Şimdi Ara

Bilgisayarı Kapatınca Anakart ışıkları Sönmüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
22.874
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar öncelikle bugün biraz fazla konu açtım mazur görün lütfen Konumuza gelecek olursak bilgisayarı kapattığımda anakart ışıkları yani üstündeki ledler sönmüyor ancak güç kaynağını kapatırsam sönüyor bunun nedeni nedir yardımcı olursanız sevinirim.
    Sistem
    R7 1700x
    Asus Crosshair VI
    Corsair RM750x

• aykutfaruk90 a kullanıcısına yanıt
    A aykutfaruk90 demiş ki;
    Mesajı Yerinde Gör
    quote:

Orijinalden alıntı: aykutfaruk90

Hocam naptınız kapatabildiniz mi bende asus tuf b450'nin ışığı yanıyor hem de asus rog strix'in ışığı bilgisayarı kapatınca ve psu'dan ses geliyor ışıklar kapanınca ses kesilir diye umudediyorum nasıl kapandığını bulabildiniz mi ?

BIOS'taki ErP ayar bölümünden (ErP Ready) S4+S5 seçmeniz gerekiyor.

Ayrıca Windows 10'daki Denetim Masası- Donanım ve Ses- Güç Seçenekleri- Güç Düğmelerinin Yapacaklarını Seçin- Şu anda kullanılamayan ayarlar değiştir bölümünden "Hızlı Başlatma" seçeneğini kapatırsanız bilgisayar tamamen kapanır.
  • Sorun değil o. Çoğu anakartta var.
  • Anakartin içinde kondansatör(PİL) var bu yüzden içinde enerji kaliyor ve öyle oluyor.
    Bi sakinca yok fişi çekmek daha mantikli , enerji tasarufu için...
  • Teşekkürler arkadaşlar yani anakart kapanmadığı için rahatsız oldum biraz sağolun yorumlarınız için
  • Peki bunu kapatmanın bir yolu yok mudur ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dtmnyars

Peki bunu kapatmanın bir yolu yok mudur ?

Her defasında Psudan kapatırsanız olur. Ama durmasının bir sakıncası yok.
  • Anakart üzerindeki ledlerin üzerine siyah elektrik bandını ufak ufak kesip yapıştırabilirsiniz.
  • Dostlar biraz araştırdım sanırım bios üzerinden kapatılabiliyormuş
  • Bir çok anakartta bu durum mevcut artık. Bir sorun teşkil etmeyeceği gibi ben tam tersine bilgisayar kapalıyken USB şarjını açıyorum. Bilgisayar kapanınca USB gücünü kesmiyor ve telefon vs şarj edebiliyorum. Çok gerekirse priz ya da PSU üzerinden kapatın. Ben prizden çekiyorum uzun süre kullanmayacağım zaman misal.
  • Anladım hocam teşekkür ederim bios üzerinden AI suit i kapatınca düzeliyormuş sanırım bir yabancı forumda okudum deneyip geri dönüş yaparım bu konuya
  • Asus anakartların hepsinde o var. İstersen kapatabiliyorsun. Ben asus maximus v formula kullanırken ben de kapatmadan kullanıyordum. Ama bu bir sorun değil. Özellik
  • Hocam naptınız kapatabildiniz mi bende asus tuf b450'nin ışığı yanıyor hem de asus rog strix'in ışığı bilgisayarı kapatınca ve psu'dan ses geliyor ışıklar kapanınca ses kesilir diye umudediyorum nasıl kapandığını bulabildiniz mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: aykutfaruk90

Hocam naptınız kapatabildiniz mi bende asus tuf b450'nin ışığı yanıyor hem de asus rog strix'in ışığı bilgisayarı kapatınca ve psu'dan ses geliyor ışıklar kapanınca ses kesilir diye umudediyorum nasıl kapandığını bulabildiniz mi ?

BIOS'taki ErP ayar bölümünden (ErP Ready) S4+S5 seçmeniz gerekiyor.

Ayrıca Windows 10'daki Denetim Masası- Donanım ve Ses- Güç Seçenekleri- Güç Düğmelerinin Yapacaklarını Seçin- Şu anda kullanılamayan ayarlar değiştir bölümünden "Hızlı Başlatma" seçeneğini kapatırsanız bilgisayar tamamen kapanır.
  • bostan on board device_rgb diye bir seçenek vardı onu off yapman gerekiyor + asus aura dan power off menüsü off yapman gerekiyor. ss atarım. isimlerini tam hatırlayamadım
  • Armag3d0N A kullanıcısına yanıt
    dediğinizi yaptım pc kapalıyken ekran kartı ışığı yanmayı kesti ancak anakart yanmaya devam etti biostan anakartı kapattım bu sefer komple kapandı ama benim için ışık yanmış yanmamış çok önemli değil ben psu dan gelen sese kafayı taktım ve o ses kesilmedi ışıklar kapanınca da. Kasayı yeni topladım ve biraz da sabırsızım şimdi bunu vatana götürsem onlar da servise yollasa çok bekler miyim ve bir çözüm bulurlar mı sizce ? Sorunun adı coil whine sanırım çok kişide varmışhttps://www.vatanbilgisayar.com/cooler-master-masterwatt-mwe-750w-80-plus-gold-120mm-fanli-guc-kaynagi.html güç kaynağı bu indirimdeyken aldım da sonuçta az para değil sinirim bozuldu .d

• aykutfaruk90 A kullanıcısına yanıt
    Coil whine yani bobinden gelen sesin sisteme herhangi bir zararı yoktur. Sadece tiz bir ses olduğu için rahatsız edebilir. Bunu bazı firmalar sorun olarak görüp ürünü değiştiriyor. Bazıları ise normal bir durum diyerek değişim yapmıyor.
  • Sayfanın geneline baktım ancak doğru düzgün çözüm sunan olmamış arkadaşlar bu olay can sıkıcı hele de takıntısı olan birisi için kasadan gücü kesmek evet çözüm ama benim pc durduk yere armory crate yazılımında anakartı görmüyor aura yazılımda görmüyor asus prime z390-a markalı anakart ve bu durduk yere oldu hiçbir yerde çözüm bulamadım düğmeye basıp kapatmak doğru bir çözüm değil asıl sorun pc kapandıktan sonra kapanan ışık şimdi neden açık kalıyor ve bu durumu yaşayan çok kişi var asus servisini aradım çözüm bulamadılar arkadaşlar düşünebiliyormusunuz hakim olduğu marka hakkımda bana kesin bilgi veremediler onlar adına utanç duydum bu kadar geniş çaplı bir marka şu olaya açıklık getiremiyor neyazıkki herşey güncel bios Windows ekran kartı v. S herşey güncel çözümü sunmak isteyen arkadaşlar yardım ederse sevinirim

• Mesela ben kapalıyken ışık verdiği için aldım asus tuf gamingi
  • Psu dan elektriği kesin bu kadar basit çözüm varken bios mios uğraşmak neden? Yada açık dursun zararı var mı? Bende de tuf b450 pro gaming gaming var ilk defa gördüm güzelmiş dedim 1 2 öyle bıraktım sonra artık her kapatmada psu dan kapatıyorum. Bu kadar takılmaya gerek yok.
  • Psu dan elektriği kesin bu kadar basit çözüm varken bios mios uğraşmak neden? Yada açık dursun zararı var mı? Bende de tuf b450 pro gaming var ilk defa gördüm güzelmiş dedim 1 2 öyle bıraktım sonra artık her kapatmada psu dan kapatıyorum. Bu kadar takılmaya gerek yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugrpkr -- 17 Şubat 2020; 22:36:2 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.