Şimdi Ara

Bunu nasıl yapabilirim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
918
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyler bir şey yazdım mesela fonksiyona 6 yolladığımızda 3 saniye bekletecek ve 6 nokta koyacak. Yani bekleyin anlamında. Ama noktaları alt alta koyuyor yan yana koydurmaya çalıştım ama işin içinden çıkamadım sizce nasıl yapabilirim bunu?

def beklet(nokta):
    a = nokta
    while (a > 0):
    print(".",)
    time.sleep(0.5)
    a-= 1

Bu arada şöyle denedim ama time.sleep(0.5) yerine None bastırdı.

print(".",time.sleep(0.5),".",time.sleep(0.5),".",time.sleep(0.5))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Trespuanie -- 20 Ağustos 2017; 13:3:33 >

• c yi bayadir gormedim ama

C# tarafinda Write ve Writeline metodlari var. Write yazarsan yan yana yazar, writeline ile her dongu tekrarinda , her yeni dongude bir yeni alt satira gecer.

static void Main(string[] args)
    {
    Yazdir(6);
    Console.ReadKey();
    }

private static void Yazdir(int nokta)
    {

for (int i = 0; i < nokta; i++)
    {
    Console.Write(".");
    System.Threading.Thread.Sleep(3000);
    nokta -= 1;
    }
    }

}

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi justaprogrammer -- 20 Ağustos 2017; 13:40:51 >
  • justaprogrammer J kullanıcısına yanıt
    Hocam bu python c değil. Teşekkürler yinede.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Trespuanie -- 20 Ağustos 2017; 13:48:2 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Trespuanie

Hocam bu python c değil. Teşekkürler yinede.

pardon :)

ben de dusunuyorum c de method tanimliycilari def miydi diye.
  • print("merhaba") aslında print("merhaba", end="\n") demektir, görünmeyen bir end parametresi var.
    print("merhaba", end="") derseniz alt satıra inmesini engellersiniz. print fonksiyonunun başka parametreleri de var sep gibi, hepsini öğrenin işinize yarar.
  • Çok teşekkürler.

Not : Hocam böyle denedim ama bu sefer de noktaları tek tek değil 3 saniye bekletip toplu yazıyor. Sizce nerede hata yapıyorum ? end kullanmayınca tek tek yapıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Trespuanie -- 20 Ağustos 2017; 14:33:56 >
  • quote:

Çok teşekkürler.

Not : Hocam böyle denedim ama bu sefer de noktaları tek tek değil 3 saniye bekletip toplu yazıyor. Sizce nerede hata yapıyorum ? end kullanmayınca tek tek yapıyor.

linux üzerindeyseniz bunu

import time

def beklet(n):
    for i in range(n):
    print(".", end="")
    time.sleep(0.5)

beklet(6)

windowsta ise bunu deneyin.

import time
    import os

def beklet(n):
    text = "."
    for i in range(n):
    os.system('cls')
    print(text)
    time.sleep(0.5)
    text += "."

beklet(6)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D639AD061 -- 20 Ağustos 2017; 17:16:36 >
  • Hocam verdiğiniz kod alt alta nokta bastıyor.
    1. saniye .
    2. saniye ..

gibi.
    Ama ben şunu yapmaya çalıştım ama şöyle bir sorunla karşılaştım.
    Aynı satırda print yazdırmaya yani şöyle. . bir saniye sonra yanına bir daha . ama sorun şu ki 6 saniye bekletip hepsini yan yana basıyor. Yani 0.5 saniyede bir değil. Sizce sorun neden kaynaklanıyor ? Print'e end = "" yaptım.
  • quote:

Hocam verdiğiniz kod alt alta nokta bastıyor.
    1. saniye .
    2. saniye ..

gibi.
    Ama ben şunu yapmaya çalıştım ama şöyle bir sorunla karşılaştım.
    Aynı satırda print yazdırmaya yani şöyle. . bir saniye sonra yanına bir daha . ama sorun şu ki 6 saniye bekletip hepsini yan yana basıyor. Yani 0.5 saniyede bir değil. Sizce sorun neden kaynaklanıyor ? Print'e end = "" yaptım.

Acaba cevabımı okudunuz mu ?
    Her iki kod da bahsedilen plâtformlarda denendi, her ikisi de yan yana çıktıyı veriyor.
  • Cevabı okudum ufak bir sorun varmış onu düzelttim. Hocam kusura bakmayın sizide uğraştırıyorum. Bir sorum olacak.

os.system('cls')
    Bu kod bize ne sağladı ?
  • windows üzerinde end="" parametresi çalışmıyor nedense. O yüzden her seferinde konsol ekranını temizleme yoluna gittim, böylece alt satıra inse bile hep aynı satırda kalıyor. cls windows commandline için konsolu temizleme komutu.
    os.system() ile kullandığımız işletim sisteminde kullanılabilen bütün komutları programımıza dahil edebiliyoruz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.