Şimdi Ara

BOŞA MI YAŞIYORUZ ? (CİDDİYET İÇERİR) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
11
Favori
2.863
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: efkarli_adam

quote:

Orijinalden alıntı: Osman_E

quote:

Orijinalden alıntı: sihnizinir

Fazla kafa yorarsan, kafayı sıyırırsın.

Tam tersi kafayı yormayanlar sıyırıyor. Böyle bir şeyi amaç edinenler de kafalarını topluyor bir değer oluşturuyor şahsi kişilikli bir epistemolojik özneyi oluşturuyor.

Arkadaş espri yaptı bile videoda vardı teknoloji ile ilgili

?

• Değerlendirmesini bildiğin her saniye senin için bir kazanç, senin yaşamda bıraktığın bir izdir. Bakmayı bildikten sonra hayatta en ufak görüntü karesi, en ufak düşünce, en ufak bilgi dahi seni mutlu edebilir ve yaşadığını hissettirebilir. Eğer her şeyden elinizi eteğinizi çekip dünyayı elinizin tersiyle kenara iterseniz, hayatınızı bir noktada biçimlendirip yaşamazsanız evet boşa yaşıyorsunuz demektir. Ayrıca senin şu an popüler olarak gördüğün, her bilgide parmağı olduğunu söylediğin adamlar da bundan belki de 1000 yıl sonra hatırlanmayacak, esamesi okunamayacak. Zamanında ateşi bulan, kabilelere liderlik edip tarihte ilkleri yaşatan, insan tarihinde devrime yol açan ve modern bilimin ve merakın temelini atan adamların adlarını biliyor musun? Kimse bilmiyor çünkü kayıt yok. Ama bu demek mi ki o adamlar hiçbir etkide bulunmadılar, hiçbir iz bırakmadılar?

İlerde birikim oldukça da belirli devirdeki insanlar bir şekilde kenara itilecekler. Öyle olmak mecburiyetinde çünkü her geçen gün bir bilgi ortaya çıkıyor ve o bilgiyi üreten insanı da tarihe kaydetmek zorunda kalıyoruz. 2500 yılında olduğunu düşün. Bundan 100 yıl önce yaşananlar bizim tarih derslerimizde okutuluyor. O vakit ne yapacaklar, Amerika'nın keşfi, Osmanlı'nın yıkılışı gibi bilgilerden mi eğitime başlanacak? Eğitim 30 yıla mı çıkacak? Bir noktada bazı bilgileri ve isimleri kenara bırakmak gerekecek. Ama bu demek olmayacak ki o isimler tarihte hiç yaşamamış, hiç iz bırakmamış olacaklar.

Belki dünya çapında bir iz bırakamayabilirsin. Ama ailende gelecek nesillerde adı geçen birisi olabilirsin. Bizim ailenin bu gün burada olmasını sağlayan şu atamızdı denilebilir. Ya da çocuklarına çok iyi bir eğitim verirsin, çocuğun ileride çok iyi bir yaşama sahip olur, seni öyle ya da böyle anar, kendi çocuklarına örnek gösterir ve o yaşamı değiştiren, onda iz bırakan birisi olduğun için değerli bir birey konumuna gelirsin. Ya da yarın gerçekten azmedip öyle bir işe imza atarsın ki bir anda adın sanın duyulur duruma geçersin. Sokakta ölmekte olan bir insanı kurtarırsın ya da kaza geçirmesini önler o kişinin yaşamına doğrudan müdahale edersin. Es kaza mesleğinde yeni bir buluşa imza atabilirsin. Bunun olmayacağının garantisi yok. Hangi noktada olursan ol iz bırakan bir işe imza atmak senin elinde. Eğitimin, mezun olduğun okul, evlendiğin kişiler, okul notlarının hiçbir önemi yok. İstemek hala en geçerli başlangıç sebebidir. Ve başlamakta bir noktadan sonra seni öyle ya da böyle bir rotaya sokar, sonunda bir yere ulaşırsın. Ama başlayamadığın müddetçe istediğin hayali kur o vakit hiçbir iz bırakamadan, ekosistemi besleyecek bir besin olmaktan öteye geçemeyeceksin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Magnussen -- 17 Nisan 2014; 14:32:07 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Tulparr

İnternette ,genel kitaplarda,ders kitaplarında görüyürum ki dünyada şu ana kadar bir çok bilim adamı,düşünür

vs. gelmiş ve iz bırakıp ölmüşler,arkalarında ,kuramlarını,bilgilerini,formüllerini ve kitaplarını bırakmışlar

Çevreme bakıyorum çoğu insan dünyada sineğin boka yaptığı sersemce dolaşmasında ki durumundan hiç bir

farkı yok,belki tek farkı aklı olması onuda kullanmıyor.Burdan ben sabah akşam teori üretmek için uğraştığım

anlamına gelmesin sadece anlam veremiyorum ama bir kitap oku fikrin olsun düşün sorgula be kardeşim .İster

fen bilimleri ister sosyal bilimleri hiç farketmez .Nedenselliği araştır sonuca gitmeye çalış adam üniversiteye

gelmiş hala batak,okey ,piyasa yapma kızlara goygoyculuk peşinde.

Şu anda Türkiye gençliği olarak çoğumuzun yaptığı ye,iç,sıç yat prensibi.

Ekosisteme katkı olmaktan öteye gidemedik .Ayda 1 düzenli olarak farklı kişilere aşık olup Kafeteryalarda

piyasa yapmak bizim hayatımız için ''Nirvana '' başka bunun ötesi yok.

Bizi bu duruma getiren şeyler nedir ?

yaşadıgın sure boyunca zevk almaya bak yeterlı bence

• konuyu acan arkadas kesinlikle hakli .belki cocuk yastayim ama arkadasin dedigi gibi koz tavlamak bizim icin nirvana .simdi burada uzun uzun yazardim ama mobilim vaktim de pek yok

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: İzmirli Samuray

17 yaşım ama 30 gibi hissediyorum bizim gençlerden bende memnun değilim

+1

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: John Constantine

Yazıyı okumadım ama benim de merak ettiğim konulardan biri. Bir diğeri ; Dünya,çevremizdeki her şey birer hologram mı?

Bu mantıkla sende bir hologram olmuyor musun ? Şu dünyada Allahtan başka tutunacak başka hiçbir şeyimiz yok. Ölümü hiç düşünmüyor musunuz? Şuan hepimiz genciz sağlıklıyız elimiz ayağımız sapa sağlam çok şükür peki yaşlandığımızda ? (ölmezsek) Yaşlanınca koşabilecek misin, hoplayıp zıplayabilecek misin, şuan ki gibi eğlenebilecek misin ? Hiç yaşlı bir dedenin yerine koydun mu kendini? Ölümü beklemek nasıl bir duygudur kim bilir..
    (sözlerim meclisten dışarı)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Black Hawk.

quote:

Orijinalden alıntı: John Constantine

Yazıyı okumadım ama benim de merak ettiğim konulardan biri. Bir diğeri ; Dünya,çevremizdeki her şey birer hologram mı?

Bu mantıkla sende bir hologram olmuyor musun ? Şu dünyada Allahtan başka tutunacak başka hiçbir şeyimiz yok. Ölümü hiç düşünmüyor musunuz? Şuan hepimiz genciz sağlıklıyız elimiz ayağımız sapa sağlam çok şükür peki yaşlandığımızda ? (ölmezsek) Yaşlanınca koşabilecek misin, hoplayıp zıplayabilecek misin, şuan ki gibi eğlenebilecek misin ? Hiç yaşlı bir dedenin yerine koydun mu kendini? Ölümü beklemek nasıl bir duygudur kim bilir..
    (sözlerim meclisten dışarı)

Dikkat edersen düşünce dedim, "dünya hologramdır kesin." demedim. Ben de bunun gerçek olma ihtimalinin düşük olduğunu biliyorum, sadece teori.

• quote:

İnternette ,genel kitaplarda,ders kitaplarında görüyürum ki dünyada şu ana kadar bir çok bilim adamı,düşünür

vs. gelmiş ve iz bırakıp ölmüşler,arkalarında ,kuramlarını,bilgilerini,formüllerini ve kitaplarını bırakmışlar

Çevreme bakıyorum çoğu insan dünyada sineğin boka yaptığı sersemce dolaşmasında ki durumundan hiç bir

farkı yok,belki tek farkı aklı olması onuda kullanmıyor.Burdan ben sabah akşam teori üretmek için uğraştığım

anlamına gelmesin sadece anlam veremiyorum ama bir kitap oku fikrin olsun düşün sorgula be kardeşim .İster

fen bilimleri ister sosyal bilimleri hiç farketmez .Nedenselliği araştır sonuca gitmeye çalış adam üniversiteye

gelmiş hala batak,okey ,piyasa yapma kızlara goygoyculuk peşinde.

Şu anda Türkiye gençliği olarak çoğumuzun yaptığı ye,iç,sıç yat prensibi.

Ekosisteme katkı olmaktan öteye gidemedik .Ayda 1 düzenli olarak farklı kişilere aşık olup Kafeteryalarda

piyasa yapmak bizim hayatımız için ''Nirvana '' başka bunun ötesi yok.

Bizi bu duruma getiren şeyler nedir ?

Sizi bu duruma getiren tek şey nefsinizdir artık biraz maneviyat ve dine yönelerek ruhunuzun kalitesini yükseltin çünkü insanın nefsi hep kaliteyi düşürür

• maneviyatımın kuvvetli olduğuna inanıyorum neye dayanarak söylüyorsunuz bunları ?
  • Doğru demişsin katılıyorum sana en kötü kitap okumak lazım ufkumzu açmamız lazım ..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

maneviyatımın kuvvetli olduğuna inanıyorum neye dayanarak söylüyorsunuz bunları ?

Çünkü sözlerinizde bir pişmanlık sezdim o yüzden ben sadece bir öneri getirdim Şeytan daha çok maneviyatı kuvvetli olanlarla uğraşıp nefislerini dinlemelerini arzular
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tepecikli 43

quote:

maneviyatımın kuvvetli olduğuna inanıyorum neye dayanarak söylüyorsunuz bunları ?

Çünkü sözlerinizde bir pişmanlık sezdim o yüzden ben sadece bir öneri getirdim Şeytan daha çok maneviyatı kuvvetli olanlarla uğraşıp nefislerini dinlemelerini arzular

Hürriyet kavramı bu yüzden günümüzde içi boşaltılmış bir kavramdır. Hürriyet aslında insanın nefsine ve arzularına yenik düşmemesidir. Lâkin günümüzde arzu ve nefsiyle istediği gibi hareket edebilmeye hürriyet deniyor :-\

• O değil de, paragraf olmadığı halde paragraf gibi yazmışsın okurken kafam karıştı bir ara.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mars the Bringer of War

Herkes boşa yaşar. Bugüne dek dünya üzerinde neredeyse sonsuz canlı yaşadı, şimdi fosil yakıt olarak kullanıyoruz onları. Dünyanın en mükemmel insanı olsan ne fayda dostum? Ölüm sonrası hayat masallarının saçmalık olduğunu her akıllı ve gerçekçi insan görür. Ama ölümü kabullenemediğimiz için binlerce din, milyonlarca tanrı uyduruyoruz malum. Günümüz dinleri vaktini doldurdu, sıra kozmik inançlarda.

Ölüm sonrası hayatın neresi saçmalık ??
  • quote:

Orijinalden alıntı: AvriL<3

Arçeliğe yaşıyoruz

Bir kez daha zekası ve espri kalitesiyle göz doldurdu. Özellikle sen gibilerin belki biraz kendine gelmesi için vesile olabilecek bir yazı aslında.
  • Şu hayatta sadece bime gidince mutlu oluyorum.(Her gün giderim)
  • O kadar güzel şeyler yazılmış ki düşüncelere sağlık. Ve şunu hepimizin bir kez daha anlaması gerekir, bir kesim hakkında konuşurken asla genelleme yapmamalıyız, bu güzel düşünceler ile mutlaka birşeyler yapabiliriz. Lakin imkanlarımız çok kısıtlı, şu anda birçoğumuzun yapabileceği en büyük şey kitap okumak.

Yani elimizde imkan olmadığı için ya da verilmediği için şu anda zaten bir sistemin kölesiyiz. Aslında hepimizin sahibi var. Biraz fazla paranoyakça ama öyle, mesela bir yeşil alan projesi tasarladınız ve bunu hayata geçireceksiniz. İşte bize bu imkan verilmiyor, ilk önce çalış paranı kazan diyorlar. Paranı kazandıktan sonra da eğer tanıdığın yoksa yine bu projeni gerçekleştiremeyeceksin. En fazla bir belediye binasına gideceksin, biraz makyajlanıp hayata geçicek ve sen farketmeden yine senin fikirlerin üzerinden başka birisi isim, rant yapacak. Ülkemizin en büyük sorunlarından biri bu, hepimiz programlanmış bir köleyiz. O kadar iyi bir şekilde bizi köle yapıyorlar ki bulunduğumuz coğrafyada kimse bu sisteme dur demiyor.

• Bombosa yasiyoruz.

• İnançlıysanız gerçekten öbür dünya içinde birşeyler yapmak lazım.Ayrıca kişisel gelişim kitapları okumakda iyi bir fikir olabilir.Yada bilimsel makaleler gibi.Belirli bir sporla uğraşmakta iyidir.Hayatı boşboş yaşamamak gerek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Muhalif Tarihçi

quote:

Orijinalden alıntı: lakiros

quote:

Orijinalden alıntı: Muhalif Tarihçi

Din-Siyaset ve Kaos üçgeninde mahvolmaya yüz tutmuş,suça,pisliğe ve bataklığa batmış bir ülkeyiz.
    Yeşil alan sıfır,sosyal imkanlar sıfır,spor ve sanat imkanı sıfır,uzay ve bilim araştırma imkanları yok.Türkiye'de doğan ve zoraki müslüman olan,Türk diye kandırılan her insan evladı senin kaderini yaşamak zorunda,bende.

Avustralyada doğsaydın,3-4 spor branşında lisansa sahip,bilimsel konularla içli dışlı,hastanede sıra beklemeyen,milliyetçlik denen nefret kavramından uzak ve mutlu bir insan olurdun.Böylelikle yaşama nedenini sorgulardın,şu an gelecek kaygısı taşıyorsun muhtemelen.Hepimiz gibi.

Benim 2 spor dalında lisansım var, hastanede sıra bekleme denen bir şey yok, milliyetçiliğin nefret boyutunu sadece int. üzerindeki bebelerde görüyorum. Bence sen hayatı bilgisayar başında öğrendiğini sanıyorsun. Bir çok durumda avrupadan iyi durumdayız. Avrupa ülkelerindeki insanlar bizden fazla olarak maddi imkanla sağlanacak belli başlı durumlarda önde gidiyorlar.

Hatırlatayım; 1 avrupa ülkesi bizim büyükşehirleimizden daha az nüfusa sahip e hiç biri dünya savaşlarından kalıcı etkiler almadı. Her bölgesinde ayrı insan yapısıyla karşılaşılan, 1 asır öncesine akdar tarihi savaşlarla geçmiş, 76 milyon nüfusa sahip, başında 30 senedir terör sorunu olan ve hiç kimseyi sömürmeden kendi ayakları üzerinde bir ülkeyiz.

Bence genel yapımıza göre iyi durumdayız.

Nickinin ilk harfi geçerli fakat 2. kelimeyi çıkarmalısın ordan.

her türlü pisliği tacizi nefreti gördüm,şu an uzmanlığını almak üzere olan bir tarihçiyim.23 Yaşındayım.

Açabilirmisin hocam?

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.