Şimdi Ara

Boks a başlayacağım ama korkularim var yardimci olun 1. Gün geldi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
426
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Hayatim boyunca hep cekingen, beni seven kizla dahi konusamayan biriydim vs. bu yuzden 2015 de fitness a yazilirken bile tek gitmeye cesaret edemedim annem ile birlikte gittim yazilmaya.

Hep dovus sporu yapmak istiyordum ancak iceri girince kimle konusacagami bilmemekten dolayi sikintisi, kizlarin olmasi vs. gibi sorunlardan dolayi ne salonlari arastirdim ne bisey yaptim.

Dayim bana yaz tatilinde fitness a falan filan bir yere git butun yaz evde mi oturcan dedi.Ben de dovus sporu iyi olur, yalniz benim cekingenlik sorunum var abim de benimle iceri girsin hocaylaco konussun dedim kabul etti, arastirmistim onceden biraz bu konulari da o yuzden biliyordum kizlarin en az oldugu dovus sporu ve en cok ise yarayani boks o yuzden boksu sectim.Yine de icimde korku var eger kosular hareketler falan yaptiriyorsa hic birini bilmiyorum siz gittiginizde ne yaptiniz bi anlatin icimi rahatlatin ya

1. Gün
    Abimle salona girdik saati geldiğinde, küçük bir ringin orda bir hoca oturuyordu.Abim dedi merhaba benim kardeşim başlayacak vs. abim çıktı ring e otur dedi adam oturdum konuştuk falan.

Herneyse birkaç tur koşu koşarken de kollarımızı sağa ve sola doğru döndürdük, topuk uçlarını elledik vs.

Bitti benimle yeni gelen bir arkadaş vardı birisi geldi bize ayaklarımızın duruşunu, ileri geri gitmeyi gösterdi.Sonra bizi birbirimizin etrafında 360 derece döndürdü ama baya döndürttü yoruldum yani sonra da gard almayı ve gard alırken sol elle yumruk atmayı gösterdi.

Minder aldı herkes yere uzandık ayaklarımızla bisiklet pedalı döndürme hareketi birleştirip daire çizme hareketi falan yaptık.

2. Gün
    Ringe oturdum eldiveni de getirmistim bu sefer cunku hoca abime ilk gun, 2. Gun gerekir demisti.Kosu yaptik bir kac tur, dunku adam bana sen bilmem neye gec dedi, duvara monte edilmis kutu seklinde fakat sert birsey var ortasindada daire, o daireye dun gosterdigi gard alip sol elle yumruk atmayi yaptirtti.En buyuk hatam su getirmemekti cunku butun yuzum su icinde kaldi ve dilim damagim kurudu.

Sonra minderi yere serdik bir hoca gelip 1.5 2 ay sonra gercek antrenmanlara basliyoruz biz koordinasyo kondisyon guc hepsini yaptiriyoruz buranin disinda gerek yok, istikrarli bir sekilde antrenmanlara gelirseniz (sonrasini hatirlamiyorum)

diger hoca da haftada 60-70 mekik şınav çekerseniz saglam bir vucuda sahip olursunuz dedi.

Konusma bittikten sonra minderde 50 mekik 50 sinav herkes yapabildigi kadar, set set yapabilirsiniz dedi

Ben 13 civari sinav birkac tane de mekik cektim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xtoday -- 13 Temmuz 2017; 9:30:43 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İlk gir salondan içeri orda gördüğün ilk insana ben yazılmak istiyorum de yönlendirir seni zaten orda konuşursunuz adamla adam sana anlatır fiyatı falan söyler sende yazılmak istiyorsan parayı verip yazılırsın bu kadar basit saatleri söyler sana o saatlerde sırt çantana bir su koyup gidebilirsin ilk bir haftadan sonra ekipman alman gerekecek onlar söyler ne alman gerektiğini zaten, aldıktan sonra soyunma odasında hepsini giyme ilk gittiğinde 10 dk koşu sonrasında ısınma hareketleri ve derse başlanır muhtemelen hoca seni ayna karşısına alır ve nasıl gard alacağını vb öğretir, ekipmanları aldıktan sonra ise 10dk koşu + ısınma hareketleri sonrasında eldiveni takacaksın. zamanla ordakilerle tanışır ve ortama alışırsın zaten.

he bu arada 3 ay boks yapsan sana bir getirisi olmaz okul başlayınca da devam edeceksen yazıl yoksa hiç önünden bile geçmene gerek yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rychte -- 26 Haziran 2017; 14:28:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rychte

İlk gir salondan içeri orda gördüğün ilk insana ben yazılmak istiyorum de yönlendirir seni zaten orda konuşursunuz adamla adam sana anlatır fiyatı falan söyler sende yazılmak istiyorsan parayı verip yazılırsın bu kadar basit saatleri söyler sana o saatlerde sırt çantana bir su koyup gidebilirsin ilk bir haftadan sonra ekipman alman gerekecek onlar söyler ne alman gerektiğini zaten, aldıktan sonra soyunma odasında hepsini giyme ilk gittiğinde 10 dk koşu sonrasında ısınma hareketleri ve derse başlanır muhtemelen hoca seni ayna karşısına alır ve nasıl gard alacağını vb öğretir, ekipmanları aldıktan sonra ise 10dk koşu + ısınma hareketleri sonrasında eldiveni takacaksın. zamanla ordakilerle tanışır ve ortama alışırsın zaten.

he bu arada 3 ay boks yapsan sana bir getirisi olmaz okul başlayınca da devam edeceksen yazıl yoksa hiç önünden bile geçmene gerek yok.

Öncelikle mesajiniz icin cok tesekkur ederim yardimci oldu ancak konusma isini abime soyledim ben konusurum fiyati vs. dedi.

Ben daha cok hocanin yaptiracagi hareketlerin hicbirisini bilmedigim icin sikinti ceker miyim diye merak ettim, videolarda ki salonlarda farkli kosma turleri uygulattiriyodu da.

Bu arada okul baslayinca da devam edecegim.Sadece en kisa surede ise yarayan spor oldugu ve kiz sayisi az oldugu icin tercih ettim.

• boksörler başlarını eğik tuttukları için gözlerine çok darbe alırlar. o yüzden başını geride tutarak eğilmeden dövüş. bi de belli bir seviyeye gelene kadar yumuşak çalış. her zaman güvendiğin kişilerle çalış.

• quote:

Orijinalden alıntı: mr.police

boksörler başlarını eğik tuttukları için gözlerine çok darbe alırlar. o yüzden başını geride tutarak eğilmeden dövüş. bi de belli bir seviyeye gelene kadar yumuşak çalış. her zaman güvendiğin kişilerle çalış.

Çok sağolun hocam
  • quote:

boksörler başlarını eğik tuttukları için gözlerine çok darbe alırlar. o yüzden başını geride tutarak eğilmeden dövüş. bi de belli bir seviyeye gelene kadar yumuşak çalış. her zaman güvendiğin kişilerle çalış.

Hocam pm yi kapatmissinizda ordan soramadim,

Siz bu sporu yaptiniz mi? Agirlik kaldirma falan varmis boy uzamasina engel olur mu?

• xtoday X kullanıcısına yanıt
    Arkadaşın spor yapmadığı başını geride tutarak ve eğilmeden dövüş demesinden belli, sorunu ben cevaplandırayım yok öyle bir şey zaten istemezsen ağırlık kaldırtmazlar yine de ağırlık kaldırsan da boyun kısalmaz. cenk hocanın bu konu hakkında çok komik bir videosu var hatta atayım;https://www.youtube.com/watch?v=X55U_QcuqBU
  • quote:

Orijinalden alıntı: xtoday

quote:

Hocam pm yi kapatmissinizda ordan soramadim,

Siz bu sporu yaptiniz mi? Agirlik kaldirma falan varmis boy uzamasina engel olur mu?

ağırlık kaldırmanın boy uzamasına etkisi var mı bilmiyorum.

Benim boks yapan arkadaşlarım var. Onlar söyledi gözü hasar görüp boksu bırakmak zorunda kalanlar varmış.
    Ben de 3 yıllık boksörle sparring yaptım. Ve boksör sürekli gözüne darbe aldı. Eğik durmak dövüşürken büyük hata. Daima dik durup başını dik tutmalı gerekirse karnını sıkarak geriye esnemeli ve başını geriye çekmelisin.
    Kisa rakiplere karşı eğilirken asla belden değil dizden eğilmelisin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1135B01C2 -- 29 Haziran 2017; 1:32:26 >

• sürekli kafanı öne çıkarıp kum torbası gibi yumruk yemiyorsun zaten olay eğik durmak gard alırken o da çok hafif bir eğik durma onu yapmazsan adama vuramazsın vursan da etkili olmaz zaten ayrıca yumruklardan kaçmaya çok büyük bir etkisi var ayakların pozisyonunu bozmamak lazım çok çabuk denge kaybedebilirsin. gard hazırlıksız yakalanmamak içindir yoksa zaten bütün vuruşlardan gard ile korunmuyorsun.
  • quote:

sürekli kafanı öne çıkarıp kum torbası gibi yumruk yemiyorsun zaten olay eğik durmak gard alırken o da çok hafif bir eğik durma onu yapmazsan adama vuramazsın vursan da etkili olmaz zaten ayrıca yumruklardan kaçmaya çok büyük bir etkisi var ayakların pozisyonunu bozmamak lazım çok çabuk denge kaybedebilirsin. gard hazırlıksız yakalanmamak içindir yoksa zaten bütün vuruşlardan gard ile korunmuyorsun.

gardın hem açık noktaları var hem de rakip tarafından açılabilir.

• Bütün gardlar aynı değil ki zaten, ayrıca gard açılacak bir şey değil gard ile savunma pozisyonları farklı gard her an tetikte olmak için.
  • quote:

Bütün gardlar aynı değil ki zaten, ayrıca gard açılacak bir şey değil gard ile savunma pozisyonları farklı gard her an tetikte olmak için.

açmasını bilirsen her guard açılır. hatta açmadan bile açıkları vardır.

• her yumruğa göre farklı bir gard var vücuda vurduklarında yüzünü savunmuyorsun herhalde, veya kroşeyi savunmak için yüzünün ön bölümünü savunmayacaksın.
  • quote:

her yumruğa göre farklı bir gard var vücuda vurduklarında yüzünü savunmuyorsun herhalde, veya kroşeyi savunmak için yüzünün ön bölümünü savunmayacaksın.

evet o boksta öyle sanırım

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.