Şimdi Ara

Bilgisayar Mühendisi İş Teklifi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
8
Favori
7.574
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: SomeoneWicked

Konu sahibi sanırım bir tarafından element uydurmus, altına da hemen cok bilgili arkadaslar yardırmıslar ^^. İlk olarak Huawei ve Aselsan'ın maaşlarını biliyorum ve aralarında bin tl falan oynama yok daha fazla bir oynama var, keşke azıcık araştırıp bir tarafından element uydursaymıs arkadas. İkinci olarak ben hayatımda hiç kimseye (yeni mezun) yukarıdaki şirketlerin iş teklifinde bulunduğunu görmedim. Gidersin efendi gibi başvurursun ona göre de kabul alırsın. Konu sahibinin böyle gereksiz bir konu açarak ne amaçladığını anlamak güç...
    Aselsan'da staj yapmış ve aday mühendislik programında bulunmuş biri olarak katılıyorum. Konu CSB.

Huawei'nin maaşını bilmiyorum ama aselsan'ın yarısı kadar olacağını tahmin etmem. Aselsan sana neden iş teklifi etsin ki ODTÜ EE'nin yarısı, Bilkentlilerin bir kısmı o firmaya giriyor zaten. CS alanında çığır açacak bir buluşun mu var ki iş teklifi etsinler. Bu firmalar arkadaşım dediği gibi yeni mezuna iş teklifi falan etmez.

• SomeoneWicked kullanıcısına yanıt
    Heralde öğrencisin böyle bilmeden havadan atıyorsun. Konu metninde bilgisi olmayanlar yorum yapmasın diye belirtmiştim. Zaten iş teklifi dediğin mülakata girersin bazı firmalarda tek aşamadan oluşur. Bazı firmalarda 4-5 aşamadan olur. Bunların sonucunda seni ararlar teklif yaparlar. Devamında da bazıları yazılı belge gönderirler. Konuyu kirletme mesaj atarak.
  • pyp P kullanıcısına yanıt
    Aselsan maasi atmissin, bilgisayar muhendisi maasi degil.

Benim gordugum maaslar 3000 ile 15000 arasinda degisiyodu kendi cevremde yeni mezunken, kendim de bilgisayar muhendisligi mezunuyum, hala da iddialiyim, ortalama maas falan hicbir yerde yazmiyor.

Ha dersen ortalama 7000 civari aliyor onlar da diye, o zaten komple yalan.

Turkiye'de maas soylemek ayiptir diye igrenc bir gelenek var, o yuzden maas ortalamasi bulmak cok zor. Laf atmissin adama cat diye bulursun diye, ben de diyorum ki piyasada olmadikca, cevren bilgisayar muhendislerinden olusmadikca ve teklifler almadikca imkansiza yakin. Biz universitedeki son senemizde bile maaslari pek bilmiyorduk ki pek cok kisi part time calisiyor ya da parali stajlar yapiyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Omerbyk99

Heralde öğrencisin böyle bilmeden havadan atıyorsun. Konu metninde bilgisi olmayanlar yorum yapmasın diye belirtmiştim. Zaten iş teklifi dediğin mülakata girersin bazı firmalarda tek aşamadan oluşur. Bazı firmalarda 4-5 aşamadan olur. Bunların sonucunda seni ararlar teklif yaparlar. Devamında da bazıları yazılı belge gönderirler. Konuyu kirletme mesaj atarak.
    huawei eger istanbuldakiyse hiç tavsiye etmiyorum. hem şirketin yeri kötü, hem çalışma şartları kötü. çalışanlar da pek memnun degil.

obss'de outsource calısırsın. kiralık işçisin bir nevi. obss sana verdigi maaşın 2 katını seni kiralıdıgı yerden alır. seni kiralayan yerin avantajı seni istedigi zaman tazminatsız işten çıkarabilecek olması. (ankara'daysa kiralandıgın yer aselsan olabilir.)

aynı zamanda kiralık calısanlara bazı yerler angarya işler yaptırıyorlar.

bu 3ü arasında net aselsan.

ayrıca ankara'daysan milsoft'a basvurmanı öneririm. aselsan'dan daha iyi bir seçenek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi funky-nd -- 3 Aralık 2019; 17:15:41 >

• Omerbyk99 O kullanıcısına yanıt
    hahaha... Teklif yapmazlar her girenin maası birdir. İstersen Stanford birincisi olarak gir, istersen Sütçü İmam sonuncusu. Yani bu teklif olayı yalan bu bir. İkinci olarak da 5 degil 2 asamadan geciyorsunuz. İlki zaten bos bir mülakat ikincisi de bos bir teknik mülakat. Kirli ve bos bir konuyu kirleterek hata ettiğimi düsünmüyorum ki bu konuda tek dogru bilgiler benim verdiklerim. Yazılı belge de gönderiyorlar demek hmm.. sanırım cok ajanlık filmi izlemissin. Benim gördüğüm 5 kademeli işe alım süreci sadece onlarda var ya da Mckinsey'de var ki ona da girebileceğini sanmam... Abine cevap yetistirmek yerine git üniversite sınavına calıs Ömercim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SomeoneWicked -- 3 Aralık 2019; 17:18:43 >
    Çoğunlukla her girenin aynı oluyor ama farklılık yapılan da oluyor ve sonuçta bir teklif veriyorlar,. Aşama olarak da Huawei'de 4 aşama civarı oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PeerNet* -- 3 Aralık 2019; 17:31:0 >
  • Hangi üniversite mezunusunuz acaba ?
  • Aselsan, roketsan gibi sirketlerde maaslar bellidir ve ileri ki zamanlarda cok yukselmez bu arada.

Benim bir cok aradasim bu sirketleri birakip yurtdisina yerlesti.

Ben calismadim ama sartlarini asagi yukari biliyorum.
  • PeerNet* kullanıcısına yanıt
    Tecrübesine göre değişir, yeni mezun herkes de aynı alır. Dediğim gibi Stanford mezunu bu adam buna 20 bin TL verelim diye bir olay yok. Daha hızlı terfi alır o kadar.
    yeni mezun herkes aynı almaz, en azından Huawei için bunu diyebilirim. Arada çok fark olmuyor ama yine de fark olabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PeerNet* -- 4 Aralık 2019; 10:39:41 >
    Senin önemsiz dediğin o ilk aşamada adamlar sana proje atıyor belirli süre verip projeyi yapıp göndermeni istiyor. İnceledikten sonra yüz yüze görüşmeye çağırıp çağırmayacaklarına karar veriyorlar. Ya da online quiz yolluyorlar. Ya da seni çağırıp sınav yapıyorlar. Okulunu bitir iş başvurusu yapınca dediğimi anlarsın. Madem bilgin yok bu konularda yorum yapma. Süt iç yat.
  • Teşekkürler.
  • funky-nd kullanıcısına yanıt
    Milsoft'u çok sağlam firma olduğunu biliyorum. Mezun olmaya yakın mülakata girmiştim.En son iki mühendisin girdiği teknik mülakat oldum. Bir sürü soru sordular 1 saat'ı üzerinde sürmüştü. Sonra cpp biliyormusun dedi. Sadece data structure dersinde kullandım dedim. Bir kaç defa Cpp bilmen seni diğerlerinin önüne çıkarırdı vb. şeyler söyledi. Diğer mühendiste IT'de yer varsa oraya aldıralım felan demişti. 10 gün sonra olumsuz döndüler.
  • Hocam hangi üniversiteden mezunsunuz?
  • Omerbyk99 O kullanıcısına yanıt
    Ya bak abicim sana acıklayayım. Aselsan'da ne quiz var ne de sınav gibi bir test. Roketsana bazı adaylarına yapıyor. Senin gibi beceriksiz bulurlarsa adamı yapıyorlardır belki bilemem. Okulumu bitirdim su an da Thales'te calısıyorum. Git bak bir neymis ne degilmis firma, sonra buradan senin kat kat bilgine sahip insanlara laf edersin.
  • PeerNet* kullanıcısına yanıt
    Aselsan, roketsan, havelsan, stm, tai hepsinde yeni mezunlar aynı parayı alır. Yüksek lisans ya da doktora mezunuysa ona göre ek alır.
    maaşınız nedir hocam bu arada mckinsey mülakatlarına çağırıldınız mı ? ciddi bir ortalama ve sadece 4-5 okul (odtü-boğaziçi-bilkent-sabancı-koç) istiyorlar diye biliyorum.
  • ea_guru kullanıcısına yanıt
    Merhaba, maaşımı paylaşmamın pek dogru olacagını sanmam. Mckinsey'e başvurmadım bile, alınmayacagımı bildigimden dolayı. Bahsettiğiniz okullardan mezunum ve yine bahsettiğinz okullardan birinde 3.95 ortalam ile endüstri mühendisliği mezunu ve psikoloji ile çift anadal yapmış bir arkadaşım mülakatlarda elendi ki stajını yine mckinsey'de yapmıstı. Kendisi ayrıca Berkeley'e exchange' gitmişti vesaire. Yani bu okulların üst düzey mezunlarını biliyorum ve maalesef giren sadece 1 kişi tanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SomeoneWicked

Merhaba, maaşımı paylaşmamın pek dogru olacagını sanmam. Mckinsey'e başvurmadım bile, alınmayacagımı bildigimden dolayı. Bahsettiğiniz okullardan mezunum ve yine bahsettiğinz okullardan birinde 3.95 ortalam ile endüstri mühendisliği mezunu ve psikoloji ile çift anadal yapmış bir arkadaşım mülakatlarda elendi ki stajını yine mckinsey'de yapmıstı. Kendisi ayrıca Berkeley'e exchange' gitmişti vesaire. Yani bu okulların üst düzey mezunlarını biliyorum ve maalesef giren sadece 1 kişi tanıyorum.
    peki mckinsey 3.95 ortalamalı çift anadallı mühendisi bile mülakatlarda eliyorsa nasıl bir maaş ve çalışma ortamı sunuyor ki ? yani arkadaşınız veya ona benzer mühendisler çok rahat aselsana falan girip 6-7k maaş alabilir, mckinsey yeni mezuna 15k falan veriyor galiba gerçi dolarla maaş verdiklerini duymuştum.

• 2500 dolar başlangıc maaşı, günlük 100 dolar gibi bir yemek ve yine benzer miktarda taksi ücretini karsılıyorlar. Otel vesaire kalıyorsanız da onu da karsılıyorlar. Arkadasım proje icin İzmir'e gittiğinde 2 tane ev tutmustu birisi işe yakın digeri ise merkeze yakın olacak sekilde.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.