Şimdi Ara

Boğaziçi Mezunu İşsiz | İÖ Bölüm 1 - Enes Hamurci (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
3
Favori
5.075
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Boğaziçi elektrik elektronik mühendisliği mezunusun herhalde bu kesin kanıya vardığına göre

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ribozomal Rna kullanıcısına yanıt

Boun bilgisayar ogrencisiyim. Belki elektrik farklidir bilemedim simdi.

• Bu arkadaşın videosunu izlemiştim daha önce, şimdi birazını daha izledim. Çocuk ''Ben derslere pek önem vermedim sosyal aktivitesi çok iyi bir okuldu.'' bu kelime zaten herşeyi ifade ediyor. İşsiz olması okuluyla alakası yok sosyal olmasıyla alakalı olduğunu düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: cappy34

Bu arkadaşın videosunu izlemiştim daha önce, şimdi birazını daha izledim. Çocuk ''Ben derslere pek önem vermedim sosyal aktivitesi çok iyi bir okuldu.'' bu kelime zaten herşeyi ifade ediyor. İşsiz olması okuluyla alakası yok sosyal olmasıyla alakalı olduğunu düşünüyorum.

Bi insan iş hayatında tanıdık edinemez üniversite ile , Tr şuan kelle koltukta yaşıyor hiçbir şirketten az tanıdığın biri gelip sana referans olupta kendini riske atmaz. Amca dayı da sonradan edinilmiyor

• hynx kullanıcısına yanıt

Diğer bölümleri hakkında konuşmam doğru olmaz ama bilgisayar bölümü için kesinlikle iyi bir eğitim verdiğini ben de düşünmüyorum.

Bölüm derslerinde bir çok hoca ders anlatmak zorundaymış gibi ders anlatıyor, zaten o derse ilgin yoksa işler iyice zorlanıyor..

Çoğu yaşlı hoca eski kafalı, eskiden nasıl okudularsa bize de aynısı diretiyorlar

Bazı dersleri neden müfredata koymuşlar anlam veremiyorum ne ufkunu açıyor ne de bir kaç ay sonra öğrendiğin şeyleri hatırlıyorsun.

Bazı derslerin içeriği güzel ama o dersin derinine gidemiyorsun yeterli vakit yok.

Not/Performans oranı düşük çoğu dersin. AA almak için gerçekten kusursuz olmak gerekiyor.

Türkiye de genel olarak bir şeyleri öğretme kaygısından ziyade, sınav odaklı bir eğitim var. Amerika gibi ülkede de daha çok proje/uygulama odaklı eğitim var. Adamlar gerçekten aldığı dersleri özümseyerek mezun oluyorlar.

• Videoyu izlemedim çünkü bunun gibi binlerce video var.

Ufak bir araştırmayla Harvard ve Stanford mezunu işsizleri bile bulabilirsiniz. Çok takmayın bunları.

• quote:

Orijinalden alıntı: Example3

Diğer bölümleri hakkında konuşmam doğru olmaz ama bilgisayar bölümü için kesinlikle iyi bir eğitim verdiğini ben de düşünmüyorum.

Bölüm derslerinde bir çok hoca ders anlatmak zorundaymış gibi ders anlatıyor, zaten o derse ilgin yoksa işler iyice zorlanıyor..

Çoğu yaşlı hoca eski kafalı, eskiden nasıl okudularsa bize de aynısı diretiyorlar

Bazı dersleri neden müfredata koymuşlar anlam veremiyorum ne ufkunu açıyor ne de bir kaç ay sonra öğrendiğin şeyleri hatırlıyorsun.

Bazı derslerin içeriği güzel ama o dersin derinine gidemiyorsun yeterli vakit yok.

Not/Performans oranı düşük çoğu dersin. AA almak için gerçekten kusursuz olmak gerekiyor.

Türkiye de genel olarak bir şeyleri öğretme kaygısından ziyade, sınav odaklı bir eğitim var. Amerika gibi ülkede de daha çok proje/uygulama odaklı eğitim var. Adamlar gerçekten aldığı dersleri özümseyerek mezun oluyorlar.

Hocam geçti artık bu devirler be, madem memnun değilsin derslerden internette zibilyon tane kaynak var, araştır bul. Madem mühendis olacaksın, biraz tembelliğini atacaksın üzerinden. Her şeyi hazır ve her şeyin de mükemmel olmasını beklemek bi' Mühendiste olması gereken kafa yapısına ters. Bak özel sektörde çalışan kişilerle bi' konuş, önünde internet var. Gir linkedin'e sor oradan 100 kişiye, 99 tanesi sana "eğer özel sektör düşünüyorsan,universite dersleriyle çok fazla vakit kaybetme, özel sektörde karşılığı olacak projelerle ilgilen ve github profilin çok önemli, profiline ekleyeceğin iyi projeler seni çok çok öne geçirecektir" diyecektir. Yüksek lisans ve Akademisyenlik düşünüyorsan da bu kadar takma derslerin içeriğini, yüksek not almak için çalış ancak arta kalan (bir sürü zamanın kalıyor biliyorum) zamanlarını tembellik yapmayarak yine öğrenmeye ayırabilirsin. O yüzden bu bahaneleri geçin artık. Yks'de aldığın yüksek puan sana "belli bi' çalışma disiplini olan" arkadaşlardan başka pek bir şey kazandırmayacak. İstersen MIT'de, Harvard'da oku; Mezun olunca mükemmel bi' mühendis olarak mezun olmayacaksın, ha olanlar olacak tabi ki onlar da MIT'de okumasa bile,interneti olan herkesin sahip olduğu imkanları kullanarak mükemmel bir mühendis olarak mezun olacak insanlar zaten.O yüzden bahanelere gerek yok, hepimiz aynı şartlarda yaşıyoruz hemen hemen. Senle aynı sene mezun olanlardan farkını göstermek istiyorsan universiteden bağımsız olarak, extra bir zaman vererek çalışacaksın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-33247115E -- 17 Ocak 2021; 13:44:26 >

• Bölümü sevdiğinden demiştir öyle belki de hocam ee yazardım diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TROHNET -- 17 Ocak 2021; 13:47:17 >
  • burda hayattaki en buyuk basarisi donanim habere login olmak olan adamlar gelmis boun ee mezunu adama gomuyorlar

• Melih154 kullanıcısına yanıt

Boun ee ye girebilecek bir potansiyeli/disiplini (nasıl adlandırırsanız) 2.12 mezuniyet ortalaması+işsizliğe çevirebilen bir insan dediğiniz o en büyük başarısı dhe login atmak olan insanlar tarafından gömülmeyi sonuna kadar hak ediyor bence.

Ki şuysan şunu eleştiremezsin olayı da bence son derece saçma bir şey, mantık sınırları içinde olduğu sürece herkes her şeyi eleştirebilmeli.

• Elestirmek baska gommek baska... unutulmamali ki boun eeyi kazanan da 2.12 ortalama ile mezun olan da ayni arkadas. Kendisi cikmis acik yureklilikle tecrubelerini paylasmis. Doğru yaptığı, hata yaptığı yerleri de belirtmiş ki gençler ilham alsınlar. Siz de gelmissiniz burda hak etmis diyorsunuz. Bugun bu arkadas issizse bunu sadece bu arkadasa baglamak Bos yapmaktir

• The Killing Road kullanıcısına yanıt

her şeyi de düzgün eleştirmesi gerek insanların

boğaziçi itü odtü gibi yerler çok zor üniler itü ehbden çok fazla arkadaşlarım var sınıfta 3 ortalama üzeri yapan yok diyorlar ve 4 yılda da bitirmiş

ve adam girişimci

gömülmeyi de haketmiyor üni sınavında ilk 50ye girmiş zamanında bu adam

ve nevzat aydın yemek sepetinin kurucusu ve ceo su da 2.50lerde ortalama ile mezun olmuş biri hem fakülteyi uzatarak mezun olmuştur

düşük ortalama ile bitirenleri gömelim falan demek çok saçma

tıptan örnek vereyim benim nerdeyse 4 ortalamam var ama ilk 2yılda 2.20lerde ortalama ile oxford tıptan(şu anda dünyada en iyi tıp fakültesi çoğu bağımsız kuruluşların yaptığı sıralamada) kabul alıyorlar

• ve daha önce de paylaştım boğaziçiden olsun odtüden olsun itüden olsun insanlar özelde eskisi gibi iş bulamıyorlar sonn zamanlarda kpssye çalışma oranı daha da arttı

boğaziçi ee 4 yılda bitiren bile işsiz se(ilk 50ye girmiş hem de) ilerde daha fazlaları olabilir

• Ankaratıplı kullanıcısına yanıt

İnsan 18-20 yaşlarında herkes hakkında atıp tutar, acımasızdır, bilmez çünkü, bu tarz arkadaşlara hayatlarında başarılar diliyorum, videodaki arkadaş çok dürüstçe başından geçenleri anlatmış, takdir bile ettim

Hocam bu arkadaş da nevzat aydin gibi girisimci tarzi bisi olsa neyse, o zaman hakli olurdunuz. Ama onumuzde kocaman bir ben oldum diye kendini salan bir insan var gordugum kadariyla (videonun tamamını izlemedim, yorumlara dayaniyorum). Ortalama yok (2.12 demek neredeyse her seyi sinirdan gecmek demek, adam gibi bir sey ogrenmeden mezun oldun havasi verir cvde. Zaten millet bu yuzden 5.seneye uzatıyor ayni dersi bir daha alarak), duzgun staj yok (trt trabzon???), girisimci bir sey yok (varsa laflarimi geri alırım, ona göre bir daha yorum yaparım), bomboş linkedin profili var. Benim gordugum kadariyla arkadaslar hakli.

Bu arada itu zor filan olayi bizim milletin paranoyasindan kaynaklaniyor olabilir, sanirim arnavutlukla (ve galiba bazi afrika ulkeler) olan bir anlasmasi var itunun, en iyi ogrencilerden ituye yolluyorlar, bu ogrenciler de 3.90 vs yapiyorlar (bu donem ikincisi 3.99 ehb mesela). İtuyu cok tanimasam da boun ve odtude 4e yakin (4 de var) ortalama yapan ust donemlerimi tanıyorum, imkansiz degil yani.

Tipta ortalama nasıl bir sekilde isliyor en ufak fikrim yok ama muhendislikte ne kadar iyi referans yazılırsa yazılsın hayatta 2.2 tarzi bi ortalama ile kabul alamazlar stanford mit vs den.

• Melih154 kullanıcısına yanıt

Gommek=elestirmek olarak yazdiginizi dusunup yazdim o mesaji yazdim zaten, altta da mantık sınırları çerçevesinde diyorum 

Ama son cumlenize katılmıyorum, boun ee den cikip issiz kalmak sadece kisiye bagli olmasa da %70-80 filan kisiden kaynaklı bir olay.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Killing Road -- 21 Ocak 2021; 21:28:30 >

inşallah ilerde başarılı ve çok güzel işlerde çalışır, yoksa fazla uzar

Bir is bulup kendini gösterse dediğimiz her sey bosa çıkar zaten 

kişiden çok sektörle alaklaı bir durum 2008 öncesinde uludağdan olsun sakaryadan olsun egeden olsun mezun olmadan ortalması ne olursa olsun çok güzel iş buluyorlardı ve o fakültelerin puanları(şu anki bilgisayar gibi yüksekti hatta daha fazlası)

ama sektör daralınca bu duruma düştü katılıyorum kişiyle de alakalı bir durum var daha iyi ortalama ve kendini geliştirdiyse daha iyi yerlere girerler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ankaratıplı -- 21 Ocak 2021; 22:32:10 >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.