Şimdi Ara

C'de İNTEGRAL ALMAK

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
3.332
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Calculus dersi için bir integral sorusunun hesaplanmasını C dilinde kodlamam gerekiyor. Son 3 gündür çoğu yabancı siteler olmak üzere herhangi işime yarar bir bilgi bulamadım. Bana kaynak göstercek veya bilgilerinizi aktarabilirseniz bu konuyla ilgili acil olarak çok teşekkür edeceğim.
     C'de İNTEGRAL ALMAK

• Definite integral mi almak istiyorsun indefinite mi? Her turlu zor bir problem. Risch algorithm kullanabilirsin ancak implement etmesi zor biraz, limit ve integralin formal tanimlarini kullanarak cok yakin bir deger bulmaya da calisabilirsin
  • Define integral olacak usta, kodu C++'de yazıcaz implement derken neyi kasteddin onu anlamadım. Kısaca lazım olan kısım bana 0'dan Pİ/2 Ye cosx integralini sinx çevirmesi ve x yerine 90 derceyi yazdırıp sonucun 1 olduğunu bulacağız. Daha sonra ki kısmı ben hallettim zaten sadece integral alma fonksiyonu mu yoksa kütüphanesi mi var onu bulamadım ?
  • http://www.tutorialspoint.com/c_standard_library/math_h.htm bu kütüphane ile en azından çevirme işlerini yapabilirsin.
  • Yerinde olsam Wolfram ya da Mathematica gibi sitelere/uygulamalara bir sekilde veriyi girdi olarak verip ciktisini elde etmeye calisirdim.
  • Jamesgarfield J kullanıcısına yanıt
    nümerik metotlar kullanabilirsin. mesela en çok kullanılanlardan biri simpson:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Simpson's_rule
  • Ben sorunu mu hallettim ama lazım olan arkadaşlar olursa şöyle basit bir integral alma kodu paylaşmak istiyorum.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------

#include <stido.h>

#define F(a) ((a*a)+4) /*makro fonksiyon tanımı*/

int main() {

float x, x_alt, x_ust ;
    float intgrl, h, top=0.0;
    int dilim;

x_alt=1;
    x_ust=4;
    dilim=1000;
    h = (x_ust-x_alt)/dilim;
    x= x_alt;

while (x<x_ust) {

top+=F(x);
    x+=h;
    }

}

---------------------------------------------------------------------
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.