Şimdi Ara

Bosch Eco Perfect programda neden uzun sürüyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
12
Cevap
0
Favori
55.498
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bosch çamaşır makinam var arkadaşlar Avantixx 7 WAQ2041STR olarak geçiyor.

eco perfect programı ile çalışma zamanına bakıyorum, 2:30 sürecek normal bir programdan neredeyse 1 saate yakın fazla yıkıyor. speed perfect programı ile çalıştırdığımda ise 1:10 sürüyor.

hem bu kadar uzun sürüp hem de enerji tüketimini azaltmanın mantığını kavrayamadım.

zamana bağlı kalmadan mesela gözle görülür kiri olmayan, sadece yıkanması gerektiği için makinaya atılan çamaşırlarda enerji tüketimi sağlamak için (hem su hem de elektrik) hangi programı seçmeliyim? 3 saatlik mi 1 saatlik mi daha mantıklı?

aynı zamanda makinanın ömrü açısından 3 saatlik programmı yoksa 1 saatlik programmı avantajlı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcgc -- 3 Eylül 2013; 9:09:41 >

• fikri olan var mi beyler?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bizde miele 5874 var 8 kg pamuklu 60 derece programı 2 saat iken eco 60 programı 3 saat. Mantık şu eco 60 da ısı sadece başlangıç ta 60 olup yıkama sırasında tam da 60 olmuyor daha dusuk isida fakat daha uzun surede yikama yapiliyor . süre uzatılarak 60 dereceye denk yıkama sağlanıyor . Yıkamada enerji en çok ısıtmaya harcanır .
    Fazla kirli olmayan 2-3 kg çamaşırlar icin 30 yada en fazla 40 derece olan kısa 15 dk secilebiliyor . Mielede kısa 20. Programı 3,5 kg çamaşırı 40 derecede yıkayıp 0,3 kw ve 29 Lt su harcıyor . Bosch da benzer programı kullanabilirsiniz

• yani enerji tasarrufu yapmak için (özellikle düşük sıcaklıklar için) illaki eco perfect programa gerek yok o zaman. speed perfect daha mantıklı geldi bana

• quote:

Orijinalden alıntı: Maderlash

Bosch çamaşır makinam var arkadaşlar Avantixx 7 WAQ2041STR olarak geçiyor.

eco perfect programı ile çalışma zamanına bakıyorum, 2:30 sürecek normal bir programdan neredeyse 1 saate yakın fazla yıkıyor. speed perfect programı ile çalıştırdığımda ise 1:10 sürüyor.

hem bu kadar uzun sürüp hem de enerji tüketimini azaltmanın mantığını kavrayamadım.

zamana bağlı kalmadan mesela gözle görülür kiri olmayan, sadece yıkanması gerektiği için makinaya atılan çamaşırlarda enerji tüketimi sağlamak için (hem su hem de elektrik) hangi programı seçmeliyim? 3 saatlik mi 1 saatlik mi daha mantıklı?

aynı zamanda makinanın ömrü açısından 3 saatlik programmı yoksa 1 saatlik programmı avantajlı?

Merhabalar, makineniz hayırlı olsun.

Süre uzatmanın mantığı şudur. Sayın Cmax da zaten açıklamış.

Makine bir programda 1kw enerji harcıyorsa bunun yaklaşık 0,7 kw'lık kısmı sadece ısıtma için kullanılır. Dolayısı ile makine tasarruflu çalışmak için ısıtma enerjisinden kısmak zorundadır. Uzun çalışması enerjide neredeyse ihmal edilecek kadar az bir artışa neden olur.

Makine 60'C'lik 2:38'lik programda 1,33kw civarı enerji harcar; çünkü suyu gerçekten 60'C ye ısıtır. Ancak Eco Perfect tuşuna bastığınızda makine yıkama adımında daha az su alarak hem ısıtacağı su miktarından, hem de suyu gerçekten 40 küsür derecelere kadar ısıtarak ısıtacağı enerjiden büyük oranda tasarruf etmiş olur. Ancak azaltılmış yıkama suyu ve derecesinin yıkamayı kötüleştirmesini engellemek için süreyi uzatır. Böylece yine 60'C ile aynı performansı sağlarken 1,33kw yerine 0,79kw harcamış olur. uzun yıkamanın mantığı budur.

Eğer çamaşırlarınız az kirli ise 20'C ve 30'C yıkama sıcaklıklarını deneyebilirsiniz. Eco Perfect tuşunun faydasını daha çok 60'C ve 90'C'de orta kirli çamaşırlarınızı yıkarken görürsünüz.

Siyah ve kot ağırlıklı kumaşlar için zaten kısa süreli Koyu renkli/kot programı var. Az kirli açık renkliler için de Pamuklu 40'C veya 30'C seçilebilir. Bu programda Eco Perfect tuşunu seçmenize gerek yoktur.

Uzun yıkamalar makinenin ömründe ciddiye alınacak bir kayıp oluşturmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

quote:

Orijinalden alıntı: Maderlash

Bosch çamaşır makinam var arkadaşlar Avantixx 7 WAQ2041STR olarak geçiyor.

Merhabalar, makineniz hayırlı olsun.

Süre uzatmanın mantığı şudur. Sayın Cmax da zaten açıklamış.

Makine bir programda 1kw enerji harcıyorsa bunun yaklaşık 0,7 kw'lık kısmı sadece ısıtma için kullanılır. Dolayısı ile makine tasarruflu çalışmak için ısıtma enerjisinden kısmak zorundadır. Uzun çalışması enerjide neredeyse ihmal edilecek kadar az bir artışa neden olur.

Makine 60'C'lik 2:38'lik programda 1,33kw civarı enerji harcar; çünkü suyu gerçekten 60'C ye ısıtır. Ancak Eco Perfect tuşuna bastığınızda makine yıkama adımında daha az su alarak hem ısıtacağı su miktarından, hem de suyu gerçekten 40 küsür derecelere kadar ısıtarak ısıtacağı enerjiden büyük oranda tasarruf etmiş olur. Ancak azaltılmış yıkama suyu ve derecesinin yıkamayı kötüleştirmesini engellemek için süreyi uzatır. Böylece yine 60'C ile aynı performansı sağlarken 1,33kw yerine 0,79kw harcamış olur. uzun yıkamanın mantığı budur.

Eğer çamaşırlarınız az kirli ise 20'C ve 30'C yıkama sıcaklıklarını deneyebilirsiniz. Eco Perfect tuşunun faydasını daha çok 60'C ve 90'C'de orta kirli çamaşırlarınızı yıkarken görürsünüz.

Siyah ve kot ağırlıklı kumaşlar için zaten kısa süreli Koyu renkli/kot programı var. Az kirli açık renkliler için de Pamuklu 40'C veya 30'C seçilebilir. Bu programda Eco Perfect tuşunu seçmenize gerek yoktur.

Uzun yıkamalar makinenin ömründe ciddiye alınacak bir kayıp oluşturmaz.

Can Bey çok güzel bir şekilde açıklamışsınız, aradığım cevapları servis ve satıcı bile cevap veremiyor malesef. elinize sağlık, teşekkür ederim.

• Ee bizim açıklamamız haymeye mı gitti
    Şaka tabi. Sayın candogan bey detaylanfirmis . Dogrusu ben eco 60 pamuklu yıkamada sudan da kistigini bilmiyordum . Ama mantık bunu gerektiriyor .
    Biz rutin camasir yıkama da nevresim pamuklu iç çamaşırı vs hep eco 60 kullanıyoruz . Makinemiz miele 5874. 0.9 kw ve 56 Lt gibi tüketim oluyor 8 kg camasir yıkamada . Bu deger muhteşem ekonomi demek . Normal 60 pamukluda 1,3 kw 66 Lt gibi tüketiyor . Bu rakamları sallamıyorum makinemiz eco feedback ile bize yıkama sonrasında bildiriyo.
    Makineyi en çok yipratan dengesiz SIKMA ve SIKMA . Yani yıkama süresini uzatmak makineye zarar vermiyor belki giysilere bı miktar evet.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cmax141

Ee bizim açıklamamız haymeye mı gitti
    Şaka tabi. Sayın candogan bey detaylanfirmis . Dogrusu ben eco 60 pamuklu yıkamada sudan da kistigini bilmiyordum . Ama mantık bunu gerektiriyor .
    Biz rutin camasir yıkama da nevresim pamuklu iç çamaşırı vs hep eco 60 kullanıyoruz . Makinemiz miele 5874. 0.9 kw ve 56 Lt gibi tüketim oluyor 8 kg camasir yıkamada . Bu deger muhteşem ekonomi demek . Normal 60 pamukluda 1,3 kw 66 Lt gibi tüketiyor . Bu rakamları sallamıyorum makinemiz eco feedback ile bize yıkama sonrasında bildiriyo.
    Makineyi en çok yipratan dengesiz SIKMA ve SIKMA . Yani yıkama süresini uzatmak makineye zarar vermiyor belki giysilere bı miktar evet.

size de cok tesekkurler Mehmet Bey :)

makinenizin tüketim değerlerini gostermesi cok guzel. en azindan deneye deneye bulunur en avantajlisi. iyi dusunulmus.

dediginiz dogru makinenin sıkma yaparken yipranmasi dogal. bu da makinenin dengesiz yük özelliğinin ne kadar iyi calistigiyla alakali herhalde.

• Bendede Miele W5872 var ben nedense ona dijital 2200 diyorum elektrik değil ancak suyu biraz fazla harcıyor eco 40, eco 60 ve ekspres programı hariç nerdeyse tüm programlarda durulamaları bol suyla yapıyor örneğin pamuklu 75'C programda yıkamada su görünmüyor ancak yıkama sonunda suyu atmadan önce kazan suyunu soğutmak için su almaya başlıyor ve camın yarısına kadar su alıyor aynı şekilde durulamalardada ilave su fonksiyonu seçilmediğinde camın dip kısmına kadar su alıyor ancak ilave suyu seçtiğimde 20 yıl önceki makinelerden bir farkı kalmıyor bol suyla şaldır şuldur duruluyor üstelik durulama süreside sıkma hariç 10dk olduğundan çok iyi bir durulama performansı sergiliyor ancak pamuklu bakımı kolay yada sentetik gibi programlarda normal 5-6kg yükse en fazla 80 litre harcıyor elektrik ise 20-30 veya 40 derece seçimlerinde 1kw bile değilken özellikle 75 ve 90 derece seçimlerde 2,5kw a kadar çıkıyor şuana kadar en yüksek elektrik ve su tüketimini hijyen programında gördüm tam yükte hijyen programı 90'C ön yıkama ve ilave su fonksiyonları ayrca leke seçimiyle 4 saate yakın bir zamanda 3,3kw elektrik 150litre su harcadığını bizzat gördüm en az elektrik ve suyu ise ekspres programında harcadı 0,2kw elektrik, 18lt su ben şahsen makinemin elektrik ve su tüketiminden şikayetçi değilim yeterki temiz yıkasın elektriği yinede az harcasın tabi ama suyu isterse 200lt harcasın İyi Geceler..

• Gökoş bey ile ayrılıyoruz bu konuda . Ben hijyen sagliyan ekonomik kullanımı benimsiyorum . Zaten onca parayı mieleye iyi yıkamayı ucuza yapsın diye aldık
    Miele 5874 en ekonomik verileri KISA 20. Programında veriyor 30 derece yada 40 derece ile yıkayıp 0,3-0,2 kw yakıp 20-29 Lt su harcıyor .bu program 3,5 kg kapasiteli . Suresi de adi gibi 20 dk.
    Sentetikler programı çok dü tüketiyor .
    Bosch eco speed nasil ve ne kadar enerji tüketiyor bilmiyorum .
    Ama tabi bizdeki gibi su ve elektrik sayacı olsa idi her şey gün gibi ortaya çıkardı .
    Miele bu konuda 1 adım ılerde . Ben eco feedback tuşu sayesinde eko yıkama nasil yapılır deneyerek ögrendim
    SON SOZ ; makine üreticilerinin ilan ettikleri enerji ve su tüketim degerleri ancak belli koşullarda elde edilebiliyor . Bu da eco yazan programlarla oluyo . Miele 8 kg pamuklu standart yıkamada 66 Lt 1,3 kw tüketilen 2 saatte bitiyor eco 60 da ise 8 kg i 55 Lt ve 0.94 kw tüketiyor ve tam 2saat 59 dk sürüyor

• bir yıkamada 200 lt su tüketmesi, israf değil mi? su kaynaklarımız bu kadar kıtken, 50-60 lt.ye de yıkanabiliyorken, 150-200 lt. bilmiyorum. yazık bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

bir yıkamada 200 lt su tüketmesi, israf değil mi? su kaynaklarımız bu kadar kıtken, 50-60 lt.ye de yıkanabiliyorken, 150-200 lt. bilmiyorum. yazık bence.

200lt biraz abartı oldu tabi bir çamaşır makinesinin tek bir programda 200lt harcaması imkansız gibi birşey ancak ben yinede elektriği az suyu ise kararında harcamasından yanayım yıkarken az suyla yıkasın az elektrik harcasın ancak durularken bol suyla durulasın güzel durulasın iki bardak suyla yıkanıp durulanan çamaşırın halini çok yakın bir akrabamızın makinesinden biliyorum, öncelikle Mielenin çamaşır makineleri yıkarken az su harcıyor doğru ancak su alırken çamaşırı gerçektende mükemmel şekilde ıslatıyor kafaya göre su almıyor ilk önce az bi su alıp bir kere sağa-sola döndürüyor yaklaşık 1dk bekliyor bekleme esnasındada deterjan kutusunun ordan tık-tık tımer gibi ses geliyor artık ne yapıyor bilmiyorum daha sonra su alımına başlıyor deterjan gözlerine su akışını sağlayan delikler ileri derecede mühendislikle tasarlanmış gibi çok garip bir su akışına sahip. son olarak makinem 150lt suyu ön yıkamalı hijyen programında harcadı ayrıca ilave su fonksiyonuda açıktı tam yüklüydü normal programda ise 80-90lt arası harcıyor eco 60 programında 0,8kw 47lt su harcadığını gördüm 5-6kg ile, tam yük denemedim daha ancak pamuklu, eco 40, eco60, otomatik+, ekspres, koyu renk/jeans gibi programlarda su harcaması gayet normalken hijyen, gömlek, sentetik, yorgan, yünlü, emprenyeleme, outdoor ve bakımı kolay programlarında bir hayli fazla su harcıyor özellikle sentetik programında yıkamada dahi camın yarısına kadar su alıp yıkama yapıyor, gömlek programıda aynı şekilde yorgan programında ise yıkamada su azda olsa görülüyor ancak ıslatması çok iyi durulamalarda ise bol suyla şaldur şuldur duruluyor yorganıda Emprenyeleme ve Outdoor programlarını daha denemedim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.