Şimdi Ara

Bu Özellikler Ne Anlama Geliyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
598
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Almak istediğim laptopu araştırıyorum şuan inciğine cıncığına.

Laptop ile sürekli mobil durumda olacağım bi 1 yıllık süreç var önümde. Tek derdim priz olmadığı zamanlarda laptopun gücü yetmeyecek olması. Almak istediğim laptopun güç özellikleri şu şekilde yazıyor web sitesinde;

Güç kaynağı türü: 200 W AC güç adaptörü
    Pil Türü: 4 hücreli, 70 Wh Lityum iyon polimer
    Pil ömrü karma kullanımı: 5 saat 15 dakikaya kadar
    Harici Bağlantı Noktaları: Thunderbolt™ 3 içeren 1 adet USB 3.1 Gen 2 Type-C™ (40 Gb/s sinyal hızı, DisplayPort™ 1.4, HP Uyku ve Şarj Etme); 3 USB 3.1 Gen 1 Type-A; 1 RJ-45; 1 kulaklık/mikrofon birleşimi; 1 mikrofon; 1 AC akıllı pin; 1 Mini DisplayPort™

Sormak istediğim şey;

"Type-C™ (40 Gb/s sinyal hızı, DisplayPort™ 1.4, HP Uyku ve Şarj Etme)" bu ibare laptopun Type C den şarj olabilme özelliği olduğu anlamına mı geliyor? Macbooklarda olduğu gibi? Bu sayede bu laptopu 20.000 MAH lık bi powerbank ile şarj edebilirmiyim?

Çok teşekkürler

• bu ibare senin dediğin anlamam gelmiyor malesef.
    bu ibare notebook uyku modunda iken usb portlara 5 v elektrik gönderdiği ve usb den şarz olan cihazları şarz edebildiğini söylüyor.

teknik olarak senini işine gelmeyen bir özellik çünkü uyku modunda dahi usb lere voltaj gitmesi demek senin bataryanın daha hızlı bitmesi demek.

ayrıca 4 hüzreli değil 6 hücreli bataryası olan bir cihaz alırsan daha uzun süre şarzı dayanır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zeki1981

bu ibare senin dediğin anlamam gelmiyor malesef.
    bu ibare notebook uyku modunda iken usb portlara 5 v elektrik gönderdiği ve usb den şarz olan cihazları şarz edebildiğini söylüyor.

teknik olarak senini işine gelmeyen bir özellik çünkü uyku modunda dahi usb lere voltaj gitmesi demek senin bataryanın daha hızlı bitmesi demek.

ayrıca 4 hüzreli değil 6 hücreli bataryası olan bir cihaz alırsan daha uzun süre şarzı dayanır.
    Hay Allah razı olsun sonunda biri cevap verdi bu konuya. Bu konuda açılmış 3.başlığım da :)

Peki hocam şöyle bişey sorayım, ben bu W,V,A işlenden pek anlamam. Dün baktım laptopun batarya özellikleri yukarda yazdığım gibi. Diyorum ki bi 20.000 Mah powerbank alsam, ucuna da şu USB-DC dönüştürücü kabloyu taksam

(şu zımbırtı)
    S-link SL-DCM7, Usb Dc Kablo, Usb M to 5.5 x 2. DC 1m Çevirici

Buda ürün linki

Powerbank üzerinden laptopu şarj edebilirmiyim? Dönüştürü kaçtan alıp kaç aktarıyor, laptopun ne kadar enerjiye ihtiyacı var bu konulara cidden kafam basmıyor. İşe yarar mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: Chechen04

Hay Allah razı olsun sonunda biri cevap verdi bu konuya. Bu konuda açılmış 3.başlığım da :)

Peki hocam şöyle bişey sorayım, ben bu W,V,A işlenden pek anlamam. Dün baktım laptopun batarya özellikleri yukarda yazdığım gibi. Diyorum ki bi 20.000 Mah powerbank alsam, ucuna da şu USB-DC dönüştürücü kabloyu taksam

(şu zımbırtı)
    S-link SL-DCM7, Usb Dc Kablo, Usb M to 5.5 x 2. DC 1m Çevirici

Buda ürün linki

Powerbank üzerinden laptopu şarj edebilirmiyim? Dönüştürü kaçtan alıp kaç aktarıyor, laptopun ne kadar enerjiye ihtiyacı var bu konulara cidden kafam basmıyor. İşe yarar mı?

Alıntıları Göster
    edemezsin.

çünkü notebookların bataryası minimum 10 volt elektrik ile şarz edilir.
    buda bataryayı drek şarz ünütesine bağlarsan.
    notebook üzerinden şarz edeceksen 19 volt gerekir.

powerbankların çıkış voltajı standart 5 volt dur.

ama sana şöyle bir cihaz önerebilirim.
    gideceğin yerlere mutlaka arabayla gideceksindir.

bu cihazı arabanın 12 çıkışına bağlayıp 220 volt elde edebilirsin.
    bu voltajlada notebooku şarz edebilirsin.

bu cihazın çıkışındaki 220 volt insanı çarpar dikkatli olmanı tavsiye ederim.
    https://urun.n11.com/220v-donusturucu/tommatech-1200-watt-12-volt-inverter-invertor-P324844699

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zeki1981 -- 1 Aralık 2019; 13:41:39 >

• Zeki hocam gideceğim yerde arabam olmayacak maalesef. En fazla Scooter o bile her zaman değil.

Bir diğer cahil sorusu, bu 5 voltu 10 volta dönüştürerek aktarabilecek bi aparat neyin yokmudur?

Son olarak laptop seçerken, o laptopun powerbank üzerinden şarj edilip edilemeyeceğini nerden anlayabilirim? Olmadı başka model laptop bakayım ama neye göre seçeceğimi bilmiyorum.
  • standart Powerbank ile hiçbir laptopu direkt şarj edemezsiniz. Üstteki arkadaşımızın söylediği gibi powerbanklar en fazla 5v-2,5A güç verir. Yani sizin alacağınız laptopun şarj adaptöründe hangi volt/amper yazıyorsa onu veren bir güç kaynağına ihtiyacınız var.

Geçmişte ben de benzer bir durumda kalmıştım, aliexpress'ten laptoplara bağlanabilen ve belli bir güce kadar elektrik verebilen bir powerbank aldım. İçine de 8 adet lityum pil koydum, çıkış gücünü powerbaktaki düğmeler vasıtasıyla 19v'a getirdim ve bu şekilde laptopu fazladan 3 saat çalıştırabiliyordum. Bana maliyet olarak pahalıya patlamıştı ama işimi görüyordu.

Ta ki gaming model bir laptopa geçene kadar. şu an laptopa harici gücü, bir jel akü ve yine çinden aldığım voltaj yükseltici modül ile sağlıyorum.

tüm bunlarla uğraşmak istemezseniz ve bütçeniz yeterliyse asus zenbook'lara bakmanızı öneririm. pili uzun süre yetiyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.