Şimdi Ara

Bluray Filmlerimizi Değerlendirelim (969. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21.819
Cevap
123
Favori
960.809
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 967968969970971
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    En ucuz kargolar böyle maalesef UK ve DE'de.

Geçen yıl Amerika'dan aldığım saati yurtiçi getirdi amazondan en ucuz kargo olmasına rağmen. Sanırım sadece onların sistemi farklı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar yorumları okuyorum ama ilginç bir durum var yani benim yaşadığımın tam tersi ve son bir kez daha bilgi almak isteyenler için yazacağım.Amerikanın yanında İngiltere ve Almanyada da en ucuz kargo kesinlikle takipli yollandı hep ki yakın zamanda alışverişlerim var.Dispatched and sold by Amazon yazmasına dikkat edin fulfillment by amazon olmayacak ya da 3.parti başka bir satıcı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sadays S kullanıcısına yanıt
    4K TV demek Full HD'nin 4 katı piksel demek. Yani 4 adet Full HD TV'nin 2'sinin yanyana, Diğer ikisinin de onların altına konması gibidir. 3840x2160. Full HD'de kare şeklindeki bir nesnenin piksel sayısı 250.000 ise 4K TV'de 1.000.000 olur. Yani orantı bozulmadan 4 kat daha piksele dağıtılır. Görüntü kalitesi bozulmaz.

DVD'de ise durum farklı. 720x576 çözünürlük var. Full HD'de 1920x1080 piksel var. Yani DVD'deki piksel sayısına göre sabit bir oranda artmıyor. Fakat TV beyni bunu o kadar güzel hesaplıyor ki. Tüm piksellere oturtuyor. Fakat nesnelerde piksel kaymaları olmasına rağmen bunu gözle anlamak pek mümkün değil.

Şimdi buna göre: DVD görüntüsü CRT TV'lerde en doğal haliyle görüntülenir. Bunu 1366x768 bir panele uyarlarsanız hayali görüntüler oluşturulup piksellere dağıtılır. 1920x1080'de veya 3840x2160 panelde oynatırsanız çok daha fazla bozulur.

Bu işin duayenleri hep şunu söylediler. Full HD TV'ler yeni yeni çıktığı zaman dedikleri şuydu. Almak için acele etmeyin. Çünkü Full HD yayın yok. Eğer alırsanız TV yayınları CRT TV'nizdeki kadar net olmayabilir. Çünkü görüntünün piksel dağıtımında sabit bir oran yok dediler.

Full HD ile 4K arasında sabit oran var. Hatta Full HD, 4K ve 8K arasındaki oranlar hep sabittir.
  • topaz42 kullanıcısına yanıt
    Kardeş yanlış biliyorsun diyeyim senin dediğin gibi değil ama tartışmaya gerek yok ikimizde fikrimizi söyledik
    Arkadaş karar versin

Dikey satır her zaman 720 olur değişmez diyorsun.Örnek verdigin tablodada degişen bir şey yok aynı hepsi.1080 yatayı mı dikeyi mi temsil ediyor gibi soru oldu resmen

• quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Siyah bantlarla birlikte 720x576. Eğer üstünde veya altında siyah bant var ise arada oynayan video 720x576 olmaz. 720 olur. Diğer rakam değişir.

DVD'de, 720=dikey satır. 576=yatay satır. Dikey satır her zaman 720 olur. değişmez. Yatar satır siyah bantların kalınlığına göre değişir.

topaz hocam şimdi bu mesajınıza istinaden bir terslik var gibi geldi

720*576 dvd çözünürlügünde 720 ekranın yatay piksel sayısını 576 da ekranın üstten alta dogru olan piksel sayısını göstermiyor mu?

Eger öyle ise filmde siyah bantlar varsa (siyah bantları piksellerden saymaz isek ) 720 * (atıyorum ) 450 olması gerekmez mi?
  • yavuzazgin kullanıcısına yanıt
    Yavuz bey. 720 yukarıdan aşağı uzanan sütun sayılarını ifade eder. 576 veya 480 olsun. Farketmez. soldan sağa uzanan satırları temsil eder.

Daha genel ifade ile şöyle söyleyeyim. Ekran ölçeklerinde büyük rakamlar sütun sayısını, küçük rakamlar satır sayısını ifade eder. Aşağıdaki resme dikkatli bakın. artık daha açık nasıl anlatılır. Bilmiyorum.

Yukardan aşağı inenler her zaman daha çok olur. Sağdan sola giden çizgiler az olur. TV ekranını gözünüzün önüne getirin.Bluray Filmlerimizi Değerlendirelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi topaz42 -- 25 Eylül 2016; 0:03:59 >
  • quote:

Yavuz bey. 720 yukarıdan aşağı uzanan sütun sayılarını ifade eder. 576 veya 480 olsun. Farketmez. soldan sağa uzanan satırları temsil eder.

Daha genel ifade ile şöyle söyleyeyim. Ekran ölçeklerinde büyük rakamlar sütun sayısını, küçük rakamlar satır sayısını ifade eder. Aşağıdaki resme dikkatli bakın. artık daha açık nasıl anlatılır. Bilmiyorum.

Yukardan aşağı inenler her zaman daha çok olur. Sağdan sola giden çizgiler az olur. TV ekranını gözünüzün önüne getirin.Bluray Filmlerimizi Değerlendirelim

Hayır onu ifade etmez :) 720 yatay pixel sayısını ifade eder.Ağır saçmalamışsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Betfair

quote:

Hayır onu ifade etmez :) 720 yatay pixel sayısını ifade eder.Ağır saçmalamışsın

Saçmalamışım. Öyle mi. Buyrun o zaman.

http://www.pcnet.com.tr/forum/threads/165237-Interlace-Prograssive-HDTV-nedir#post1045682
    şimdi tam oturdu herhangi bir şüpheye mahal vermeyecek şekilde. Teşekkür ederim.
  • Ayrıca burayı da okuyun.

quote:

DVD Dijital Versatil Disk yada Dijital Video Disk’in kısaltılmış halidir. DVD teknolojisi, en gelişmiş ve yüksek standartta görüntü kalitesi sunar. Standart VHS sistemi yatay 210 satır çözünÜrlük sunar. Lazer disk 425 satırlık çözünürLük sunar. DVD 540 satırlık bir çözünürlük sunar. Hepsi bu kadar değil; DVD teknolojisi size değişik görüntü formatları içinde seyir alternatifleri de verir: Windscreen format 20:99 Letterbox format 16:9 Panned format 4:3 (klasik televizyonların formatı) Kullanıcı televizyonunun tipine göre istediği formatta diskleri izleyebilir .

Sütun demiyor. Dikkat edersiniz umarım.

Kaynak:http://www.bilisimogretmeni.com/donanim/dvd-nedir.html
  • şimdi arkadaşlar yatay derken akıllarına yatay çizgiler geliyor ve böyle düşünüyorlar .
  • Topaz arkadaşımız doğru söylüyor . Daha seviyeli olalım lütfen .
  • Ben bu işle 20 senedir ilgileniyorum 10 senedirde meslek olarak yapıyorum.8K çözünürlük ile muhatap oluyorum 6K kameram ile çekim yapıyorum sinema reklam sektöründeyim kameralar uzmanlık alanım gerisi saklı kalsında...
    google dan 2 link okuyup herkes uzman kesiliyor ya bayılıyorum.
    Bence siz forumlarda bilgi paylaşmadan önce ilkokula geri dönüp matematik'e sıfırdan başlayınız.
    çok uğraşmadan şunu yazıcam sadece kendi kullandığım 6K kameradan bahsedicem
    6K çeker FF de 6144x3160 adet piksel barındırır sensöründe.
    3160p diye geçer basit kullanıcı consumer seviyesinde.Sensör diktörtgendir aspect ratio'su 1.94:1 dir
    6144 tane yatay piksel var 3160 tanede yukarı doğru dikey.
    Dikdörtgen bu..
    Uzun kenar ile kısa kenarı çarp..sonuç Piksel sayısıdır 19.4 Megapixel civarındadır.Tam olarak 19milyon 415bin 40 tane pikselden oluşur.

Daha ne yazayım?
    Paintle uğraşamıcam şuna bakın yeter
    Bluray Filmlerimizi Değerlendirelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Betfair -- 25 Eylül 2016; 0:47:17 >
  • Aynı şeyden bahsediyorsunuz.

• Betfair kullanıcısına yanıt
    Resimdeki ölçekler benim yazdığımı doğruluyor. Büyük rakamlar aşağı doğru dikey inen satırları ifade ediyor. Küçük rakamlar satır sayısını (yatay uzanan çizgiler) ifade ediyor. Yanlış birşey söylemiyorum ki.

Peki bana şu net olarak söyleyin. Madem bu işin içindesiniz. DVD çözünürlüğünde 720 ve 576 rakamları (ABD için 576 yerine 480 oluyor) neyi ifade ediyor. Hangisi satır sayısı. Hangisi sütun sayısı.

Herkes bilsin.

Bu arada kameranızın ölçeğinden bahsederken 6144 yatay piksel, 3160 tane dikey piksel var demişsiniz. Bahsettiğiniz kamera dik bir ekrana mı sahip. Anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi topaz42 -- 25 Eylül 2016; 0:56:06 >
  • yavuzazgin kullanıcısına yanıt
    720'nin yatay oldugunu kabullensin artık.Boş yere inat yapıyor sadece zaman kaybettiriyor burada

• quote:

Resimdeki ölçekler benim yazdığımı doğruluyor. Büyük rakamlar aşağı doğru dikey inen satırları ifade ediyor. Küçük rakamlar satır sayısını (yatay uzanan çizgiler) ifade ediyor. Yanlış birşey söylemiyorum ki.

Peki bana şu net olarak söyleyin. Madem bu işin içindesiniz. DVD çözünürlüğünde 720 ve 576 rakamları (ABD için 576 yerine 480 oluyor) neyi ifade ediyor. Hangisi satır sayısı. Hangisi sütun sayısı.

Herkes bilsin.

Bu arada kameranızın ölçeğinden bahsederken 6144 yatay piksel, 3160 tane dikey piksel var demişsiniz. Bahsettiğiniz kamera dik bir ekrana mı sahip. Anlamadım.

Bilerekmi troll'lüyorsun yoksa farkında olmadanmı?
    Dikdörtgen diyorum DİKDÖRTGEN
    UZUN KENAR KISA KENAR
    SENSÖR YATAY DURUYOR UZUN KENAR YUKARDA YANİ
    YATAY DEMEK HORIZONTAL DİKEY VERTICAL
    Yatay piksel sayısı soldan sağa doğru 6144 adet.Sen buna kare de kesmeşeker de ne dersen de..Uzun kenarda 6144 adet M&M şeker var.Kısa kenarda yani yukarıdan aşağı olanda da 3160 adet şeker.
  • Betfair kullanıcısına yanıt
    Ben bu kadar mesaj sayısına insanları trolluyarak gelmedim. Tamam mı. Çok basit bir soru sordum. DVD'de 720 ve 576 rakamları neyi ifade ediyor diye sordum. Cevaplamayacaksan sorun değil. Bu konuda da bir daha yazmayacağım. Sıktı artık. Hakikaten sıktı.
  • Tek satır ve tek sütun için 6144 tane yatay piksel ve 3160 tanede dikey piksel var dersek daha dogru bir tanım olur .ancak komple ekran olarak bakarsak eğer yatay 6144 çizgi dikey 3160 çizgi yatay ozaman dik bir ekran oluşuyor .

• 
Sayfa: önceki 967968969970971
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.