Şimdi Ara

Bilgisayar Mühendisliği Seçecekler İçin DEV REHBER(GÜNCELLENDİ DÜNYACA ÜNLÜ ŞİRKETLER EKLENDİ) (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
145
Cevap
105
Favori
19.980
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
29 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben bunlarin hiç birine girebilecegimi dusunmuyorum.

Seneye sinava girecegim 2 universite mezunu olarak. Ama yinede bu kadar fazla puan alamam ya.

Kotunun iyisi bir yerde lisans okuyup, yurt disi yuksek lisans ve doktora yaparak kendimi gelistirmeye calisayim en iyisi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam sıralaması 10-15 bin birisi için hangi okulu tavsiye ederdiniz? BAU, Yeditepe, Bilgi gibi okullar hakkında ufakta olsa bir şeyler söylerseniz sevinirim bir tercih yapacak olsanız aralarından hangisini seçerdiniz?
  • hocam tercih dönemi geçmedi mi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • alimmm78 kullanıcısına yanıt
    2018 için sormuştum hocam
  • Odtu'nun mit'si fazla ama koc da iyi gibi ozellikle berkeley, ilinois, georgia ve mit'ye sahip. Daha iyi gibi geldi bana.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dreaming no more

hocam sıralaması 10-15 bin birisi için hangi okulu tavsiye ederdiniz? BAU, Yeditepe, Bilgi gibi okullar hakkında ufakta olsa bir şeyler söylerseniz sevinirim bir tercih yapacak olsanız aralarından hangisini seçerdiniz?

Hocam o üniversiteler hakkında çok bilgim yok ne desem yalan olur belki 2018'e kadar genişletirim yelpazeyi o üniversiteler de eklenir.
  • quote:

hocam sıralaması 10-15 bin birisi için hangi okulu tavsiye ederdiniz? BAU, Yeditepe, Bilgi gibi okullar hakkında ufakta olsa bir şeyler söylerseniz sevinirim bir tercih yapacak olsanız aralarından hangisini seçerdiniz?

10-15k aralığında o okullar tercih edilmez. kadroları yetersiz, burssuz sıralamaları çok düşük.

onun yerine hacettepe, marmara gibi okullara yönelin. illa istanbulda vakıf olsun diyorsanız özyeğin-mef ikisini araştırın. mef kurulalı 4 yıl oldu ama başında erhan erkut var eğitimi çok farklı diğer okullara göre.
  • Hocam müsait bir zamanınızda 2018 de yerleşecekler için sıralamayı 30000 e kadar olan okullar için de yaparsanız çok memnun oluruz cidden 10-30k arası için tercih yapmak bayağı sıkıntılı.
  • quote:

Hocam müsait bir zamanınızda 2018 de yerleşecekler için sıralamayı 30000 e kadar olan okullar için de yaparsanız çok memnun oluruz cidden 10-30k arası için tercih yapmak bayağı sıkıntılı.

2018 için o aralığı da benzer bir şeyler yapmayı düşünüyorum hocam bakalım.

• Zamanında yazamadım buraya ama neyse boş geçmeyeyeyim.

Hocaların hangi üniversiteden mezun olduğu = akademik kariyeri demek değil. Aziz Sancar University of Texas at Dallas'tan mezun, bu okulun QS'deki sıralaması 300-400 bandında. Nobel almış adam başarısız mı şimdi?

Koç üniversitesinde en başa yazdığın Metin Sezginle Bilkent'te en başa yazdığın Uğur Güdükbay'ı bizzat tanıyorum. Metin hoca kebap işler yapıyor, Uğur hoca yanında çalışacak asistan bulamıyor Halbuki aynı listede doktorasını nereden aldığına baktığın ama C.V.'sinin geri kalanına bakmadığın Buğra Gedik yıllarca IBM'de araştırma asistanlığı yapmış. Can Alkan örneğin Google Scholar'a bak, yazdıkları 26000 kere alıntılanmış, BOUN'da en başa yazdığın Arzucan Özgür sadece 1200 kere alıntılanmış. Introduction to Machine Learning kitabının yazarı BOUNlu Ethem Alpaydın'ı listeye bile almamışsın, millet o adamın yanında çalışayım da referans alayım diyor.

Sektör değerlendirmesi konusunda benim de aşırı bilgim yok. Ama şunları söyleyeyim. Linkedin'de kim lisans kim yüksek lisans almış onu filtreleyemiyorsunuz bir kere, Bilkent'ten lisans alıp ODTÜ'de yüksek lisans yapan adam ikisinde de gözükür. Bir de kimler kendi startup'ını açmış o yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: jo_be

Zamanında yazamadım buraya ama neyse boş geçmeyeyeyim.

Hocaların hangi üniversiteden mezun olduğu = akademik kariyeri demek değil. Aziz Sancar University of Texas at Dallas'tan mezun, bu okulun QS'deki sıralaması 300-400 bandında. Nobel almış adam başarısız mı şimdi?

Koç üniversitesinde en başa yazdığın Metin Sezginle Bilkent'te en başa yazdığın Uğur Güdükbay'ı bizzat tanıyorum. Metin hoca kebap işler yapıyor, Uğur hoca yanında çalışacak asistan bulamıyor Halbuki aynı listede doktorasını nereden aldığına baktığın ama C.V.'sinin geri kalanına bakmadığın Buğra Gedik yıllarca IBM'de araştırma asistanlığı yapmış. Can Alkan örneğin Google Scholar'a bak, yazdıkları 26000 kere alıntılanmış, BOUN'da en başa yazdığın Arzucan Özgür sadece 1200 kere alıntılanmış. Introduction to Machine Learning kitabının yazarı BOUNlu Ethem Alpaydın'ı listeye bile almamışsın, millet o adamın yanında çalışayım da referans alayım diyor.

Sektör değerlendirmesi konusunda benim de aşırı bilgim yok. Ama şunları söyleyeyim. Linkedin'de kim lisans kim yüksek lisans almış onu filtreleyemiyorsunuz bir kere, Bilkent'ten lisans alıp ODTÜ'de yüksek lisans yapan adam ikisinde de gözükür. Bir de kimler kendi startup'ını açmış o yok.

Evet kaç kere alıntılanması da ne kadar iyi bir hoca olduğunu göstermez ne kadar iyi bir araştırmacı olduğunu gösterir sadece. Bu rehberi hazırlarken boş saatlerim vardı ve o saatlerimi harcadım. Boş haftalarım olsaydı sizin dediklerinize de bakabilirdim ama en çok göze çarpan şeyleri almak durumundaydım. Daha üst sıralarda yazanlar daha iyi hocalar değil daha iyi yerlerden mezun olan hocalar ve ne kadar başarılı olduklarını gösterebilecek en iyi ipuçlarından biri. Alıntılanma sayısı vs. ye girdiğiniz zaman bu seferde bir çok kişinin sevmediği fazla yaşlı hocalar ön plana çıkıyor mesela. Ve yüksek lisans doktora lisans vs. filtresinin de olmaması daha doğru iki okulda da eğitim görmüş birinin iki okulun da profilinde gözükmesi en doğrusu zaten. Özetle bütün hocalardan en az bir ders almadan %100 doğruyu gösteren bir sıralama yapmak imkansız zaten. Boş zamanım paralelinde topladığım ipuçları ile tahmini bir liste ancak bunlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: heymannn

quote:

Orijinalden alıntı: jo_be

Zamanında yazamadım buraya ama neyse boş geçmeyeyeyim.

Evet kaç kere alıntılanması da ne kadar iyi bir hoca olduğunu göstermez ne kadar iyi bir araştırmacı olduğunu gösterir sadece. Bu rehberi hazırlarken boş saatlerim vardı ve o saatlerimi harcadım. Boş haftalarım olsaydı sizin dediklerinize de bakabilirdim ama en çok göze çarpan şeyleri almak durumundaydım. Daha üst sıralarda yazanlar daha iyi hocalar değil daha iyi yerlerden mezun olan hocalar ve ne kadar başarılı olduklarını gösterebilecek en iyi ipuçlarından biri. Alıntılanma sayısı vs. ye girdiğiniz zaman bu seferde bir çok kişinin sevmediği fazla yaşlı hocalar ön plana çıkıyor mesela. Ve yüksek lisans doktora lisans vs. filtresinin de olmaması daha doğru iki okulda da eğitim görmüş birinin iki okulun da profilinde gözükmesi en doğrusu zaten. Özetle bütün hocalardan en az bir ders almadan %100 doğruyu gösteren bir sıralama yapmak imkansız zaten. Boş zamanım paralelinde topladığım ipuçları ile tahmini bir liste ancak bunlar.

ben alıntılanma sayısıyla iyi hoca olup olmayacağını söylemedim zaten. akademik kariyer konusunda tek kıstasın mezun olunan okul olmadığını belirtmek için yazdım. sen bu konuda yazdığından çok daha fazla şey biliyor olabilirsin ama liseliler sadece başlığı okuyup yanlış izlenime kapılmasın diye bunları yazmam gerekti. zira ben de lisedeyken "Aha Koç'ta bu kadar MIT'li varmış aha Bilkent'te Washingtonlu varmış." diyerek değerlendirme yapıyordum ki çok normal.

• ellerinize sağlık hocam gayet iyi bir sıralama olmuş. Sizce dgs ile odtüyü tercih edenler dersleri geçebilir mi?
    Yada boğaziçinde çok zorlanırlar mı?

ikinci sorum dgs bitirince yurt dışında amerika ingiltre almanya ücretsiz bilgisayar mühedisliği okuyabiliyormuyuz?
    yada lisans kazanırsak yurt dışı yök denkliğemi bakıyor yoksa direkt alıyor mu? Burs veriliyor mu?
  • Faydalı konuyu uplayalım. Tercihlerden önce son bir bakın. Bu arada üsteki mesajıma cevap veren yok mu? Dgs ile odtü bilgisayar mühendisliğini kazandığımızda ne kadar zorlanırız? Hocaların sizin projenize fikirlerinize değer verme oranı % kaçtır? Bu seneyide sayarsak yurtdışında akademisyon olma yolunu açan en iyi üniversite hangisidir? Devlet üniversitelerinde; İyi günler
  • uplayalım :)
  • Yararlı konu up

• Bu okulları kazanmaya harcayacağınız enerjiyi gidin Avrupa'da lisans eğitimini ücretsiz veren ülkelerde okuyun,milletin girebilmek için sabaha kadar ders çalıştığı şu okullar dünya sıralamalarında ilk 500'de bile değil,bilimsel araştırmaları çok daha az,bütçeler ha keza,aynı enerjiyi bir yıl farkla(o da dil eğitimi için)dışarıda okumaya harcarsınız,gerçek birer mühendis olur gelirsiniz(gelir misiniz belli olmaz gerçi), ufkunuzu geniş tutun,hedefiniz ülke dışı olsun...
  • lfbm kullanıcısına yanıt
    ........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-EF8F31CE3 -- 25 Şubat 2021; 12:51:45 >
  • Almanya'da lisans eğitimi ücretsizdir,ayrıca senede öğrenciye 120tam/240yarım gün part time çalışma izni verilir,iş vardır ve saati 8-12€ arasındadır,çalışırsanız ailenizden en fazla Türkiye'de okumak kadar bir para alır geçinirsiniz.Ancak buradayken en az B1 seviyede almancayı çözmelisiniz ,yoksa okulunuzdan kabul alsanız da vizede sorun çıkarıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lfbm -- 13 Ocak 2019; 23:54:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lfbm

Almanya'da lisans eğitimi ücretsizdir,ayrıca senede öğrenciye 120tam/240yarım gün part time çalışma izni verilir,iş vardır ve saati 8-12€ arasındadır,çalışırsanız ailenizden en fazla Türkiye'de okumak kadar bir para alır geçinirsiniz.Ancak buradayken en az B1 seviyede almancayı çözmelisiniz ,yoksa okulunuzdan kabul alsanız da vizede sorun çıkarıyorlar.
    Hocam orada orta seviyenin üstü mühendislik kazanmak için üni sınavında kaç yapmak gerekiyor

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.