Şimdi Ara

Bir Mezun Olarak Birkaç Görüşüm [MÜHENDİSLİK] (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
407
Cevap
30
Favori
108.836
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkesin üniversite mezunu olması bir sakınca değil hatta ve hatta

iö leri çoğalması ve üniversitelerin açılması da bir sakınca değil.

Eğer sınav sistemin zırlanıyorsanız bir yerlenizi yırtıyorsanız kusura bakmayın ama en mantıklı sistem budur.

kaliteden bahsetmişsin bak bakayım amerika da kaç tane üniversite var kaç tanesini biliyorsun.

bak bakayım israil de 1 gence kaç üniversite düşüyor.

bu ülkede ki insanlar kaliteden yoksun mu?

Veya teknolojide neredeler?

Herkesi üniversite mezunu yaparak bir şey mi kaybetmişler veya kazanmışlar mı ?

nasıl adamlık bir cinsiyet meselesi değilse kalitede bir puan belli bir ölçük sayılmaz o zaman.

Herkesin üniversite okuması mühendis olmasının ne gibi - leri var?

iş veren aptal olmadığı sürece işi bilen mühendisi alacaktır.

Biliyorsan çalışırsın kalitesiz dediğin adam bilmiyorsa girmez.

Ben bu üniversite sayıların çoğaltılmasında ve gökten zembille inmiş gibi mühendislik fakültelerinin açılmasının destekçisiyim.

Tutturmuşsunuz kalitede kalite sanki olmayan bir şeyi icat edeceksiniz kabul et işte.(sana demiyorum xD)

• Uludağ Mezunu Makineci, özel sektörde sürünmüş ve 1,5 yıllık devlette makine mühendisi olarak tavsiyeler

Makine Mühendisliği okuyacaksanız:

- Okurken konuşma, dinleme ve yazma alanlarında çok iyi ingilizce öğrenmeniz şart. 2. bir dil (mak. müh. için almanca favoridir) katkısı büyüktür.
    - Okurken aynı zamanda parasına bakmadan mesleğinizle ilgili part time çalışınız. Bunun için iş sahası sunan illerde makine mühendisliği okumanız gerekecek. (Kocaeli-Bursa-İstanbul gibi sanayi olan kentler) Cv'nizde ve kariyerinizde sıfırdan başlamanızı engeller, binlerce gencin önüne geçersiniz.
    - İyi bir yerde iyi bir staj önemlidir.
    - Eğer akademisyen olmayacaksanız-yani yüksek lisans düşünülmüyorsa not ortalamasını çok yüksek tutmaya çalışmayın. 4 üzerinden 2.4 olsa yeter de artar.
    - Çalışacağınız alanda kullanacağınız bilgisayar programlarını (3 boyut tasarım programları gibi) son sınıflara kalmadan aradan çıkartınız.
    - Son olarak sosyal kulüplere okula başlar başlamaz katılın, aktif olarak görev alınız. Böylece hem sosyal yönünüz gelişecek hem de firmalarla iletişim ve bağlantılar elde etmeye başlayacaksınız.

Ben bu tavsiyeleri kardeşime yaptım. Şimdi İstanbulda çok iyi bir üniversitede (endüstri müh.) ve çok iyi bir firmada part time çalışıyor. Sosyal kulüplere de katıldı, o sayede firmalarla arası gelişti zaten.

Makine Mühendisi olarak çalışan insanlarla görüşüp bol bol fikir almayı unutmayın. Eğer ben sıkıya gelemem diyorsanız devlette bile çok rahat olamayacaksınız (özele göre rahat gene de) bunu bilin arkadaşlar. Bazı devlet dairelerinde de adamı süründürürler-hap kullanmaya başlarsınız. (ciddiyim)Çünkü mühendis her ortamda sorunları çözmesi gereken-işten anlayan adamdır. Ekmek aslanın midesinden bağırsağına geçmek üzere

• quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

BİRAZ SAYILARA BAKALIM

Bu sene üniversiteler 7939 inşaat mühendisi, 9635 makine mühendisi, ELEKTRİK - ELEKTRONİK (8918)+ Elektronik Mühendisliği (367) + Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (1100) + Elektrik Mühendisliği (577) yani 10962, endüstri 5634, bilgisayar ise 8062 kişi alacak.

Öncelikle elektrik, elektronik ve türevlerinden bahsedeyim. Arkadaşlar, inanın bırak 10 bini 5 bin kişiye bir senede ihtiyaç olmuyor. Bu bölümlere gidenler inşallah olmaz ama mezun olunca tek kelimeyle apışıp kalacak. Çünkü çok fazla şişmiş puanı. Devlet atamasından da bahsettik. Herhalde artık puanları iyice tavan yapar.

Bilgisayar mühendisliği ise, yine aynı şekilde özellikle dikkatimi çekti, gereksiz bir alım var.

Endüstri mühendisliğinin durumuna bakarsak daha iyi gibi geliyor ilk başta; ama bir şirkette kaç tane endüstri mühendisi çalışıyor ,ona bakmak lazım. Ben çoğu zaman endüstricinin yapacağı işin makine veya inşaat mühendislerine yıkıldığını gördüm. Adam ekstradan para vermek istemiyor endüstri mühendisine.

ee biz ne yapacağız ? Şu tabloya bakınca ben bu sene girsem üniversiteye ben mezun olana kadar 40bin mezun verilecek ortalama bir bölümden işimiz zor gerçekten.

• quote:

Orijinalden alıntı: VoLken7

Herkesin üniversite mezunu olması bir sakınca değil hatta ve hatta

Eğer sınav sistemin zırlanıyorsanız bir yerlenizi yırtıyorsanız kusura bakmayın ama en mantıklı sistem budur.

kaliteden bahsetmişsin bak bakayım amerika da kaç tane üniversite var kaç tanesini biliyorsun.

nasıl adamlık bir cinsiyet meselesi değilse kalitede bir puan belli bir ölçük sayılmaz o zaman.

Ben bu üniversite sayıların çoğaltılmasında ve gökten zembille inmiş gibi mühendislik fakültelerinin açılmasının destekçisiyim.

Tutturmuşsunuz kalitede kalite sanki olmayan bir şeyi icat edeceksiniz kabul et işte.(sana demiyorum xD)

1993 doğumluymuşsun. Bu da demektir ki üniversiteye daha girmedin. 3. veya 4. sınıf olduktan sonra tekrar konuşalım istersen.

Bu kendini geliştirme masallarının bir yere kadar olacağını, o kadar emeğin ardından eline 1000 TL'yi tutuştururlarsa görürüm.

Amerika'da AR-GE var, hem de kralı var. Burada koca fabrikalarda bile AR-GE ya olmuyor ya da ufak bir bölümünde oluyor.

Sanayide kalitesiz bir ortamda takılıp, dediğim gibi düşük maaş aldığında görüşürüz.

Herkesin mühendis olmasının tabi eksisi var. Ayıp olacak ama nerde çokluk orda bokluk. Sen sanıyor musun bu yeni açılan üniversitelerde üniversite kültürü var. Lise gibi git-gel yapılacak.

İşi bilen mühendis, okul bitince öyle işi bilen mühendis olunmuyor pek. Dediğim gibi mülakat aşamasına gel, o zaman konuşalım.

• quote:

quote:

1993 doğumluymuşsun. Bu da demektir ki üniversiteye daha girmedin. 3. veya 4. sınıf olduktan sonra tekrar konuşalım istersen.

Bu kendini geliştirme masallarının bir yere kadar olacağını, o kadar emeğin ardından eline 1000 TL'yi tutuştururlarsa görürüm.

Amerika'da AR-GE var, hem de kralı var. Burada koca fabrikalarda bile AR-GE ya olmuyor ya da ufak bir bölümünde oluyor.

Sanayide kalitesiz bir ortamda takılıp, dediğim gibi düşük maaş aldığında görüşürüz.

Herkesin mühendis olmasının tabi eksisi var. Ayıp olacak ama nerde çokluk orda bokluk. Sen sanıyor musun bu yeni açılan üniversitelerde üniversite kültürü var. Lise gibi git-gel yapılacak.

İşi bilen mühendis, okul bitince öyle işi bilen mühendis olunmuyor pek. Dediğim gibi mülakat aşamasına gel, o zaman konuşalım.

Bence mantıklı bir açıklama değil.

TOBB üniversitesinin de belli bir kültürü yok?

Yaş olarak benden küçük.

ayrıca 1000tl ne alaka
    yazın 1 tornacıda çalıştım 6 gün 450tl aldım ilk okul mezunu adamlar sadece demiri makinye takıp cncn de program yazıyor maaşlarıda 1.500tl sigorta ve yemekleride var sanayi işi ve pis bir işde değil di.

bu devirde 1000tl alamayan gerizekalı dır.

ve hayali 1000tl olan arkadaşlar varsa okumasınlar adresi vereyim 1makineye işçi arıyorlar.

1.500tl yol yemek sigorta var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WirLieBen -- 25 Temmuz 2011; 19:23:50 >

• quote:

quote:

quote:

Yaş olarak benden küçük.

ayrıca 1000tl ne alaka
    yazın 1 tornacıda çalıştım 6 gün 450tl aldım ilk okul mezunu adamlar sadece demiri makinye takıp cncn de program yazıyor maaşlarıda 1.500tl sigorta ve yemekleride var sanayi işi ve pis bir işde değil di.

ve hayali 1000tl olan arkadaşlar varsa okumasınlar adresi vereyim 1makineye işçi arıyorlar.

TOBB ile herhalde yeni açılan mesela Hitit üniversitesini bir tutmayacağız herhalde. TOBB'un arkasındaki destek belli.

6 güne 450 TL de iyimiş, sen şanslıymışsın. Bu yaşta o parayı nasıl aldın bilemeyeceğim. Hiç görmemiştim bugüne kadar, duymuş oldum şimdi. Tekniker alır almasına da, bu yaşta bu tecrübede güzelmiş gerçekten.

Mantıklı gelip gelmemesi de senin bileceğin iş genç arkadaşım. Eğer diyorsan ki mezun sayısını karşılayacak ya da çok azını dışarıda bırakacak bir sanayimiz var, demek ki ben başka bir Türkiye'de yaşıyorum.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Yaş olarak benden küçük.

ayrıca 1000tl ne alaka

TOBB ile herhalde yeni açılan mesela Hitit üniversitesini bir tutmayacağız herhalde. TOBB'un arkasındaki destek belli.

6 güne 450 TL de iyimiş, sen şanslıymışsın. Bu yaşta o parayı nasıl aldın bilemeyeceğim. Hiç görmemiştim bugüne kadar, duymuş oldum şimdi. Tekniker alır almasına da, bu yaşta bu tecrübede güzelmiş gerçekten.

Mantıklı gelip gelmemesi de senin bileceğin iş genç arkadaşım. Eğer diyorsan ki mezun sayısını karşılayacak ya da çok azını dışarıda bırakacak bir sanayimiz var, demek ki ben başka bir Türkiye'de yaşıyorum.

Şimdi anladım seni bak.

ama bu kendini geliştirme masalları gerçek.sen inanmayabilirsin orasını bilmem ama ben staj yaptığım yerlerden canlı canlı gözlerimle örnekleri görüyorum hemde o tornacı da para kazanmanın çok zor bir şey olmadığını da gördüm bu yaşta nasıl değil dalga geçerek mi yazdın bilmiyorum ama.okul kapandığında gittim sanayiyi dolaştım çünkü ağır bir işte çalışmak istiyordum bu konuda ciddiyim sadistim ve girdiğimde adamlara acıdım resmen.adam dediğimde 24yaşında falan adamlar ayakkabı alıp bana gösteriyordu çocuk gibi falan volkan nasıl diye üstü de kir pas içinde adamla konuşurken gözlerim doldu.

parayı aldıktan sonra gideyim bunlarla bir konuşayım dedim ya ne iştir bu...

forumda okuyorum yok elektrik mühendisi yok zort mühendisiyim asgari maaş bile alamıyorum diyenler alamazsın diyenler var.

adam sordum abi kaç para alıyorsun sen 1.500 tl 1.şok
    dedim kesin sigortası yoktur.
    2.dalgada geliyor 750 lira yatırıyorlar sigortayı
    3.-4.dalga geliyor yol ve yemek dahil değil onuda ayrı veriyor.

5.dalga ise bu 1.500 e ek olarak haftada 90 bin ürün bastıkları zaman aylıklarına 1000tl veya 800 tl olarak yansıyormuş.

ee dedim sen tulum giymiş mühendissin o zaman yok
    o zaman teknikersin cnc nin her bişeyini biliyorsun o da yok diyor.
    ilk okul mezunuyum.
    arabası ve evi olduğunu da öğrendim.konuşurken gözümün dolduğu adam bir anda büzniz men kesildi gözümün önünde.

seni alıp o işe götürsem yapmazsın veya işsizim diye zırlanan mühendisleri adım gibi de eminim.

Ekmek aslanın ağzında çünkü.

şahsım adıma konuşayım iş ayırt etmem.

komik gelecek ama ben endüstri meslek kimya okudum.

lise 2.sınıfta aklımda bir fikir vardı ve ciddi ciddi düşünüyordum gülme ama.

esnek metal yapmak çelikten daha güçlü ve arabalarda ve her metal olan işte kullanılcak bir şey düşünüyordum toyduk o yıllarda sadece bu fikri kendime özgü zannediyordum. ama gazete okurken fark ettim ingiliz bilim adamları yapmış ama çelikten fazla güçlü değil.
    ve bu düşünce beni metalurji ve malzeme bölümüne ilgi duymama neden oldu.

bu sene marmarada bu bölümü büyük bir oranda tutturuyorum ama teknoloji fakültesi müh. fakültesi olanını
    ygs 354+38 ham ygs 326+38 ham okulda derslerine çalışmayan bir öğrenciydim 38de okul puanım geliyor.ama ben 1 sene daha çalışmayı düşünüyorum hedefim itü ama olmaz ise ben mecbur teknoloji fakültesi gideceğim ve metalurji malzeme okuyacağım.

biraz uzun oldu ama uzatmaya da gerek yok.

• Yok küçümseme değil de hani tecrübe yok ya ondan. Yoksa ufak yaşta çalışmak takdir edilesi bir şeydir.

Spesifik örnekler olabilir. Benim bir tanıdığım da dükkanda çalışan adama -gıda sektörü- olması gerektiğinden fazla para veriyor. Onun örneği başka yerde bulunmaz diye düşünüyorum.

Kendini geliştirme konusuna gelirsek. Bunu söyleyip arkadaşların şevkini kırmak istemiyorum ama.

Malum kariyer sitelerinin birinde ilan vardı. 2 farklı üyelik ile sadece deneme amaçlı başvurdum. Okunulan bölüm haricinde diğer bütün şeyler birebir aynı idi. Yabancı dil, program bilgisi vs. Yalnızca birine cevap olarak mail geldi. Envanter sınavı falan diyordu, devamına bakmadım. Tabi ki herkes bu kadar değildi; ama şu bir gerçek ki bir yere kadar oluyor bazı şeyler.

Bak, sen bilmem ne üniversitesinden mezun olursun. Bir yerlerde çalışır işi öğrenirsin. Sonra gider büyük bir şirkete başvurursun. Mülakatta soru sorarlar çatır çatır yaparsın, seni alırlar. Çünkü adam bilgine bakar o sırada, okuduğun okula değil.

Ama yeni mezun için ilan açtıklarında daha tutucu olurlar, adam diyor ki. Hem iyi okuldaki adamın çürük elma çıkma ihtimali daha az, hem de prestij olur. Olay budur.

• Up...
  • Gazi 2. öğretim makina mı, uludağ makina mı, 9 eylül makina mı??? Bu üniversitelerin avantajları, dezavantajları , bitirince iş olanakları hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Tercihler de başladı bir an önce karar vermeliyim.
  • bnmde kafam çok karışık
    -gazi endstrümü muh
    -istanbul elektrk elektrnk mıhmi
    -yıldız tknk elktrk muh
    -koceli endstrü müh
    bunlar hakkında ne düşünüyosun çok merk edyrom ayrıca eklıcn bölüm ve unv varsa oda bnm için önmli
    şimddn sgl=)
  • öncelik hangi bölümleri okumak istediğindir. Sonra üniversite, sonra şehir gelir. Mühendisliklerde şehir ve üniversitenin önemi biraz daha fazladır, çünkü okurken mesleğinle ilgili çalışmak fark yaratır. Tek bölüm yaz demiyorum ama elektronik ve endüstri mühendisliğini burada karşılaştırmak saçma olacaktır, tamamen farklı meslekler.

Kimse her üniversiteyi bilemez. Kulaktan dolma bilgilerim var yazdığın tüm okullar hakkında ama kesin bir şey demek doğru olmaz. Bu üni.lerin hiçbiri diploma anlamında fark yaratmaz ama kocaeli veya istanbulda okumak elbette mühendis için avantajlıdır.
  • Peki hocam celal bayar üniversitesine geçiş kolay mı ? Mesela başka bir üniversiteden güzel bir ortalama ile buraya geçişte ne gibi şartlar var ? Kabul ediyorlar mı başvura öğrencileri ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sevko_432

Gazi 2. öğretim makina mı, uludağ makina mı, 9 eylül makina mı??? Bu üniversitelerin avantajları, dezavantajları , bitirince iş olanakları hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Tercihler de başladı bir an önce karar vermeliyim.

Uludağ için derim ki sanayi bölgesi, o bölge piyasasında okulun bir ismi olacaktır. Fakat Gazi bence anlamsız bir tercih olur. Bu okullardan iyi değil ki. Şunların arasında DEU tek geçerim, o kadar diyeyim.

İzmir piyasasında biliniyor, onu da geçtim Manisa var. Manisa OSB, sürekli gelişen bir yer. Çünkü devletin teşviği var. İzmir'den oraya taşınan fabrikalar var. Burada da DEU'nun borusu daha çok öter.

Tabi İzmirli olduğum için bu söyleyeceğim değişkenlik gösterebilir; ama Ankara'yı da gördüm Bursa'yı da. İzmir daha yaşanılır bir yer.

İş olanağı geniş. Doğalgaz, otomotiv, talaşlı imalat yapan yerler, demir-çelik fabrikaları vs. vs. Satış mühendisi olarak da çalışılabilir başka yerlerde. Makinede iş alanı geniş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deserthawk -- 26 Temmuz 2011; 10:50:22 >

• quote:

Orijinalden alıntı: buket_1991

bnmde kafam çok karışık
    -gazi endstrümü muh
    -istanbul elektrk elektrnk mıhmi
    -yıldız tknk elktrk muh
    -koceli endstrü müh
    bunlar hakkında ne düşünüyosun çok merk edyrom ayrıca eklıcn bölüm ve unv varsa oda bnm için önmli
    şimddn sgl=)

Endüstri mühendisliğinin de geleceğini bilgisayar gibi görüyorum, popülaritesi düşecek. Çünkü arkadaşlar endüstricinin yapacağı işi makineci de yapıyor, inşaatçı da. Tabi ki bu işsiz kalırlar demek değil.

Endüstrici planlama yapar, satınalma bölümünde durur, lojistik işlerini ayarlar. Satış alanında çalışır. Bu tip işlerin makinecilere, malzeme mühendislerine hatta kimya mühendisine bile verildiğini gördüm. Çünkü bu işler için imza yetkisi diye bir şey yok. Fakat bir endüstrici atıyorum doğalgaz projesine onay verebilir mi, veremez. Yetkileri bizlere göre daha sınırlı.

Satış için çalışıyor desek, makine satan bir fabrikanın satış mühendisi genelde makine mühendisi, inşaat malzemesi ve araçları satan bir yerde de inşaatçı olur. Çünkü kendi işin bu. Ben de şirket kursam, bu işleri o mühendise veririm.

Her zaman için endüstri mühendisliğini biraz ortada görmüşümdür, yani biraz ondan biraz bundan. Tabi ki iyi paralar kazanan endüstriciler var, büyük holdinglerde çalışanlar da. Fakat bana yine de tam olarak bir meslek gibi gelmiyor.

İsim vermek istemiyorum, dünyaca ünlü bir firma. Verimlilik çalışmalarının hepsini endüstriciler yürütmüyor. Niye derseniz, makineci adam da seçmeli ders olarak optimizasyon olabiliyor. İşletmede yüksek lisans yapabiliyor. Makine/inşaat/elektrik -yani o işin mühendisi- + işletme yüksek lisansı, endüstricinin yapacağı her işi yapar üstüne çok daha fazlasını yapar.

Elektrik mühendisliği için bir yazım var. Artık elektrik mühendislerinin yapacağı işi elektrik-elektronik mühendisi de yapabiliyor, onlara da imza yetkisi tanındı. Elektrikçiler bu işe çok kızdı tabi. Özellikle devlete atanırken KPSS'den düşük puanla yerleşme devri kapandı çünkü. Teknik üniversite her zaman için avantajdır, Kocaeli'nde ise geçme notu 65 olmuş ve ne yaz okulu ne bütünleme varmış. Okulu uzatma riski daha fazla. Ayrıca elektrik okuyan arkadaşım çok memnun değil. Tabi ki kişiden kişiye değişir; ama gördüğüm kadarıyla malzeme alanında iyi bir okul.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deserthawk -- 26 Temmuz 2011; 10:58:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: _EngiN_

Peki hocam celal bayar üniversitesine geçiş kolay mı ? Mesela başka bir üniversiteden güzel bir ortalama ile buraya geçişte ne gibi şartlar var ? Kabul ediyorlar mı başvura öğrencileri ?

Yatay geçiş kriterleri YÖK'ün sitesinde vardır, bir de üstüne üniversitenin özel koşulları olabilir. İnan yatay geçişi hiç araştırmadım. Fakat bir arkadaşım pek parlak olmayan bir üniversiteden kaçarak geldi.

Tabi çok kısıtlı da olsa bir kontenjanı var ve bu dolar. Bir sene 2.4 ortalama ile de yatay geçiş olabilir. 3.0 ortalama ile de. Başvuran öğrencilerin başarısına bağlı yani olay.

Yalnız şunu söyleyeyim, genel olarak eğer alttan alınacak bir ders varsa yatay geçişe başvuramazsınız.

• desert hawk verdiğin bilgiler için teşekkürler.sıralamma 25589 yıldız inşaat iö ya da hacettepe nükleer kafamı kurcalıyor.sence hangisi daha mantıklı?teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: adam king

desert hawk verdiğin bilgiler için teşekkürler.sıralamma 25589 yıldız inşaat iö ya da hacettepe nükleer kafamı kurcalıyor.sence hangisi daha mantıklı?teşekkürler...

Bir şey değil. Kişisel tercihtir; ama ben inşaat okurum. Çünkü daha geçerli bir meslek. Türkiye'de kurulacak nükleer santral -tabi bir aksilik olmazsa- kimbilir kaç sene sonra kurulacak. Bilmiyorum, aklıma yatmıyor.
  • deserthawk, birkaç yazını okudum da. mantıklı konuşuyorsun. ben 2004'te kazanmıştım üniversiteyi. o zamanlar matematik öğretmenliği en kötü 28000'den alıyordu, o da siirtin ikinci öğretimi. şimdi 60000-80000li sıralamara anadolu üniversitelerine girebiliyorsun, nerden nereye :)))
    mühendisliği de ayağa düşürdüler, her yeni üniversitede mühendislik bölümleri var, ikinci öğretimleri var, kontenjanları da yüksek, çok düşük sıralamara mühendisliğe girebiliyorlar... ayrıca teknoloj fakültelerini de açtılar, sanki mühendislik fakülteleri azmış gibi.
    ben illa ki mühendis olmak isteyene ; mimarlık, meteroloji, inşaat, harita, makine mühendisliklerini öneriyorum... (geçen sene elektrik mühendisliğini de önerirdim ama sanırım devlet alımları elektrik-elektronikle paylaşılmış bu seneden itibaren)
  • Teşekkürler. Mimarlığı ben pek önermiyorum 2 nedeni var.

1) Lüks projeler haricinde şirketler birbirinin projesini modifiye edebiliyor. Bir imzaya kalıyor olay.
    2) Bir projede kaç tane mimar çalışır ki, 1 veya 2. Fakat bundan çok daha fazla inşaatçı çalışır, makineci de çalışır.

Devlette makine mühendisinin durumu fena değil. İBB 2450 TL maaş veriyormuş yeni başlayana, yeni öğrendim. Ki bunun üzerine kıdem tazminatı+çocuk yardımı+bayram harçlığı vs. falan derken ileride daha da artar. Bence fena para değil.

Elektrik için dediğimiz gibi, devlete kolayca atanma devri kapandı.

Teknoloji fakültesine hiç girmiyorum, meslek liseliler bana kızıyor; ama sadece onların ağzına bir parmak bal çalmak için yapılmış bir şey. Bakalım 3-4 sene sonra piyasa ne olacak?
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.