Şimdi Ara

Boeing 737 mi Airbus A320 mi ? (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
65
Cevap
0
Favori
20.691
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Natueral

quote:

Orijinalden alıntı: MysteriousPilot

Airbus tamamıyla bir otomatik vites gibi evet sistemi daha gelişmiş fakat pilotu tembelleştiren şeyde bu tabii pilotta zor olmayanı seçiyor.eğer airbus sistemi bozulursa ve düşerse pilot bi bok yapamaz çünkü airbus pilotları oldukça bilgisiz ve tecrübesiz kaptan olsa bile. Eğer havacılık tutkunuysa biri Boeing seçmeli ....

Airbus pilotlarına o kadar laf söylemeyi doğru bulmuyorum sonuçta onlarda bir pilot onlarda aynı eğitimden geçiyorlar. Onlarda her hangi bir durumda rahatça müdahele edebilirler. Ben 737 seçtim, başkası A320 seçer, kişisel tercih tamamen Zaten Boeing ile Airbus kapışmaları çok komik derecelere geldi. Erik mi Çilek mi ? Gibi bir soru haline geldi ikisininde birbirinden üstünlüğü yok artık, tamamen zevke kalmış.

Küçümsemedim :D böyle sisteme hep güvenirlerse zamanla benim dediğim olacak ! :D

• quote:

Orijinalden alıntı: MysteriousPilot

Airbus tamamıyla bir otomatik vites gibi evet sistemi daha gelişmiş fakat pilotu tembelleştiren şeyde bu tabii pilotta zor olmayanı seçiyor.eğer airbus sistemi bozulursa ve düşerse pilot bi bok yapamaz çünkü airbus pilotları oldukça bilgisiz ve tecrübesiz kaptan olsa bile. Eğer havacılık tutkunuysa biri Boeing seçmeli ....

Müthiş yorum.

• Uçakların tam otamatik olması kazaları engellemiyor maalesef, Katmandu'daki olay bunun örneği.
  • Önceden Boeing derdim fakat IFTC de iki uçağı da simulator de deneyim ettim ve Airbus gerçekten konfor.
  • FSX sanal pilotu olarak
    Airbus'ın tüm modellerinde zevkle uçarım diyebilirim.
  • Bence Boeing nedeni ise uçağın dış görünümünün daha güzel gelmesi
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ZSARA

quote:

quote:

quote:

Bana gore en onemli tercih sebebi asagidaki sorunun cevabi.

Son 10 yilda en cok hangi markanin ucagi dusmus?

Bu sorunun cevabini arastirmamissin hala.

Seçim yapıldı zaten neyini araştırayım. A320nin ilk uçuşundaki rezaletinide söylemeden geçmeyeyim.

Eyrbas fanboylarina laf yetiştirme gibi derdimde yok Son olarak şunu söyleyerek konuyu kapatmak istiyorum
    en basitinden Airbus hic bir zaman pilota güvenmez kendi bildigini okur. Bir pilot kendine güvenmeyen uçağı neden sevsin. Boeing ise her zaman pilot ne derse onu uygular konu bundan ibaret seçim yine kişiye kalmış istediğini seçer. Otomatik her zaman iyi değildir. Airbusı severim ama sadece yolcu olarak

Iste bu yuzden Airbus, Boeing'den kat ve kat daha guvenilir ve iyi bir marka.

Bizleri asla bu dusunce yapisindaki pilotlara emanet etmiyor.

Pilot olmak beceri ve kabiliyet isi degil. Tamamen paraya bakiyor hersey. Normal herhangi bir insan egitimini aldiktan sonra kolayca bir kusu ucurabilir. Is yerinden arkadasimizin oglu universiteyi bitirdi, iki uc yil is bulamayinca kadin kiradaki evini satip oglunu egitime gonderdi. Yakinda TFO olup ucmaya baslar. Isverenin guvenip is emanet etmedigi adama biz can emanet edecegiz.

Sonra Airbus niye pilotlara guvenmiyor. Niye guvensin ki?

İste bizde bu düşünce yapısındaki insanlar airbus dediği için airbustan nefret ediyoruz. Pilotluk ve bu sektörle ilgili daha iyi araştırma yapmanı tavsiye ederim pilot olmak 'sadece paraya' bakmıyor. Zaten böyle düşünenler airbusı tercih ediyorlar. Hatta flayt simileytır bilginizle acil durumda uçağı indiririm diyenlerdensinizdir belkide. Airbus her zaman iyi mi ? tekrar söylüyorum A320 ilk uçuşundaki rezalitini bir araştır uçağin ne mal olduğunu orada ögrenirsin sonrada o pilota haksiz yere yapilanlari arastir orada da airbusin ne mal olduģunu. Ayrıca airbusin gövdeleri son derece dandiktir. Dedigin gibi airbus pilota güvenmez bu durumda bir pilotun airbus secmesi saçmalık olur. (Ha zorunda kalir şirket o tipe verir yada daha oncede uçmuşluğu vardir rahat etmek istiyordur onlar ayri.) Bu sektöre girmeden bu tür tartışmalara girmeyin, giriyorsanizda atıp tutmayın.

natueral hocam amma tutarsız konuşmuşsunuz yukarda iki uçak arasında kararsızım derken bir anda airbustan nefret eder hale gelmişsiniz
    zsara arkadaşı haklı buluyorum bende daha mantıklı konuşmuş

• pilot olalım da gerisi teferruat

illa bi seçim gerekiyorsa tabii ki airbus320 yukarıda sebebini yazmışlar tekrar aynı şeyleri yazmaya gerek yok
  • boeing dış tip olarak güzel radom kısmının sivriliği,
    kanatlardaki wingletler falan görüntü olarak cezbediyor

next generation kabin içi tasarımı da mükemmel

hele ki thy ile seyahat ediyorsanız entertainment sistemi ile birlikte tadından yenmez

ayrıca airbus kabin içi basınçlandırması benle mi alakalı bilmiyorum biraz sıkıntılı

boeing de hiç kulak sıkıntısı çekmezken airbus 320 serisinde sıkıntı yaşıyorum.

yolcu olarak boeing

her ne kadar kokpit kısmı dar plotajı ağır olsa da pilot olsaydım yine boeing seçerdim
  • Airbus ile boeing arasında ki farklar sizin bilgiğiniz yada yazdığınız gibi otomasyon ile alakalı olmaktan ziyade bazı sistemsel farklılıklar ile alakalıdır.Düz uçuş sırasında herhangi bir arıza durumunda Airbus ekranlarında size gelen arızaya göre bir emergency checklist verir ve sizde oradaki maddeleri harfiyen yaparsınız.Boeing açısında bakınca gelen arıza yine ekranlarda gösterilir,fakat bu arızanın checklistini siz yan cebinizde duran handbooktan bulup orada ki maddeleri okuyarak devam edersiniz.ayrıyeten bir arkadaşın dediği gibi airbus otomatik vites araba gibi demiş bu da tamamen yanlış bir ifade olmuş malesef.sistemler birbirlerine çok yakın arkadaşlar tek doğruluk payı olan şey kokpit genişliğidir.Airbus daha geniştir.Bunlar dışında kullanılan sistemler arasında bir fark yoktur iki uçakta FMS denilen sistemi kullanır ki aynıdır zaten . ayrıyeten boeingler airbusa göre daha çok tail strike yaşar yani kuyruk sürtme olayı ve limitleri daha yüksektir. bunun dışında verilen bilgilerin çoğo malesef yanlıştır arkadaşlar.

Bu ara da bir arkadaş para ile pilot olunuyor demiş ona da bir kaç şey söylemek isterim

kardeşim bak ; 8 ay boyunca günde min 6 saat ders çalışarak 14 tae sınavı verdik.Bildiğini söylemişsin o zaman şunu da biliyorsundur ki 14 dersin 13 tanesini geçip bir tanesinden retake olursa geri kalan derslerin hepsini tekrar alırsın.uçuş okulu hayatın boyunca yaklaşık 220 saat uçuş yapmak zorundasın ve bunun yaklaşık 50 saati IFR yani aletli uçuş dediğimiz görmeden uçuş şeklindedir.tam bitirdim oldu artık derken bir 3 tane check uçuşuna girersin sivil havacılıktan atanan bir kontrol pilotu ile ve gelen kişide meşhur işe mide kanserinin ilk aşamalarını yaşarsın.Yine tamam bitti dersin bu sefer ICO standartlarını karşılaması gereken sivil havacılık genel müdürülüğünde yapılan level4 level 5 ve 6 olarak değişen ingilizce sınavından yeterli seviyeyi yakalamak için yine günde bir 6 saatini ayırırsın.bunu da bilgiğini düşünüyorum ama yinede b,lmeyen için açıklayayım level 4:3 sene level 5:6 sene level 6 :ömür boyu geçerlidir.Bu level sınavını başarı ile tamamlamaz iseniz hiç bir havayolunda uçamazsınız.Yine tam bitti oldum derken bir şirkete başvuru yaparsınız adam size git MCC eğitimi alda gel der.(multi crew cooperation) gidip yana yanan eğitim veren yer arasınız.bunuda biliyorsundur.sonra şirketlere başvuru yapar hangi tip eğitimine başlatırsa şirket sizi ona başlarsınız ve tip eğitimi eziyeti başlar 4 y sürer.Önce 1 ay yer dersi alır sonra similatöre başlarsınız o bittikten sponra BASE CHECK denen bir kontrol uçuşuna girer geçmek için dua edersiniz 6 tane iniş kalkış yapıp min 4 tanesini emniyetlli şekilde gerçek bir tip uçakla gerçekleştirmeniz gerekir.başarıya tamamlanınca company conversion denen bir şirket usülleri dersi alırsınız 15 gün sürer.sonra da bu tip eğitim,in line training denen aşaması başlar.3 pilot olarak kokpitte uçarsınız ve arkanızda bir safety denilen pilot olur yaklaşık 100 saat bu şekilde gerçek uçakta gerçek seferler de uçmanız gerekir.bu dabittikten sonra line check denen başka bir kontrol uçuşunda dua etmeye başlarsınız bu da mide kanserinin bir diğer aşamasındır.bunu başarı ile tamamlarsanız pilot olur ve maaş almaya başlarsınız.klavye başında bilmeden savurmak tan çok daha zormuş değil mi kardeşim ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oray18 -- 18 Mayıs 2020; 14:16:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: oray18

Merhaba öncelikle yorumları okuduktan sonra sırf cevap vermek için üye oldum.Arkadaşlar Bundan 4 yıl önce Bir özel havayolu şirketinde airbus 320 family tip eğitimi ile bu işe başladım şu anda ülkenin bayrak taşıyıcı şirketince 737 tipine sahip ve aktif olarak uçan birisiyim.
    1-sizin hernangi bir şekilde tip seçme şansınız yok bu ülkede.Öyle bir şeçenek malesef tanınmıyor kimseye (para ile alsanız dahi) THy başvurursanz ve kabul edilirseniz hangi tip filoda açık varsa orada istihdam edilirsiniz.örn.Bir 320`ci olarak 737 tipine atanmam gibi.
    2- size ikisinde de 1000 saat üzeri uçuşu olan birisi olarak yanlışlarınız dan bahsedeyim.

Airbus ile boeing arasında ki farklar sizin bilgiğiniz yada yazdığınız gibi otomasyon ile alakalı olmaktan ziyade bazı sistemsel farklılıklar ile alakalıdır.Düz uçuş sırasında herhangi bir arıza durumunda Airbus ekranlarında size gelen arızaya göre bir emergency checklist verir ve sizde oradaki maddeleri harfiyen yaparsınız.Boeing açısında bakınca gelen arıza yine ekranlarda gösterilir,fakat bu arızanın checklistini siz yan cebinizde duran handbooktan bulup orada ki maddeleri okuyarak devam edersiniz.ayrıyeten bir arkadaşın dediği gibi airbus otomatik vites araba gibi demiş bu da tamamen yanlış bir ifade olmuş malesef.sistemler birbirlerine çok yakın arkadaşlar tek doğruluk payı olan şey kokpit genişliğidir.Airbus daha geniştir.Bunlar dışında kullanılan sistemler arasında bir fark yoktur iki uçakta FMS denilen sistemi kullanır ki aynıdır zaten . ayrıyeten boeingler airbusa göre daha çok tail strike yaşar yani kuyruk sürtme olayı ve limitleri daha yüksektir. bunun dışında verilen bilgilerin çoğo malesef yanlıştır arkadaşlar.

Bu ara da bir arkadaşta para ile pilot olunuyor demiş ona da bir kaç şey söylemek isterim

kardeşim bak ; 8 ay boyunca günde min 6 saat ders çalışarak 14 tae sınavı verdik.Bildiğini söylemişsin o zaman şunu da biliyorsundur ki 14 dersin 13 tanesini geçip bir tanesinden retake olursa geri kalan derslerin hepsini tekrar alırsın.uçuş okulu hayatın boyunca yaklaşık 220 saat uçuş yapmak zorundasın ve bunun yaklaşık 50 saati IFR yani aletli uçuş dediğimiz görmeden uçuş şeklindedir.tam bitirdim oldu artık derken bir 3 tane check uçuşuna girersin sivil havacılıktan atanan bir kontrol pilotu ile ve gelen kişide meşhur işe mide kanserinin ilk aşamalarını yaşarsın.Yine tamam bitti dersin bu sefer ICO standartlarını karşılaması gereken sivil havacılık genel müdürülüğünde yapılan level4 level 5 ve 6 olarak değişen ingilizce sınavından yeterli seviyeyi yakalamak için yine günde bir 6 saatini ayırırsın.bunu da bilgiğini düşünüyorum ama yinede b,lmeyen için açıklayayım level 4:3 sene level 5:6 sene level 6 :ömür boyu geçerlidir.Bu level sınavını başarı ile tamamlamaz iseniz hiç bir havayolunda uçamazsınız.Yine tam bitti oldum derken bir şirkete başvuru yaparsınız adam size git MCC eğitimi alda gel der.(multi crew cooperation) gidip yana yanan eğitim veren yer arasınız.bunuda biliyorsundur.sonra şirketlere başvuru yapar hangi tip eğitimine başlatırsa şirket sizi ona başlarsınız ve tip eğitimi eziyeti başlar 4 y sürer.Önce 1 ay yer dersi alır sonra similatöre başlarsınız o bittikten sponra BASE CHECK denen bir kontrol uçuşuna girer geçmek için dua edersiniz 6 tane iniş kalkış yapıp min 4 tanesini emniyetlli şekilde gerçek bir tip uçakla gerçekleştirmeniz gerekir.başarıya tamamlanınca company conversion denen bir şirket usülleri dersi alırsınız 15 gün sürer.sonra da bu tip eğitim,in line training denen aşaması başlar.3 pilot olarak kokpitte uçarsınız ve arkanızda bir safety denilen pilot olur yaklaşık 100 saat bu şekilde gerçek uçakta gerçek seferler de uçmanız gerekir.bu dabittikten sonra line check denen başka bir kontrol uçuşunda dua etmeye başlarsınız bu da mide kanserinin bir diğer aşamasındır.bunu başarı ile tamamlarsanız pilot olur ve maaş almaya başlarsınız.klavye başında bilmeden savurmak tan çok daha zormuş değil mi kardeşim ?

Bu yazının Oray tarafından yazıldığını düşünmüyorum. Oray Ağrıtmış yazmışsınız profil bilgilerinize ama Oray Ağrıtmış eğitimine 2013 yılında AFA'da başladı, yani 4 yıl önce eğitime başlamadı. Ayrıca şu an halihazırda Atlasglobal'de Airbus A320 uçak tipinde ikinci pilot olarak görev yapıyor. THY'de ise hangi tipte başvuru yapıldıysa, o tipin simülatöründe sınava girilir ve başarıyla geçen aday zaten o tipte uçuş hayatına devam eder. THY tarafından bir başka tipe geçmesi konusunda zorlanmaz. Sadece tip eğitimi almadan THY'ye başvuran adaylara tercih hakkı tanınmamakta.

• Dış tasarim boeing, konfor airbus

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaki Antonov'a bittim.
     Boeing 737 mi Airbus A320 mi ?

• If its not Boeing i'm not going. Boeing 737yle 2000 saat 777 ile 800 saat 320 serisiyle 2000 saat 330/340 ile 2000 saat ucusum vardır ve ben dar gövde de 320-21 geniş gövde de 777 derim. Pilotaj olarak bakarsanız boeingciler pilotum, airbuscilar flight simulator pilotuyum der

• If it's not boeing I'm not going.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Meslekte 41 yıl, sivil havacılıkta da 30 yıl geçirmiş hem Boeing hem Airbus uçuran bir kaptan pilotun görüşü. Fazla söze gerek yok. :)
    "Her iki şirket de iyi uçaklar yapıyor. Uzun süre Airbus kullanan biri olarak, Airbus’ın çok daha güvenli sistemlere sahip olduğunu söyleyebilirim. Boeinglerde halen eski sistem olan direksiyon var. Joystick kullanan Airbus’ta hata daha az hissedilir. Pilotun yorgunluğu ya da stresinden kaynaklanan sorunlar Airbus’ta daha az risk taşır. Boeing’le de çok uzun mesafeler kat eden bir pilot olarak Airbus’ın güvenlik standartları açısından daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum."

•  Boeing 737 mi Airbus A320 mi ?

yolcu olarak kesinlikle boeing

kabin fena
  • Pilot olursam tercihim Boeing olur.Sebebi ise simulatörde olsun gerçekte olsun Boeing kullanımı daha bir pilot olduğunu hissettiriyor.
    Tabi Airbus'ıda severim ve en sevdiğim modelde A340-600 dür.
    Yolcu olarak ise farketmez.
    Birde Boeing uçakları daha mekanik uçak olduklarından kazaya daha çok karıştıklarından bahsedilir genelde.Ben buna katılmıyorum mesela.Boeing 737NG serisinin güvenlik sicili Airbus A320 serisinden daha temiz.Klasik 737'leri karşılaştırmaya katmıyorum çünkü onlar A320'den çok daha önce uçuşa başladılar.Abuk subuk sebeblerden düşen çok A320 görüldü.Boeing 737NG'de ise uçak kaynaklı kaza hatırlamıyorum.
  • daxtor55 D kullanıcısına yanıt
    Daha sonra uçuşa başlamasına göre hesaba katmıyorsan A320 ilk uçuşunu 1988 yılında yaptı, B737 NG ilk uçuşunu 1997 yılında yaptı. Kaldı ki B737 NG'nin havacılık tarihinde "hull-loss" olarak ifade edilen yani kazadan sonra uçağın tamamen kullanılamaz hale geldiği 15 kazası var. Uçak kaynaklı kaza olarak en ünlüsüne Amsterdam THY kazası örnek verilebilir. Kaza raporunu okursan pilotlarla birlikte Boeing'e de yöneltilen eleştiri ve tavsiyeleri (irtifa ölçen sistemin güvenirliliğini artırma gereksinimi, düşük hızlarda kokpit ekibini uyaran sesli ikaz sistemi geliştirilmesi vs.) görmüş olacaksın.

TK 1951 kazası ile ilgili bir uzmanın yazdıkları:

BOEING

1- Bir nolu R/A hataly sinyal gönderdiği halde A/T sistemini faal halde tutması ve bunu bir de iki numaralı otomatik sistem devredeyken sessizce belirgin bir uyarı vermeden uçağın motor güç kollarını rölantiye alması kabul edilemez bir durumdur. Programlanmış bir sistemle çalışması ve bunun hala bu şekilde devam etmesi kabul edilemez.

2-Auto throttle sisteminin R/A den aldığı hatalı sinyali kullanılabilir bir sinyal olarak kabul etmemesi ve belirgin bir sinyal vererek devreden düşmesi gerektiği halde bu sinyal geçerli kabul edilerek A/T sistemi hataly bir şekilde çalışmasyna devam etmiştir.

3-Auto throttle sistemi uçağın yere yakınlık sinyalini 1 nolu R/A sisteminden alır. Pilotlar bu sistemin o anda kullandıkları 2 nolu A/P sistemiyle bağlantılı olmadığını düşünerek 1 nolu sistemdeki arızayı dikkate almamışlardır. Bunun Boeing için önemli bir sebebi olmasyna rağmen bunun diğer bütün sistemlerde kullanılagelen mantığa uymamasy kullanıcıları yanıltmıştır. Bütün aynı taraftaki sistemler beraber çalışsaydı yanlış anlaşılma olmayacak ve pilotlar yalnız o taraftaki sistemin çöktüğünü bilerek ve hiçbir yanlış anlaşılmaya fırsat kalmadan arızalı taraftaki A/P ve A/T’ı devre dışında bırakacaktı. Uçuşlarına ya öbür taraftaki otomasyon ya da manuel olarak devam ederek bu duruma düşmeyeceklerdi. Kazadan sonra Collins sistemi kullanan uçaklarda bunun böyle olduğu diğerlerinde ise aynen kazayı yapan uçaktaki gibi olduğu anlaşılmıştır. Boeing’in eğitim için hazırladığı dokümanlarında yanlış olduğu, bu nedenle pilotlar bu konuyu ne kadar mükemmel bilse bile, bildiklerinin yanlış olacağı anlaşılmış.

4- R/A sistemi bu kadar hataly bir sinyal gönderdiği halde sistem bilgisayarları bunun yanlış olduğunu diğer R/A sinyalinden çözerek anlayamamış ve onu devreden çıkartmadığı gibi bir de hatalı sinyale uygun olarak işlem yaptırmıştır. Ayryca R/A göstergesinin hatalı mesaj vermesi durumunda kırmızı bozuk bayrağının görülmesi sistemin anlaşılabilirliği ve güvenliği için gereklidir. Collins sistemi ve kullandığı programlar bu şekilde çalışmakta ve mukayese (comperator) fonksiyonu sayesinde iki sinyal arasında fark olması durumunda sistem uyarı vererek devreden çıkmaktadır.

5- Boeing bugüne kadar bu şekilde çalışan yüzlerce uçak için kesin bir teknolojik çare geliştirmemiş sadece pilotların iniş kalkış sırasında uçuş aletlerine dikkatle bakmaları gerektiği uyarısını yapmakla yetinmiştir. Bunu yapmamalarının nedeninin eğer bu gibi değişiklikler yapılırsa suçlu olduklaryny kabul etmiş sayılarak mahkemede delil olarak sunulması kaygısı olabilir.

6- Uçak STALL süratine yaklaşmaya başladığında uyaracak sesli bir alarm sisteminin dizayn edilerek entegre edilmesi gerekir. Stall syrasynda başlayan titreşimli ikaz sisteminden daha evvel devreye girecek sesli bir uyarının “deceleration alert” sisteme ilave edilmesinde fayda vardır. 400 feet’e kadar alçalmış bir uçakta stick shaker’in sağladığı uyarının ne kadar usta olursun hiç bir pilota faydası yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-91E6D8468 -- 20 Nisan 2016; 23:18:47 >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.