Şimdi Ara

Çalıştıracağı cihazı seçen röle?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
2
Favori
306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Arduino Uno, Dht22, Tek kanal röle ve 128x32 oled ile bir devre hazırladım.

Devrenin amacı ortamda ki nem değeri %80 olduğunda bir adet fanı egzos amaçlı çalıştırmak.

Bir çok deneme sonrasında sistemin düzgün çalıştığını ve rölenin bir çok 220V cihazı çalıştırabildiğini gözlemledim.

Ancak röleye resimlerde görünen 220v ile çalışan fanı bağladığımda röle tetikleme sorunu yaşıyor ve sistemi kitliyor.

Aslında devrenin amacı bu fanı kontrol etmek.

Ne var ki fandan başka herşeyi çalıştırıyor.

Bir fikri olan varsa lütfen bilgi paylaşımında bulunsun, ben çok uğraştım ama sonuç alamadım.

Aşağıda devre fotolarını ve kodları da belirttim.

Şimdiden teşekkür ederim…

#include <DHT.h> //DHT kütüphanesi.

#include <Adafruit_SSD1306.h> //OLED kütüphanesi.

#include <Adafruit_GFX.h> //OLED kütüphanesi.

#include <Wire.h> //OLED kütüphanesi.

#define SCREEN_WIDTH 128 // OLED ekran pikseli

#define SCREEN_HEIGHT 32 // OLED ekran pikseli

#define OLED_RESET 4

#define DHTPIN 8 //Dht sensör pini.

#define DHTTYPE DHT22 //Sensör türünü tanımlama.

#define role 2 // Röle sinyal pini tanımlama.

Adafruit_SSD1306 display(SCREEN_WIDTH, SCREEN_HEIGHT, &Wire, OLED_RESET);

DHT dht(DHTPIN, DHT22);

void setup()

{

pinMode(role, OUTPUT);

display.begin(SSD1306_SWITCHCAPVCC, 0x3C);

display.display();

delay(10);

display.clearDisplay ();

dht.begin();

}

void loop()

{

delay(1000);

float nem = dht.readHumidity(); //Nem değerini alır.

float sicaklik = dht.readTemperature(); //Sıcaklık değerini alır.

if (isnan(nem)) //Sensörden veri alınmazsa uyarı vermesi için.

{

display.clearDisplay (); // ekranı sil

display.setTextSize (2);

display.setCursor (5,6); // isi yazı konumu (yatay, dikey)

display.print ("VERI YOK");

display.display ();

}

else

{

display.setTextSize (2); // yazı boyutu

display.setTextColor (WHITE); // yazı rengi

display.setCursor (0,10); // isi yazı konumu (yatay, dikey)

display.print ("ISI");

display.setCursor (46,10); // ısı verisi konumu (yatay, dikey)

display.print(String(sicaklik)); //display temperature from sensor

display.drawCircle (110,3,2, WHITE);

display.display ();

delay(2000);

display.setCursor (0,10); // nem yazı konumu (yatay, dikey)

display.print ("NEM");

display.setCursor (40,10); // % isaret konumu (yatay, dikey)

display.print("%");

display.setCursor (55,10); // nem verisi konumu (yatay, dikey)

display.print (String(nem));

display.display ();

delay(2000);

}

if (nem >= 80) //Eğer Nem %80'in üzerindeyse

{

digitalWrite(role, LOW);

display.setCursor (12,10); // yazı konumu (yatay, dikey)

display.print ("FAN ACIK");

display.display ();

delay(2000);

}

else

{

digitalWrite(role, HIGH);

display.setCursor (0,10); // yazı konumu (yatay, dikey)

display.print ("FAN KAPALI");

display.display ();

delay(1000);

}

}

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Problemin çözülmüş olmasına sevindim, Allah hepimizden razı olsun.

SSR için aşağıdaki resimdeki iki farklı tipdeki ürün sizin işinizi görür. Birisi 2A diğeri 10A, fiyatları bir birine yakın, güç ihtiyacınıza ve yerinize göre (10A lik olan fiziksel olarak biraz daha büyüktür) istediğinizi şeçebilirsiniz.

1. Fan, direkt prize takınca çalışıyor mu ?
    2. Röle-kontrolcü arası bağlantı yapılmadan, rölenin NC pini üzerinden çalışıyor mu fan ?
    3. Kontrolcü elektriğini fanın bağlı olduğu prizden mi alıyor ? Adaptörde parazit koruması mı yok acaba..
  • limbesh kullanıcısına yanıt
    Tüm sorularınızı test ettim, bir problem yok.
    Kontrolcüye pc den enerji verdim, farklı adaptörler ile de denedim durum değişmiyor.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • arches_ A kullanıcısına yanıt

Ne kadar aşırı gıcık bir durum, hislerinizi anlayabiliyorum.

Acaba fanın manyetik alanı sensörü mü etkiliyor ?

röle AÇ

3 saniye bekle

röle kapat

3saniye bekle

gibi Basit programlarla denenebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi limbesh -- 25 Şubat 2023; 9:11:46 >
    Hisleri paylaşmak, gerekli bilgiyi paylaşmaktan daha iyi geldi valla. Dün gece delirmek üzereydim.
    Hatta bu deneme ikinci çalışmam. Geçen hafta ilk denememde sinirlenip tüm elemanları parçalayıp herşeyi ikinci kez satın aldım.

• arches_ A kullanıcısına yanıt

Birşey olmaaaz, bir sonrakine sinirlenmezsin :)

Fan çalıştı mı, niye öyle oluyordu ?

• Problemin temel kaynağını çok basit ama çözümü için yeterli tecrübe ve teknik imkanlara (deneme yapıp tekrar başa dönecek kadar sabra) sahip olmanız gerekiyor.

Devrenin ve genel olarak tüm sistemin emc uyumlu tasarlanmamasından kaynaklanıyor. (Bu konu kendi içinde çok derin bir konu)

Devre tasarımı ve değişikliği gibi imkanınız olmadığını düşündüğüm için uygulanabilir bir öneri olarak şunu deneyebilirsiniz.

Fanın tüm bağlantılarını ayırın, devre ve geri kalan her şey yerli yerinde kalsın, bu durumda fana röle üzerinden değil farklı bir kablo ile fişe takarak enerji verin. Fan çalışırken eğer sistem resetleniyorsa devre yerleşimi güç kaynağı/kalitesi/bağlantıları vb gibi çeşitli faktörleri gözden geçirmek gerekecek. Resetlenmiyorsa, röle modülünü SSR ile değiştirip fanı bu şekilde çalıştırabilirsiniz.

Genel yaklaşım olarak zayıf akım ve kuvvetli akım/yüksek gerilim taşıyan hatlar/kablolar bir birinden uzakta olacak şekilde düzenleme yapılır. Sizin kutu içeriği tüm bağlantıları yaptıkdan sonra kutu içerisine öylesine konulmuş gibi duruyor.

• rafet32 kullanıcısına yanıt
    Öncelikle içinde bulunduğum durumdan çıkabilmem için bilgi ve tecrübenizi paylaşmanızdan dolayı çok teşekkür ediyorum Rafet Bey. Nezaket kurallarını hiç aşmadan ve bu kadar inceden inceye gömebilen birisine hiç rastlamamıştım yazdığınız yanıtı okuyana kadar.
    Belirtmek isterim ki ben elektronik işleri ile mesleki anlamda uğraşmakta değilim. Bu konuda herhangi bir eğitim sahibide değilim. Sadece meraklı, öğrenmeyi seven ve sahip olduğum düşük bütçe ile evimin bir ihtiyacını gidermek amacındayım. Sizinde belirttiğiniz gibi sabır konusunda biraz problemliyim ama oda fıtrattan ve keşke biraz daha sabırlı olabilseydim.
    Neyse, belirttiğiniz herşeyi denedim.
    Röleyi sistemden bağımsız ve uzakta çalıştırsamda durum değişmiyor. Hatta yüksek akımdan düşük akıma geçtim, röleye 5v verip rc motor çalıştırmayı denedim ama aynı sorun devam etmekte.

Çok enterasan bunu denedim bir sorun olmadan çalıştı.
    Ancak dht ve ekran işin içine girince sorun çıkıyor.

• Yukarıdaki mesajda sizi "gömmek" gibi bir kastım ve amacım yoktu, bu şekilde anlaşıldıysam özür dilerim. Olsa olsa içinde bulunduğunuz durumdan "çıkartmak" için uzatılan bir yardım eli olarak değerlendirin. Cümlenin bu kısmına da yine ince bir mana yüklemeyin. Çalıştıracağı cihazı seçen röle? 

Problemi çözmek için, böl ve alanı daralt yöntemi kullanılabilir. Temel şüpheli fan olduğu için (farklı kaynakları çalıştırıyor, ama sadece bu fanda problem çıkıyor dendi), ilk bölme noktası olarak buradan başlamak iyi bir tercih olabilir.

Fan bağlantıları kesildi, devre normal şekilde çalışacak şekilde ayarlandı, herşey olduğu yerde duruyor.

Devre fansız çalışıyor mu?

a) Evet : Fanın ürettiği elektromanyetik gürültü devrenin geri kalanını bir şekilde etkiliyor. Buna karşı önlem almak gerekir.

b) Hayır: Rastgele zamanlardamı yoksa sadece röle çektiği andamı resetleniyor?

b1) Rastgele zamanlarda: Arıza işleri ile uğraşanların istemediği ve problemin kaynağınının bulunması zor bir durum. Hem yazılım tarafına hemde donanım tarafına bakmak gerekebilir. Gevşek bağlantı, yazılımda öngörülmeyen bir durum ortaya çıktığında buna karşı önlem alınmamış olması (örneğin a=b/c; gibi bir kod satırında c nin bir şekilde sıfır {sayı/sıfır = tanımsız} olması, değişkene ayrılan hafıza alanıdan farklı bir yere erişmeye çalışan yazılımsal veya mantıksal hatalar vb.), güç kaynağı, ortamda nem, buhar varsa yoğuşma oluşuyormu.... kontrol listesi uzar gider.

b2) Röle çektiğinde: İki ihtimal olabilir.

I- Güç kaynağınız yeterli değildir. Röle çektiğinde kaynaktan çekilen akım artar, bunu karşılayamadığı için gerilim düşer, cpu için kritik seviyenin altına indiğinde işlemci resetlenir. Elinizde farklı güç kaynağı varsa bunu deneyebilirsiniz yoksa; 1000uf, 2200uf kapasitör besleme girişine paralel olarak bağlanıp denenebilir. Bu durum problemi çözdüyse daha kaliteli/yeterli bir güç kaynağını tercih etmeniz gerekir.

II- Röle bobinlerinden gelen zıt emk cpunun resetlenmesine neden olabilir. Kullandığınız modülde muhtemelen ters koruma diyotu kullanılmıştır. Bunun sağlamlığını ve soğuk lehim olma ihtimalini kontol edin. Role modülüne giden GND hattı anakartdaki adaptör girişine en yakın gnd noktasına lehimleyin.

Diğer akla gelen bir nokta: Anakartın IO larına ve cpu ile aynı besleme hattına dışarıdan bağlanan herşeyi kontrol etmek gerekir. Bunlar bir akım çekiyorsa, kart üzerindeki regülatör ve gerisindeki adaptör bu isteği karşılayabilecek kapasitedemi. Sensörleri beslemek için uzun kabolar ile dışarıya çıkartılan cpu besleme voltajı problemin kaynağı olabilir.

Akla gelen her ihtimali ve çözüm önerilerini yazmak çok uzun sürer. Ama temel yaklaşım problemi böl ve alanı küçült şeklinde.

Yukarıdaki öneriler doğrudan problemin çözümünü göstermiyor olabilir ama tecrübe edilmiş problem çözme yaklaşımı olarak değerlendirin.

Buraya kadar sıkılmadan(*) okuduğunuzu umuyorum. Çalıştıracağı cihazı seçen röle? 

(*) Bakınız bu mesajın ilk paragrafı.

Hocam “sıkılmadan okumak” ne kelime…
    Konuya çok hakim olmadığım için yazdığınız her maddeyi anlayabilmek ve hiç bir detayı atlamamak için iki defa okumadan sonraki maddeye geçmedim.
    Ve dahası sorun sayenizde çözüldü. 😄
    Yazdıklarınızı tek tek denemeye başladım ve o esnada rölenin problemli olduğunu farkettim.
    Daha önce aldığım bir röle vardı onula sorun çözüldü.
    Çok teşekkür ediyorum.
    Üşenmeden satır satır yazıp, tecrübelerinizi paylaştınız.
    Bu iyiliğinizi rabbim karşınıza çıkartsın inşaallah.
    Son bir sormak istiyorum size, “ssr” den bahsetmiştiniz bir önceki yanıtınızda.
    Eklediğim fotoda ki röle benim devreme uyum sağlarmı acaba?

• Problemin çözülmüş olmasına sevindim, Allah hepimizden razı olsun.

SSR için aşağıdaki resimdeki iki farklı tipdeki ürün sizin işinizi görür. Birisi 2A diğeri 10A, fiyatları bir birine yakın, güç ihtiyacınıza ve yerinize göre (10A lik olan fiziksel olarak biraz daha büyüktür) istediğinizi şeçebilirsiniz.

İlginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.
    Allaha emanet… 🫡

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.