Şimdi Ara

BÖLÜM BIRAKIYORUM ACİL YARDIM! (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
0
Favori
4.832
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: deserthawk

Şöyle bir yanılgı var. Mesela Fizik bölümünün puanı düşüktür. İnsanlardaki algı, bölümün kolay olduğu ve başarısız öğrencilerin gittiği yönündedir genelde. Kısmen doğru; ama bu bölüm kesinlikle kolay değildir ve bazı mühendisliklerden de zordur. Kimya da aynı şekilde. Matematik bölümü hakkında çok bilgim yok, o yüzden yorum yapamayacağım.

Harita mühendisliğine ise bildiğim için yorum yaparım. Buradan çıkanların çoğu kendi işini yapmayacak, orası açık. Kendi mesleğini yapmak isteyenler,

- Zorla bir iş bulup, düşük maaşla çalışmayı göze alacak.
    - Ya da tanıdıkları varsa kendi işini yapacak, ya da birinin yanında çalışacak.

Ama şunu söyleyeyim, parayı vurayım diyorsan, iş illegale kayar. Şaibeli bir bölüm.

bölüm zorluğu hakkında dediklerinize katılıyorum.harita mühendisliği ile ilgili de genelde hep olumlu yorumlar duydum ama olumsuz yorumlar asıl beni ilgilendiren.çünkü çok dikkatli bi biçimde karar vermeliyim.siz bu fikirlere nasıl vardınız acaba öğrenebilir miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: emelpak

quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

Şöyle bir yanılgı var. Mesela Fizik bölümünün puanı düşüktür. İnsanlardaki algı, bölümün kolay olduğu ve başarısız öğrencilerin gittiği yönündedir genelde. Kısmen doğru; ama bu bölüm kesinlikle kolay değildir ve bazı mühendisliklerden de zordur. Kimya da aynı şekilde. Matematik bölümü hakkında çok bilgim yok, o yüzden yorum yapamayacağım.

Harita mühendisliğine ise bildiğim için yorum yaparım. Buradan çıkanların çoğu kendi işini yapmayacak, orası açık. Kendi mesleğini yapmak isteyenler,

- Zorla bir iş bulup, düşük maaşla çalışmayı göze alacak.
    - Ya da tanıdıkları varsa kendi işini yapacak, ya da birinin yanında çalışacak.

Ama şunu söyleyeyim, parayı vurayım diyorsan, iş illegale kayar. Şaibeli bir bölüm.

bölüm zorluğu hakkında dediklerinize katılıyorum.harita mühendisliği ile ilgili de genelde hep olumlu yorumlar duydum ama olumsuz yorumlar asıl beni ilgilendiren.çünkü çok dikkatli bi biçimde karar vermeliyim.siz bu fikirlere nasıl vardınız acaba öğrenebilir miyim?

Asıl mesleğim olmasa da inşaat işiyle ilgileniyorum, oradan biliyorum.
  • zaten matematiğe gidenlerin büyük çoğunluğu bölümü bırakıyor
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Wasell

Harita yerine inşaatı tercih et. Üniversitede sıkı çalış harita ile çift anadal veya yandal yap. Haritanın devlette diğer bölümlere göre daha çok kadrosu açılıyor mezun sayısı da az.

verdiğin fikirler için teşekkürler arkadaşım.dediklerini değerlendirmeye alıcam.

harita okuyupta çift dal yapabilirsin...
    ama çift dal için iyi bi ortalama lazım seni okul zaten bunaltmış durumda o yüzden düzgün ders çalışamazsın
  • Ben olsam sağlık alanından 2 yıllık bir bölüm yazardım.Sonra kpss ile devlete atanırdım ya da puanım yüksekse 4 yıllık hemşirelik okurdum.Mühendislikle falan ne uğraşıcam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilbar

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Wasell

Harita yerine inşaatı tercih et. Üniversitede sıkı çalış harita ile çift anadal veya yandal yap. Haritanın devlette diğer bölümlere göre daha çok kadrosu açılıyor mezun sayısı da az.

verdiğin fikirler için teşekkürler arkadaşım.dediklerini değerlendirmeye alıcam.

harita okuyupta çift dal yapabilirsin...
    ama çift dal için iyi bi ortalama lazım seni okul zaten bunaltmış durumda o yüzden düzgün ders çalışamazsın
    http://forum.donanimhaber.com/m_50747067/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ettunc -- 15 Temmuz 2011; 19:28:05 >
  • Selam. Eğer sevmediğiniz , çok zorlandığınız bir bölümse bırakın bence , gelecek sizin geleceğiniz. İstemediğiniz bir meslekle ömür geçmez. Mesela ben binlerce ' okuma işsiz gezersin ' laflarına rağmen kısmetse jeoloji mühendisliği okuyacağım..
  • bırak bence aynı dertten, geçip giden yıllara bende çok yandım. sosyoloji okuyorum bu sene çalışıp psikoloji falan bakıcam artık. gelecek kaygısı sardı sarmaladı yaşta geçip giderken kimseyi dinleme kendi bildiğin işi yap vereceğin karar, ah ile vah ile geçip giden yılları düşünerek acı çekerek dert yanmanın yanında kocaman bir hiç
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeolojici

Selam. Eğer sevmediğiniz , çok zorlandığınız bir bölümse bırakın bence , gelecek sizin geleceğiniz. İstemediğiniz bir meslekle ömür geçmez. Mesela ben binlerce ' okuma işsiz gezersin ' laflarına rağmen kısmetse jeoloji mühendisliği okuyacağım..

İş arama derdiyle de bir ömür geçmez. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

Selam. Eğer sevmediğiniz , çok zorlandığınız bir bölümse bırakın bence , gelecek sizin geleceğiniz. İstemediğiniz bir meslekle ömür geçmez. Mesela ben binlerce ' okuma işsiz gezersin ' laflarına rağmen kısmetse jeoloji mühendisliği okuyacağım..

Haklısınız fakat sevmediğiniz her sabah kalkarken lanet ettiğiniz bir işe gitmeyle de geçmez , değil mi :)
  • Kendi düşüncemi söyliyim.Artık öyle bi hale gelmişiz ki özel sektör para vermiyor.Ben üniversite okumadan önce bana bunu dediklerinde hatta hatta ilk 2,sınıfta bile bize bunları derken bi gidin bee özel nasıl para vermez eşşek gibi okuyorum ben derdim.Ama gel gelelim gerçekten verdikleri para para degil.
    Bunları düşündükten sonra geriye sadece kpss ile devlete yerleşmek kalıyor..Artık orasıda öyle bi hal almış ki şöförlüge bile 90 puanla giriliyor.
    Yani demek istedigim şey hangi bölümü okursan oku sonu kpss den geçicek (tabi sabancı koç itü de okumuyorsan) o yüzden dolayı okulu bırakmak anlamsız geliyor bana o kadar emek boşa gitmemeli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: biyofatih

Kendi düşüncemi söyliyim.Artık öyle bi hale gelmişiz ki özel sektör para vermiyor.Ben üniversite okumadan önce bana bunu dediklerinde hatta hatta ilk 2,sınıfta bile bize bunları derken bi gidin bee özel nasıl para vermez eşşek gibi okuyorum ben derdim.Ama gel gelelim gerçekten verdikleri para para degil.
    Bunları düşündükten sonra geriye sadece kpss ile devlete yerleşmek kalıyor..Artık orasıda öyle bi hal almış ki şöförlüge bile 90 puanla giriliyor.
    Yani demek istedigim şey hangi bölümü okursan oku sonu kpss den geçicek (tabi sabancı koç itü de okumuyorsan) o yüzden dolayı okulu bırakmak anlamsız geliyor bana o kadar emek boşa gitmemeli.

nedem sabancı koç itü hariç?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: adem369

quote:

Kendi düşüncemi söyliyim.Artık öyle bi hale gelmişiz ki özel sektör para vermiyor.Ben üniversite okumadan önce bana bunu dediklerinde hatta hatta ilk 2,sınıfta bile bize bunları derken bi gidin bee özel nasıl para vermez eşşek gibi okuyorum ben derdim.Ama gel gelelim gerçekten verdikleri para para degil.

Çünkü prestijli.
  • bilkent prestijli değil mi o zaman?
  • quote:

bilkent prestijli değil mi o zaman?

Örnek olarak söylemiş o üçünü bence.

İTÜ
    ODTÜ
    BOÜN
    Bilkent Üni.
    Koç Üni.
    Sabancı Üni.
    ...

diye.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

Haklısınız fakat sevmediğiniz her sabah kalkarken lanet ettiğiniz bir işe gitmeyle de geçmez , değil mi :)

Örnek veriyorum bir adam Kimya seviyor diyelim bu adam Kimyager olmak istiyor hayatta en çok istediği şey bu. Bu adam bir Kimya bölümüne çok rahat girer, okur ama sonra? Yani maalesef ne mutlu, ne mutsuz gidebileceği bir işi olmayacak. Yani bu büyük ihtimalle falan değil kesin gibi bir şey.

Türkiye'de maalesef bu tip hayallerinin (arkeolog olmak, kimyager olmak vs.) peşinden giden adam aç kalır bu devirde.
  • quote:

Doğrudur mesleki ünvanın yoksa senin üniversite okuman kimsenin umrunda değil.Bir avukatın doktorun işini herhangi birine yaptıramazlar ama işletme mezunu işe almak zorunda değiller.Mühendisi de bazı işlerde zorunlu olduğundan alan firmalar var.Zorunluluk olmasa onu da almazlar.
    Kpss'de artık kolay değil boğaziçi üniversitesi 4 yıllık fakülte mezunu hizmetli aldı bu atamalarda.Adamlar fakülte mezunu hizmetli alıyor bu kadar düştü.
  • quote:

quote:

Arkadaşında belirttigi gibi o okullar prestijli ve ayrıca o 3 ü örnekti bunları çogaltmak mümkün..
    Ayrıca bu okullarda ve özellikle özel okullarda alınan egitimle bi devlet üniversitesinde alınan egitimin bir olmadıgının en iyi gözlemcisiyim..devlet okulunda bi parçayı tüm sınıf işlerken özellerde her ögrenciye işlemesi için ayrı ayrı parça veriliyor yani uygulama egitimleri çok iyi.
    Buna baglı olarak yabancı dil egitimleride muhteşem.
    Ee zaten oraya burslu girmediyseniz maddi durumunuzda iyi demektirki buda size yurtdışında yüksek lisans olarak dönecektir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Calpi84

quote:

Doğrudur mesleki ünvanın yoksa senin üniversite okuman kimsenin umrunda değil.Bir avukatın doktorun işini herhangi birine yaptıramazlar ama işletme mezunu işe almak zorunda değiller.Mühendisi de bazı işlerde zorunlu olduğundan alan firmalar var.Zorunluluk olmasa onu da almazlar.
    Kpss'de artık kolay değil boğaziçi üniversitesi 4 yıllık fakülte mezunu hizmetli aldı bu atamalarda.Adamlar fakülte mezunu hizmetli alıyor bu kadar düştü.

Kesinlikle haklısın.
    Bide artık anlamadıgım bişey var..Ya artık uzaktan egitim mühendislikler var.İnanılır gibi degil..4 yıllık okulun 2 yılını okulda 2 yılını evde oku diyorlar ve sonunda sana mühendislik dioloması veriyorlar.
    Yahu nerde kaldı mühendislik mesleginin geçerliligi albenisi...Artık bi kimya fizik mezunundan çok mühendislik mezunu var.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Calpi84

quote:

Kesinlikle haklısın.
    Bide artık anlamadıgım bişey var..Ya artık uzaktan egitim mühendislikler var.İnanılır gibi degil..4 yıllık okulun 2 yılını okulda 2 yılını evde oku diyorlar ve sonunda sana mühendislik dioloması veriyorlar.
    Yahu nerde kaldı mühendislik mesleginin geçerliligi albenisi...Artık bi kimya fizik mezunundan çok mühendislik mezunu var.

Yakında 4 seneyi de evde okuturlar. Uzaktan mühendislik mi okunurmuş? Mühendis olacak insan işini merak eder mesela biz dersimiz olmadığı halde okula gidip ölçüm aletlerini inceliyorduk, ölçüm yapıyorduk. Zevkli de geliyordu. Her şey ders, kitap değil pratik bilgi daha önemli bence.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.