Şimdi Ara

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi (94. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5.139
Cevap
77
Favori
190.107
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9293949596
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Cypon

Jon hiçbir şekilde tahtta hak iddia edemez. Eğer teori gerçek olsa bile, gerçeği bilen kişiler Ned, Lyanna, Rhaegar ve Neşe Kulesindeki Kral korumaları hakkı rahmetine kavuştu. Reed ise ortada yok. Hadi ortaya çıksa bile kimse onun sözüne inanmaz. Jon'un dış görünüşü de farklı. Herşeyi geçtim Sur'a gönderilmiş olan birinin kral olarak taç giymesini, ne soylular ne de alt tabaka kabul eder. Sur'a girdiğin an geri dönüş yok. Kim olursa olsun.

Kitapta Jon'un üstlendiği görev bana göre Westeros'u yönetmekten daha büyük ve daha karanlık. Tarih sadece bizim dünyamızda mı yoksa Westeros'ta da mı tekerrür ediyor göreceğiz.

Düşününce dediklerin üzerinde haklı olduğun gün gibi ortaya çıkıyor. Ama sur konusuna katılmıyorum. Kuralları güçlüler koyar sonuçta. Adamlar tuz ve ekmek ikram ettikleri misafirlerini kendi elleriyle öldürdüler. Cezalarının çok büyük olması gerekiyor ama yinede korkusuzca yaptı adamlar. Çünkü güç arkalarında. Yine aynı şekilde Daenerys piyasaya çıkıp güçlendikten sonra veya Jon bir şekilde kuvvetlendikten sonra Karaları giymesi pek sıkıntı olmaz gibi. Aslında sıkıntı Jon'un Targeryan olduğunu Westeros'a ispatlamaktan ziyade Daenerys'i buna inandırmak. Kan bağı ispat edildiği zaman Daenerys geleneklerini göz ardı etmeyecektir diye düşünüyorum. En azından karakter üzerinde oynama yapılmazsa.
    Sonuç olarak dediğin gibi Westeros'dan ziyade Akgezenler ile uğraşacak olması muhtemel Snow'un.

Son olarak alakasız ama mesajlar arasından birisi "Jon'a Stark soyadının verildiğini ve Jon'un bunu reddettiğini" söyledi. Ben tam olarak hatırlamıyorum olayı ilen birisinin birazcık detaylandırması mümkün mü acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: zUbE

quote:

Jon hiçbir şekilde tahtta hak iddia edemez. Eğer teori gerçek olsa bile, gerçeği bilen kişiler Ned, Lyanna, Rhaegar ve Neşe Kulesindeki Kral korumaları hakkı rahmetine kavuştu. Reed ise ortada yok. Hadi ortaya çıksa bile kimse onun sözüne inanmaz. Jon'un dış görünüşü de farklı. Herşeyi geçtim Sur'a gönderilmiş olan birinin kral olarak taç giymesini, ne soylular ne de alt tabaka kabul eder. Sur'a girdiğin an geri dönüş yok. Kim olursa olsun.

Kitapta Jon'un üstlendiği görev bana göre Westeros'u yönetmekten daha büyük ve daha karanlık. Tarih sadece bizim dünyamızda mı yoksa Westeros'ta da mı tekerrür ediyor göreceğiz.

Düşününce dediklerin üzerinde haklı olduğun gün gibi ortaya çıkıyor. Ama sur konusuna katılmıyorum. Kuralları güçlüler koyar sonuçta. Adamlar tuz ve ekmek ikram ettikleri misafirlerini kendi elleriyle öldürdüler. Cezalarının çok büyük olması gerekiyor ama yinede korkusuzca yaptı adamlar. Çünkü güç arkalarında. Yine aynı şekilde Daenerys piyasaya çıkıp güçlendikten sonra veya Jon bir şekilde kuvvetlendikten sonra Karaları giymesi pek sıkıntı olmaz gibi. Aslında sıkıntı Jon'un Targeryan olduğunu Westeros'a ispatlamaktan ziyade Daenerys'i buna inandırmak. Kan bağı ispat edildiği zaman Daenerys geleneklerini göz ardı etmeyecektir diye düşünüyorum. En azından karakter üzerinde oynama yapılmazsa.
    Sonuç olarak dediğin gibi Westeros'dan ziyade Akgezenler ile uğraşacak olması muhtemel Snow'un.

Son olarak alakasız ama mesajlar arasından birisi "Jon'a Stark soyadının verildiğini ve Jon'un bunu reddettiğini" söyledi. Ben tam olarak hatırlamıyorum olayı ilen birisinin birazcık detaylandırması mümkün mü acaba?

Dany'nin öğrenmesi de birşeyi değiştirmez çünkü Dany gücünü paylaşmaz Jon ile. Hele ki Jon'un yetiştiği aileye duyduğu öfke Jon'un kendi kanından olduğunu öğrense dahi değişmeyecektir.

Ayrıca Westeros'da ''güç'' o kadar önemli değil. Olmadığını zaten Martin, Dothrakilerin yaşam şekilleri ile gösteriyor bize. Saf güç orada insanı lider yapıyor. Walder Frey'in Kuzey'in en eski geleneğini çiğnemesi şimdi olmasa bile ileride ona büyük bir zorluk çıkaracaktır. Sur konusu ise adamlar Surda 6000 yıldır hizmet veriyorlar. Ve Kuzeyde bu görevi bıraktığın vakit ölüm ile cezalandırılıyorsun. Bu diğer bölgeler için de geçerli. Dorne'da da yakalansan kellen gider. Sur'a herkesin itimadı var. Zamanında Bloodraven bile Kralın kanından olmasına rağmen Sur'a gönderilmiş.

Üçüncü kitabın sonuna doğru Stannis Sur'a gelip Mance'in ordusunu yenince, Kuzeydeki sancaktarları kendi tarafına çekebilmek adına Jon'a kral tarafından ''tanınma'' öneriyor. Bu da onu Stark ailesinin gerçek bir bireyi haline getirip piçlikten kurtulması demek. Stannis bunu yaparak Kuzey'i tekrar bir Stark etrafında birleştirmeyi Jon'a da Winterfell ile birlikte Lordluk vermeyi düşünüyor. Ama Jon, yemin ettim yeminimden dönmem deyip reddediyor resmi bir Stark olmayı.

• quote:

quote:

quote:

Dany'nin öğrenmesi de birşeyi değiştirmez çünkü Dany gücünü paylaşmaz Jon ile. Hele ki Jon'un yetiştiği aileye duyduğu öfke Jon'un kendi kanından olduğunu öğrense dahi değişmeyecektir.

Ayrıca Westeros'da ''güç'' o kadar önemli değil. Olmadığını zaten Martin, Dothrakilerin yaşam şekilleri ile gösteriyor bize. Saf güç orada insanı lider yapıyor. Walder Frey'in Kuzey'in en eski geleneğini çiğnemesi şimdi olmasa bile ileride ona büyük bir zorluk çıkaracaktır. Sur konusu ise adamlar Surda 6000 yıldır hizmet veriyorlar. Ve Kuzeyde bu görevi bıraktığın vakit ölüm ile cezalandırılıyorsun. Bu diğer bölgeler için de geçerli. Dorne'da da yakalansan kellen gider. Sur'a herkesin itimadı var. Zamanında Bloodraven bile Kralın kanından olmasına rağmen Sur'a gönderilmiş.

Üçüncü kitabın sonuna doğru Stannis Sur'a gelip Mance'in ordusunu yenince, Kuzeydeki sancaktarları kendi tarafına çekebilmek adına Jon'a kral tarafından ''tanınma'' öneriyor. Bu da onu Stark ailesinin gerçek bir bireyi haline getirip piçlikten kurtulması demek. Stannis bunu yaparak Kuzey'i tekrar bir Stark etrafında birleştirmeyi Jon'a da Winterfell ile birlikte Lordluk vermeyi düşünüyor. Ama Jon, yemin ettim yeminimden dönmem deyip reddediyor resmi bir Stark olmayı.

Freylere illaki sıkıntı çıkaracaktır bu olay ancak sadece güçlerini kaybettiklerinde olacaktır bu. Gücü korudukları sürece kimsenin bu olayın üzerine gideceğini sanmıyorum.
    Dany konusunda haklı olabilirsin ama haklı olmaya da bilirsin. Bu kısım Martin Dayı ne yazarsa kabul edilebilir gibi. Ayrıca sur gerçekten de bence sorun olmayacaktır. Mesele Yabanıllar veya Akgezenler sura saldırıp surun işlenivi yitirmesini sağlarlarsa o zaman tüm engel ortadan kalkmış olur. Hem Westeros'un başına yeni bir bela açılır hemde Jon zincirinden kurtulur. Olmayacak iş değil. Ki zaten bir sur ve surun arkasında suru geçmek isteyen yabanıllar ile akgezenler varsa o sur illaki yıkılacaktır. Tam olarak olmasa da manen devrilecek bence. Lafın kısası Jon'un önündeki engeller içerisinde en kolay sıyrılacağı Gece Nöbeti gibi duruyor. Asıl mesele dediğiniz gibi Dany.

Hocam eğer çok olmuyorsam Brann'in gitmeye çalıştığı yer ve kişi hakkında bilginiz var mı diye sorabilir miyim? Pm ile de yazabilirsiniz eğer uygunsa. Her türlü ağırlıkta spoiler kabülümdür brann konusunda.

• Sur sadece yığma duvar değil. Sur'un içinde antik büyülerde var. Öyle çat diye yıkılabilen bir yapı değil. Örneğin Storm End'e Davos, Mel'i soktuğunda Mel, kalenin temelinde antik büyü yazıtlarını olduğunu o yüzden bazı şeylerin dışarıdan içeri giremeyeceğini söylüyor. O yüzden kanaldan girdiler kaleye.

Jon öyle yada böyle Sur'a bağlı. Sur dağılsa bile hala ''Karga'' kimliği silinmeyecek. Kimse de aman Sur yıkıldı zaten hadi gel başımıza Kral ol demez. Hele ki yıllardır İşgalci olarak nitelendirdiği bir kişinin ardından tahta oturacak olan Dany, yeni bir İşgalci olarak görünmemek adına bunu yapmaz. Kendisine Dorne yardım edecek kıtaya geldiğinde büyük ihtimalle. Martell'lerden biri ile evlenir.
  • Hocam Dany martell sıkıntılı değilmiydi ? Doran martel oğlunu göndermiştiya Dany reddetti evlenmeyi sonra Öldü bu genç bu saatten sonra martell biraz sıkıntı bence
  • @atilla_yasin

Usta spoiler tuşu yok o yüzden mesajını editle bence. Ben çıkmış kitaplar dahilinde yazdım. Beşinci kitapla ilgili olayları dahil etmedim.
  • quote:

Jon'un görevi bence Azor Ahai olup Ak Gezenleri yok etmek, bi de kehanette belirtildiği gibi onların tanrısı olan Great Other denen varlıkla savaşmak. Ama yazar 5. kitapta falan pek birşey açığa kavuşturmadıysa bence 6. kitapta bişeylerin açığa kavuşması gerekiyo. Şöyle diyim 4. kitabın sonunda not bırakmış yazar, tüm karakterlerin yarım hikayesini anlatmaktansa karakterlerin yarısının tam hikayesini anlatmayı seçtim artık o yolda devam edicem diye. Yani sonuçta bu seriyi Lost'a benzetiyorum ben ister istemez, birsürü merak edilen gizemler var, eğer yazar bunları 6. kitaptan itibaren açığa kavuşturmaya başlamazsa Lost gibi fos çıkar bence 7. kitapta toparlayamaz.

Benim bahsettiğim sonuca bağlanması gereken olaylar, Ak Gezenlerle var olup-yok olmaya dayalı bi savaş olmalı, nereden geldikleri tüm bunların nasıl başladığı falan açığa kavuşturulmalı. Ejderhaların kaderi belirlenmeli, şahsen Ejderhaların kuzeye gidip Ak Gezenleri ateşle yakmaları çok efsane olur ama sanmıyorum o kadar basit olacağını. Ama sonuçta serinin adı Buz ve Ateşin Şarkısı, Ak Gezenler ile Ejderhalar veya Azor Ahai ile Great Other'ın savaşı olarak tasvir edilebilir belki. Seriyi gizemli ve ilginç kılan fantastik olaylar bunlar, yoksa geri kalan olaylar gayet gerçekçi. Bu fantastik öğeleride tatmin edici bi şekilde yedirirse sona bağlarsa süper olur.

Referansımda altta, 3. kitaptan alınmış öyle yazıyor Wikipediada. Türkçe kitapta böyle bişey hatırlamadığım için şaşırdım ben bunu okuyunca ama bunu okuduktan sonra yukarda yazdıklarım geldi aklıma.

The Great Other is the god of darkness, cold, and death in the faith of R'hllor. His true name is never spoken. He is considered the enemy of R'hllor, the Lord of Light. Followers of R'hllor believe that there are only two gods, R'hllor and the Great Other, who wage an eternal war over the fate of the world. All forces of darkness, cold, and death are believed to be only servants to the Great Other. Melisandre refers to the Others as the "cold children" of the Great Other.

@Cypon

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi busterr -- 5 Haziran 2013; 15:04:33 >

• @busterr

Beşinci kitapta bazı şeyler yerine oturuyor. Altıncı kitapta ise Martin, Sur'un ötesinin bilinmeyenleri ile ilgili birçok şey öğreneceğimizi söylemişti. İsminden de anlaşıldığı üzere Ak Gezenler ve Great Other üstünde duracak genellikle kitap bana göre.
  • quote:

Orijinalden alıntı: busterr

quote:

Jon'un görevi bence Azor Ahai olup Ak Gezenleri yok etmek, bi de kehanette belirtildiği gibi onların tanrısı olan Great Other denen varlıkla savaşmak. Ama yazar 5. kitapta falan pek birşey açığa kavuşturmadıysa bence 6. kitapta bişeylerin açığa kavuşması gerekiyo. Şöyle diyim 4. kitabın sonunda not bırakmış yazar, tüm karakterlerin yarım hikayesini anlatmaktansa karakterlerin yarısının tam hikayesini anlatmayı seçtim artık o yolda devam edicem diye. Yani sonuçta bu seriyi Lost'a benzetiyorum ben ister istemez, birsürü merak edilen gizemler var, eğer yazar bunları 6. kitaptan itibaren açığa kavuşturmaya başlamazsa Lost gibi fos çıkar bence 7. kitapta toparlayamaz.

Benim bahsettiğim sonuca bağlanması gereken olaylar, Ak Gezenlerle var olup-yok olmaya dayalı bi savaş olmalı, nereden geldikleri tüm bunların nasıl başladığı falan açığa kavuşturulmalı. Ejderhaların kaderi belirlenmeli, şahsen Ejderhaların kuzeye gidip Ak Gezenleri ateşle yakmaları çok efsane olur ama sanmıyorum o kadar basit olacağını. Ama sonuçta serinin adı Buz ve Ateşin Şarkısı, Ak Gezenler ile Ejderhalar veya Azor Ahai ile Great Other'ın savaşı olarak tasvir edilebilir belki. Seriyi gizemli ve ilginç kılan fantastik olaylar bunlar, yoksa geri kalan olaylar gayet gerçekçi. Bu fantastik öğeleride tatmin edici bi şekilde yedirirse sona bağlarsa süper olur.

Referansımda altta, 3. kitaptan alınmış öyle yazıyor Wikipediada. Türkçe kitapta böyle bişey hatırlamadığım için şaşırdım ben bunu okuyunca ama bunu okuduktan sonra yukarda yazdıklarım geldi aklıma.

The Great Other is the god of darkness, cold, and death in the faith of R'hllor. His true name is never spoken. He is considered the enemy of R'hllor, the Lord of Light. Followers of R'hllor believe that there are only two gods, R'hllor and the Great Other, who wage an eternal war over the fate of the world. All forces of darkness, cold, and death are believed to be only servants to the Great Other. Melisandre refers to the Others as the "cold children" of the Great Other.

@Cypon

Aslında temelde mantıklı şeyler hocam söyledikleriniz. Ancak Jon, Bran ve Danny'nin hikayedeki oranlarını tahmin etmek sıkıntı. Bran şu anda westeros üzerindeki gelmiş geçmiş en güçlü ve en kudretli karakter sayılabilir. Her ne kadar yavaş işlense de hikayesi temelde sahip oldukları bir çırpıda tüm hikayedeki olayı değiştirecek güçte. Onu gözardı etmemek lazım. Sadece ejderha ile bağdaştırmak ne derece doğru olur bilmiyorum. Sonuç itibari ile bu karakterin hedefi kuzey. 4.kitapta karşılaştığı şeyi zaten biliyorsunuz. Spoiler olmasın diye yazmıyorum. Yani demem o ki bu karakteri ne olursa olsun göz ardı etmemek gerek. Ayrıca Jon var. Kitapta resmen sinsi hikayesi işleniyor. Bran'den daha gizli olarak hikayesi şekillendiriliyor. Dizide kitaptaki ufak tefek olaylar bile es geçiliyor. Ya çok çok önemsiz, bomboş bir karakter bu yada sonda sürpriz olacak büyük bir karakter. Martin dayı göz önünde tutulunca Jon aniden benim gözümde kıymete biniyor. Azor Ahai olması ihtimal ama Azor Ahai ne kadar büyük bir karakter orasını bilmiyorum. Açık konuşmak gerekirse Azor Ahai hakkında araştırma yapmadım ve kitapta şimdiye kadar gördüklerim çok abartılan fıs bir karakter. Bu adamdan tam olarak beklenen şey ne bilmiyorum? O yüzden birşey diyemeyeceğim. Ben Danny ile bağlıyorum jon'u ama Cypon'un dedikleri de mantıklı. Yani Jon benim adıma muamma.
    Danny de ise zaten durum ortada. Bir yerden sonra sivrilip olayı koparacak şahıs.
    Dediğin gibi serinin sonu beni de korkutuyor. 4.Kitapta zorlukla olgunlaşan bir hikaye geriye kalan kısımlarda sonuca ulaşacak. Çok hızlı gerçekleşeceği garanti ama ne derece tatmin eder bilemiyorum. Diğer diziler sonlara doğru bozarken bu dizi sonlara doğru şahlanacak ama orası garanti.

• Hocam şurda Azor Ahai ile ilgili tartışmışlar ne olduğu nasıl olduğu falan, eğer kitapları okuduysanız bi göz atabilirsiniz.

Link

Bran 4. kitapta yoktu 5. kitapta var sanırım o dediğin şey önceden dayanamayıp baktığım yerlerden bildiğim kadarıyla, ama kitabı okumadan yorum yapamcam Bran konusunda. Serinin sonunu getirebilcek kadar yaşar umarım yazar, yarım kalan şeylerden nefret ederim
  • Selamlar.

Taht oyunları seri olarak Ciltli ve/veya kaliteli hamur baskılı nerde bulabilirim,

Sadece Okuoku.com da Buldum 94 TL Başka alternatif varmıdır.
  • Yazdığınız yer çok uygunmuş, bu aralar n11.com'da tavsiye ediyolardı orda 157 TL'den 110 TL'ye inmişti, sizin verdiğiniz 94 TL. Alcaksanız kaçırmayın bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi busterr -- 5 Haziran 2013; 17:28:22 >
  • Fiyat olarak iyi fakat mümkün ise Ciltli ve iyi kalite kağıt olsa iyi olur diye araştırıyorum, Yoksa burdan alacağım
  • Bugün n11 den sipariş verdim. Bütün seri 110 liraydı. Pepsi kodu (11 tl) ve avantajix(5 tl) 94 liraya geldi. Kargo da beleş zaten.Maximum kartım olduğundan okuoku.com taksitli daha pahalıya geliyor. Dizisi kadar sararsa biraz piskopatım 1 ayda falan biter heralde 7 kitap.
  • Azor Ahai benim oğlan çıkacak gardaş.

Bu arada 5. kitap ne zaman çıkacak ?
  • Hodor olursa görürsün

Mayıs'ın ortasında başlamıştı bu ayın sonuna doğru çıkcak diyorlar.
  • - Kralım bir şey arzu eder miydiniz ?

+ Hodor

- ?

+ Hodor Hodor

- :/

Çıksında okuyak.İlk 4 kitap var 5 i çıksın alayım yine 2 kitap çıkacakmış heralde.
  • Jon bence kral falan olmayacak ice and fire ın ice bölümünü bize yakından anlatan karakter olarak düşünüyorum kendisini, fire bölümünü de daenerysden öğreniyoruz. Yani ice olan ak gezenleri anlatmak jonun fire olan ejderhaları anlatmak da daenerysin görevi, bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pizza Hot

Jon bence kral falan olmayacak ice and fire ın ice bölümünü bize yakından anlatan karakter olarak düşünüyorum kendisini, fire bölümünü de daenerysden öğreniyoruz. Yani ice olan ak gezenleri anlatmak jonun fire olan ejderhaları anlatmak da daenerysin görevi, bence

Dans edeceklerse öyle olmasının benim için mahsuru yok.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Pizza Hot

Jon bence kral falan olmayacak ice and fire ın ice bölümünü bize yakından anlatan karakter olarak düşünüyorum kendisini, fire bölümünü de daenerysden öğreniyoruz. Yani ice olan ak gezenleri anlatmak jonun fire olan ejderhaları anlatmak da daenerysin görevi, bence

Dans edeceklerse öyle olmasının benim için mahsuru yok.

• 
Sayfa: önceki 9293949596
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.