Şimdi Ara

bulaşık makinesi bardakları temiz yıkamıyor.(resimli) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
79
Cevap
4
Favori
147.064
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Komsunun Bardaklarina baktim dun.1 senedit kullaniyor makineyi,bardaklarinda beyazliklar yok.benimki 6 ayda oldu boyle
    yikama omru varsa Neden komsumunkinde yok?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bebelerim makine iyi yıkamıyor diye şikayetleniyorlardı.
    Baktım bardaklar fena görünüyor.
    Tuzdan olabileceği için internete bakayım hangi tuz daha iyi derken bu başlığı ve resimleri gördüm.
    Bizim bardaklarda aynı görünümlü idi.
    Çizilmiş cam öyle görünmez ayrıca camı çizmek için özel aşındırıcılar gerekir.
    Tuz çokmuşda fabrikanın cam cilası aşınmışda... zııııttt...

Bardağın resmini çektim.
    Sonra büyücek kaba porçöz (rahmetli Güngör abinin Levent kimya -porçöz olanı) doldurdum .
    Bardağı içerisinde bir kaç çevirdim eldivenle az ovaladım beklememek için.
    Duruladım iyice kuruttum hani su kandırmasın diye.
    Tekrar çektim resmini.
    Sonuç ortada su içindeki tüm artıklar buharlaşma sonrası bardakta resmi geçitte.
    Antalya da sular kireçlidir.
    Lakin suyun azda olsa kireçsiz olduğu bir yer yok.

Bebelerde itiraf ettiler tuz kullanmadıklarını .
    Sözde tuzuda içinde tablet kullanıyorlarmışda mışda mış...

bulaşık makinesi bardakları temiz yıkamıyor.(resimli)

bulaşık makinesi bardakları temiz yıkamıyor.(resimli)

bulaşık makinesi bardakları temiz yıkamıyor.(resimli) bulaşık makinesi bardakları temiz yıkamıyor.(resimli)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musallim -- 6 Nisan 2014; 13:02:36 >

• musallim M kullanıcısına yanıt
    Vayyy dedim birden:))
    Lakin benim lekeler tuz kul
    lanirken olduuu:(

• Denemesi kolay.
    Kalın bulaşık eldiveni tak.
    Plastik bir kaba porçöz doldur makul seviyede.
    Etrafa sıçratma sıçrar ise bol su ile temizle.
    Mermer yüzeyleri koru mesela naylon filan ser.
    Bardak ya da her ne ise içine koy biraz bekle.
    Hafif ovalayarak bir kaç döndür.
    Çıkar suya tut bol su ile durula.

Bulaşık makinesi ve deterjan üreticilerinin ve satıcılarının ve teknik servislerin dediklerinin hiç birine inanmayın.
    Ancak kendiniz test edip gördü iseniz ne ala.

---
    Cam kesmek için çizmek gerekir ve bunun için elmas tabir edilen yüksek karbon alaşımlı özel çelikler ve ya hakiki sanayi elmaslar kullanılır.
    Su içerisindeki kalsiyum karbonatı nötralize ederek çökeltmek-filtrelemek için kullanılan " tuz" lar sofra tuzu filan değildir öyle olsa bile suyu görünce katı halde kalmazlar ki çizsinler.
    Markadan markaya fark ediyor işte.
    Kim kimi kandırabilirse , kandırabildikleri kar.
    Hangi marka iyidir bende bilmiyorum.

Bir kaç yıkama ile resimlerdeki gibi olacak değil.
    Olduğunda nasıl gidereceğinizi öğrendiniz kolay gelsin derim.

Hangi " tuz " ile daha uzun süre idare ediyorsa onda karar kılın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musallim -- 11 Nisan 2014; 1:24:27 >

• musallim M kullanıcısına yanıt
    Tavsiyenize uyup en yakin zamanda deneyecegim..
    Sonucu paylasirim..tskler..

• Fotoğraflardaki bardağın kireçten lekelendiği çok belli. Muhtemelen çelik eşyalarda da benzer lekelenmeler olmuştur. Tuz konusundaki bahsettiğimiz durum tamamen farklı bir şey. Eğer yumuşak suyu olan bölgede tuz ayarı yüksek olursa reçinede tuz artıkları kalıyor. Bu artıklar yıkama suyuna karışarak bardaklarda geri dönüşü olmayan kimyasal korozyona neden oluyor.

Çözüm suyunuzun sertliğini öğrenerek makinede uygun tuz seviye ayarını yapmaktır. Orta sertliğe kadar tuz içeren tabletlerle tuzu birlikte kullanmamaktır.

• Bizde de bazı bardaklarda siyahımsı grimsi nıktw nokta ( sanki kül yapışmış gibi ) lekeler olmaya başladı. Aşınmış teflon tavadan şüpheleniyorum. Birde tencerenin siyah kulplarından. Yüksek derece sıcaklıktan kopma oluyorda bardaklara mı yapışıyor acaba ? Ama dış yüzeyde değil içinde oluyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bizdede aynı sorun var tuz ayarını nasıl kapatacam bilmiyorum :S yardım edebilecek varmı acaba ? marka : Bosch SMSn5808...
  • quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

.. geri dönüşü olmayan kimyasal korozyona neden oluyor.

Asit lerin ve diğer etken kimyasalların hemen hepsi cam kaplarda saklanabilir hem de en saf halleri ile çünkü kimyasal reaksiyon-korozyon olmaz.
    Sadece Hidroflorik asit - hidrojen florür(HF) hariç.
    Sizin tuzlarda - kimyasallarda var mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musallim -- 24 Nisan 2014; 1:16:48 >
  • Merhaba, benim tuz yeri suyla dolmuş bu normal mi acaba, sizlerde de varmı
  • Musallim benim bardaklarda degisik olmadi:(zaten dedigim gibi benim bardaklar tuz kullanirken olmustu..
    Mt8 benimde aynen tuz kutusu suyla dolu.servisi aradigimda bir miktar olmasi lazim demisti.ama benim tuzluk oldugu gibi suyla dolu.oyleki tuz koyarken tuzlar tasiyo..bi aara makineyi servise yollsmak farz oldu..

• aysuasya A kullanıcısına yanıt
    Merhaba AysuAsya, Benimkinin markası samsung, seninki nedir ? Ben henüz servisi aramadım. Benim ki suyla dolu olduğu halde 8 aydır öylece duruyor. Ne bitiyor, ne tuz istiyor, Tablet kullanıyorum ama onunla alakalı mı bilmiyorum. Servis konusunda da sonucu paylaşırsan sevinirim.
  • quote:

Yoğun asetik asit cildi yakar, göze kalıcı zarar verir ve ciltte kabarcıklar oluşmasına neden olur. Etkileri birkaç saat sonra hissedilir. Bu etkilerden korunmak için nitril koruma eldivenleri giyilir (lateks eldivenler koruma sağlamaz). Asetik asit 39 °C üzerinde tutuşabilir, havayla patlayıcı karışımlar oluşturabilir.

%25'den daha yoğun asetik asit, keskin kokusu ve yakıcı buharlarından dolayı laboratuvarlarda kullanılması zordur, çekerocak altında kullanılmalıdır. Seyreltik asetik asit (sirke gibi) zararsızdır, ama daha kuvvetli çözeltileri insan ve hayvanlar için zararlıdır. Sindirim sistemine ciddi hasar verebilir ve kan asitliğini ölümcül oranda değiştirebilir.

Parlatıcı olarak sirke kullanacaksanız bir mktar seyreltin , atıyorum 1 ölçü sirkeye 1/3 su ilave edin.

Bardaklarınız için por-çöz kullanmak gerekmez. Lekeli , sisli duruyorlarsa makineye yerleştirin ve deterjan gözüne limon tuzu koyup çalıştırın kafi. Çelik eşyalar da limon tuzuyla gönül ferahlığıyla parlatılabilir , bardaklarla aynı anda yıkayabilirsiniz.
    Sadece porselenlerde dikkat etmeniz lazım , asit el yapımı kıymetli porselenleri aşındırabilir. Gerçi deterjanların bizzat porselene verdiği zarar limon tuzundan fazladır bunu da belirtmek lazım .
    Limon tuzuyla deterjanı aynı anda kullanmayın ! Deterjanlar nitrat içerebilir ve zehirli gaz çıkışı olabilir beraber kullanıldıklarında.

• Mt8,beninkinin markası hotpoint. Bu servislere güvenmiyorum artik.bardaklarim cizildiginde hotpoint merkezi aradım. Tuz kullanmayı bırakın hepsi bi arada deterjan kullanıyorsunuz dedi.
    Eywallah yaptım yine aynı oldu.bu sefer bulunduğum ildeki servisi çağırdım aa olur mu tuzsuz dedi tuzun derecesini kıstilar aylardır bu şekilde kullanıyorum.sonuç yine aynı.
    Su an en iyi çözüm servise göndermek. Sonucu elbette paylasirim.

• @aysuasya , sayın arkadaşım özel mesajınız var lütfen kontrol edin.
  • Merhaba,
    Benim de bulaşık makinesiyle ilgili canımı çok sıkan bir konu var. Acil olarak yardımınızı rica ediyorum.
    Kullandığım bulaşık makinesi Ariston. Makinenin parlatıcı gözünde elma sirkesi kullanıyorum.Kullandığım deterjan ise Calgonit Klasik Toz deterjan yani tablet filan değil.Bu arada makineyi kullanmaya başlamadan önce servis gelip musluk bağlantısına kireç önleyici bir aparat takmıştı ve bu aparatın ömrünün de 5 sene olduğunu söylemişti. Biz de yaklaşık olarak 2 senedir makineyi tam kapasite olarak kullanıyoruz.Bazen günde 2 defa bile çalıştırdığımız olur.
    Fakat özellikle son zamanlarda bulaşık makinesinin metal iç bölümü gibi,makineye yıkansın diye koydugumuz tüm çatal,bıçak,kaşıklar ve hatta bazı tencerelerin tamamı dahil olmak üzere,her yerde gökkuşağı renkleri oluşmaya ve artmaya başladı. Bazı forumlarda bu durumun çatal,bıçakların çelik derecesiyle ilgili olabileceği yazılmıştı.Fakat çatal bıçaklar kaliteli bir markanın yani bu durum metalin derecesinden kaynaklanıyor olamaz.Bunun üzerine,ben de makineyi Calgonit Bulaşık makinesi temizleyicisiyle çalıştırdım ve Ariston'un iç metal bölümündeki bütün gökkuşağı renkleri tamamen kayboldu.
    Öte yandan, tüm çatal,bıçak vs.üzerindeki gökkuşağı renkleri aynen duruyor ve bu durumda hiçbir azalma vs. yok. Sularımız oldukça kireçli. Servisi de çağırmak istemiyorum çünkü hiçbir şeyden anlamıyorlar.
    Şimdi bu durum nereden kaynaklanır? Tuzla ilgili olabilir mi? Acil olarak cevaplarınızı bekliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: passero

Merhaba,
    Benim de bulaşık makinesiyle ilgili canımı çok sıkan bir konu var. Acil olarak yardımınızı rica ediyorum.
    Kullandığım bulaşık makinesi Ariston. Makinenin parlatıcı gözünde elma sirkesi kullanıyorum.Kullandığım deterjan ise Calgonit Klasik Toz deterjan yani tablet filan değil.Bu arada makineyi kullanmaya başlamadan önce servis gelip musluk bağlantısına kireç önleyici bir aparat takmıştı ve bu aparatın ömrünün de 5 sene olduğunu söylemişti. Biz de yaklaşık olarak 2 senedir makineyi tam kapasite olarak kullanıyoruz.Bazen günde 2 defa bile çalıştırdığımız olur.
    Fakat özellikle son zamanlarda bulaşık makinesinin metal iç bölümü gibi,makineye yıkansın diye koydugumuz tüm çatal,bıçak,kaşıklar ve hatta bazı tencerelerin tamamı dahil olmak üzere,her yerde gökkuşağı renkleri oluşmaya ve artmaya başladı. Bazı forumlarda bu durumun çatal,bıçakların çelik derecesiyle ilgili olabileceği yazılmıştı.Fakat çatal bıçaklar kaliteli bir markanın yani bu durum metalin derecesinden kaynaklanıyor olamaz.Bunun üzerine,ben de makineyi Calgonit Bulaşık makinesi temizleyicisiyle çalıştırdım ve Ariston'un iç metal bölümündeki bütün gökkuşağı renkleri tamamen kayboldu.
    Öte yandan, tüm çatal,bıçak vs.üzerindeki gökkuşağı renkleri aynen duruyor ve bu durumda hiçbir azalma vs. yok. Sularımız oldukça kireçli. Servisi de çağırmak istemiyorum çünkü hiçbir şeyden anlamıyorlar.
    Şimdi bu durum nereden kaynaklanır? Tuzla ilgili olabilir mi? Acil olarak cevaplarınızı bekliyorum.

Parlatıcı fazla gelince böyle olur. Parlatıcı ayarını kısınız.

• çatal kaşık vb metal eşyalarda alacalanma korkarım parlatıcıyla veya kireçle alakalı değil. makinede çelik eşyalarla beraber alüminyum , bakır , gümüş kapların beraber yıkanmaması gerekiyor.
    teflon tavalar veya seramik tavaların çok büyük kısmı alüminyumdur.
    bulaşık makinesi deterjanları güçlü asitler içerdiklerinden alüminyum ve çelik bir araya geldiğinde alüminyum anodize olur ve aşınır , çelik eşyalarınız alacalanır ve kararır.
    ya metal parlatıcı alıp çelikleri parlatmayı deneyeceksiniz ya da tencere tava parlatan bir yere götürüp temzleteceksiniz , polisajla sanırım sorununuz çözülür.

çelik eşyalarınızı başka tür metallerle beraber yıkamayın. alüminyum bakır ve gümüş kapların hiç biri bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun değildir.
  • Mesajlarınızı okudum.Fakat ne yazık ki,her 2 mesajda da yazılanların hiçbiri benim için geçerli değil.
    Ben hiçbir zaman teflon,seramik,ahşap,plastik,gümüş ve bakır olan hiçbir malzemeyi bulaşık makinesinde yıkamam,yıkansın diye bunları bulaşık makinesine koymam.Bunun dışında,bizdeki Ariston bulaşık makinesindeki parlatıcı gözü tamamen boşalmış haldeyken, makinede yıkanan tüm çatal,bıçak vs.bu şekilde gökkuşağı renklerinde çıkıyordu.Hatta makinenin kendi metal iç yüzeyleri de aynı garip rengi almıştı.Ben de parlatıcı gözünü tamamen elma sirkesi ile doldurdum.Bu işlemden sonra yıkanan tüm çatal,bıçak vs.yüzeylerindeki gökkuşağı renkleri gözle görülür şekilde azalmaya başaldı.Fakat hala tamamen kaybolmuş da değiller ve çatal,bıçak vs.sanki parlaklığı da azalır gibi oldu.
    Sonuçta,parlatıcı gözüne bu güne kadar hep sirke koydum. Makinenin tuz gözü ise boş çünkü makineyi kurdururken,kireç önleyici taktırmıştık(veya biz öyle zannediyoruz.)
    Bu durumda benim sorunum nereden kaynaklanıyor? Bulaşık makinesine takılan kiraç önleyici aparat tam olarak nereye takılır? Bilenler yazarsa sevinirim.

• denedim olmadı..yine de teşekkürler bir umuttu..
     bulaşık makinesi bardakları temiz yıkamıyor.(resimli) bulaşık makinesi bardakları temiz yıkamıyor.(resimli)

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.