Şimdi Ara

Bilişim Teknolojilerime Giriş hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
165
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese merhaba, öncelikle konunun yeri yanlış olabilir. Bu şekilde bi durum söz konusu olursa gerekli bölüme taşınmasını rica ediyorum.

25 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Küçüklüğümden beri bilgisayarlarla haşır neşirdim fakat kendimi bu konuda geliştiremedim. Kendimle alakasız bir bölüm okuyorum, bilişim ve bilgisayar işleri ise hâlâ içimde bir ukte olarak duruyor. Hobi olarak bu alanlara yönelip kendimi geliştirmek istiyorum.

Belli bir seviyede ingilizcem mevcut. Temelden başlayıp, sistemler nasıl işliyor, bilgi güvenliğinde kullanilan araçlar teknolojiler neler, bunun gibi konularda kendimi donanımlı hale getirmek istiyorum. Basit bit internet kullanıcısı değil de ne kullandığını bilem bir birey olmak amacım.

Fakat neye nereden başlarım, konuları iyi derecede kavramak için ne gibi kaynaklardan faydalanırım hic bilgim yok. Bu konuda bana yol gösterecek ve bu alana giriş yapmam için vesile olacak kimseler varsa yardımlarınızı bekliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• yaklaşık 24 yıldır bilişim sektorundeyim anladım ki benim bilgim okyanusta damla. Trilyon detay var bu iş karmaşık bir iş doktorluk gibi kendi içinde de bölümleri var, donanim yazılım network grafik gibi sen bunlardan hangisine yonelmek istedine karar verip o kanaldan gideceksin hepsinden bir parca yapıyım dersen işin içinden cıkamazsın bogulur gidersin, eskiden bilgi gizliydi şimdi aleni youtube bu iş için en iyi kütüphaneyıllarını burada video izleyerek kücük yatırımlarla evinde kuracagın bilgisayar ve donanımlarıyla benım gibi yapa boza öğrenebilirsin.ayrıca donanım haberde cok cok ıyı bır kaynak
  • quote:

Orijinalden alıntı: BarbarosTUGRUL

yaklaşık 24 yıldır bilişim sektorundeyim anladım ki benim bilgim okyanusta damla. Trilyon detay var bu iş karmaşık bir iş doktorluk gibi kendi içinde de bölümleri var, donanim yazılım network grafik gibi sen bunlardan hangisine yonelmek istedine karar verip o kanaldan gideceksin hepsinden bir parca yapıyım dersen işin içinden cıkamazsın bogulur gidersin, eskiden bilgi gizliydi şimdi aleni youtube bu iş için en iyi kütüphaneyıllarını burada video izleyerek kücük yatırımlarla evinde kuracagın bilgisayar ve donanımlarıyla benım gibi yapa boza öğrenebilirsin.ayrıca donanım haberde cok cok ıyı bır kaynak

Hocam benim yoğunlaşmak istediğim alan siber güvenlik ve donanım. Pentest denilen ağ ve bilgi güvenliği üzerine yoğunlasmak istiyorum. Dediginiz gibi yap-boz, sök-tak mantığı ile birşeyler öğreniyor insan. Benim de belli bir birikimim oluştu donanım üzerine ama çok çok yetersiz. Siber güvenlik ve bununla paralel donanımsal konularda sıfırdan başlayıp kendimi geliştirmek istiyorum.

• Ben Barbaros hocam kadar bilgili olmasam da nacizane:

Eğitim olarak kesinlikle CCNA ile başlamanı tavsiye ederim, TCP/IP katmanlarını anlaman bu sektör için olmazsa olmazlardan sonrasında zaten CCNA içerisinde CEH eğitimin ciddi bir bölümünü öğrendiğini görüyorsun. Sonrasın CEH ile ilgili dökümanlara geçebilirsin son olarak ise OSCP yada GIAC Certifications: Penetration Testing eğitimlere bakabilirsin. Zaten CCNA ve CEH eğitimini bitirdiğin zaman güvenlik için temel olarak pek çok şey öğrenmiş oluyorsun opsiyonel olarak diğer sertifika programlarını inceleyebilirsin. Sonrası için endişelenmeni gerektirecek bir durum yok bir defa çalışmaya başladım mı devamında bu neymiş bu nasıl oluyor diye diye öğreniyorsun.

Geç kalmış da sayılmazsın bence, düzenli 6-7 ay çalışma neticesinde ciddi bir ilerleme katettiğini göreceksin. Ama iş bulma mevzu çok farklı bunu da göz önüne almanı tavsiye ediyorum. Temel olarak bilmen iş bulabilmen için yeterli olmayabilir veya çok az ücrete çalışmanı gerektirebilir (Torp.. pardon referans olmadığını var sayıyorum). Onları da düşünmen gerekiyor bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: MyZor

Ben Barbaros hocam kadar bilgili olmasam da nacizane:

Eğitim olarak kesinlikle CCNA ile başlamanı tavsiye ederim, TCP/IP katmanlarını anlaman bu sektör için olmazsa olmazlardan sonrasında zaten CCNA içerisinde CEH eğitimin ciddi bir bölümünü öğrendiğini görüyorsun. Sonrasın CEH ile ilgili dökümanlara geçebilirsin son olarak ise OSCP yada GIAC Certifications: Penetration Testing eğitimlere bakabilirsin. Zaten CCNA ve CEH eğitimini bitirdiğin zaman güvenlik için temel olarak pek çok şey öğrenmiş oluyorsun opsiyonel olarak diğer sertifika programlarını inceleyebilirsin. Sonrası için endişelenmeni gerektirecek bir durum yok bir defa çalışmaya başladım mı devamında bu neymiş bu nasıl oluyor diye diye öğreniyorsun.

Geç kalmış da sayılmazsın bence, düzenli 6-7 ay çalışma neticesinde ciddi bir ilerleme katettiğini göreceksin. Ama iş bulma mevzu çok farklı bunu da göz önüne almanı tavsiye ediyorum. Temel olarak bilmen iş bulabilmen için yeterli olmayabilir veya çok az ücrete çalışmanı gerektirebilir (Torp.. pardon referans olmadığını var sayıyorum). Onları da düşünmen gerekiyor bence.

Hocam çok teşekkürler. Öncelikle öğretmenlik okuyorum. Bu alandaki ilgim tamamen merak üzerine, kendimi ekstra geliştirmek istiyorum. En büyük hobim zaten bilgisayar üzerine aktivitelerden kurulu.

Eğitime kendim bireysel olarak makaleler okuyup videolar izleyip, çeşitli internet kaynaklarını takip ederek mi başlamalıyım? Yoksa illa bir kursa yazılıp eğitim almam mi gerekiyor? (Bilgi güvenliği akademisi gibi)

Alana genel yüzüyle hakim olup, kaynaklarımı tespit edip, bir an önce kendimi geliştirmeye başlamak istiyorum.

• Hocam kesinlikle kendiniz öğrenin ve öğrenebilirsiniz de, ingilizceniz varsa işiniz çok daha kolay. Google üzerinde ccna tutorial yada ccna eğitim notları .pdf şeklinde yazabilirsiniz, youtube üzerinden de Cemal Taner hocanın dersleri var ccna ile ilgili, udemy üzerinden eğitimler alabilirsiniz çok daha ucuz ve istediğiniz zaman izleyebilirsiniz. ilk başlarda biraz zorlanabilirsiniz fakat sonrasında kendiniz birşey öğrenmeye alıştığınız zaman gerisi çok kolay gelir ama tabi süreç biraz uzun ilk bir ay kadar hiçbir şey anlamazsanız da sonrasında temeli oturtuğunuz zaman işiniz kolaylaşır. Eğer öğrenci iseniz ve öğretmenlik gibi meslek ise siber güvenlik üzerine gitmeniz faydanıza olur diye düşünüyorum, öğretmenlerin atanma durumu göz önüne alınınca sadece kpss kursuna vereceğiniz parayı ccna kendiniz öğrendikten sonra ccnp gibi bir kurs alarak tamamlamanız hele ki ilginiz varsa ileriye yönelik çok daha faydalı olacaktır ve sevdiğiniz meslek olması itibariyle de sizin için güzel olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MyZor -- 16 Aralık 2017; 8:51:0 >

• MyZor kullanıcısına yanıt
    İlginiz için çok tessekkür ediyorum hocam. Söylediğim gibi sadece meraktan siber güvenlik ve donanım alanına yönelmek istiyorum. Mesleki bir kaygım yok bu öğrenme sürecinde. Üniversiteden arta kalan zamanımda kendimi geliştirmek istiyorum. Yazdığınız kavramları ve kişileri şuan ilk defa duyuyorum. İnşallah bir başlangıç yaptıktan sonra kavramlara daha aşina olup kendi yolumu çizebilirim.

• Başarılar, takıldığınız konularda yardımcı olmaya çalışırız yine.

Tekrar merhaba. Eğitime başlayıp es güdümlü giderken hangi işletim sistemini önerirsin? Linux icerisinde aklıma gelen parrot os ve kali var ama hangisi daha yararlı olur ccna yolunda ilerlerken?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rovaniemi -- 19 Aralık 2017; 22:41:49 >
  • CCNA CEH ile paralel kali ile gidip arp posion, basit dos ataklarına bakabilirsiniz tavsiyem makinan üzerine bir tane kali linux yanına bir tane de windows 7 kurman ve denemelerini bu makina üzerinden yapman bunlar sizin için faydalı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MyZor -- 18 Aralık 2017; 22:11:25 >
    Hocam birkaç doküman edindim. Bunlardan biri Bilge Adamın cisco ağ teknolojileri yönetimi kitabı 800 sayfalık. Giriş kısmını büyük bit hevesle okumaya başladım. Fakat girişten hemen sonra verilen değerlendirme testi beni şoke etti. Çünkü eğer başlamadan önce bu seviye bir hazır bulunusluk lazımsa benim daha alt bir seviyeden mi başlamam gerek işe?

Testten bir örnek,

İsterseniz kaynağı da atabilirim özelden,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rovaniemi -- 19 Aralık 2017; 22:42:53 >

• Selamlar,

Moraliniz bozmayın bunlar giriş testi için uygun sorular değil. Siz sorulardan ziyade konuları kavramaya çalışın ve varsa bir kaynak haricinden birden fazla kaynak takip edin böylelikle bazı yerde anlamadığınız bir konuyu diğer kaynakta anlayabilirsiniz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.