Şimdi Ara

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ HAKKINDA SORULARI YANITLIYORUM! (41. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
834
Cevap
278
Favori
173.781
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
88 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ HAKKINDA SORULARI YANITLIYORUM!

(En Son Oy Tarihi: 2.11.2023)
Giriş

Orijinalden alıntı: Kurtçu Restrop

Bu mesaj silindi.

Selam,

Yazılım mühendisliğinde cok fazla alan var ama ana şey müşteri için geliştirilen yazılım ve bunu müşteriye sunmak. Müşterinin isteklerini karşılayacak yazılımı geliştirenler developer, analist, testçi, ürün yöneticisi falan olurken. Geliştirilmiş hazır ürünü müşteriye sunmak ve onu ayakta tutabilmek adına çalışan bazıları var. Mesela serverlara bakanlar, kodları güncelleyenler, veri akışını sağlayanlar gibi gibi.

Eskiden bu iki grup arasında benim işim bitti sıra sende diyip birbirine iş yıkıyorlardı. Sonradan bunun ürün çıkma süresini çok azalttığı, hatalı cıkış çok olduğu sebebiyle DevOps diye bişi çıktı. Development ve Operations dan gelen bi buzz word aslında. Yaptığım şey şu benim, developarların yazdıkları kodları güvenli yazmalarını sağlamak, müşteriye en hızlı şekilde ulaştırmak ve sürekli çalışıyor olmasını sağlamak. Mesela Trendyol 10-20 dk down olsa olay olur demi. Müşteri bişi alamaz, alamazsa şirket para kaybeder falan. İşte benim görevim onun olmamasını sağlamak. Olduğunda da çözmek.

Bunu yapabilmek için birçok disiplinden anlıyor olman lazım.. Bulut bilişim, network, programming, security vs vs çok fazla alanda bilgi sahibi olman lazım.. Bilen az kişi ve hakkıyla yapan daha da az kişi...

Sistem adminliğinde kurulu bir düzenin başında durabilirsin buradaysa bu işleri hazırlama altyapısını kurma, ara ara kod yazma da var... Çok zevkli ama stresli bir iş. Bir hatam 200 kişilik ekibin emeğini çöp edebilir.

• Bu arada bu konunun 140K tıklanması okunması uhhh maşallah  

• BM istiyordum soğudum...

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Kwanon K kullanıcısına yanıt
    Neden

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Ben hayatımı çalışarak gecirmek istemiyorum ya. Aslında yazılıma falan meraklıyım da. Ailemle huzurlu bir yaşam bana yeter.

Hangi mesleği düşünüyorsun Öğretmenlik mi?

• Hiçbir fikrim yok ya. Herhalde matematik öğretmenliği iyi olur gibi.

Bende ders çalışmayı sevmeyen biri olarak sadece matı fulleyerek diğerlerinide derslerden kaldığı kadar yaparak tıpa girdim ama çok pişmanım biyolojiyi zaten hiç sevmezdim.şimdi Bm ile Mat öğretmenliği arasındayım yatay geçiş düşünüyorum.

• Gençler selam,

Her tercih döneminde olduğu gibi yine instagram (bilgisayarmuhendisiyim) üzerinden sorulara cevap vereceğim.. Soruları olanları ya da dinlemek isteyenleri yayına beklerim.

Yayın Yeri: Insta - bilgisayarmuhendisiyim

Saat: 23:15

Yayını kaydetmeyeceğim bilginize.

• Hatırlatma… sonra vay efendim kaçırdım demeyin..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İngilizce okumak sizce ne kadar avantaj sağlar büyük bir fark oluşturur mu ? @bilgisayarmuhendisiyim

• İlk mezun olduğunda okulumuzun bizi 1 adim one atabilmesi icin bir yks ogrencisi ilk kac bin e girmesi gerekir

• Hocam Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği hepsi benzer alanlar. Sizce Yazılımdan veya Bilişim Sistemlerinden mezun olup Bilgisayar Mühendisliğine yönelmek mümkün müdür ? @bilgisayarmuhendisiyim

NOT : Dikey Geçiş Sınavı tayfasındanım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aslanali1881 -- 3 Eylül 2021; 22:19:9 >
  • hocam selamlar. Ben şu an bilgisayar mühendisliği için ingilizce hazırlık bitirdim ve bölümüm ingilizce. Şehir dışında okuyorum ve malum hayat pahalılığı yüzünden kendi şehrime geçme düşüncem var fakat kendi şehrimde ki üniversiteler ingilizce eğitim vermiyor. Sizce Türkçe bölüme geçip artı olarak ingilizce kursuna gitmek mantıklı olur mu yoksa ingilizce bölümden devam etmeli miyim ?

• Selam gençler ! Her sene olduğu gibi bu sene de sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. İlk girdiyi yazmamdan bu zamana 4 yıl geçmiş. En çok tıklanan girdi olmuş, yüzlerce geri bildirim aldım.

son 1 senedir İnstagramda yazıyorum ve çok güzel gidiyor. Daha kolay paylaşım, daha kolay erişim imkanı var. Soru cevap yapıyoruz mesajlara bakıyorum falan..

bu sene kendi şirketimi kurdum ve yurtdışına çalışıyorum. NATO, Birleşmiş Milletler, Tesla gibi büyük firmalarla çalışma fırsatım oldu. ( Teslayı az veriyorlar diye reddettim djdjdjsj)

Hepinize güzel bir tercih dönemi diliyorum ! 🙏🏻

• bilgisayarmuhendisiyim kullanıcısına yanıt
    Hocam 35k sıralamam var osmangazi ceng ile ytü mat mühendisliği arasındayım yada alternatif bir ceng de olabilir.ne önerirsiniz.

• somyx kullanıcısına yanıt

Matematik mühendisliği okuma. CENG oku ancak okulları A vs B de anlattığım gibi tek tek detaylı incelemen lazım.

• 
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.