Şimdi Ara

Bios Şifresi Resetleme? (Win7 x64) CMOS mu?, EEPROM mu? Ehillerden yardım lütfen..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
8.913
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar Arkadaşlar. Yaklaşık 2 gündür uğraşıyorum Bios Şifresini kırmayla..

Zamanın birinde biosa şifre koymuştum. Şimdide Biosta bi ayarı değiştirmem lazım ve nitekim biosa girmek için şifre istiyor..
    Desktopumda Bios pili çıkar tak, pc çalışırken fişini çek falan hertürlü hallediyordum. Fakat iş notebooka gelince yemedi :)

Asus M50Vc Laptopum var ve Win 7 Ultimate x64 kurulu. Çok araştırma yaptım.. MS-DOS altında çalışan crack programları, windowsta çalışan programlar..
    Hepsini denedim olmadı..
    Laptopu da söktüm.. Parça pinçik ettim. Bios pilini buldum çıkardım defalarca yine olmadı yine olmadı.
    Hiren's boot cd, ultimate boot cd' de BIOS/CMOS'u resetleyen programcıkların varolduğunu gördüm indirdim denedim..
    CMOS silindi bilgisayara restart atın diyo hepsinde de atıyorum yine hüsran, bios hala şifre soruyor..

Bilgisayarda AMIBIOS mevcut. Nette yayınlanan tüm master şifrelerini denedim olmadı.
    Bios versiyonunu 209dan 212ye upgrade ettim yine olmadı..
    Artık çıldırmak üzereyim, sinir küpü oldum

Birkaç saat önce de bazı notebookların bios bilgilerinin CMOS'a değil başka bir ROM'a yüklendiğini gördüm bir sitede. Romun adı da EEPROM (ilk defa duydum ben)

Herşeyi denememe rağmen CMOS'u resetleyemediysem (daha doğrusu resetledim fakat şifre sapasağlam duruyor) düşündüm ki, büyük ihtimalle benim bilgisayarda verileri EEPROM'a yazıyor. Burdaki verileri silmenin bir mümkünatı var mıdır peki ? Veya denediğim yöntemlerden farklı bir yöntem bilen ?

Yardımlarını, düşüncelerini esirgemeyen herkese şimdiden teşekkürler..

• note book için bu sorunu adamlar düşünüp genelde bios pilini kolay bir yere koyarlar misal ramlerin yanında .....
    ramlere ulaşmak için alttaki küçük kapağı sökersen orada bulursun
  • quote:

Orijinalden alıntı: -UnBaLanceD-

Desktopumda Bios pili çıkar tak, pc çalışırken fişini çek falan hertürlü hallediyordum. Fakat iş notebooka gelince yemedi :)

Derken yaptım ama şifre hala duruyor demek istemiştim :)
  • Up!
  • pili çıkar sonra pil yuvası uçlarını kısa devre yap
  • quote:

Orijinalden alıntı: WanDoGa

pili çıkar sonra pil yuvası uçlarını kısa devre yap

O kadar ileri gitmek istemiyorum açıkçası kalıcı bi hastalık bulaştırabilirim:) Yazılımsal bi çözüme ulaşmaya çalışıyorum.
    Bu arada ASUS servisi bios şifresi kırmak için 70 $ fiyat çekiyorlar :S Offffffff...
  • yazılımsal olarak yaptığın iş önerdiğim yöntemden daha tehlikeli....

kısa ddevre amacı: pili çıkardıktan sonra kondansatorler içinde kalan az miktar enerjiyi boşaltmak içindir uzun süre beklersende boşalır
  • EEPROM' dan bilgileri siler mi peki ?
  • yazılımsal yaptığın kırıcalara ben güvenmiyorum herşey başına gelebilir... Eğer bios üreticilerinin programlarını bulabilrsen kullan onun dışındaki kırıcıları kullanma

bios yazınıp silinebilen bir bellektir bu sebeple tabikide yanlış bir işlem silebilir
  • kardeş bios pilini çıkart 2 gün hiç elleme(kısa devre yapmak istemiyorsan) olmazsa yaz başka bir çare düşünelim bios pini çıkartman için de laptopu dağıtman lazım yok ben yapam dersen adress vereyim gönder bana ben yaparım.
  • epromdan bilgiler bu yolla silinmez yanlış hatırlamıyorsam eprom silindiğinde biosunu tekrardan yazdırman gerekebilir ama şifrenin eprom silmeden halledilmesi gerekir diye düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi opr -- 20 Mayıs 2010; 13:42:23 >
  • eeprom söketli tip ise kolayca yerinden çıkartıp...
    orijinal ve şifresiz yazılımı yüklettirebilirsin...

aynı laptoptan bulup, cihazdan cihaza kopyalama yolu da var...
  • bios piline kAdar gelmişken pili çıkar ve takıldığı yerdeki + - kutupları bi tornavida

yardımıyla 5 sn kadar kısadevre yap
    bi kaç defa üst üstede açma kapama düğmesini bilgisayarı açar kaparmışçasına tıkla..
    .
    ..bunları yaparken laptop pili takılı olmasın pc açık olmasın

herhangi bi silinme olmaz biosunda ayarlar sıfırlanır ve şifre gider ..

genelde yüzde 80 böle yani umarım işin hallolur sürekli yaptığım bişi bu benim bi sorun yok..
  • bazı notebooklardada bıos tam bir beladır örneğin ibm

bord değişimine kadar yolu var bu işin :S

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nextmaster -- 20 Mayıs 2010; 21:07:31 >
  • Konu çok dallanmış iyice kafanı karıştırmadan biraz olayı aydınlatmaya çalışayım

Küçük kırıcı programları kullanma dedim çünkü;
    EEPROM (Electronically Erasable Programmable Read-Only Memory) küçük boyuttaki verileri kalıcı olarak saklamak için bilgisayar ya da diğer cihazlarda kullanılan bir yongadır. . EEPROM, elektrikle yazılıp silinme özelliğine sahiptir.

Senin biosun gömülü kare bios olduğunu düşünüyorum. Sökülüp dışarda yazılması oldukça zor olacaktır (bir arkadaş sökülebilir demiş ama o eskidendi artık söükülemiyorlar)
  • Asus servisi o kadar istemez sanmıyorum.İthalatçıyla görüşürsen yardmcı olurlar.
  • sorunun nasıl hallettin aynı hikaye benimkide fazlası var eksigi yok diyebilirim paramparça şuanda benim laptopta yardım bekliyorum :Dhttp://forum.donanimhaber.com/m_52760626/tm.htm
  • biosa girmekteki çabam ise format atarken harddisk sata oldugu için bilgisayarınızda takılı hiç bir sabit disk sürücüsü bulunumadı uyarısı bu sata sürücülerini kapatmak bunu hirens boot cd de mini xp modu var orda yapamazmıyız
  • http://www.notebook.gen.tr/notebook-genel-f24/unutulan-bios-sifresini-yenilemek-ve-sifirlamak-t10377.html su sitede yazanlari uygularsan sorunun cözülür

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ReDLaW -- 3 Ekim 2011; 10:27:56 >
  • ilk onu denemiştim oda sonuç vermedi teşekkürler
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.