Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları (68. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Zeen , krcscm , krcscm Daha Az
3 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 3 Misafir - 5 Masaüstü1 Mobil1 Android
5 sn
5.642
Cevap
276
Favori
344.723
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6667686970
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: scorpion64_120

herkese iyi forumlar, biraz inceledim yazılanları ve moralim bozuldu desem yeridir. Ben bu Bes olayından anlayan biri değilim öncelikle ve yaklaşık 4 yıldır birikim yapıyorum. Lakin gel gelelim sizin fon getirisi olan değer bende (-) 'li bir tutar. yani zarar ediyormuşum. bunu sizleri okuyunca girip kontrol ettim ve öyle anladım. Anadolu hayat emeklilik benim hesabım. Sizlerden naçizane öneriler bekliyorum. şuan %100 istikrarlı fonda tüm para

Hocam yüzde 30 hisse yüzde 30 altin yuzde 40 da kamu dış borçlanma araclar 1 olani sec 2 yil sonra bana burda teşekkür et
  • ssmm kullanıcısına yanıt
    aynen dediğin gibi yaptım. inşallah dua ederim :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: pisrabbit

aynen dediğin gibi yaptım. inşallah dua ederim :D

bu süre içinde bugun yaptığın gibi hiç bakma
  • quote:

Orijinalden alıntı: cosef

quote:

Orijinalden alıntı: MonitörKertenkelesi

Bireysel emekliliğe bir miktar para yatırmış durumdayım ve üçüncü senesi doldu. Ama ben durdurdum çıkmıyorum da. Karar veremedim.

Ama şunu merak ediyorum devlet 10 sene sonunda yüzde 25 verecek ama ondan önce çıkarsanız kesinti yapacak. Şimdi çıksam yüzde 13 filan, altı sene beklecem 35...

Ama bankalar aylık %11 faiz veriyor. Peki ama bütün parayı faize koymak daha risksiz ve karlı değil mi sizce?

100 tl paramızı %11.75 ile 32 günlük vadeli hesapta net getirisi 0.87 tl
    100 tl paramızı BES'e yatırdığımızda aylık net devlet kazancı 25 tl . ( 10 sene sonunda)

Bence BES daha mantıklı. Karar senin

NOT: BEs'e yatırdığında fonlardan da gelir elde edeceksin unutma

Ama enflasyon var yıne pek kar kalmayacak

• cosef kullanıcısına yanıt
    10 sene sonunda net 25 tl alamıyorsun malesef. 15 tl alıyorsun. 10 sene sonra bes ten çıkmayıp da devam edersen emekli olana kadar. Emekli olduğun zaman 25 tl yi alıyorsun. 10 yılın sonrasında devam etsen de devlet katkısı devam etmiyor zaten.

Bes te 10 yıl boyunca her ay 100 tl yatirirsan toplam 12.000 tl yatırmış oluyorsun. Buna da devlet katkısı yansıması 1.800 tl.

Ama %11 aylık faizle her ay 100 tl ekleyerek 12.000 tl yatirirsan faizi 10.000 tl gibi bişey oluyor. Şimdi excel de formül yazarak hesapladım.

Not olarak fonlardan gelir elde edersin yazmışsın. Zaten getiriyi fonlardan elde edeceksin. Ama bankanın otomatik ayarladigi sağlam fonlardan değil. Riskli ama getirisi yüksek fonlar. Devlet katkısı hikaye yani. Ama ekstra getiri tabi. Ama abartılacak hiç bir şeyi yok. Yatiracagin para her yıl otomatik artacagindan dolayı devlet katkısı da artacak tabi. Her sene 100 tl ile devam etmiceksin. Bes tanitimlarinda insanların gözünden kaçan bu. 100 tl yatiracam korkunç para alacam sanıyorlar. Bir de bes te 10 yıl kalmayacaksan ve fonları değerlendirip değişmeyeceksen hiç girme o ise. Bunu bankacı bir arkadaşım dedi. Bes te fonları takip etmek en önemli şey. Gerçi ben de anlamıyorum ama yeni başladım bes e yavaş yavaş öğrenirim. Oğlum için birikip yapıyorum o yüzden 10 seneden önce çıkmam. Zaten çıkmamı engellemesi daha iyi. Zora girip çocuğun birikimini kullanmam bir yerde :)

• quote:

Orijinalden alıntı: pisrabbit

10 sene sonunda net 25 tl alamıyorsun malesef. 15 tl alıyorsun. 10 sene sonra bes ten çıkmayıp da devam edersen emekli olana kadar. Emekli olduğun zaman 25 tl yi alıyorsun. 10 yılın sonrasında devam etsen de devlet katkısı devam etmiyor zaten.

Bes te 10 yıl boyunca her ay 100 tl yatirirsan toplam 12.000 tl yatırmış oluyorsun. Buna da devlet katkısı yansıması 1.800 tl.

Ama %11 aylık faizle her ay 100 tl ekleyerek 12.000 tl yatirirsan faizi 10.000 tl gibi bişey oluyor. Şimdi excel de formül yazarak hesapladım.

Not olarak fonlardan gelir elde edersin yazmışsın. Zaten getiriyi fonlardan elde edeceksin. Ama bankanın otomatik ayarladigi sağlam fonlardan değil. Riskli ama getirisi yüksek fonlar. Devlet katkısı hikaye yani. Ama ekstra getiri tabi. Ama abartılacak hiç bir şeyi yok. Yatiracagin para her yıl otomatik artacagindan dolayı devlet katkısı da artacak tabi. Her sene 100 tl ile devam etmiceksin. Bes tanitimlarinda insanların gözünden kaçan bu. 100 tl yatiracam korkunç para alacam sanıyorlar. Bir de bes te 10 yıl kalmayacaksan ve fonları değerlendirip değişmeyeceksen hiç girme o ise. Bunu bankacı bir arkadaşım dedi. Bes te fonları takip etmek en önemli şey. Gerçi ben de anlamıyorum ama yeni başladım bes e yavaş yavaş öğrenirim. Oğlum için birikip yapıyorum o yüzden 10 seneden önce çıkmam. Zaten çıkmamı engellemesi daha iyi. Zora girip çocuğun birikimini kullanmam bir yerde :)

@pisrabbit

Bilgilendirme için teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: famer

quote:

Orijinalden alıntı: eyoruk

Güncel durumda ne yapmalı borsa arttı ?

Gercı sımdı degışıklık yapsak dahı 1 haftası var

Ben yaklaşık bir hafta önce, dövizde düşme başlayınca döviz fonlarından biraz kırpıp, %20 Hisse fonu ilave etmiştim..

Daha bugün devreye girmiş, biraz faydası oldu... Aslinda değişiklik hemen veya birgün sonra geçerli olsa iyi olacak ama ...

Selam ne yaptınız %1 katkı paylarını sordunuz mu
  • Evet sordum, 5 seneyi doldurduğum için su anda kesinti yapmadıklarını söylediler.. Yeni çıkan kanuna gore böyleymiş.. Ancak fon getirilerinden kesinti yapıyorlarmış, o kısımını pek anlamadim.. bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim..
  • Kesinti yapmamalari iyi ? Ama %1 ne peki fonlar mi
  • famer F kullanıcısına yanıt
    Ne yonetim gideri kesintisi ne de cikarsaniz ertelenmis aidat odeyeceksiniz.

Benim yuzde 2 mesela her yatirdigim 100 liranin 2 lirasi sirkete gidiyor. 2 yil kaldi benim de.

Fon kesintisi soyle her fon aldiginizda 1000de 2 gibi bir rakam (degisiyor) fon gideri olarak kesilir. Bes sirketi ile alakasi yok. Bankadan normal olarak baska bir fon da alsaniz bu kesinti yapilir.
  • Dolar dusmusken dolar agirlikli fonlara gecilmeli mi sizce?

Dusunuyorum ama tam karar veremedim.

Likit fondayim su anda akmiyor ama damliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: YojimboBanzai

Dolar dusmusken dolar agirlikli fonlara gecilmeli mi sizce?

Dusunuyorum ama tam karar veremedim.

Likit fondayim su anda akmiyor ama damliyor.

altın da düştü

altın ağırlıklı fon ve dolar ağırlıklı fon olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: YojimboBanzai

Ne yonetim gideri kesintisi ne de cikarsaniz ertelenmis aidat odeyeceksiniz.

Benim yuzde 2 mesela her yatirdigim 100 liranin 2 lirasi sirkete gidiyor. 2 yil kaldi benim de.

Fon kesintisi soyle her fon aldiginizda 1000de 2 gibi bir rakam (degisiyor) fon gideri olarak kesilir. Bes sirketi ile alakasi yok. Bankadan normal olarak baska bir fon da alsaniz bu kesinti yapilir.

Cevap için teşekkürler.. peki, şu ana kadar benden YGK olarak 869 TL kesilmiş beş sene zarfında.. Bunu geri iade ediyorlar mı, yoksa üzerine bir bardak su icelim mi?..
  • Bankaların yatırım danışmanlıkları hakkında bilginiz tavsiyeniz var mı acaba ? Tam konusu değil ama sormak istedim.
    Tabi bankanın çıkarını gözetecekler ama tamamen biz kazanalım diye mi tavsiye veriyorlar ? Yoksa karşıdaki kişiyi de düşünüyorlar mı ? Yatırım danışmanlığı almak istiyorum da.
  • Merhaba Arkadaşlar burası yerimidir bilmiyorum ama bu konuya yazıyorum, hatta gönül istiyor ki sırf bunun için konu açayım. Anadolu Hayat Emeklilik 'te BES'im vardı ve para ihtiyacımdan dolayı ayrılmak istedim. Bütün kanuni sürelerin geçmesine rağmen hala paramı alamadım. Sürekli bir oyalama ve şimdide hala bitmeyen sistem güncellemesi. Net'ten baktığım kadarı ile aynı şekilde bir sürü kişi bu konuda mağdur. Son olarakta artık o kadar yüzsüzleşmişlerki istediğiniz yere şikayet edin diyorlar. Kendi paramızın peşinden koşuyoruz.

Ne yapabilirim diye baktığımdada aklıma burası ve emeklilik gözetim merkezi geldi.http://www.egm.org.tr/ yede şikayet yazısı yazdım. Başka neler tavsiye edersiniz?

BES'i artık bir hata olarak görüyorum. İlk BES'imde parasal bir zarar ile ayrılmıştım ve bir daha asla demiştim. Nasıl olduysa ikna oldum ve şimdide bu zorluk ile uğraşıyorum.

Anladım ki ihtiyaç duyduğunda kullanacağın para ve birikim kendi elinde olan birikimdir. Demekki ekonomik sıkıntılar olsa bu paraları unutmamız gerekecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: foxspring

Merhaba Arkadaşlar burası yerimidir bilmiyorum ama bu konuya yazıyorum, hatta gönül istiyor ki sırf bunun için konu açayım. Anadolu Hayat Emeklilik 'te BES'im vardı ve para ihtiyacımdan dolayı ayrılmak istedim. Bütün kanuni sürelerin geçmesine rağmen hala paramı alamadım. Sürekli bir oyalama ve şimdide hala bitmeyen sistem güncellemesi. Net'ten baktığım kadarı ile aynı şekilde bir sürü kişi bu konuda mağdur. Son olarakta artık o kadar yüzsüzleşmişlerki istediğiniz yere şikayet edin diyorlar. Kendi paramızın peşinden koşuyoruz.

Ne yapabilirim diye baktığımdada aklıma burası ve emeklilik gözetim merkezi geldi.http://www.egm.org.tr/ yede şikayet yazısı yazdım. Başka neler tavsiye edersiniz?

BES'i artık bir hata olarak görüyorum. İlk BES'imde parasal bir zarar ile ayrılmıştım ve bir daha asla demiştim. Nasıl olduysa ikna oldum ve şimdide bu zorluk ile uğraşıyorum.

Anladım ki ihtiyaç duyduğunda kullanacağın para ve birikim kendi elinde olan birikimdir. Demekki ekonomik sıkıntılar olsa bu paraları unutmamız gerekecek.

BIMER'e yazın

• Acı gerçek, neden mi şöyle;
    %25 faizin tamamını almak için yaş 59 gerekiyor ama ben hala devam kararı aldım birazda artırdım.
    10 yıl sonunda verilen faizin %60 ını alıyorsunuz...
  • Arkadaşlar size biraz bes fonu önereyim.

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

Gördüğünüz üzere en çok kazandıran fonlar hisse senedidir. Özellikle yurtdışı gelişen piyasalar ve teknoloji hisse senetlerini içeren fonlara yatırım yapabilirsiniz.

• Parayı artırmaya başladım 2 aydır da..Şu kesintiler de artıyor para artarken
  • Şu fon dağılım olayını anlatıcak arkadaş yok mu fonlar ne kadar süre ile alınıyyor getirisi nasıl hesaplanıyor bu bireysel emklilk şirketi fonları kendimi alıp satıyor
  • 
Sayfa: önceki 6667686970
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.