Şimdi Ara

Buderus GB072 mi? GB 172i mi? Kaç KW Kombi Lazım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
3.762
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Evim 125 metrekare yaklaşık. Şehir İstanbul. Toplam 11,2 metre radyatör var. Evim dıştan yalıtımlı. Üstte çatı var ve İzocam serili. Alt katta dükkan var ısıtma yapmıyor fakat tabanda laminant altına 2 cm sert strafor var. Şuan kullandığım kombi sorun çıkarmaya başladı 11 senelik bu yüzden yeni kombi alacağım. Sorularımın hepsini yanıtlarsanız sevinirim.

1) Buderus GB072 24 kW evime yeterli gelirmi? Tam yükte çalışıp fazla yakar ve faturayı şişirirmi?

2) Buderus GB172i alsam 30 kW dan başlıyor. Bu kombiyi alsam çok rahat yeter ama fatura fazla gelirmi?

3) Her iki kombininde minimum çalışma voltajı nedir? Bulunduğum bölgede bazı zamanlarda voltajlar 183 lere kadar iniyor.

4) İki kombi arasında kalite olarak fark varmı?

5) Sorunsuz ve uzun yıllar kullanım için hangisini tavsiye edersiniz?

Sorularımın hepsine yanıt verecek herkese teşekkürler.

• Üstatlar yardım son kararı vermem gerekiyor.

@disintegration @Zebza
  • Felice Forte F kullanıcısına yanıt
    daha önce bu konuyu konuşmuştuk sizinle

11.2mt için teorik olarak 24kW kombi yeter ama bir üst kapasite 28-30kW cihaz almakta fayda var

gb172'inin kullanım kılavuzunu hala bulamadığım için kombi hakkında net bişey diyemem rusça kullanım kılavuzunun olmasının bir önemi yok,kombi üreticileri ülkeler arasında farklı versiyonlar geliştirip piyasaya sunabiliyor,rusyadaki gb172i nin teknik özellikleri farklı olabilir
    ama bu cihaz 1/10 modülasyon yapabildiğine göre demek ki kapasitesini çok kısabiliyor yani kısmi yükte çalışabilir

183volt için kombi regületörü lazım bu kadar geniş aralıkta eca confeo premix ve termoteknik logic çalışabiliyor ama kombilere güvensem de elektrik dağıtım şirketine güvenmem
    hangi kombiyi alırsan al kombi regülatörü taktırırsan anakara hiçbirşey olmaz
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Hocam öncelikle yanıtınız için teşekkürler.

Buderus GB172i 1100-1200 TL daha pahalı ama doğalgaz faturamı şişirmez diyorsunuz 1/10 modülasyon aralığında olduğu için ama GB072 ile arasındaki farkı verip almaya değer mi bilemiyorum

Bu arada bende GB172i nin İtalyanca kullanım kılavuzu var isterseniz gönderebilirim. Buderus GB172i ile ilgili bayiler hatta Buderus merkez bile bilgi sahibi değil ve kombim tekliyor bir an önce kararımı netleştirip kombim tamamen can verince yeni kombi almam lazım. Soğuklarda geliyor en azından karar verme aşamasını tamamlamam lazım :(
    Merhaba,
    Eski kombiniz kaç KW? Tesisatınız bakır borulu, mobil sistem veya zeminden (az dirsekli) PPRC boru ise 24kW kombi büyük olasılık yeterli olacaktır. Buderus GB172i Alman üretimi olduğundan en az GB072 modeli kadar kaliteli olduğuna inanıyorum zira Alman kalite standartları bizim kalite standartlarından çok daha yüksektir. Bir kombinin voltaj dalgalanmalarına karşı ne kadar iyi olursa olsun eğer yaşadığınız bölge sorunluysa regülatör almanızı tavsiye ederim.
  • Zebza kullanıcısına yanıt

Eski kombim 24 kW Bosch Euromaxx 11 yıllık kombi. Tesisatım süpürgelik üstü ve dirseği çok sayılır :( Haklısınız hocam Alman ürünleri kaliteli belli bir standartın üstünde.

Bugün Isısan dan sürekli Bosch kombime gelen aynı zamanda Buderus a da bakıyorlar siz daha iyi bilirsiniz bana 30 kW kombi alırsam daha fazla yakıt yakacağı ve dolayısıyla daha fazla fatura geleceğini söyledi ne yapacağım bilmiyorum hocam Allah rızası için yardım edin. Bayileri de aradım hepsi farklı bilgi veriyor.
    24kW Bosch ile petekler sorunsuz ısındıysa GB072 yeterlidir. GB172i modülasyon aralığı geniş olduğu için fazla yakmaz fakat o kadar fark vermeye değmez.
    Hocam Bosch 24 kW Euromaxx kombi ile yatak odası radyatörü ve salondaki iki radyatör(son radyatörler bunlar) üst kısımları hafif sıcak orta kısımdan itibaren çok ılık ve altları soğuk. Radyatörleri temizledim havasını aldım ama durum aynı.

Ne yapmamı tavsiye edersiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Felice Forte -- 28 Aralık 2015; 22:46:59 >
    Diğer petekleri kapatınca durum düzeliyor mu?
    Bu konuda çok fazla deneme yapmadım hocam. Deneme yapıp size bilgi vereyim hemen.
    Hocam deneme yaptım. Diğer radyatörleri kapatıp ısınmayanları açtım gayet güzel ısındı. 47 derece 1. kademeden yukarıda aldım 55 derecelere radyatörler cayır cayır oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Felice Forte

Eski kombim 24 kW Bosch Euromaxx 11 yıllık kombi. Tesisatım süpürgelik üstü ve dirseği çok sayılır :( Haklısınız hocam Alman ürünleri kaliteli belli bir standartın üstünde.

Bugün Isısan dan sürekli Bosch kombime gelen aynı zamanda Buderus a da bakıyorlar siz daha iyi bilirsiniz bana 30 kW kombi alırsam daha fazla yakıt yakacağı ve dolayısıyla daha fazla fatura geleceğini söyledi ne yapacağım bilmiyorum hocam Allah rızası için yardım edin. Bayileri de aradım hepsi farklı bilgi veriyor.

11.4metre tesisat için en iyisi 28-30kW almakta fayda var,cihazın modülasyon aralığı geniş ise 28-30kW cihaz fazla yakmaz
    bazı 24kW kombiler vadır dar aralıkta modülasyon yapar,bazı 28-30kW kombiler vardır çok geniş aralıkta modülasyon yapar
    evde gerekli koşullar hazır olduğunda cihaz kapasitesini minimuma düşürebilir ve geniş aralıkta modülasyon yaptığı için dar aralıkta modülasyon yapan 24kW cihaza göre daha tasarruflu olabiliyor,cihazların kapasitesinden çok çalışma aralığına da bakmak gereklidir,
    bazı kombiler aynı altyapıya sahiptir,yazılım ve parametre ayarlarıyla kapasite arttırımı sağlanıyor 24kW bir kombi 28kW olabiliyor
    ben kullanım kılavuzu bile olmayan kombi önermem cihazı inceleyemedikten sonra teknik özelliklerini bilmedikten sonra nesini önereceğim
    sitesine bakıyorun bilgiler çok yüzeysel,2aydır buderus sitesinde cihaz var görünüyor kullanım kılavuzu yok
    sitesine mail atıyorsun kaale alıp pdf formatında kullanım kılavuzunu göndermiyorlar
    ben italyanca ve rusça kılavuzları referans alarak cihaz önermem teknik özelliklerde değişiklik olabilir

Ayrıntılı yanıtınız için teşekkürler. Az önce denemeler yaptım zaten ısınmayan radyatörleri açık bırakıp diğer radyatörleri kapadım 55 dereceye aldım. Isınmayan radyatörler cayır cayır oldu.

Peki Buderus GB072 de bahsettiğiniz kapasite artırımı yapılabiliyormu hocam? 24kW dan 28 kW a.

Bende Buderus ta çalışanların bu sorumsuz ve bilgisiz tavrına sinir oldum
    parametrelerle oynayarak 35kW bile yaparsın ama bunu herkes yapamaz sen denemeye kalkarsan cihazı patlatabilirsin,konuya hakim uzman kişiler bunu yapabilir
    sen gb72'de taktırabilirsin ama bir şartla

1) kombiye yakın iyi ısınan peteklere ve mutfağa kaliteli termostatik vanalar taktırıp iyi ısınan petekleri kontrol altına alacaksın 11.4mt petek yerine ev ısınınca atıyorum 7-8metre çalışacak
    (kombiye ek yük binmeyecek kombi alev modülasyonunu full çekmeyecek
    2) bu kombiyi kesinlikle buderus modülasyonlu oda termostatlarıyla kullanacaksın rc10,rc150,veya rc20
    böylece kombi dur-kalk şeklinde çalışmayacak,kombiyi 55-60c kazan sıcaklığına ayarlayacaksın,kombi evi ısıttıkça yalıtımında etkisiyle en az 10c tam ısınınca 15c civarıda sıcaklığı düşürecek
    alev modülasyonu 3üncü kademe yerine 1nci kademede olacak
    bu şekilde bir kullanmada 24kW bir kombinin 11.4metre tesisatta sıkıntı çıkarmaz çünkü kombinin kapasitesini düşürmesi ve maximum tasarruf için bütün önlemleri almış olursun

aşağıda cihazın çalışma aralığı vardır ben istisnasız bütün premix yoğ kombilerin modülasyon aralığını hesaplar foruma eklerim benim sayemde arkadaşlar faydalanıp bakıyor

BUDERUS GB72:

http://213.155.100.140/bayi/uploaded_files/file//Buderus/Buderus_GB072_NeoPlus_Yogusmali_Kombi_08_2011.pdf

minimum ısıl güç: 6.6kw………> modülasyon aralığı %28 - %100

gördüğün gibi cihazın ısıtma kapasitesi 6.6kW ve 23.8kW,cihaz minimumda 6.6kW'a kadar inebiliyor maximumda 23.8kW'a kadar çıkabiliyor

Patlama gibi riskler varsa uzman kişiler bile yapsa içim rahat etmez hocam en iyisi kendi kapasitesinde kullanmak

Salonda iki radyatör var. Birisi 1,5 metre diğeri 2 metre. 2 metrelik olan camın önünde onun sürekli aktif olması doğru olur sanırım bu yüzden diğerine termostatik vana alayım. Mutfak ilk radyatör burayada alırım termostatik vana birde çocuk odası ilk radyatörlerden sayılır iyi ısınıyor orayada alırım. Toplam 3 termostatik vana alırım.

Oda termostatı RC 150 yi inceledim sanırım daha yeni içlerinden siz hangisini tercih edersiniz 190-200 tl ye RC 150 alınabiliyor.

Bu dediklerinizi yaparsam kombi max yüke yakın çalışsa da şuan kullandığım 24 kW Bosch Euromaxx kombiden ortalama ne kadar daha az yakar. Fatura 350-400 arası geliyor şuan 1. kademe 47 derecede :(

rc150 daha iyi günlük program yapılıyor,
    tasarrufu herkes soruyor rakam olarak belirtmek yanlış olur ama 3tane termostatik vana petekleri kısacak şekilde ayarlanırsa+rc150'de kombine oda sıcaklığına göre modülasyon yaptıracak
    kombi dur-kalk şeklinde çalışmayacak+ayrıca gündüz evde kimse yoksa ve/veya geceleri de oda termostatını uyku modu yani 20c'ye alırsan -ki uyku modunda amaç evi belli bir ısıda tutmak 20c nin altına düşürmemek kombi çok fazla çalışmaz yalıtım da varsa çok az çalışır
    böyle bir kombinasyonda tasarruf gözle görülür şekilde olur rakam belirtmek doğru olmaz ama kesinlikle değer,çünkü yapılması gereken herşeyi yapmış olacaksın
    senin evinde ben otursam bu şekilde kullanırdım
    Çok teşekkür ederim hocam bilgilendirmeleriniz için. Buderus GB072 yi 2700 TL civarına bir bayiden buldum pazarlık yapıp daha aşağı çekmeye çalışacağım. Montaj için max kaç TL talep edebilirler?

RC150 bir yerde 200 TL ye buldum ama bakalım yarın telefon edeceğim oraya. Regülatör 600w olandan alacağım rahat çalışsın tam yüke yakın çalışmasın.

Bu arada hoc am Günay Kalıptan 2 sene önce kombi altı filtre almıştım değiştirmeme gerek varmı. Birde bana önerebileceğiniz kombi altı bağlantı için sanırım filtreler ve tam geçişli vanalar dışında bir şey gerekli değil. Tam geçişli vana Günay Kalıp tan almamı tavsiye edermisiniz.

Termostatik vanaları da temin edeceğim.

Oda termostatını koridor a koyacağım Tüm odaların ortasında yerde.
    rc150 200liraya bulduysan bedava sakın kaçırma
    kombi montajına maximum 300lira isterler ama 200lira civarında olması gerekir,kombinin bacasını yukarı doğru eğimli monte ettir

tam geçişli vana da her marka olur gk olacak diye bişey yok ben hepsini kullandım hepsinin iç çapı geniş, şu sıralar evs marka kullanıyorum çok güzel
    günay kalıp ta alabilirsin sorun yok,ben eca,kvs,kas,evs ne denk gelirse onu alırım
    termostatik vanaları danfoss ra 2000 öneririm yatay köşe istanbulda satılır mekanik termostatik vana da dünyanın en iyisidir
    petek ile duvar arasında en az 15cm mesafe varsa yatay köşe öneririm. danfoss ra 2000 al pişman olmazsın kesinlikle öneririm
    regülatör olarak delta ve baysallar öneririm kombi regülatörü olarak geçer ikiside süper marka
    RC 150 için onayıızıda aldım tamamdır hocam.

Kombi montajı için 200 tl ye montaj yaptırmaya çalışacağım.

Tamamdır hocam tam geçişli vana dediğiniz markalardan birini alacağım.

Termostatik vana yatay köşe iki radyatöre takabilirim bir tanesinde takamam dolaplar var izin vermez ona da normal olan tipteki danfoss ra 2000 gövdesi alabilirim.

Regülatör olarak önerdiğiniz delta ya baktım hocam çok güzel görünüyor. Ben tunçmatik alacaktım uyarınız için teşekkür ederim.

Kombim mutfak balkonunda balkon çift camlı pvc doğrama ile kapalı. Çoğu zaman mutfağın kapısı açık unutulur bu yüzden buranın sıcaklığıda iyi sayılır. Kombinin balkonda kalmasının sakıncası varmı. Kiler olarakta kullanıyoruz orayı acaba şu 25 -30 cm genişlik ve yüksekliğe sahip radyatörlerinden bu balkona takmanın faydası olurmu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Felice Forte -- 29 Aralık 2015; 0:35:46 >
    faydası olur,balkon çok soğuk oluyorsa kombiyi zaten yalıtman gerekir,buraya küçük petek taktırıp ucuz bir termo vana da taktırabilirsin kiler olarak kullanıyorsan yüksek sıcaklık gerekmez 18-19c bile yeter
    termo vanada 2 numara+2çizgiye ayarlarsın 18-19c de kapatır hem kombi soğuğa maruz kalmamış olur hemde petek gereksiz çalışmaz
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.