Şimdi Ara

BULGARİSTANDA OKUMA SANSI !!!!! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
3.449
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: efeonline07

Arkadaslar yazarsananız hangı bolume gıdmeyı dusundunuzu ona gore bılgı verırım sıze ortalama aylık gıderlerınız 600 ytl olacaktır yurtlar aylık 50 ytl bolumlere gore yıllık harclar degımektedır.Bazı bolumlerın Tıp eczacılıkgın denklıklerı yoktur okulu bıtırınce turkıye de sızı denklık sınavı yapacaklardır..

turkiyede denklik sınavı istenen bölümler nelerdir bilen var mı ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: ardent_boy

quote:

Arkadaslar yazarsananız hangı bolume gıdmeyı dusundunuzu ona gore bılgı verırım sıze ortalama aylık gıderlerınız 600 ytl olacaktır yurtlar aylık 50 ytl bolumlere gore yıllık harclar degımektedır.Bazı bolumlerın Tıp eczacılıkgın denklıklerı yoktur okulu bıtırınce turkıye de sızı denklık sınavı yapacaklardır..

turkiyede denklik sınavı istenen bölümler nelerdir bilen var mı ?

Bulgaristan"da eğitim dediniz mi orada durun..Çünkü bu işin ehli karşınızda duruyor..Bu işi 1 yıldır araştırıyorum..Arkadaşlar şu anda YÖK dediğimiz illet sadece AB birliği ülkelerine denklik veriyor..Ben kendim bizzat YÖK"ü aradım sordum..Konuştum .. Sadece AB üyesi ülkelere denklik verilmektedir..Diğer ülkeler için ise sadece öss kılavuzundan puanla yerleştirilmek kaydıyla denklik veriliyor..Yani gidecekseniz denklik sorun değil şu an için..Sadece dönüşte Yök ve össnin yaptığı 2 aşamalı bir sınav var..Onlar da gördüğünüz derslerdendir..Yani YÖK son zamanlarda az da olsa insafa geldi..Bazı arkadaşlar diploma geçersiz ve bulgarca işe yaramaz falan demiş..O arkadaşlara tavsiyem bu işle ilgili siteleri gezip tüm bölümlerin ingilizce de okunabildiğini okumaktır..Yani şu kadarını söyleyeyim..Gidecek kişiler isterlerse YÖK"ü arasın sorsun..Ya da yazı yazsın..Cevap 1 ay içinde gelir..Ve diğer ayrıntıları öğrensinler ben buradan klavyemin yettiğince yardımcı olurum.. Bu arada Bulgaristan"da hayat gerçekten çok ucuz..Aylık 250-300 euro yetiyor hayat giderlerine..Bulgaristan"da sadece kiralar yüksek..Bir evin kirası 450 eurodan falan başlıyor..

• Birisini bilgilendirdim..Sıradaki
  • quote:

Orjinalden alıntı: blue night

quote:

Orjinalden alıntı: Calpi84

Tıp'ta denklik verseler geçen sene bavulu toplayıp gitmiştim.Ama 6-7 yıl orada okuyup burada denklik alamamak çok ağır bir durum olurdu.Bizim yök kendini ne sanıyorsa öss dışında gidilen üniversitelerden alınan diplomaları tanımak istemiyor.Tam bir boyun eğdirme politikası,kuralları ben koyarım tavrı.Bu çağda bu zihniyet hala değişmedi.İllaki öss'ye girip öyle üniversite okunacak bence saçmalık.

konuşmalarınla komik olduğunu ortaya koyuyorsun. ÖSS isteniyor derken senden Tıp alanını kazanacak puan istemiyor. Altı üstü barajı aşman isteniyor. 165 barajına aşamayacak kadar zeki olanları göndermek istemiyor.

sen git kendi başına oku gel ben denklik istiyorum. bak sen kişi okuyacaksa ve bu alan sağlık alanı ise sınavsız denklik almamalı. Duyuyoruz sınavı çoğu kazanamıyor. adam eğitim almamışki nesini kazansın.

son zamanlar sağlık alanlarında da verilmeye başlanması kabahat aslında.

Sen hiç bir Türkiyede Tıp okuyanın nasıl kazandığını okurken ne zorluklara katlandığını biliyormusun. Neymiş ÖSS isteniyormuş. Barajı aşamıyorsanız ne demeli?

Tıp kazanmak için zorluk çekiyorsan bana ne?Ben ea mezunu olarak kazanma ihtimalim bile yok.Burası Türkiye herşeyin kolay bir yolu var.Sen git lafını yös gibi uyduruk sınavlarla gül gibi üniversitelere yerleşenlere söyle.2 yıl önce 176 ham puan alan bir rektör çocuğu önce ingiltereye gitti oradan itü'ye geçiş yaptı haberin var mı?Hem barajda ne oluyormuş barajı geçemeyen mi var?Bugün öss'ye giren biri barajı geçemiyorsa üniversiteyi hiç düşünmesin daha iyi.Üniversiteyi okumuşsan istediğim gibi denklik isterim bu ülkedeki katı kurallar ancak herşeyin devlet kontrolünde olduğu komünist ülkelerde var.Yurtdışındaki eğitimi beğenmiyorsan kendi ülkendeki üniversitelerin haline bak!Aslında denklik olayının tek amacının elindeki parayı burada harcamadığın için yök'ün bunu kabullenememesi.Küçücük kasabalara öğrenci gelsin esnafa para kazandırsın diye fakülte,yüksekokul açılan ülkede hangi eğitimden bahsediyorsun?Öğrenci milleti sağılacak inek ya esnaf kazıklasın,okula harç parası versin üniversite hocalarına para kazandırsın oda yetmedi yüksek kira parası verip ev sahibine para kazandırsın ne güzel değil mi?Benim ne özelde nede şehirdışında devlet üniversitesinde okumaya param yetti.Bulgaristan belki uzak bir şehirdeki devlet okulundan daha ucuza gelirdi.

• quote:

quote:

quote:

Tıp'ta denklik verseler geçen sene bavulu toplayıp gitmiştim.Ama 6-7 yıl orada okuyup burada denklik alamamak çok ağır bir durum olurdu.Bizim yök kendini ne sanıyorsa öss dışında gidilen üniversitelerden alınan diplomaları tanımak istemiyor.Tam bir boyun eğdirme politikası,kuralları ben koyarım tavrı.Bu çağda bu zihniyet hala değişmedi.İllaki öss'ye girip öyle üniversite okunacak bence saçmalık.

konuşmalarınla komik olduğunu ortaya koyuyorsun. ÖSS isteniyor derken senden Tıp alanını kazanacak puan istemiyor. Altı üstü barajı aşman isteniyor. 165 barajına aşamayacak kadar zeki olanları göndermek istemiyor.

sen git kendi başına oku gel ben denklik istiyorum. bak sen kişi okuyacaksa ve bu alan sağlık alanı ise sınavsız denklik almamalı. Duyuyoruz sınavı çoğu kazanamıyor. adam eğitim almamışki nesini kazansın.

Sen hiç bir Türkiyede Tıp okuyanın nasıl kazandığını okurken ne zorluklara katlandığını biliyormusun. Neymiş ÖSS isteniyormuş. Barajı aşamıyorsanız ne demeli?

Tıp kazanmak için zorluk çekiyorsan bana ne?Ben ea mezunu olarak kazanma ihtimalim bile yok.Burası Türkiye herşeyin kolay bir yolu var.Sen git lafını yös gibi uyduruk sınavlarla gül gibi üniversitelere yerleşenlere söyle.2 yıl önce 176 ham puan alan bir rektör çocuğu önce ingiltereye gitti oradan itü'ye geçiş yaptı haberin var mı?Hem barajda ne oluyormuş barajı geçemeyen mi var?Bugün öss'ye giren biri barajı geçemiyorsa üniversiteyi hiç düşünmesin daha iyi.Üniversiteyi okumuşsan istediğim gibi denklik isterim bu ülkedeki katı kurallar ancak herşeyin devlet kontrolünde olduğu komünist ülkelerde var.Yurtdışındaki eğitimi beğenmiyorsan kendi ülkendeki üniversitelerin haline bak!Aslında denklik olayının tek amacının elindeki parayı burada harcamadığın için yök'ün bunu kabullenememesi.Küçücük kasabalara öğrenci gelsin esnafa para kazandırsın diye fakülte,yüksekokul açılan ülkede hangi eğitimden bahsediyorsun?Öğrenci milleti sağılacak inek ya esnaf kazıklasın,okula harç parası versin üniversite hocalarına para kazandırsın oda yetmedi yüksek kira parası verip ev sahibine para kazandırsın ne güzel değil mi?Benim ne özelde nede şehirdışında devlet üniversitesinde okumaya param yetti.Bulgaristan belki uzak bir şehirdeki devlet okulundan daha ucuza gelirdi.

Söylediklerine tamamen katılıyorum.Bahsedilen kişide Muğla üniversitesi rektörüdür.Hayatınızı ÖSS ile harcamayın.Varsa imkanınız ve Türkiye'de ki okulları kazanamıyor ya da benim gibi Türkiye'deki eğitim sistemine karşıysanız gidin başka ülkede okuyun.Denkliği bir şekilde alırsınız dert etmeyin.Her zaman söylüyorum Türkiye'den kimin kafası çalışırsa avrupada buluyor kendini.sizde birilerinin sizi bulmasını beklemeyin kendiniz gidip okuyun çünkü Türkiye insanları harcama ve değer vermeme ülkesidir.

• Arkadaslar herkez kendı bisey sallı cok bılmıslık yapıyo ben kendım bulgarıstandayım okuyorum burda arastırdım herseyi oturdugun yerden yazmak kolay gelı bazıları
    Tıp ezcacılık denklık olmayan bolum avukatlıgı hıc tanımıyo anayasa farklı oldugu icin.
  • quote:

Arkadaslar herkez kendı bisey sallı cok bılmıslık yapıyo ben kendım bulgarıstandayım okuyorum burda arastırdım herseyi oturdugun yerden yazmak kolay gelı bazıları
    Tıp ezcacılık denklık olmayan bolum avukatlıgı hıc tanımıyo anayasa farklı oldugu icin.

sen okuyosunda heybeye okuyosun sanırım yök'e bizzat mail attım ve gelen mailde Türkiye'de Hukuk mesleğinin icra edilmesi için 21 ayrı sınavı vermeniz gerekiyor dediler.yani iş yapamazsın falan sallamayın bilmeden.burda kim ne derse desin kendiniz YÖK'e msj atmadan kimseye inanmayın en iyi bilgi 1. ağızdan çıkan bilgidir.bende geliyorum bu sene sonunda sofya üniversitesine.

• quote:

quote:

quote:

sen bu kafayla ancak bulgaristanda okuyabilirsin.. ordan aldığın eğitimle gelirsin denklik sınavına girersin.. sınavda görürüm seni.. senelerce sürünür durursun..

çünkü eğitim yok..

• quote:

Evet istersenız YÖK u arayıp sorabılırınız ayrıca ben kendım de arastırdım mezun olan kısılerle konustum kesınlıkle denklıgı vardır.

biraz yerden salla

buyrun ispatı.. hangi telefonu aramış? telefon sistemi kapalı araman imkansız..

mail sistemiyle iletişim kurulabilir..

Dünyanın hiç bir üniversitesine denklik vardır diye birşey yoktur.. Yükseköğretim kurulu YÖK tarafından tanınıyorsa kişi gidip eğitim alabilir.. Sağlık alanlarında çoğu ülke sınava tabii tutulur..

Avrupa Birliği ülkeleri genelde denklik alırlar..

2007 yılına kadar dünyanın neresinde okunursa okunsun sağlık alanlarından mezunsa kişi STS sınavına girmek zorundadır. Daha sonra direk verilmeye başlandı fakat eczacılık alanı hala sınavladır. Sınav basit bir sınav da değildir.

Kendisine faydası olmayan bir işe yaramaz asalak tipler Türkiyede Doktor Olmamalı..

Bulgaristana özel konuşur isek avrupa birliği ayağına denklik alıyorlar.. yoksa hayatta alamazlardı.. çünkü hakedecek eğitim verilmiyor..

bu bilgilerin kanıtı vardır.. bir yakınım gitti okudu sayın

• Bulgaristan öyle ahım şahım bir ülke değil bildiğim kadarı ile.Ama şu Rusyada bir ünivde okumayı isterdim doğrusu
  • bende bulgaristanda okuyacağım bulgaristanlıyım zaten benim için hiçte zor olmayacak genelde orada bulunduğum için, arkadaş kota fln demiş 2 yıl sonra bu ne kotası açıklayabilirmisiniz biraz burdan oraya giderken bir kota mı koyacaklar yani 2 yıl sonra gidicem ben tam ozamana denk geliyor galiba .

ve üniversiteden üniversiteye değişiyor denklik olayı örn varna üniversitesi denklik vermezken sofya üniversitesi hem tr de hemde dünyada tanınıyor çünkü oranın en iyi üniversitesi kabul ediliyor ve en iyi eğitim verilir örn uluslararası hukuk bölümünde derslere milletvekilleri geliyor şuan arkadaşım o bölümde okuyor bizzat, eğitim yok fln diyenlerde yavaş sallasınlar ne demek eğitim yok sen eğitim almak istemezsen sırf puan yapamadın diye oraya gidersen seni hiçkimse eğitemez zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mütercim-GTX -- 23 Mayıs 2009; 0:31:52 >
  • Bulgaristan ahım şahım değilde bizim üniversitelerimiz çok mu ahım şahım?
    "Yaz okuluna gelin de biraz para kazanalım" diyen akademisyenlerimiz, Muğla Üni rektörü çok mu adamdır?
    Parasıyla diyerek önüne geleni toplayan, hiçbir amacı olmadan baba parası ile hayatını yaşayanlara diploma veren özel üniversitelerimiz çok mu düzgündür?

Üniversitede öğrenci temelli eğitim verilmesi gerekmez mi? Öğrenci vazifesini yapıp kendini geliştirecek, okuduğu alanda merdivenleri tek tek değil üçer beşer çıkacak. Bu durumda İngiltere ile Türkiye'yi değil, Bulgaristan ile Türkiye'yi kıyasladığımızı da göz önüne alırsak Bulgaristan gayet de okunabilir bir memleket olur bence. Ayrıca Bulgarca(Rusça ile %80 benzeşir) ve İngilizce yabancı dillerini dışarda öğrenmek memleketimizde daima bir avantaj olarak görülür. Hem zaten git oku, çalışma izni al, oturma izni al yerleş. Niye dönesin ki? Tüm AB'de geçerli bir diploman olacak.

• quote:

Orjinalden alıntı: Koray_Aykut

Bulgaristan ahım şahım değilde bizim üniversitelerimiz çok mu ahım şahım?
    "Yaz okuluna gelin de biraz para kazanalım" diyen akademisyenlerimiz, Muğla Üni rektörü çok mu adamdır?
    Parasıyla diyerek önüne geleni toplayan, hiçbir amacı olmadan baba parası ile hayatını yaşayanlara diploma veren özel üniversitelerimiz çok mu düzgündür?

Üniversitede öğrenci temelli eğitim verilmesi gerekmez mi? Öğrenci vazifesini yapıp kendini geliştirecek, okuduğu alanda merdivenleri tek tek değil üçer beşer çıkacak. Bu durumda İngiltere ile Türkiye'yi değil, Bulgaristan ile Türkiye'yi kıyasladığımızı da göz önüne alırsak Bulgaristan gayet de okunabilir bir memleket olur bence. Ayrıca Bulgarca(Rusça ile %80 benzeşir) ve İngilizce yabancı dillerini dışarda öğrenmek memleketimizde daima bir avantaj olarak görülür. Hem zaten git oku, çalışma izni al, oturma izni al yerleş. Niye dönesin ki? Tüm AB'de geçerli bir diploman olacak.

aynen öyle dostum bu ülkeye dönmemek için hergün ayrı bir sebep oluşuyor zaten , çifte vatandaşım ben kalmayı düşünüyorum şahsen zaten bütün ailem orda , imkanı olan kalsın derim

• quote:

quote:

quote:

quote:

sen bu kafayla ancak bulgaristanda okuyabilirsin.. ordan aldığın eğitimle gelirsin denklik sınavına girersin.. sınavda görürüm seni.. senelerce sürünür durursun..

çünkü eğitim yok..

Oraya girip eğitim aldınmı da eğitim yok diyebiliyorsun?

• bir topic actık olay oldu Arkadaslar ben sadace yurt dısının da okumak istiyenlere bilgi vermek ön ayak olmak ıcın actım bu topıc i.
    Tabi ki dostum birinci agızdan sorcakcasın biz burda kımseyı kandırmayada calısmıyoruz.Sen belki bu sene gelıyo olabirisin ama ben 3 senedir bulgaristanyım burdaki yazanlardan cok daha iyi bilirm bulgaristanı.. Bu arada yukarda yazan bir arkadasım teli kapalı mail atcaksın dıyo bi allah askına Sofya Teknik Üniverstesinin,Sofya Mimarlik İnsaat ve Jeodezi Üniverstelerinin denklıgı varmıymıs dıye bır sorsun mail atsın bakalım ne cevap gelcek !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi efeonline07 -- 23 Mayıs 2009; 2:02:52 >

• Bulgaristanda eğitim yoksa Türkiye'de de eğitim yoktur.Hangi üniversite mezunu üniversiteden mesleğini tam olarak yapacak şekilde çıkıyor?Ülkemizdeki birçok üniversite zaten lisenin büyüğü,lisenin gelişmiş hali.Bu konular tabiki lise öğrencileriyle tartışılmaz çünkü lise yıllarında üniversiteyi öyle anlatıyorlar ki sanki bambaşka bir dünya.Resmen beyin yıkıyorlar adamın hayatı öss oluyor.İnsanları öss puanına göre sınıflandırıyor.Bende öyleydim iş hayatına girince gerçeği anladım.Gerçek hayat böyle değil iş hayatı farklı böyle insanlar en fazla okul bitince sudan çıkmış balığa dönüyor.Bu devirde herkes okuyor her yere üniversite açıldı ufak bir grup hariç üniversite mezunları iyi maaşlara çalışmıyor.İş bulmak bile dert oldu mühendise asgari ücret verenden tutun,iş öğretiyorum diye asgari ücreti bile vermeyen var.Ben muhasebede çalışıyorum maaş bordroları elimden geçiyor.Her meslek böyle tıp hariç çünkü tıpta mezun sayısı ihtiyacı karşılamıyor.Tıp puanları uçuk herkes giremiyor tabi yurt dışında okumak isteyene de engel oluyorlar.Bir insanın 6-7 yıl boyunca aldığı eğitimi hiçe saymak ne demek?Peki azerbaycan,gürcistan üniversitelerinde eğitim çok mu süper de oraya denklik veriliyor?İllaki atacağımız her adımı yök'e sorucaz herşeyi onların istediği gibi olacak.İşte ben her kuralı ben koyarım tavrına kızıyorum başka bir şeye değil.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.