yok hocam o internette öyle uçuk ben focus için makyajlı kasa üstelik 90 tl aldım iki arka cam ve bir arka cam

• film tavsiye konularındaki önlere bilmem kaç arkalara bilmem şu numara tak sorun olmaz cevapları geliyor aklıma..))

peki bir kere ceza yediniz 2.cezada neler olduğunu bilen varmı acaba..

konunun vahimiyeti açısından bunu da yazsakmı ilgili makama yada bilenler bizleri bir aydınlatsın bakalım.
  • Uzun süredir çevremdeki insanlar "Artık serbest oldu." şeklinde söylemlerle geliyorlardı ancak görülen o ki hala yasak. Macera aramanın anlamı yok, çevirmede cezayı yazdıklarında pişman olunacağına gönüllü olarak çıkartmak daha iyi.

Edit : Sakarya'da açılan davanın sonucu içtihat olarak değerlendirilirse cezanın geri ödemesi muhtemel ancak çevrilip ceza yedikten sonra işin bir kıymeti kalmıyor, uğraş dur...

Otomobil camına filme ceza yok - 23.06.2012 02:30:00 

Aracının camındaki film nedeniyle para cezasına çarptırılan avukat Öktem dava açtı.
    Mahkeme, cezanın hukuki dayanağı olmadığına hükmetti...

Sakarya 4. Sulh Ceza Mahkemesi, aracının camına siyah film taktırdığı gerekçesiyle trafik
    ekiplerince 154 lira para cezası uygulanan Sakarya Barosu avukatlarından Vacit Öktem'in
    başvurusu üzerine, 'araç camlarına film takılmasının yasal olarak suç teşkil etmediği' görüşüyle
    cezayı iptal etti. Avukat Vacit Öktem "Trafik ekipleri kanunu farklı yorumluyorlar" dedi.

154 lira ceza kesilmişti
    Sakarya Barosu avukatlarından Vacit Öktem, 4 Haziran 2012 tarihinde kendisine ait araçla
    Adapazarı Adliyesi'nden bürosuna gelirken, Sakarya Emniyet Müdürlüğü Şehiriçi Trafik Şube
    Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı kontrollerde, aracının camında siyah film olduğu gerekçesiyle
    ceza uygulandı.

Trafik ekipleri, Karayolları Trafik Kanunu'nun 30/1-b maddesinden dolayı 154 lira para cezası
    kesince Öktem cezanın kaldırılması için mahkemeye başvurdu. İtirazı inceleyen Sakarya
    4. Sulh Ceza Mahkemesi Öktem'i haklı bularak Sakarya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme
    Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen trafik cezasını iptal etti. Mahkeme iptal gerekçesinde
    şunları yazdı:
    "Anılan madde kapsamında ceza uygulaması yapılabilmesi için araçta görüşü engelleyecek veya
    bir kaza anında içindekiler için tehlike olabilecek süs, aksesuar eşya ve çıkıntıların bulunması
    gerekmektedir. Bilirkişi raporunda itirazcıya ait araçta bu kapsamda bir süs, aksesuar, eşya
    veya çıkıntının bulunmadığındın tespit edilmiş olması karşısında, kanuna aykırı olarak düzenlenen
    idari para cezasının iptaline dair hükümler kurulmuştur. Trafik cezasının hukuki dayanaktan
    yoksun olması nedeniyle idari yaptırım kararının kaldırılmasına."

Polis yanlış yorumluyor
    Öktem, mevcut şartlarda ceza kesilmesinin hukuka uygun olmadığını belirterek, "Trafik müdürlüğünün
    uygulaması maalesef yürürlükteki yasaya uymuyor. İlgili yasa sürücünün sürmesini engelleyecek
    çıkıntı veya benzeri eklentileri kapsıyor. Yasada 'dışarıdan görüşü engelleyecek filmlerin araca
    yapıştırılması yasaktır' demiyor. Mahkeme filmlerin görüşü engellemediğine karar verdi. Mahkemenin
    bu kararı Türkiye için geçerli bir karardır. Yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, araçlarında film olan
    kişilerin bu filmleri sökmeleri gerekmez."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wurtz -- 15 Temmuz 2012; 16:56:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: wurtz

Uzun süredir çevremdeki insanlar "Artık serbest oldu." şeklinde söylemlerle geliyorlardı ancak görülen o ki hala yasak. Macera aramanın anlamı yok, çevirmede cezayı yazdıklarında pişman olunacağına gönüllü olarak çıkartmak daha iyi.

Edit : Sakarya'da açılan davanın sonucu içtihat olarak değerlendirilirse cezanın geri ödemesi muhtemel ancak çevrilip ceza yedikten sonra işin bir kıymeti kalmıyor, uğraş dur...

Otomobil camına filme ceza yok - 23.06.2012 02:30:00 

Aracının camındaki film nedeniyle para cezasına çarptırılan avukat Öktem dava açtı.
    Mahkeme, cezanın hukuki dayanağı olmadığına hükmetti...

Sakarya 4. Sulh Ceza Mahkemesi, aracının camına siyah film taktırdığı gerekçesiyle trafik
    ekiplerince 154 lira para cezası uygulanan Sakarya Barosu avukatlarından Vacit Öktem'in
    başvurusu üzerine, 'araç camlarına film takılmasının yasal olarak suç teşkil etmediği' görüşüyle
    cezayı iptal etti. Avukat Vacit Öktem "Trafik ekipleri kanunu farklı yorumluyorlar" dedi.

154 lira ceza kesilmişti
    Sakarya Barosu avukatlarından Vacit Öktem, 4 Haziran 2012 tarihinde kendisine ait araçla
    Adapazarı Adliyesi'nden bürosuna gelirken, Sakarya Emniyet Müdürlüğü Şehiriçi Trafik Şube
    Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı kontrollerde, aracının camında siyah film olduğu gerekçesiyle
    ceza uygulandı.

Trafik ekipleri, Karayolları Trafik Kanunu'nun 30/1-b maddesinden dolayı 154 lira para cezası
    kesince Öktem cezanın kaldırılması için mahkemeye başvurdu. İtirazı inceleyen Sakarya
    4. Sulh Ceza Mahkemesi Öktem'i haklı bularak Sakarya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme
    Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen trafik cezasını iptal etti. Mahkeme iptal gerekçesinde
    şunları yazdı:
    "Anılan madde kapsamında ceza uygulaması yapılabilmesi için araçta görüşü engelleyecek veya
    bir kaza anında içindekiler için tehlike olabilecek süs, aksesuar eşya ve çıkıntıların bulunması
    gerekmektedir. Bilirkişi raporunda itirazcıya ait araçta bu kapsamda bir süs, aksesuar, eşya
    veya çıkıntının bulunmadığındın tespit edilmiş olması karşısında, kanuna aykırı olarak düzenlenen
    idari para cezasının iptaline dair hükümler kurulmuştur. Trafik cezasının hukuki dayanaktan
    yoksun olması nedeniyle idari yaptırım kararının kaldırılmasına."

Polis yanlış yorumluyor
    Öktem, mevcut şartlarda ceza kesilmesinin hukuka uygun olmadığını belirterek, "Trafik müdürlüğünün
    uygulaması maalesef yürürlükteki yasaya uymuyor. İlgili yasa sürücünün sürmesini engelleyecek
    çıkıntı veya benzeri eklentileri kapsıyor. Yasada 'dışarıdan görüşü engelleyecek filmlerin araca
    yapıştırılması yasaktır' demiyor. Mahkeme filmlerin görüşü engellemediğine karar verdi. Mahkemenin
    bu kararı Türkiye için geçerli bir karardır. Yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, araçlarında film olan
    kişilerin bu filmleri sökmeleri gerekmez."

Şu mahkeme kararının bir örneğini bula bilsem arabaya koyacam. Arabayı aldığımda zaten bilmeler vardı arka camlarda şimdilik bir şey demiyorlar fakat ileride bir şey derlerse göstermek için

• Tüm Accent ekip arabalarına serbest. Araçta telefonla konuşmak da serbest onlarda. 5 liralık kulaklık almaktansa....
  • 1 numara yani açık renk serbest diğerleri yasak deseler herkes o kadar rahatlayacak ki
  • 1 numaraya birşey demiyorlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: kingonur4

1 numaraya birşey demiyorlar

Kim demiyor? Nerede geçiyor böyle bir yazı? İnsanlar buraya bakarak bazı şeyleri yapıyor yada yapmıyorlar. Lütfen mesnetli bilgiler verelim...
  • %70 geçirgenliği olan cam filmi taktırsak noterden onaylatsak bi faydası olurmu. misal en acık renk cam filmi için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: digicemba

Ankara Emniyet Müdürlüğü sitesiden online soru sorulabilindiğini görünce cam filmleri hakkında yazıyım dedim.işte kısaca ; yasalmı , veya belli bi koyuluk derecesine kadarmı yasal şeklinde sormuştum.
    Ankara Emniyet Müdürlüğünün bizzat cevabı

Trafik güvenliği açısından otomobil camlarının, sürücüye iyi bir görüş olanağı sağlaması ve sürücünün görüş alanını kısıtlamaması gerekmekte olup, yukarıda belirtilen şekilde olan araç camlarının kullanılması durumunda, sürücüler özellikle gece görüşün daha da azaldığı zamanlarda sağ ve soldan ani olarak çıkan canlı veya cansız nesneleri algılayamamakta, akan trafiği rahat takip edememekte bununla birlikte, aracın içinin rahat görülememesinden dolayı güvenlik zafiyeti oluşmaktadır. Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca çıkartılan “Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği” (MARTOY) kapsamında yürürlüğe konulan gerek “Motorlu Araçlar ve Römorklarının Emniyet Camları ve Cam Malzemeleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği (92/22/AT)” ve gerekse eşdeğeri olan “Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonunun R43 sayılı Regülâsyonunda” tüm camların uyması gereken teknik şartlar belirtilmiştir. R43 Regülâsyonunun 2.13.1 ve 2.18.2 maddelerindeki tariflerin kapsamında olmayan emniyet camının; ışık geçirgenliği % 70’in altında ise muhtelif deney işleminden geçmesi ve buna Sanayi ve Ticaret Bakanlığından ulusal tip onayı alınması gerekmekte olup, tip onayı düzenlenen bu tür renkli camların “E” veya “e” işaretinin yanında “V” sembolü ile gösterilmesi zarureti bulunmaktadır. Bu itibarla, araçlarda bulunan renkli camların yukarıda belirtilen teknik mevzuata uygun olması gerekmektedir. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63 üncü maddesinde; “taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” hükümleri bulunmakta olup, yukarıda belirtilen hükümlere uymadığı tespit edilen araçlar hakkında, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 30 uncu maddesi doğrultusunda gerekli yasal işlemler yapılmaktadır. Bilgilerinize.

ben yasak olduğunu söylemiştim sana yani çevrende cam filmi yüzünden ceza yiyenlerde var niye inanmıyorsun

• neden öyle didin :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: BARKU

Emniyet teşkilatının ve protokol erkanının komple siyah camları görüş zafiyeti yaratmıyor mu acaba? Kanunlar sadece sıradan vatandaş olunca mı geçerli?

+100
    ayrıca demeyim demeyim diyorum bir şarkıcı var ismini yazmayım anlayacaksınız hani başından vurulan ölümden dönen adam...

ona zırhlı mersedes vermişler camlar bildiğin asfalt rengi simsiyah... şimdi soruyorum çünkü mantığım el vermiyor... bu adam sade vatandaş değil mi?bizler gibi... herhangi bir devlet adamımı ki o tip ünlü kişilere kıyak geçiliyor ? yasaksa onada yasak olması lazım ama onlara yasak değil
  • Bir şey diyeceğim de;

Mesela karşımdan çakma zenon+mavi sis farıyla gelen bir APAÇİ benim görüş alanımı daha çok kısıtlıyor veya arkamdan makas atarak gelen başka bir APAÇİ tarafından zarara uğramamak için tüm konsantrasyonumu ona veriyorum ve bu da sağımdan solumdan çıkacak canlı-cansız nesneleri fark etmemi engelliyor.

Keşke bunlara çözüm bulsalar. Trafik açısından daha zararlı şeyler gibi geliyor bana. Eski aracımda cam filmi vardı, sırf güneşten korunmak için bile takılır. Cam filmli ve filmsiz çok fark ediyor, güneş resmen yakıyor teninizi.
  • polis diyor ki "benim uyguladığım kanuna göre yasak", mahkeme diyor ki "benim karar verdiğim kanunlara göre yasak değil."

e bunlar nasıl kanunlardır ki adamına göre değişiyor...senin yasak kararını türk yargısı iptal etmiş, insan durup da bi düşünmez mi arkadaş, "biz yasak diyoruz ama yargı değil diyor, şu işte bi düzenleme yapalım" diye...

ayrıca bildiğim kadarıyla yasalar önünde herkes eşittir, hiçbir zumre, sınıf, kişi ayrıcalıklı değildir..polis niye kullanıyor bunu..onlara özel bir madde var mı....

hadi cam filimi konusunda var diyelim, caddenin ortasından kağnı gibi gidip trafik akışını engellemek, ses çıkaranı tehdit etmek konularında da mı ayrıcalıklı bunlar.
  • Yeni gelişmeler oluyor konu hakkında, habere bakılırsa arka yan camlara film serbest olabilir.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/08/11/turk-soforleri-bu-habere-bayilacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: ncrdbl

Yeni gelişmeler oluyor konu hakkında, habere bakılırsa arka yan camlara film serbest olabilir.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/08/11/turk-soforleri-bu-habere-bayilacak

ama olabilir .kesin bişey çıkmıyor bu haberlerden.bi yerde 50 lira kampanyası vardı butun bınek araçlara.yaptırmadım sıkıntı yasamamak için .bekleyip görcez bakalım
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.