Şimdi Ara

Bulgaristanda Üniversite Sorularınız,Bilgi Paylaşımları ( ANA KONU ) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
152
Cevap
4
Favori
18.756
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merhaba dostum.

2- Evet mümkün,İstediğin bölümde eğitim alabilirsin bulgaristanda.
    3- İlk sene hazırlık eğitimi veriliyor,lakin Türkiyede temelini oturtup buraya gelirsen pek zorlanıcagını dusunmuyorum,ama ingilizceni geliştirmeyip gelirsen epey bir zorlanabilirsin.
    4- Eğitimi şöyle söyliyeyim hocam. Çalışmayana zor,çalışana kolay. Yani dersleri hiç kaçırmazsanız,gece hayatına pek alışmazsanız ve birazda düzenli çalışırsanız rahatlıkla geçersiniz.
    5 - Bu kişiden kişiye değişir hocam,Şöyle söylemek gerekirse Bulgaristan Türkiyeye yakın oldugu ıcın orayı seçtim. Aklımda Bulgaristan ile Makedonya vardı Bulgaristanda karar kıldım. Gittim gördüm,derslere girdim vs. Açıkcası hosumada gitti. Çok Türk olmasıda ayrıyetten cok iyi,derdinizi anlatabılcegınız birileri var hiç degilse. Fakat bazı üniversitelerde Bulgaristanın rüşvet sistemi var. Ögrenciler rüşvet verip dersten geçebiliyor gibi vs vs. Ben okunur derim hocam,ama üniversiteye gitme gibi bir imkanınız olucaksa Bulgaristanda önce şehre gidip bir gezi yapın şehri gezin,tanıyın ona göre karar verin derim.
    6- Maddi acıdan bir sıkıntım olmuyor benim hocam. Yaş 19

• Yorumlar için teşekkürler . Sen şuanda orada mı eğitim görüyorsun ? Hangi alan ?
  • Zendo kullanıcısına yanıt
    Hocam üyeliğim ban yedigi için geç cevap verdim kusura bakmayın. Ben seneye başlıyorum kısmetse. Seneye kayıt olacagım Diş Hekimliği yahut Tıp düşünüyorum. Fakat Bulgaristana gidip derslere girmişligim vs var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SPY-CX5

Hocam üyeliğim ban yedigi için geç cevap verdim kusura bakmayın. Ben seneye başlıyorum kısmetse. Seneye kayıt olacagım Diş Hekimliği yahut Tıp düşünüyorum. Fakat Bulgaristana gidip derslere girmişligim vs var.

Önemli değil , ne kusuru . Bende önümüzdeki sene başlıyorum. Bu sene ingilizcemi geliştireceğim . Polonya yada Bulgaristan ' a gitmeyi düşünüyorum. Belki birlikte gideriz .

İngilizcen ne durumda ?
    Olabilir hocam birlikte gidebiliriz

İngilizcem ne cok iyi seviyede nede cok kötü orta seviye. ama Bu hafta kursa yazılacagım bende dostum geliştirmek şart
  • quote:

Olabilir hocam birlikte gidebiliriz

İngilizcem ne cok iyi seviyede nede cok kötü orta seviye. ama Bu hafta kursa yazılacagım bende dostum geliştirmek şart

Bende kursa yazılmak istiyorum ama önce kendimi biraz geliştereceğim . Ne kadar sürüyor ? Sene sonunda yazılsam olur mu ?
    Olur hocam iyi olur hatta. Eğitim Eylül-Ekim gibi başlar bulgaristanda. Ocakta falan yazılırsanız tam zamanına yetişir diye düşünüyorum. Ne kadar sürdügü hakkında bilgim yok hocam daha gidip görüşemedim kurs ile
  • quote:

Olur hocam iyi olur hatta. Eğitim Eylül-Ekim gibi başlar bulgaristanda. Ocakta falan yazılırsanız tam zamanına yetişir diye düşünüyorum. Ne kadar sürdügü hakkında bilgim yok hocam daha gidip görüşemedim kurs ile

Sağol içimi rahatlattın.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam benim birkaç sorum olacak
    sofya üniversitesi tıp fakültesinden mezun olduktan sonra türkiyeye dönme olasılığımız ne ayrıca diyelik denklik kabul edildi 6 yıl içerisinde bu defalarca değişebilir bu ihtimalleri düşündüğümüzde Bulgaristan da uzmanlık alınabilir mi zorluğu nedir, uzmanlık ve denklik alamadık diyelim bulgaristanda veya herhangi bir Avrupa ülkesinde alışma şartlarını nasıl olur bizi ne bekler? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  • nurionur1 N kullanıcısına yanıt
    Olasılık derken hocam o size bağlı birşey. Mezun olduktan sonra tabiki dönüş yapılabilir. Çok güzel bir noktaya değindiniz hocam. Denklik meseleleri sizin dediginiz gibi 6 yıl ıcerısınde degişebilirde. Ama şu zamana kadar böyle birşey olmadı. Ve denkliklerin epey bi süre kaldırılıcagını sanmam,Orada okuyan milyarlarca ögrenci var mağdur etmezler yani o konuda bir sıkıntı olucagını pek sanmıyorum. Uzmanlık meselesini ''duyduğuma'' göre epey zor bir süreçten geçiliyormuş ama o konuda tam bir bilgim yok. Denkligi alamadınız diyelim Bulgaristanda yada Avrupa ulkesınde bitirdiginiz bölüme göre rahat bir meslek bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Şartları pek zorlayıcı degildir sadece dil vs. acısından sıkıntı çekersiniz.
  • Peki bu zorluk puansız alan bir okul olmasından kaynaklanıyor olabilir mi bir de ben çok mu büyütüyorum acaba sonuçta denklik alınmadığın da uzmanlık da alamazsan Türkiye'de ki pretisyen doktorlardan bir farkın olmayacak ve internette biraz araştırırsanız Bulgaristan'da doktorların oradan kaçtığı haberlerini bulabilirsiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Puansız derken alt yapısı olmayan insanlar zorlanabilir bu da çok zor gibi lanse edilebilir ayrıca sizin çevrenizde uzmanlık veya denklik alan var mı duyduğumuzdan çok tanıdığınız

• quote:

Olasılık derken hocam o size bağlı birşey. Mezun olduktan sonra tabiki dönüş yapılabilir. Çok güzel bir noktaya değindiniz hocam. Denklik meseleleri sizin dediginiz gibi 6 yıl ıcerısınde degişebilirde. Ama şu zamana kadar böyle birşey olmadı. Ve denkliklerin epey bi süre kaldırılıcagını sanmam,Orada okuyan milyarlarca ögrenci var mağdur etmezler yani o konuda bir sıkıntı olucagını pek sanmıyorum. Uzmanlık meselesini ''duyduğuma'' göre epey zor bir süreçten geçiliyormuş ama o konuda tam bir bilgim yok. Denkligi alamadınız diyelim Bulgaristanda yada Avrupa ulkesınde bitirdiginiz bölüme göre rahat bir meslek bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Şartları pek zorlayıcı degildir sadece dil vs. acısından sıkıntı çekersiniz.

3 yıl önce denkik için diplomasını ankaya gönderen eşim bir fotokopisini bile alamadan şuan iş hayatında yalanlarla çalısıyor :)
    denkilik işi tam bir kargaşa aynı sene aynı sıfıntan mezun olan iki kişi birisi sınavsız denklik alıyor
    diğeri diploma işi sofyada bürokrasıye takılınca 3 ay geç alıyor o esnada yasa değişiyor sınav zorunlulu geliyor
    sınavda ne sınav okudun hiç bir ders konu cıkmıyor sorularda sınava giren 100 kişiden 3/5 tanesi mezun olabiliyor

yanı YÖK e fazla güvenmeyin
    hele hele aracı şirketlerin ilanlarına sloganlarına radyo reklamlarına Balkan Üniversitesi yalanlarına hiç güvenmeyin
    iranda katarda kısacası bir çok arap ülkesinde okuyan sinavsız denklik alabiliyor
    balkanlarda azerbaicanda veya avrupa ülkelerinde okuyanlar alamıyor
    bunlara dikkat edin sınav işide GEÇERİZ YA, ÇALIŞIRIZ SORUN DEĞİL v.s demeyin en büyük sorun orada
    geçebilenlerin yüzdesi çok düşük! %20 bile değil

• Buradan sofyaya gidip tıp okuyan mezun olana henuz rastlamadım
    Gebzede ikamet ediyorum Bulgaristan göçmeniyim etrafımda bir çok kişi oraya okumaya gitti
    diş doktorluğu bir nebze 3 mezunu var etradımda ama tıp okumaya gidipte bitirebilene henuz rast gelmedim
    Danışmanlık şirketlerinin %100 YÖK ten denkliği var sloganlarıda dibine kadar yalan (onların sloganları paranızı alana adar geçerli) !
    az önce dediğim gibi esimin diplomasına el koydular bir fotokopisini bile gönderme tenezzülünde bulunmadı YÖK
    3tür sınava giriyor çalışıyor ediyor ama sınavı geçemeyen %98 oranının içinde mağlesef kensidi :(
  • Diş Hekimliğini bitirip İstanbula dönüp denklik alan yıgınla tanıdıgım var hocam.

@hbasaran82

Hocam bende Tıp okuyup mezun olana pek rastlayamadım fakat diş hekimliği,eczacılık,fizik tedavinden mezun olan yıgınla tanıdıgım mevcut. Ve ilk girişte denkliklerini alabildiler nedense. Eşiniz napıyor peki hocam nerede calısıyor nasıl calışabiliyor ? Bir daha hazırlanmayı düşünüyormu sınavlara ?
  • quote:

Diş Hekimliğini bitirip İstanbula dönüp denklik alan yıgınla tanıdıgım var hocam.

@hbasaran82

Hocam bende Tıp okuyup mezun olana pek rastlayamadım fakat diş hekimliği,eczacılık,fizik tedavinden mezun olan yıgınla tanıdıgım mevcut. Ve ilk girişte denkliklerini alabildiler nedense. Eşiniz napıyor peki hocam nerede calısıyor nasıl calışabiliyor ? Bir daha hazırlanmayı düşünüyormu sınavlara ?

kaç yılında mezun oldular 2009/2010 dan sonra işler zorlaştı çünki
    bu sene diş hekimliğinden mezun olanını gördüm ama denklik işi ne olacak bilemiyorum direkt YÖK ün tanımayacağı kesin!

eşim endüstri müh. den mezun baldızda öyle
    suan CEVA lojistikce kalite ve iş güvenliği sorumlusu
    uzman diplomadan dolayı olamıyor tabi maaşıda tatmin edici deil
    aynı ceva şirketinin izmirde bir şubesinde yine sofyadan aynı bölümden 2 yıl sonra mezun olan başka birini göruyor tesadüven bu kişiye uzmanlık verilmiş yanı diplomasını şirket ulustlar arası tanımış (YÖKün tanımasına gerek duymadan)
    o da bunu gerekçe göstererek mühendislik kadrosuna yerleşme başvurusunda bulundu. şimdi itayla merkezden kadro açığı varmı bilgisi bekleniyor..
    baldiz KAYA ROPERS firmasında satış destekte (lig tvde bazen reklamları çıkar iş güvenliği firması turuncu logolu) şirket aile şirketi diplomayı çok sorun etmediler ilk başka bazen ara ara soruyorlarmış ne oldu diye..

sınavlara 3.kez girdiler simdi bir avukatlık bürosu ile burokratik yollara gitmenin uğraşındalar
    birkaç emsal örneği varmış mahkeme yoluyla denklik hakkını kazananlar olmuş ama alabilen canlı örnek görmedik
    iş çok enteresan deminde bahsettim aynı sıfıntan iki mezun oluyor birisi işini erken tutuyor denklik alıyor diğeri 2-3 ay geç kaldı diye alamıyor yani çok saçma işler üstelik 2004/05 yıllarında yanlış hatırlamıyorsan ÖSS kitapçıgında bu üniversitelerın bazıları vardı sınavla oraya gitmeye hak kazanarak gittiler para kuvvetine değil anlata biliyor muyum
    tamamen politik ben size söyliyim. kolay kolay düzelmeyeğı düşüncesindeyim
    buradaki üniversiteler işleri karıştırıyor yurtdısına ögrencı kaymasını önlemenın peşindeler!

• Oncelikle Merhaba arkadaslar. Gerçekten bazı yorumlara cok acıdım. Bende bu yaz Sofya Teknik üniv gidip kayıt olmayı dusunuyorum aynı zamanda Bg vatandaşıyım. Gecen sene 2 haftalık tatile gittim ve cok begendim insanları Türk insanından cok daha modern kim ne giyip ne yapmıs ne yemis aldırmazlar ben tatil yerlerinde gezmeme ragmen ucuzdu arkadaslar normal sehirlerde bu fiyat dahada düsücek. Benim kuzenim bu sene Sofya Teknikte Mekatronik bitirdi. Arkadaslar ders alma parayla diploma gibi olaylar kesinlikle yalan ben gece gündüz kitap üstünden kalkmadım diyo kuzenim ayrıca gocmen mahallesinde oturdugum icin burdan gidende cok var arkadaslar eger parayla ders alma parayla diploma alma olsa adam 7 senede müh. bitirebilir miydi sizce ? Kuzenimin hazırlıkta okudugu arkadaslarından biri alttan 16 ders varmıs ve hala veremiyomus yani 1 bilemediniz 2 sene daha orda. Kuzenim gayet memnun cogu yoruma inanmayın acın bakın Sofya Teknik Üniv hangi üniversitelerle anlasmalı bi bakın Türkiyede neden sadece İTÜ ? ve ayrıca denklik konusundada bildigim kadarıyla 100 soru soruluyo ve 50 soruyu bildiginiz taktirde Sofya Teknik icin gecerli İTÜ mevzunu sayılıyosunuz diplomanızda İTÜ geciyo yani. Ben sahsen hem dil ogrenmek hemde daha iyi Avrupa imkanları sundugu icin düsünüyorum su anda net bi karar veremedim henüz. Ve eger notlarınız yüksekse okul size orası icin gercekten cok büyük bi miktarda burs fln veriyomus. Ben cift vatandas oldugum icin okul kayıt olurken ozel bi indirim veriliyomus ve o indirimle beraber hesapladık bir ogrenci geliri 7bin TL olup cok rahat bi sekilde geciniyomus. Burda ozel bi üniv 10bin Tl den baslıyor. Denklik konusu gercekten cok karısık ama onumuzdeki 5 sene icinde ben verilicegine inanıyorum ve herkesin malumu Türkiyede AB girmek icin cırpınıyo. Diplomanız cogu ülkede gecerli oluyo zaten bi tek Türkiye sorun cıkartıyo benimde kafam cok karısık ne yapıcagımı bilmiyorum eger yanlıs biseyler varsa lütfen belirtin ve benide bilgilendirin tesekkürler

• Ayrıca sunu eklemeyi unuttum son 3 senedir aynı sorular soruluyo ama sorular nette yayınlanmıyor diye biliyorum Tıp soruları gerçekten asırı derecede zormus diye biliyorum
  • rae26 kullanıcısına yanıt
    eşim 3 senedir giriyor alakasız sorular soruluyor..
    100 sorunun 50si bilsen gecersin demişsin
    çok kolay olsaydı sınavları geçen ortalama %5 olmazdı? :) herkez mahkemeye başvurmaya başladı şu sıralar, çunki mumkun deil denklık alamazsın
    bikere orada gördüklerinle buradaki sorunlar sorunlar alakasız özellikle teknik ünv. mezunları
    sorunlarıda dekan hazılıyor kafasına göre belli bir kurum fln yok

rüşvetle sınav almada oldukça yaygın hatta diploma alanlar bile var (urfadan gelmiş aşıret oglu okula gittiği yok karı kız peşinde okuldan nasıl mezun oluyor dersin?? ) :)
    tabi onun yanında gece gündüz ders çalışanlarda var yok değil

bazı şeyler görüldüğü gibi değil yaşaman lzm
    orada okuyup diploma almak buradan daha kolay mantığı ile gidersen BÜYÜK HATA YAPMIŞ OLURSUN bratle
  • İngilizce diş hekimliği yok mu?!

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.