Şimdi Ara

C++ tüm elemanları farklı rastgele matris oluşturma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Aslında matrisi oluşturma ve sıralama konusunda bir problem yok lakin ödevin içeriğinde oluşturulacak her rastgele harften bir tane olması isteniyor ve problem burada başlıyor. Nasıl yapabileceğimi bir türlü bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

• hazır kod mu arıyordun da bulamadın yoksa çözümümü?
    Zira gayet basit bir durum bir matrisi basit bir for komutu ile gezmen boşsa random sayı atman ama o sayıyı atmadan önce diğer elemanlarda var mı diye kontrol etmen gerek. Gayet basit bir kod
  • mahoni_38 kullanıcısına yanıt
    Matrisi zaten random olarak biz kuruyoruz. 5*10 bir matris. İç içe for döngüsü ile bunu kuruyorum burada bir problem yok. En içteki for da rand yardımı ile de rastgele sayı oluşturuyorum belirli bir aralıkta. Problem matrisi nasıl baştan sona kontrol ettirip aynısını bulunca aynısı olmayan bir eleman gelene kadar rastgele sayı denetmek. Onu tam nasıl yapacağımı kuramadım kafamda kod olarak.
  • Üstteki torba fikri çok güzelmiş, elinize sağlık

Benim aklıma da şu gelmişti

Kaç tane kutucuk olduğuna n diyelim

For ile Randomu 1,n den azalarak 1,1 e kadar yaparız

Her gelen random sayıyı bir listeye ekleyip küçükten büyüğe sıralarız. Eğer her for da gelen randomu listedeki elemandan büyük eşit mi diye bakınca öyleyse 1 arttırırız. Sonra yazdırırız

Örnek

Random 1,30 arası dedim

17 geldi

17 yazdırdım

Şindi random 1,29 dedim

17 geldi yine , önceki listekinden büyük eşit olduğundan + 1 yaptım 18 oldu yazdırdım

Ve sıraladım listeyi 17,18 oldu listemiz

Rand 1,28 için Bir rastgele 17 geldi kontrol edince 17den büyük eşit ++ yaptık, 18den büyük eşit ++ yaptık ve 19 oldu.bunu yazdırdık

Böyle böyle giderek oluşturmuş oluyoruz.

Ama çok verimsiz oluyor galiba

N for var, her for için sıralama ve n kere büyük küçük bakma var

Paylaşmak istedim, telefonda olduğum için düzgün yazamadım kusura bakmayın

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.