Şimdi Ara

BIOS'a Müdahale Edemiyorum Admin Password

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
801
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Anakartım MSI B450M gaming plus.Bundan birkaç ay önce bios'a şifre koymuştum. Birkaç kez yanlış denedikten sonra şifremi hatırladım ancak hiçbir ayarı değiştiremiyorum.

Şifre kaldırma yerinde User password u boş bırakıp clear yapabiliyorum ancak hiçbir şey değişmiyor. Administrator password u elleyemiyorum. User passwordu not installed yapsam bile Save yapamıyorum. Discard changes and exit dışındaki tüm seçenekler kapalı.

Kasayı söküp Jbat_1 yazan yere tornavida değdirdim, bios pilini söktüm.

Cmos cleared demesine rağmen bios şifre soruyor ve değişen hiçbir şey olmuyor. Ne yapacağımı şaşırdım valla. XMP de açamıyorum. Sorun ne olabilir? Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bellup -- 5 Kasım 2019; 22:2:56 >

• up
  • Biraz da açılış tuşuna basıp bekle, iyice akımı sıfırlansın.
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Her şeyi söktukten sonra da açmadan da basıyorum bir türlü bios şifresi kalkmıyor. Dün geceden akşama kadar sökük bıraktım yine olmadı. Aslında CMOS sıfırlandı diyor bilgisayar ancak şifre kalkmıyor. Bugün anakarttan ramleri ve sataları söktüm 1 saat bekleyip denedim değişen olmadı. KillCmos indirdim ise yaramadı. Kafayı yemek üzereyim.
  • Bellup B kullanıcısına yanıt
    Yeterince denemiyorsun;

• Pili sök,
    • 30sn bas,
    • 10 dakika bekle.
  • hiren boot cd ile sıfırlamayı dene bizim başımıza gelmişti halk eğitimdeki bilgisayar öğretmeni bu cd ile sıfırlamıştı
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    i.y4114 kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam,fakat değişmedi bir şey.Aslında bios sıfırlanıyor ancak şifreyi silmiyor hafızasından. Cpu fan curve,XMP vs. sıfırlandı.

Bir inceleyeyim hocam hiren boot'u. Teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bellup -- 6 Kasım 2019; 21:1:58 >
  • Anakarttaki "BIOS Flashback" özelliğini kullanarak aynı BIOS sürümünü tekrar yükleyin (Fiziksel tuşa basarak yapıldığı için BIOS'a girmenize gerek yok).

Bunun içinde MBR - FAT32 olarak formatlanmış USB belleğe ihtiyacınız var. Yeni USB 3.1 flash belleklerin bazıları çalışmayabiliyor, bu yüzden en fazla 8 GB boyutunda USB 2.0 bellekle denemenizi öneririm.

https://www.youtube.com/watch?v=iTkXunUAriE
  • Armag3d0N A kullanıcısına yanıt
    Yeni bios attım flashback ile işe yaramadı maalesef.Bios pilini çıkarıp bekleyip pili takmadan bios attım yine sordu. Pili çıkarıp bekledim, geri takmadan açtım,F1 denedim F2 denedim yine sordu.
    Gece kasayı söküp pili çıkarıp 5-6 saat sonra denedim bir türlü silinmedi bios şifresi.Nerde depolanıyor anlamadım gitti.
  • Hiren boot denedim onda da başka versiyonlarda usb ya da cdye .iso'yu yazıp ordan boot edip şifre kırıcı açılıyormuş şuanki versiyonda denediğimde windows 7 açıldı
  • Sorunu çözmüşsünüz sanırım ama ben yine de yazayım, bios çipinin ayaklarını köprüleyip (fiziksel olarak voltaj geçmesini sağlayarak) böyle durumlarda Admin, Supervisor şifrelerini kaldırabiliyorsunuz. Tabii yazılımsal olarak çözme her türlü daha güvenli ama aklınızda bulunsun. Her anakartta bu işlem farklı şekillerde yapılabilir önden youtube vs araştırarak bulabilirsiniz.
  • Bios pilini çıkardıktan sonra güç kablosunu da çekiyor musunuz ? Kasayı tamamen elektriksiz bırakıp power tuşuna 5-10 defa basıp içindeki statik elektriği boşalttıktan sonra pili tekrar takıp deneyin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.