Şimdi Ara

Bilgisayar mühendisliği işsizlik?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
1
Favori
19.380
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar sayısal sıralamam 23800 aklıma birşey takıldı size sormak istiyorum.TÜİK verilerine göre bilgisayar mühendisliği %17 işsizlik oranı ile ilk 3 meslekten biriymiş bilgisayar mühendisliğini tercih listemden çıkarmayı düşünüyorum.Yurtdışında yaşama hayalim de var tavsiyelerinizi yorumlarınızı bekliyorum sizce ne yapayım?

Edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi William0 -- 4 Ağustos 2018; 21:36:58 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• yav arkadaşım 23k ile boş kalmayı düşünüyor musun ya ? ciddi misin gerçekten? o sıralamayla girdiğin üniversiteden işsiz kalmazsın merak etme.haa eğer ünide yatacam diyosan işsiz kalırsın.yurdışında çalışmak istiyosan veya yaşamak istiyorsan ona göre çalışırsın olur biter... ben anlamıyorum 23bin ile bu telaş ne ?
    Valla ben bilgisayarı çok istiyordum en kötü itüde okumaktı hedef 14k oldum ytüye gidebiliyorum. Kime sorsam orda okuyan direkt gelme diyorlar. Benim de yurt dışı hedeflerim vardı fakat oralardan zor gibi. Yurt dışı olayı olmazsa bi gelecek göremiyorum mühendislikte ben bu ülkede. Diş hekimliğine yöneldim ben. Üstlere yine istediğim yerleri yazıcam düşük de olsa bi ihtimal gelir diye aşağı diş hekimlikleri. Bir türlü ısınamıyorum en kötü itü dışında mühendislik okumaya. Ytü falan sırf İstanbul'da oldukları için o puandaymış gibi. Biraz da garantici olmamla alakalı bir durum olabilir. Siz ben çok çalışırım ünide farkımı koyarım diyorsanız olur bütün hedefleriniz. Hacettepe geliyor sanırım o sıraya. Eğitimi de iyi deniyor ingilizce hem. Olmadı iyteye bakın.
    Bu arada işsiz kalmazsın kolay kolay 1 sene iş ararsın bulursun sonunda fakat yan komşum var 1 sene aradı şı an kendi alanı dışında iş yapıyor 12 saat çalışıyor 3 bin tl için. Değmiyor açıkçası sorun burada.
    Yapay Zekanın Yanıtı

Bilgisayar Mühendisliği İşsizlik Oranı

Bilgisayar mühendisliği, son yıllarda hızla büyüyen ve yüksek talep gören bir sektördür. Ancak, diğer tüm sektörlerde olduğu gibi, bilgisayar mühendisliği de işsizlik riskinden muaf değildir.

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma İstatistikleri Bürosu'na (BLS) göre, bilgisayar mühendisliği işsizlik oranı 2023'te %2,6 olarak tahmin edilmektedir. Bu, ulusal ortalama işsizlik oranına (%4) kıyasla oldukça düşüktür.

Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanları

Bilgisayar mühendisliği iş imkanları, sektörün büyümesiyle birlikte artmaktadır. BLS, 2021-2031 yılları arasında bilgisayar mühendislerinin istihdamında %5'lik bir artış öngörmektedir. Bu, yaklaşık 20.400 yeni iş anlamına gelmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği Maaş

Bilgisayar mühendisleri genellikle yüksek maaşlar alırlar. BLS'ye göre, bilgisayar mühendislerinin 2021'deki ortalama yıllık maaşı 130.280 dolardı. En üst %10'luk kazananlar 198.200 dolardan fazla kazanırken, en alt %10'luk kazananlar 78.430 dolardan az kazandı.

Bilgisayar Mühendisliği Önü Açık mı?

Yukarıda belirtilen verilere dayanarak, bilgisayar mühendisliği önü açık bir alandır. Düşük işsizlik oranı ve artan iş imkanları, bilgisayar mühendisleri için olumlu bir iş görünümü çizmektedir.

Ancak, teknolojik gelişmelerin hızlı bir şekilde değiştiği göz önüne alındığında, bilgisayar mühendislerinin becerilerini güncel tutmaları ve sektördeki en son trendlerden haberdar olmaları önemlidir. Böylece, gelecekte de rekabetçi kalabilir ve istihdamlarını güvence altına alabilirler.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • yav arkadaşım 23k ile boş kalmayı düşünüyor musun ya ? ciddi misin gerçekten? o sıralamayla girdiğin üniversiteden işsiz kalmazsın merak etme.haa eğer ünide yatacam diyosan işsiz kalırsın.yurdışında çalışmak istiyosan veya yaşamak istiyorsan ona göre çalışırsın olur biter... ben anlamıyorum 23bin ile bu telaş ne ?
  • bilgisayar mühendisliğinde işsizliğin yüksek olma sebebi 200kda bile bölüm olması. sizi kapsayan bir şey değil merak etmeyin
  • MonarJuu kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle bilgisayara çok ilgiliyim zaten kendime güveniyorum o konuda ama kafam karışık biraz.

• kardeşim 63bin yaptım gaziyi düşünüyorum ben bile işsiz kalmayacağımı düşünüyorsam sen hiç düşünmemelisin çok paniksin :D gazi50k ben 63kyım. haline şükret gazi olmazsa bir daha hazırlanıcam. bu arada linkedin sitesinden mezunların nerede çalıştığına bakabilirsin
  • MonarJuu kullanıcısına yanıt
    Sağol desteğin için umarım tutar istediğin yer :)

• Eyvallah hocam.

• Valla ben bilgisayarı çok istiyordum en kötü itüde okumaktı hedef 14k oldum ytüye gidebiliyorum. Kime sorsam orda okuyan direkt gelme diyorlar. Benim de yurt dışı hedeflerim vardı fakat oralardan zor gibi. Yurt dışı olayı olmazsa bi gelecek göremiyorum mühendislikte ben bu ülkede. Diş hekimliğine yöneldim ben. Üstlere yine istediğim yerleri yazıcam düşük de olsa bi ihtimal gelir diye aşağı diş hekimlikleri. Bir türlü ısınamıyorum en kötü itü dışında mühendislik okumaya. Ytü falan sırf İstanbul'da oldukları için o puandaymış gibi. Biraz da garantici olmamla alakalı bir durum olabilir. Siz ben çok çalışırım ünide farkımı koyarım diyorsanız olur bütün hedefleriniz. Hacettepe geliyor sanırım o sıraya. Eğitimi de iyi deniyor ingilizce hem. Olmadı iyteye bakın.
    Bu arada işsiz kalmazsın kolay kolay 1 sene iş ararsın bulursun sonunda fakat yan komşum var 1 sene aradı şı an kendi alanı dışında iş yapıyor 12 saat çalışıyor 3 bin tl için. Değmiyor açıkçası sorun burada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi denizyildizi345 -- 4 Ağustos 2018; 21:53:2 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• denizyildizi345 D kullanıcısına yanıt
    Hocam ben de ondan muzdaribim yurtdışına çıkamayacaksam diş hekimliği tek geçerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: denizyildizi345

Valla ben bilgisayarı çok istiyordum en kötü itüde okumaktı hedef 14k oldum ytüye gidebiliyorum. Kime sorsam orda okuyan direkt gelme diyorlar. Benim de yurt dışı hedeflerim vardı fakat oralardan zor gibi. Yurt dışı olayı olmazsa bi gelecek göremiyorum mühendislikte ben bu ülkede. Diş hekimliğine yöneldim ben. Üstlere yine istediğim yerleri yazıcam düşük de olsa bi ihtimal gelir diye aşağı diş hekimlikleri. Bir türlü ısınamıyorum en kötü itü dışında mühendislik okumaya. Ytü falan sırf İstanbul'da oldukları için o puandaymış gibi. Biraz da garantici olmamla alakalı bir durum olabilir. Siz ben çok çalışırım ünide farkımı koyarım diyorsanız olur bütün hedefleriniz. Hacettepe geliyor sanırım o sıraya. Eğitimi de iyi deniyor ingilizce hem. Olmadı iyteye bakın.
    hacettepeyi neden düşünmüyorsun hocam

• Çünkü gidenlerin çoğu okulun verdiği yeterli sanıyor halbuki bilgisayarda okuldan daha fazlasını kendiniz öğrenmek zorundasınız. Kendini geliştirmeye bu kadar bağlı bir mühendislik daha bilmiyorum.

• Şu an işsiz kalınmaz gibi köklü üniversitelerden ama ekonomik gidişat hiç iyi değil, o zaman ODTÜ mezunu bile işsiz kalır diye düşünüyorum ki memurlar.net’te örnekleri var eğer doğru söylüyorlarsa. Ben de tercih edip etmeme konusunda kararsızım açıkçası.

• Hocam işsiz kalmak dışında düşük maaş da ayrı bir facia.

• mühendislik yazagım işsiz kalırsın diyorlar ozaman hukuk yazayım diyorum işsiz kalırsın çok mezun var diyorlar eczacılık yazayım diyorum eczane açamazsın işsiz kalırsın diyorlar ne yazacam lan ben
  • Hocam sana sunu soyliyeyim is var ama ilk basta 2000den fazla maas bekleme yani ve izmir ankara da bu maasla yasaman icin ailenden destek alirsin sonra maasin gittikce artar bu da sana bagli

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşsiz kalmazsını ama işe başlarken de 5000 tl maaş beklemeyen beyler, öyle bir şey yok.

• Dişhekimiolurmu kullanıcısına yanıt
    Diş hekimi olur mu ? 😂😂

• Hocam direk diş yazayım o zaman ben de sonra bi türlü atarız yurtdışına kendimizi

• puanı yetmediği için olamıyor
  • Dişhekimiolurmu kullanıcısına yanıt
    Üzüldüm hocam senin adına.Mezuna kalmayı düsünuyor musun?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.