Şimdi Ara

Bilkent Bilgisayar Muhendisligi Q&A (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
5
Favori
1.175
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Hocam gercekten su an icin bir fikrim yok cunku henuz gitmedim ve seneye gitmeyi dusunuyorum yukarda dedigim gibi. TUM yollamadi ama Saarland universitesinden de kabul aldigimda onlar bana yasam masraflariyla ilgili bir mail atmislardi. Size onu ozelden iletebilirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gravitist kullanıcısına yanıt

Oncelikle cok tesekkur ederim. Ilk tercihim aslinda Amerikaydi ancak basvuru surecinde okulum inanilmaz zordu projeler vs, hocayla calismam yoruyordu ustune de covid olmustum o yuzden basvurular icin evraklarimi hazirlayamadim. Bir de iki sene amerikada yuksek yapmak en az 600 bine patlayacakti. Amerikada ise girince bu 2 yilda harcadigimiz parayi misliyle kazaniyoruz ama ben yuksek icin gerek olmadigina, amerikaya sonrasinda doktora icin gitmeye karar verdim.

Sonrasinda yine avrupa icin basvurulara gec kaldim bu sefer de tamamen yorgun olmamdan kaynakliydi, hatta TUM’a son gun basvurdum. Basvurduklarim arasinda en cok istedigim TUMdu hem bedava olmasi hem de bilgisayarda 18. siraya yukselmesi, ayrica Almanya’nin bilgisayar alaninda cikardigi makale sayisinin cok fazla artmasi beni cekmisti. Onun disinda almanyada Saarland’a basvurdum. TU Berlin bilgisayar maalesef bilkent mufredatini kabul etmiyor teorik derslerimizi az buldugu icin. Onun disinda Politecnico di Milanoya basvurdum, Dublin City ve Trinity’e basvurdum.

Burslara hic bakmadim hocam okul ucretsiz olunca yasamanin cok yormayacagini dusunuyorum. Cunku zaten gidince okurken calisma imkanim da var.

• hvl00 kullanıcısına yanıt

Hocanin iyi bir universitede phd yapmis olmasi olabilir diye dusunuyorum. Almanyada okumus olmasi ozellikle bilmiyorum hic aslinda bir fikrim yok. Hani tanidigi bir hoca vardir oradaki universitede ona seni ozellikle onerir sonra sen o hocayla anlasirsin o hoca da admission ofisine ben bu cocukla calismak istiyorum diye bildirirse tabi ki artisi var. Ama boyle seyler cok az ihtimalli.

Hocanin gozune girmek onemli tabi ama dersinden A, A-ile gecmek daha onemli. Burdan hocayla calismak denince sanki cok zormus gibi geliyor ama hocalar cok istiyor aslinda ogrenciler gelsin calismak istesin diye :)

• nymphadoraa N kullanıcısına yanıt
    Tamamdır çok sağolun. Şimdilik sorularım bunlardı.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nymphadoraa

Oncelikle cok tesekkur ederim. Ilk tercihim aslinda Amerikaydi ancak basvuru surecinde okulum inanilmaz zordu projeler vs, hocayla calismam yoruyordu ustune de covid olmustum o yuzden basvurular icin evraklarimi hazirlayamadim. Bir de iki sene amerikada yuksek yapmak en az 600 bine patlayacakti. Amerikada ise girince bu 2 yilda harcadigimiz parayi misliyle kazaniyoruz ama ben yuksek icin gerek olmadigina, amerikaya sonrasinda doktora icin gitmeye karar verdim.

Sonrasinda yine avrupa icin basvurulara gec kaldim bu sefer de tamamen yorgun olmamdan kaynakliydi, hatta TUM’a son gun basvurdum. Basvurduklarim arasinda en cok istedigim TUMdu hem bedava olmasi hem de bilgisayarda 18. siraya yukselmesi, ayrica Almanya’nin bilgisayar alaninda cikardigi makale sayisinin cok fazla artmasi beni cekmisti. Onun disinda almanyada Saarland’a basvurdum. TU Berlin bilgisayar maalesef bilkent mufredatini kabul etmiyor teorik derslerimizi az buldugu icin. Onun disinda Politecnico di Milanoya basvurdum, Dublin City ve Trinity’e basvurdum.

Burslara hic bakmadim hocam okul ucretsiz olunca yasamanin cok yormayacagini dusunuyorum. Cunku zaten gidince okurken calisma imkanim da var.

TUM CS alanında bence en üstlerde hocam o yüzden çok güzel bir tercih olmuş bence. Hiç direkt doktoraya başvurmayı düşündünüz mü veya çevrenizde bu şekilde kabul alan birileri oldu mu? Ben de Sabancı'da okuyorum, bizim okuldan da gördüğüm kadarıyla insanlar döviz kurunun da etkisiyle Almanya'daki iyi okullara veya Kuzey Avrupa tarafına yöneliyorlar genelde, Amerika oranı çok çok az çünkü master bursu veren okul bildiğim kadarıyla genel olarak zaten çok az ancak doktorada burs şansı çok yüksek. Bu yüzden son zamanlarınızı nasıl planladığınızı merak ediyorum, hiç mesela Türkiye'de direkt çalışmaya başlamayı düşündünüz mü?

• Gravitist kullanıcısına yanıt

Doktoraya basvurmayi dusundum ama direkt doktoraya kabul alabilmek icin 4'e yakin ortalama yapmamizi istiyor iyi universiteler. Ozellikle 3.5 alti direkt eleniyor diyebilirim. Zaten kotu bir universitede yapmanin cok bir mantigi yok, calistigin hocanin iyi olmasi cok onemli bence doktora icin.

Ben su an turkiyede calisiyorum sirket amerikada ama buradaki remote ofisindeyim, hatta isimi birakmak istemedigim icin yuksek lisansimi bir yil ertelemeyi dusunuyorum. Ilerde doktora hayalin yoksa yuksegi ne zaman yaptigin cok onemli olmuyor. Yani hemen de olur deneyim kazandiktan sonra da, ama hani top sirketlerin atiyorum Google, Apple gibi senin turkiyede calistigin firmayi cok sallayacagini dusunmuyorum. Ama her turlu is deneyimi endustriyi gorup akademiyle kiyaslayip ne yapacagina karar vermek icin yararli bana kalirsa.

• nymphadoraa N kullanıcısına yanıt

özelden atabilirseniz çok memnun olurum hocam. 3. sınıfım bende plan yapmaya başladım. Teşekkür ederim şimdiden.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.