Şimdi Ara

BÖLÜM BIRAKIYORUM ACİL YARDIM! (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
0
Favori
4.838
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: biyofatih

quote:

Orijinalden alıntı: Calpi84

quote:

Orijinalden alıntı: biyofatih

Kendi düşüncemi söyliyim.Artık öyle bi hale gelmişiz ki özel sektör para vermiyor.Ben üniversite okumadan önce bana bunu dediklerinde hatta hatta ilk 2,sınıfta bile bize bunları derken bi gidin bee özel nasıl para vermez eşşek gibi okuyorum ben derdim.Ama gel gelelim gerçekten verdikleri para para degil.
    Bunları düşündükten sonra geriye sadece kpss ile devlete yerleşmek kalıyor..Artık orasıda öyle bi hal almış ki şöförlüge bile 90 puanla giriliyor.
    Yani demek istedigim şey hangi bölümü okursan oku sonu kpss den geçicek (tabi sabancı koç itü de okumuyorsan) o yüzden dolayı okulu bırakmak anlamsız geliyor bana o kadar emek boşa gitmemeli.

Doğrudur mesleki ünvanın yoksa senin üniversite okuman kimsenin umrunda değil.Bir avukatın doktorun işini herhangi birine yaptıramazlar ama işletme mezunu işe almak zorunda değiller.Mühendisi de bazı işlerde zorunlu olduğundan alan firmalar var.Zorunluluk olmasa onu da almazlar.
    Kpss'de artık kolay değil boğaziçi üniversitesi 4 yıllık fakülte mezunu hizmetli aldı bu atamalarda.Adamlar fakülte mezunu hizmetli alıyor bu kadar düştü.

Kesinlikle haklısın.
    Bide artık anlamadıgım bişey var..Ya artık uzaktan egitim mühendislikler var.İnanılır gibi degil..4 yıllık okulun 2 yılını okulda 2 yılını evde oku diyorlar ve sonunda sana mühendislik dioloması veriyorlar.
    Yahu nerde kaldı mühendislik mesleginin geçerliligi albenisi...Artık bi kimya fizik mezunundan çok mühendislik mezunu var.

Vallaha ben 4 yıllık fakülte+ 2 yıllık denizcilik mezunuyum.2 yıllık okuduğum bölüm deniz-liman işletme 4 yıllık olanından yabancı dil dışında pek farkı yok.Bugün dgs'ye girdim dgs olmazsa aynı bölümün yüksek lisansına başvuracağım.Okumaya bayıldığımdan değil patron milleti galerici gibi işe başvuranın herşeyine bir bahane buluyor.Okumasan adamdan saymıyor okusan okuduğunun karşılığını alamıyorsun.
    Mühendislik gibi bölümlerde 2 yıllık ve 4 yıllık bölümler arasında dağlar kadar fark var.O bölümlerde 2 yıl örgün 2 yıl açıktan olmaz.Zaten 2 yıllıklara giden öğrencilerin matematik, fizik altyapısı belli 4 yıllık sıkıştırılmış eğitimi 2 yılda vermeye kalksan o okulu bitiren olmaz.Açıktan bazı şeylerin eğitimi olmaz uygulama lazım görerek eğitim lazım.
    Ancak benim gibi gemi, liman görmeden mühendislerde sadece kağıt üzerinde birşeyleri görerek örgün eğitim alıyorsa vay haline.Özel sektörde meslek lisesi mezunları, işçilerin maskarası olurlar.

• Matematik bölümü okumuş biri olarak söylüyorum..Bölüm,mölüm yazmayın..Öğretmenliğe eyvallah ama bölümden uzak durun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi phantasy* -- 18 Temmuz 2011; 19:11:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: phantasy*

Matematik bölümü okumuş biri olarak söylüyorum..Bölüm,mölüm yazmayın..Öğretmenliğe eyvallah ama bölümden uzak durun.

bi matematik mezunundan da aynı şeyi duymak kararımın doğrunu pekiştirdi.teşekkür ederim.
  • matematik bölümü cidden zordur bilmeyen öyle boş boş konuşur ingilizce olması güzel bence bırakma üzerine bilgisayardan yuksek yaparsın yada uygulamalı matematiğe kay.
  • aslında dediğiniz gibi bölümüm hakkı verilerek okunulduğunda ve üstüne yüksek yapıldığında gayet iyi bi bölüm fakat bu saatten sonra bu konuda kendimden pek ümitli değilim malesef.bu yüzden tercihlere yoğunlaşıyorum mezun olduğumda en azından mesleğim şu diyebilmek istiyorum o kadar çabanın sonucunda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

Şöyle bir yanılgı var. Mesela Fizik bölümünün puanı düşüktür. İnsanlardaki algı, bölümün kolay olduğu ve başarısız öğrencilerin gittiği yönündedir genelde. Kısmen doğru; ama bu bölüm kesinlikle kolay değildir ve bazı mühendisliklerden de zordur. Kimya da aynı şekilde. Matematik bölümü hakkında çok bilgim yok, o yüzden yorum yapamayacağım.

Harita mühendisliğine ise bildiğim için yorum yaparım. Buradan çıkanların çoğu kendi işini yapmayacak, orası açık. Kendi mesleğini yapmak isteyenler,

- Zorla bir iş bulup, düşük maaşla çalışmayı göze alacak.
    - Ya da tanıdıkları varsa kendi işini yapacak, ya da birinin yanında çalışacak.

Ama şunu söyleyeyim, parayı vurayım diyorsan, iş illegale kayar. Şaibeli bir bölüm.

Seninde yanıldıgın nokta şu ki fizik bölümüne giden bi adam zaten düşük puan ile gidiyor.Bu adam daha lise fiziğini yapamazken üniversite düzeyindeki fiziği hiç yapamaz.Fizik o kadar zor değil.Size zor gelmesinin sebebi orada zaten kapasite olarak düşük elemanların bulunmasıdır.Bence olay bundan ibaret.

Konuya dönersek yapabilecegin en iyi şey ya inşaat yada harita bölümlerinden birine gitmektir.Makina ya bulaşma

• quote:

Orijinalden alıntı: A.E.C

quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

Şöyle bir yanılgı var. Mesela Fizik bölümünün puanı düşüktür. İnsanlardaki algı, bölümün kolay olduğu ve başarısız öğrencilerin gittiği yönündedir genelde. Kısmen doğru; ama bu bölüm kesinlikle kolay değildir ve bazı mühendisliklerden de zordur. Kimya da aynı şekilde. Matematik bölümü hakkında çok bilgim yok, o yüzden yorum yapamayacağım.

Harita mühendisliğine ise bildiğim için yorum yaparım. Buradan çıkanların çoğu kendi işini yapmayacak, orası açık. Kendi mesleğini yapmak isteyenler,

- Zorla bir iş bulup, düşük maaşla çalışmayı göze alacak.
    - Ya da tanıdıkları varsa kendi işini yapacak, ya da birinin yanında çalışacak.

Ama şunu söyleyeyim, parayı vurayım diyorsan, iş illegale kayar. Şaibeli bir bölüm.

Seninde yanıldıgın nokta şu ki fizik bölümüne giden bi adam zaten düşük puan ile gidiyor.Bu adam daha lise fiziğini yapamazken üniversite düzeyindeki fiziği hiç yapamaz.Fizik o kadar zor değil.Size zor gelmesinin sebebi orada zaten kapasite olarak düşük elemanların bulunmasıdır.Bence olay bundan ibaret.

Konuya dönersek yapabilecegin en iyi şey ya inşaat yada harita bölümlerinden birine gitmektir.Makina ya bulaşma

Sen de makinecisin, ben de -mezunum- ve sana diyorum ki bizden daha zor dersleri var. Fizik, astronomi, uzay mühendisliği gibi bölümlere "Amaaann, sıradan bir bölüm" gözüyle bakılır; ama ileri düzey fizik ve matematik konuları vardır.

Seni bilmem; ama ben teorik şeylerden çekinirim. Makinede teorik dersler tabi ki var (dif denklemler mesela), bunlar zorlayıcı olabilir; ama diğer derslerin mantığını anladığın zaman sınavda çok büyük zorluklar yaşanmıyor. Tabi ki çok çalışmak lazım. Fakat fizik, astronomi gibi bölümlerin teorik dersleri bizimkinden zor.

Bu bölüm bazında karşılaştırma idi. Öğrenci açısından bakarsak, evet oraya gidenlerin seviyesi daha düşük olduğundan onlar için zorluk katlanıyor. O yüzden örneğin benim okulumda fizik bölümünü uzatan öğrenci sayısı, makine mühendisliği bölümünü uzatandan çok.

• Harita mühendisliğini tercih et derim bir inşaat mühendisi olarak, pişman olmazsın
  • Merhaba, bende ytu harita muhendisliginde okuyorum. Aslnda girdigim zaman istedigim bolum farkliydi ama puan yetmeyince biraz zorunlu bir tercih gibi oldu fakat haritada is coktur. Biraz tanidigin olsun insaat sirketlerinde falan sirtin yere gelmez. Ve kendini gelistirirsen Turkiye standartlarinda rahat bir yasam surersin ise basladiktan sonra. Ama en onemli sey cevre eger insaat sektorunde cevren varsa kesinlikle tavsiye ederim.
  • bitirmeye bakın bence, formasyon da alır öğretmen olursunuz, kpss de çalışarak rahat geçilebilecek birşey bence.. öğretmenlik zaten bayan mesleği iyi yere de düşerseniz ortalama rahat bir hayatınız olur..(bir öğretmen olarak söylüyorum)
  • Bence doğru düşünüyorsun. Ben de istatistik okuyorum aşağı yukarı bölümlerimiz gördüklerimiz aynı denilebilir. Bu sene ben de girdim sınava bırakmayı düşünüyorum. Fakat harita mühendisliği hakkında iyi bir araştırma yap derim çok fazla bilgim yok ama puanları diğer mühendisliklere göre biraz düşük olduğu biraz riskli olduğunu düşünüyorum.
  • bende fef kimya okuduyodum 2008 girişliyim bu sene sınava girdim bırakıcam inş.

bayan olduğun için kimya müh. bi bak derim okuyanların %50 si kızdır inşaat gibi 79 erkegin arasın tek kalmazsın

bende inşaatla kim müh. arasında gidip geliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: metiletilfenol

bende fef kimya okuduyodum 2008 girişliyim bu sene sınava girdim bırakıcam inş.

bayan olduğun için kimya müh. bi bak derim okuyanların %50 si kızdır inşaat gibi 79 erkegin arasın tek kalmazsın

bende inşaatla kim müh. arasında gidip geliyorum.

ben de 2008 girişliyim.bu yaştan sonra tekrar başlamak biraz zor ama ne yapalım.ayrıca erkek arkadaşım da kimyayı 3. yılında bıraktı ve şu an aşçılık kursuna gidiyorkimya mühendisliği büyük şehirlerdeki üniversitelerde tutmuyor benim.izmirden sonra küçük bi şehire de gitmek istemiyorum açıkcası o yüzden ortak alandan marmara iktisat yıldızda çevre bir de marmarada fen bilgisi öğretmenliği yazmayı düşünüyorum ama iyi mi düşünüyorum bilmiyorum bence sen de inşaatı tercih et kimyaya göre cok daha avantajlı olursun.mesela abimin arkadaşlarından bir tanesi eskişehirde kimya müh. bitirdi 2 yıl olucak hala düzenli bi işe giremedi ve başka bi arkadası da müteahhit olmasına rağmen özel üniversitede inşaat müh. okuyacakmış bu yıl.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teltoka -- 27 Temmuz 2011; 14:10:25 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cybernova

bitirmeye bakın bence, formasyon da alır öğretmen olursunuz, kpss de çalışarak rahat geçilebilecek birşey bence.. öğretmenlik zaten bayan mesleği iyi yere de düşerseniz ortalama rahat bir hayatınız olur..(bir öğretmen olarak söylüyorum)

bitirmem baya bi zaman alıcak bu gidişle bir de formasyon konusu çok muallakta eğitim fakülteleri dava açıp formasyonu durdurdu en son.zaten verilse de şartlı verilicek diyordu hocalar belli bi ortalamanın üstüne.ben de öğretmenlik konusundaki fikirlerinize katılıyorum bu yuzden istanbul ve marmara üni.de fen bilgisi yazmayı düşünüyorum ama atanamamak korkusu da var tabi çünkü kpss hakkında çok bi bilgim yok sadece 90 puan üstü atandığını biliyorum şu an için ama sıkı bi calısmanın sonunda yapılamayacak bi sınavsa diye korkuyorum.siz bu konuda ne diyorsunuz bi öğretmen olarak fen bilgisi öğretmenliğini yazmamı önerir misiniz?

• cok kritik bi dnem aynsni yasadim ve biraktim mutluyum muh arasi ama olsun muh. Okudugun bolumden cok cok iyi haritada okuyan arkadaslarim var ve simdiden bi yerlerde calismaya basladilar cevre ve harita gelecegin muh dallari arastirin hak verirsiniz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rotflmao

quote:

Orijinalden alıntı: emelpak

quote:

Matematiğin ingilizcesinde zorlanıyorsan senin kafan basmıyor demektir. Boşver sen sanayide git tornacı filan ol daha iyi para kazanırsın.

öncelikle bi bayanla nasıl konusulması gerektiğini öğrenmen gerek arkadaşım.sonrasında ise matemağin nasıl ingilizcesi olur dersen seni derslerimize beklerim sayfalarca sözel ispatların belirli kurallar içerisinde doğru biçimlerde ifade edilmesinde teknik bi ingilizce kullanılıyor arkadaşım.ayrıca temel bilimlerden matematiğin zorluğunu seninle tartişmaya girmek bile bana komik geliyor.

Tamamda, matematiğin puanı düşük ama zor bir bölüm, onun için zorlanıyorsun. Matematik yurtdışında çok parlak insanların tercih ettiği bir bölüm, ama Türkiyede en gerilerde, çünkü iş sahası 0. 150 bininci olarak filan girdim sanırım, e zorlanman gayet normal.

Kapasitenin üstünde.

Sen bayansın git reklamcılık filan oku. Fiziğin iyi ise, iyi para kazanırsın.

Hahaha gerçekten komiksin! Sanki Harvard da MBA yapıyorsun gibi gelip burda insanlara üstünlük taslama hakkını nerden buluyorsun?!! Ben osmangazide makine mühendisligi okuyorum ve uluslar arası SCI indexli makale sayımız koç üniversitesinden çok daha fazla, profesör sayılarından bahsetmeyelim bile!! Lütfen verdiğim linke bakın ilk linkte koç universitesi makine muhendisligi bolumundeki akademik kadroya dikkatinizi çekerim, burada profesör yokken benim bölümümde 11 tane profesör var! Eğer ben kendi okulumu ODTÜ İTÜ BOUN ve BİLKENT'le kıyaslayamıyorsam senin bunu yapmaya hiç hakkın yok! İnsanlara hakaret etmekte sana düşmez!
    link burda inceleyin..http://eng.ku.edu.tr/tr/mech/faculty
    Buda bizim bölümün akademik kadrosuhttp://me.ogu.edu.tr/personel_.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blondy_knight -- 28 Temmuz 2011; 17:54:12 >

• quote:

merhaba herkese, ben dokuz eylülde matematik okuyorum daha doğrusu okumaya çalışıyorum bölüm zaten zor bir de eğitim dili ingilizce olduğu için daha da zorluyor.zaten çok isteyerek de kazandığım söylenemez.ayrıca gelecek kaygısı sardığı için bölümü bırakmayı düşünüyorum.bu yüzden lys ye girdim ama çok iyi geçtiği söylenemez.orta hali üniversitelerin mühendisliklerine yeticek gibi.özellikle harita mühendisliğini düşünüyorum.kafam çok karışık doğru mu yapıyorum acaba?fikriniz nedir? yardımcı olursanız çok sevirim.

Bölümünün zor olduğunu ve bitirdiğinde iş bulma açısından çokta getirisi olmiycagını dusunuyorsun, haklısında. Ama mühendislik okumakta gayet zordur. Teorik dersler ve stajlar insanı fazlasıyla zorlar ve çoğu okulda mühendislik bölümleri de minimum %30 ingilizcedir. Ama en azından bitirdiğinde iş alanının çok daha fazla oldugunu göreceksin. Harita muhendisligi hakkında pek bir bilgim yok ama bende daha önceki arkadaslar gibi sana inşaat mühendisliğini öneririm. Bende eskisehirde makine muhendisligini bitiriyorum bu yıl, soruların varsa cevaplayabilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Blondy_knight

quote:

merhaba herkese, ben dokuz eylülde matematik okuyorum daha doğrusu okumaya çalışıyorum bölüm zaten zor bir de eğitim dili ingilizce olduğu için daha da zorluyor.zaten çok isteyerek de kazandığım söylenemez.ayrıca gelecek kaygısı sardığı için bölümü bırakmayı düşünüyorum.bu yüzden lys ye girdim ama çok iyi geçtiği söylenemez.orta hali üniversitelerin mühendisliklerine yeticek gibi.özellikle harita mühendisliğini düşünüyorum.kafam çok karışık doğru mu yapıyorum acaba?fikriniz nedir? yardımcı olursanız çok sevirim.

Bölümünün zor olduğunu ve bitirdiğinde iş bulma açısından çokta getirisi olmiycagını dusunuyorsun, haklısında. Ama mühendislik okumakta gayet zordur. Teorik dersler ve stajlar insanı fazlasıyla zorlar ve çoğu okulda mühendislik bölümleri de minimum %30 ingilizcedir. Ama en azından bitirdiğinde iş alanının çok daha fazla oldugunu göreceksin. Harita muhendisligi hakkında pek bir bilgim yok ama bende daha önceki arkadaslar gibi sana inşaat mühendisliğini öneririm. Bende eskisehirde makine muhendisligini bitiriyorum bu yıl, soruların varsa cevaplayabilirim.

öneriniz için teşekkürler.fakat sınava ani bi kararla girdiğim için sıralamam pek iyi değil anadolu üniversitelerinde inşaatlara yetiyor ben de bunun yerine ailemin ikamet ettği çorludaki namık kemal üniversitesindeki inşaatı da tercihlerime eklemeyi düşünüyorum ama ilerde işveren açısından bayan olmam yine sıkıntı olur diye de çekincelerim var inşaatta.

• quote:

Orijinalden alıntı: Blondy_knight

quote:

quote:

quote:

Matematiğin ingilizcesinde zorlanıyorsan senin kafan basmıyor demektir. Boşver sen sanayide git tornacı filan ol daha iyi para kazanırsın.

öncelikle bi bayanla nasıl konusulması gerektiğini öğrenmen gerek arkadaşım.sonrasında ise matemağin nasıl ingilizcesi olur dersen seni derslerimize beklerim sayfalarca sözel ispatların belirli kurallar içerisinde doğru biçimlerde ifade edilmesinde teknik bi ingilizce kullanılıyor arkadaşım.ayrıca temel bilimlerden matematiğin zorluğunu seninle tartişmaya girmek bile bana komik geliyor.

Tamamda, matematiğin puanı düşük ama zor bir bölüm, onun için zorlanıyorsun. Matematik yurtdışında çok parlak insanların tercih ettiği bir bölüm, ama Türkiyede en gerilerde, çünkü iş sahası 0. 150 bininci olarak filan girdim sanırım, e zorlanman gayet normal.

Kapasitenin üstünde.

Sen bayansın git reklamcılık filan oku. Fiziğin iyi ise, iyi para kazanırsın.

Hahaha gerçekten komiksin! Sanki Harvard da MBA yapıyorsun gibi gelip burda insanlara üstünlük taslama hakkını nerden buluyorsun?!! Ben osmangazide makine mühendisligi okuyorum ve uluslar arası SCI indexli makale sayımız koç üniversitesinden çok daha fazla, profesör sayılarından bahsetmeyelim bile!! Lütfen verdiğim linke bakın ilk linkte koç universitesi makine muhendisligi bolumundeki akademik kadroya dikkatinizi çekerim, burada profesör yokken benim bölümümde 11 tane profesör var! Eğer ben kendi okulumu ODTÜ İTÜ BOUN ve BİLKENT'le kıyaslayamıyorsam senin bunu yapmaya hiç hakkın yok! İnsanlara hakaret etmekte sana düşmez!
    link burda inceleyin..http://eng.ku.edu.tr/tr/mech/faculty
    Buda bizim bölümün akademik kadrosuhttp://me.ogu.edu.tr/personel_.html

He tamam osmangazi koç dan daha iyi

• @Rotflmao
    Seninle tartışmaya girmek bile çok mantıksız çünkü profilinden diğer konulara attığın mesajları gördüm. Şunu aklına çok iyi sok! Sen ingilizce eğitim veren, gayet sıradan bir okulda gayet sıradan bir bölüm olan işletme de okuyorsun! Bu konudaki gereksiz sıradanlığını bastırmak için insanlara ne tarz yorumlar yaptığın ortada ama GERÇEKLER FARKLI!! Bu arada bilgin olsun diye söyliyim, öss ye 2007 yılında girdim ve 25.000. oldum, koç üniversitesinin %50 burslu makine mühendisliği tutuyordu, ailemin durumu da gayet iyi okumak istesem rahatlıkla giderdim. Ancak Eskisehiri sectim gerek IOWA STATE universitesinde nükleer fizik deneyleri yapan gerekse de NATO Von Karman Enstitüsünde görev yapmış olan Profesörlerimden ders almaktan ve aldıgım egitimden çok memnunum! Bu durumda neyin iyi ya da neyin kotu oldugu yorumunu yapmak senin gibi birine düşmez. İnsanları yanlış yönlendirmek ve aşağılamak sana HİÇ DÜŞMEZ!

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.