Şimdi Ara

Bilgisayarın güç düğmesine bastığımda açılıp, anlık kapanıp tekrar açılıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
1
Favori
728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Yaklaşık 1 ay önce yeni bilgisayar topladım. Montajı yaptığım zamandan beri her seferinde;

Bilgisayarın güç düğmesine bastığımda açılıyor ve fanlar çalışmaya başlıyor.
    1 saniye kadar sonra kapanıyor (güç düğmesi ışığı sönüyor).
    Bundan 1 saniye kadar sonra tekrar açılıp (benim herhangi bir müdahalem yok) normal çalışmaya başlıyor.

Bundan sonraki süreçte hiçbir problem yok. İnternete giriyorum, oyun oynuyorum, film izliyorum vs. herşey sıkıntısız. Her ne kadar sonraki süreç problemsiz ilerlese de, İlk açılıştaki bu dur-kalk meselesinin ne demek olduğunu merak ediyorum. Çünkü daha önce başka hiçbir bilgisayarda görmedim.

İlerde başıma iş açabilecek birşey mi, yoksa kendi kendine yaptığı bir açılış testi mi?

Sistem parçaları:
    Asus PRIME B350-PLUS Amd B350 3200+MHz DDR4 Soket AM4 ATX Anakart
    AMD Ryzen 5 2400G CPU
    Kingston 16GB (2x8GB) HyperX Predator Black DDR4 3000MHz CL15 1.35V XMP Ram (HX430C15PB3K2/16)
    Samsung 960 EVO NVMe 250GB M.2 PCI-E SSD
    Toshiba X300 4TB 7200RPM Sata 3.0 HDD
    Western Digital 1TB 7200 RPM Sata 3.0 HDD
    Palit GeForce GTX1060 6GB JetStream Ekran Kartı
    Creative Sound Blaster Z PCIE Ses Kartı
    Cougar Vortex PWM 120mm Kasa Fanı (CF-V12HP) (4 adet)
    Xilence XP750 750W Power Supply

• Normal bir durum olma ihtimali de var, hata olma ihtimali de.

Oncelikle bios unuz guncel mi, kontrol edip guncelleyin.

Bios ayarlarini sifirlayin, once bios pilini cikarip bilg. guc kablosunuda sokup 10 dk bekleyin, bilg acip bios a girip reset to defaults yapin.

Ram lerin dogru soketlere yerlesmis olup olmadigini kontrol edin. (anakart kitapcigindan). Bios da ram overclock secenegi varsa iptal edin.

Islemci OC aktif ise durumunuz normal mis (netde yazilana gore), ilk bootda oc siz aciliyor, bios oc ayarlarini yukleyip tekrar baslatiyor.

Garanti olmasi icin: Butun HDD vs guc kablolarini sokup sadece anakart bagli iken deneyin. Eger bu sekilde iken yapmiyorsa HDD leri ayri guc kablolarina baglamayi deneyin. Guc kaynagini degistirmeyi de deniyebilirsiniz.

Eski bilgisayarlarimda sabah ilk acilista bende de olurdu ayni hadise : Bilg. daki herseyin enerjisi bosaldigindan ilk acilista fazla guc cekiyor ve psu kendini kapatiyorda olabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Bios'un güncel olduğunu biliyorum (satın alırken teknobiyotik'e güncelletmiştim.). Zaten güncellenmeseydi o işlemci çalışmazdı.

UEFI kurulumu yapmıştım (Windows 10 Pro 64 bit). BIOS var mı, nasıl geçiş yapılıyor falan hiç bakmadım bile. UEFI kurulum yapıldığında BIOS yine de çalışıyor mu acaba?

Ram'lerin 3000 mhz'de çalışabilmeleri için D.O.C.P.'yi açmıştım. Bunu disabled yapıp denedim ama aynı şekilde açıldı. Yani problem ram ayarlarında değil. Ayrıca Ram'lerin doğru soketlere bağlı olduğuna anakart kitapçığına bakarak emin olmuştum. Çünkü windows, "16 GB Ram (Kullanılabilir 14,9 GB)" şeklinde gösteriyor. İlk baktığım şey doğru soketlere takıp takmadığım olmuştu. Bu kullanılabilir ram meselesini de düzeltemedim bu arada.

İşlemci OC aktif değil. Zaten overclock ile işim olmaz(gerek yok benim için). OC adına yaptığım tek şey Ramleri 3000 Mhz'ye yükseltmek oldu. İşlemciye dokunacağımı sanmıyorum.

Diğer söyledikleriniz için (Bios pilini söküp takmak, HDD kablolarını çıkartarak denemek) vakit bulmam gerek. Ama açıldıkdıktan sonra tamamen sıkıntısız çalıştığı için şimdilik uğraşır mıyım bilmiyorum.

PSU ise 750W ama neredeyse 8 yıllık, eski bilgisayardan yenisine geçirmiştim. Kaliteli bir cihaz ama o kadar yılın ardından performans problemi olsaydı bunu şimdiye kadar ciddi biçimde gösterirdi herhalde.

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
    Saygılarımla...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.