Şimdi Ara

Buz Dolabı Motorunun İç Yapısı ve çalışma mantığı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
1
Favori
58.731
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: rondo1194

1997 izmir fuarında
    dış aksamı komple cam olan bir buzdolabı motoru sergilenmişti,
    hemde çalışır vaziyette,
    o zaman içini görmüştüm ve aaaaaaa basit bir sistemmiş demiştim,
    şimdi tam hatırlamıyorum ama,
    resimlerle bilgilerim yani görsel bilgiler sayende tazelendi,
    tşk.

bizim okuldan bir arkdaş proje için lg den istemişti ve onlarda bedava yollamışlardı
  • quote:

Orijinalden alıntı: ıskra

Merhaba
    Buzdolabı motorunun bir ucu Nötr .2. ucu ana sargı 3 . ucu ise yardımcı sargıdır.İlk kalkınmada hem ana hemde yardımcı sargıda enerji vardır .Motor ilk hareketinde çok fazla akım çekeceğinden kapanan aşırı akım kontağından yardımcı sargıyıda enerjilendirir.Ama devrinin yüzde 75 inde yardımcı sargı devreden çıkarak sadece ana sargıyı devrede bırakır.İşte motorun arkasındaki o plastik kapağın içerisinde bu akım rolesi ve termik role bulunur.Motor enerjili iken kesinlikle ellenmemelidir.Ayrıca motor çalışırken fişi çekip hemen ardından yine takarsanız bir tık sesi duyulur ve dolap bir süre çalışmaz.İşte buda termiğin açtığı durumdur.Tüm bunları o plastik kapağın içindekiler yapar.Umarım yardımcı olmuşumdur.

hemde nasıl çok teşekkür ederim bu bilgiler için

• sevindim yardımcı olduğuma.
  • Teşekkürler ben de merak ediyordum
  • Arkadaşlar buzdolabında bulunan Isı termiklerini ödev olarak aldım bana Resimli olarak açıklamasını yapacak arkadaş varsa çok sevinirim, çok saolun. İyi forumlar..
  • elimde buzdolabı motoru var ve bunun 3 cıkısı var ben nasıl direkt 220 v vererek calıştırabilirim yardımlarınız için şimdiden tşkkürler
  • arkadaşlar selamlar bugün bir buzdolabı motoru söktüm. boruları keserken önce normal olarak gaz çıktı ama sonrasında motorları eğimli tutarken ve taşırken keskin kokulu şeffaf bir sıvı döküldü bu nedir? yağa pek benzemiyor asit falan mıdır ? nedir?
  • Amonyak Olmasın İdrar gibi Kokar
  • yok amonyak değil zaten dolap amonyakla çalışmıyor r12 gazı ile çalışıyor(du) daha ziyade keskin bir koku, hafiften mazota da benziyordu. gerçi artık gerek kalmadı motor arızalı çıktı hurdacıyı boyladı ama forumun birinde ekovat bakımından bahsederken asit lafı geçiyordu ondan sordum hala da merak ediyorum
  • Elimde hurdacıdan aldığım bir motor var gayet sessiz ve güzel çalışıyor fakat eve getirirken arabanın içinde devrilmiş herhalde içinden baya bir yağ akmış şimdi çalıştırmaya korkuyorum yanar diye Yukarıdaki resimlerde motorun alt kapagında yağ birikmiş vaziyette duruyodu. Şimdi size bazı sorularım olacak

1. Motordaki dökülen yağın yerine ne tür bir yağ kullanabilirim
    2. Yağ doldurmak için illaki motorun içini açmam gerekirmi dökülen yerden yeni yağı doldurabilirmiyim
    3. Koyacağım yağın miktarı ne kadar olmalı
    4. Eğer kapağı açmadan yağı dökülen yerden geri dolma şansı varsa yağın yeterli seviyeye ulaştığını nasıl anlarım

Cevaplarınız için teşekkürler.
  • 1:parçalarını satan bir yerden buzdolabı ekovat yagı dedigin zaman verirler
    2:motoru role ve termikleri üzerindeyse fişe tak o çalışır zaten eger role termigi yoksa direk 220 le sen çalıştıramassın ama istersen alttaki ikili uçlardan birine ve üstteki tekli uca 220 nin herangi bir uçlarını tak topragı kullanmıcaksın fişi taktıktan sonra alttaki ikiliyi kısa devre yaptırıcan çalışır genelde direkt motor çalıştırma böyle ama senin ki farklıda olabilir.çalıştırdıktan sonra2 su bardagı kadar emişten aldırıcan zaten biri çeker biri verir (basınçtır dolaba gönderir)sen çekenden hortumla çektiricen
  • quote:

Orijinalden alıntı: aircraft_256

1:parçalarını satan bir yerden buzdolabı ekovat yagı dedigin zaman verirler
    2:motoru role ve termikleri üzerindeyse fişe tak o çalışır zaten eger role termigi yoksa direk 220 le sen çalıştıramassın ama istersen alttaki ikili uçlardan birine ve üstteki tekli uca 220 nin herangi bir uçlarını tak topragı kullanmıcaksın fişi taktıktan sonra alttaki ikiliyi kısa devre yaptırıcan çalışır genelde direkt motor çalıştırma böyle ama senin ki farklıda olabilir.çalıştırdıktan sonra2 su bardagı kadar emişten aldırıcan zaten biri çeker biri verir (basınçtır dolaba gönderir)sen çekenden hortumla çektiricen

Çokk teşekkürler cvp için.

• aklıma birşey takıldı buz dolabı motoru arabanın içini serinletir mi klima gibi veya benzeri bir şekilde? bilipte cevaplayan olursa sevinirim.
  • arkadaslar dolabım 16 yıllık 3 nesil bir motoru var bu resımlerdekinin aynısı ve durmadan durduruyor calısmayı aynı arabanın kontana basarsınız da marş basmazya o şekilde bir ses çıkarıp duruyor ben de arkasını cevirdim ve motorun cok sıcak oldugunu fark ettım motoru bezle siliyorum kapatım dinlendiriyorum fisae takıyorum bir sure daha calısıyor sızce bu arzanın nedeni neler olabilir günde bie kaç gez durduruyor calısmayı
  • Kardeş Senin Buzdolabını motoru kalkış yapmıyor ya termiği arızalı ya da kalış sarımı yanık motorun değiştirilmesi gerekiyor.
  • tr-ex T kullanıcısına yanıt
    Merhaba size bir sorum olacaktı temizlik yapılırken yanlışlıkla buzdolabı motorundan şaseye bağlanmış olan yeşil renk kablo koptu bu şekilde dolap çalışabilir mi o kablo ne ise yarar ? Cok teşekkürler şimdiden cvp icin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şaseye bağlı yeşil kablo topraklama kablosudur.
    O olmadan da çalışır ama elektrik kaçağı durumunda çarpılabilirsiniz.
  • kukubara kullanıcısına yanıt
    Cok tesekkurler

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.